Menu
BAŞVUR

İSTANBUL KAMPÜSÜ

IFA Paris İstanbul, eğitim uygulamalarına İstanbul Beyoğlu'ndaki yeni yerinde devam ediyor. Yeni kampüs ‘Campus Mizzi’, adını da buradan aldığı Apartman Mizzi tarihi binasında yer almaktadır.

IFA Paris İstanbul,  yeni kampüsü ile moda ve lüks  eğitimindeki konumunu ve portföyünü Avrupa ve Doğu'da pekiştirmek istiyor.

İstanbul kampüsü, öğrencilerin dolaşma, çeşitli modüllerden diğer öğrencilerle etkileşim kurma ve birbirlerine ilham verme ve yardım etme özgürlüğüne sahip oldukları Campus Mizzi'de açık alan öğrenimini benimsiyor. IFA Paris, moda ve sanat gibi yaratıcılık ve derin düşünme gerektiren alanların, uygulayıcılarını ve öğrenenlerini sınırlı alanlara kısıtlanmaması gerektiğine, ortak çalışma ve uygulamaların tasarım sürecine de fayda sağlayacağına inanmaktadır.

Yeni öğretim yaklaşımı, öğrencilere şehrin dokusunu ve gündemini öğrenme planına dahil eden müfredat uygulayarak aktivite seçimine olanak tanır ve moda öğretiminde yeni bir anlayış yaratmaktadır.

Yeni öğretim yaklaşımı, öğrencilere şehrin olaylarını öğrenme planına dahil eden ve müfredat alanlarının entegrasyonunu uygulayan aktivite seçimine olanak tanır ve kesinlikle moda öğretiminde bir etki yaratacak ve yeni bir anlayış yaratacaktır.

IFA Paris İstanbul Campus Mizzi, öğrencilere şehrin ünlü sanat galerilerini ve moda evlerini keşfetme, yaratıcı atölyelere katılma, İstanbul'un kalbi olarak kabul edilen, şehrin tarihi yarımadasında Beyoğlu semtindeki stratejik konumu içerisinde tanınmış yerel bar ve restoranları keşfetme fırsatı sunuyor.

IFA PARIS İstanbul Kampüsü, Tarihi Mizzi/ Neşe Apartmanı

IFA PARIS İstanbul yeni kampüsünün yer aldığı tarihi Mizzi Apartmanı'yla bizleri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor;

1893 yılında Beyoğlu Pera'da farklı dil ve kimlikleri temsil eden kimseler yan yana gelmiş, ardışık  sokak numaralarıyla, küçük evlerinde sıralanmışlardı. 13 numara ise boş görünüyordu. Önceki sene inşaatı devam etmekte olduğu için boş gözüken 13 numara daha önce sokakta olmayan bir ev ismiyle dolmuştu: Maison Mizzi. Avukat Dr. Lewis F. Mizzinin oturduğu bu ev yine çok büyük olmayan bir yapı olmalıydı, ancak maison diye adlandırması onu sokaktaki diğer konuklardan ayırıyordu.

Mizzi Apartman'nda yıllar içinde Pera sosyetesinin meşhurlarından, şehrin en büyük mağazalarının direktörlerine kadar bir çok üst seviyeden isimler kalmış, bu  arada sokak daha yapılmamış, sonradan Neşat Apartmanı adını alacak Misli Apartmanı da inşa edilmiş, 1920'lere gelindiğinde ise fotoğrafçılar ve pastaneler açılmıştı. "Binalara Numaralandırılması ve Sokak İsimlerinin Değiştirilmesi, Levhaların hazırlanması Kanunu"na istinaden 1927'de sokak isimleri değiştirilmişti. İsim değiştirme furyasına Mizzi de çok uzun süre dayanamamış ve Neşe Apartmanı olmuştur.

Bu kısa tarih bilgisi Mizzi / Neşe Apartmanı'nı bugün ve bundan sonra farklı amaçlarla kullananlara ve kullanacaklara bir iz bırakmak; apartmanın işlemeli merdiven tırabzanlarına bizden önce kimlerin dokunduğuna, mülkiyet ilişkilerinin nasıl değiştiğine, binanın inşaatından çöplerinin çıkartılmasına kadar kimlerin emeğinin mekanın harcına katıldığına dair, katmanlı bir tarihsel okumaya bizleri davet ediyor.

menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram