Menu
BAŞVUR

ŞANGHAY'DA YAŞAM

Şanghay, şimdiyi yaşamak için en heyecan verici şehirdir, burada yaşam taklit etme yeteneğine sahiptir.

Bu şehir esprili bir biçimde gizemli doğu tapınakları karışımlarıyla birlikte modern ve göz alıcı gökdelenleri ile sokakları, hatta dünyaya Çin’in ve sofistike özünü ve büyüleyici karmaşıklığını sunar ve son dokunuş gibi tarihi sömürgeci binalarıyla eşlik eder.

Şangay’daki yaşantınızda uluslararası süpermarketler ve milyonlarca mağazalar hizmetinizdedir. Özlem duyacağınız her hangi bir şeyi sunan eski Fransız tarzında güzel ve rahat mağazalar ve birinci elden yüksek sınıfa ait moda için yepyeni alışveriş merkezleri ihtiyacınızı karşılamak için şehrin her yerinde konumlandırılmıştır. Şangay aynı zamanda odanızı ve gardrobunuzu dekore etmek için güzel sanatsal parçaları aramak için de en uygun yerdir.

Şangay, sadece bir Çin şehri değildir. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri bir araya getirerek bir potada eriten bir şehirdir. Sayısız restoran, kafeler, barlar ve kulüpler size geniş sosyal imkanlar sunar. En iyi avrupa peynirlerini bulabileceğiniz çiftçi pazarları haftasonları dahi açıktır. Endonezya, Tayland ve Vietnam’dan sonra Güneydoğu mutfağının çoğunluğu buradan gelmektedir. Şangay aynı zamanda Batı'nın ve doğunun en şaşırtıcı vejetaryen mutfağına sahiptir.

Çin'in her yerinde küçük restoranlar bütün gece hizmet verir ve gece hayatının çoğu bu restoranlarda sosyalleşirken gerçekleşir. Mandarin dilinde konuşamadığınız için endişelenmeyin, Şangay’da yaşayan 250.000 yabancı ile engelleri en aza indirmek için her geçen gün daha fazla Çinli ikinci bir dil olarak ingilizce öğrenmektedir. Hatta restoranlarda sormak zorunda kalmadan İngilizce menü alabilirsiniz ve süpermarketlerde bile kasiyerler basit de olsa İngilizce konuşur.

11 metro hattı, hızlı trenler ve otobüsler ve güvenli, düzenli mahalleler ile, tam olarak Şangay’da seyahat etmenin ve konaklamanın tadını çıkarmak mümkündür.

Konaklama

Paris’de olduğu gibi, yurtlar yoktur. Fakat Şangay’da konaklama binanın koşulları ve semtlere bağlı olarak değişen geniş yelpazede farklı fiyatlar mevcuttur. Yalnız yaşamak oldukça uygun olabilir fakat bir apartman dairesini paylaşacak oda arkadaşı/arkadaşları bulmak kolaydır ve özellikle Şangay’da 1 yıldan daha az sure kaldıkları için uygundur. Kurs başlamadan birkaç hafta once size sınıf arkadaşlarınızı tanıtacağız. Bu tanışma muhtemelen birlikte uygun konaklamayı bulmak için size olanak sağlayacaktır. Aşağıda Şangay’da öğrenciler için olası konaklama yerlerinin web siteleri vardır.

http://shanghai.craigslist.com.cn
http://www.roominshanghai.com
http://www.smartshanghai.com/housing

Şangay apartmanlarla dolu büyük bir şehirdir, bu nedenle yaşamayı tercih edeceğiniz semtler hakkında öneride bulunuruz. İdeal olarak, Şangay’a gelmeden yaklaşık 2 hafta önce, randevuları ayarlamak için bu web sitelerindeki kişilerle iletişime geçmelisiniz. Lütfen unutmayınız, öğrenci vizesi için ikamet belgesi göstermek gerekli değildir bu yüzden Şangay'a gelmeden önce konut sözleşmesinin imzalanmasına hiç acele etmeyin. Ancak, girişte, öğrencilerin göçmenlik işlemleri ve öğrenci vizesinin acil başvuruları için amaçlanan otel / konut adresini bildirmeniz gerekir. Web siteleri aracılığıyla konut bulmaları mümkün olmayanlar için, etkin ve verimli, uygun konaklamayı bulmaları için geldiklerinde yardım edebilecek İngilizce konuşabilen emlak acentalarıyla görüşme sağlayabiliriz.

Okul çevresinde yaşamamaya karar verenler için, 2 tane metro hattı vardır (hat 2 ve hat 10 ) duraklar (Loushanguan Road ve Shuicheng Road) okula en yakın olanlardır. Öğrencilere Bu iki hat üzerine yakın duraklarda yaşamalarını tavsiye ederiz.

Okula yakın 1 odalı bir daire için aylık yaklaşık 4,500 ile 6,500 RMB ödeme beklenir ve ev arkadaşıyla paylaşırsanız yaklaşık 3,000 ile 4,500rmb dir.
Eski Fransız Bölgesi ve Jingan bölgesinde aynı daire için 5.500 ile 9.000 rmb ödeme beklenir ve ev arkadaşıyla paylaşırsanız 4,000 ile 6,000 rmb ödersiniz. Bu fiyat aralığı aynı zamanda Zhongshan Park, Xujiahui ya da Halk Meyadanı alanı çevresinde yaşamayı sağlar.
Okula yakın benzer bir fiyat aralığı arayanlar için, Halk Meydanının güneyindeki Laoximen, Sichuan North Road, eski Fransız İmtiyazındaki Jianguo Road’un güneyi veya Jingan bölgesindeki Beijing Road’un kuzeyine yakın yerleri araştırabilirsiniz.

Yabancı Dil

IFA Paris’te İngilizce öğrenim görürken, Şangay sokaklarında ana dil Mandarin ve Şangay lehçesidir. Yabancıların giderek artan sayısı İngilizce iletişime geçmeyi zorunlu kılmıştır. Kent merkezinde, birçok restorant, kafe ve barlarda ingilizce menüler ve bu mekanlarda genellikle İngilizce konuşabilen personel bulunmaktadır.

Vize

Çin’de okumak için öğrenci vizesi zorunludur. IFA Paris öğrenci kabulu için vize ile ilgili daha fazla bilgi ile öğrencilere yardımcı olmaktadır.

Öğrenci vizesi yurt dışından ya da Çin’e girdikten sonra elde edilebilir. Yabancı uyruklu olarak oldukça kolay vize alabilirsiniz, ancak ülkeye girişi reddedilen yaklaşık 20 ülke vardır. İdari nedenlerden ötürü, en iyi seçenek bir turist vizesi ile Şangay'a gelmektir. Okul daha sonra yerel partner üniversitenin desteği ile öğrenci vizesi başvurusuna yardımcı olacaktır.

Öğrenci vizesi alma süreci 1.5 ay kadar sürebilir bu yüzden size 3 aylık turist vizesi almanızı öneririz. Eğer daha kısa sureli bir turist vizesi alırsanız, öğrenci vizesi tamamlanana kadar gerekirse Şangay ‘da yenilemek mümkün olacaktır.

Aylık Yaşam Bedeli

Konaklama* 5,000rmb
Yemek ** 3,000rmb
Ulaşım*** 350rmb
Yan gereksinimler 350rmb
Eğlence hayatı**** 1,000rmb
Önlisans okul malzemeleri 300-800rmb
Lisans okul malzemeleri 100rmb

* Ev arkadaşı olup olmamasına ve şehirin neresinde olunduğuna bağlıdır.
** Kahvaltı ve bazı öğünlerin evde pişirilmesi, yerel orta seviye Çin lokantaları ve haftasonları ucuz yabancı lokantalar.
*** Bazıları taksitli çoğunlukla metro.
**** Karaoke, gece klubu, konserler, tiyatro gibi haftasonu aktiviteleri .
Unutmayınız ki tüm harcamalar kişinin kendi harcama alışkanlıkları ve yaşam standartlarına bağlı olarak değişen tahmini masraflardır.

Sağlık

Şangay’daki uluslararası düzeydeki hastane hizmetleri oldukça pahalı olabilir bu yüzden IFA Paris öğrencilerin sağlık sigortası satın almasını önerir.

Öğrenci Olarak Çalışmak

Çin'de yabancı öğrencilerin resmi olarak çalışması yasak.

Ulaşım

Şangay şehir merkezinde bile yürüyerek etrafı dolaşmak son derece kolay ve rahattır. Bugün, şehrin her hangi bir yerine size götürecek 11 tane metro hattı vardır. Otobüsler, arada bir daha iyi bir çözüm olabilir ancak metroya binmekten daha ucuza gelse bile, herhangi bir Çince bilmeden çözmek zordur. Başka iyi bir çözüm de taksi kullanmaktır. Taksiler yaygın olarak bulunmaktadır ve batı ülkelerine kıyasla nispeten düşük maliyetli olarak kabul edilirler. Bir çok yabancı etrafı gezmenin en uygun ve en ucuz yolu olan bisikletleri tercih eder.
menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram