Menu
BAŞVUR

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA LİSANS PROGRAMI

IFA PARİS LİSANS PROGRAMLARI, AVRUPA KONSEYİ FEDE (FÉDÉRATİON EUROPÉENNE DES ÉCOLES) TARAFINDAN ONAYLIDIR.

SÜRE: 3 Yıllık İngilizce Program
KAMPÜSLER: Paris
FORMAT: Kampüs veya Online
DÖNEM: Ocak 2021, Eylül 2021
ECTS KREDISI: 180
BAŞVURU ÜCRETI: €150
EĞITIM ÜCRETI / YILLIK: €8,400
KONTENJAN: Sınıf Başı 25 Öğrenci

“Moda Devrimi Zamanı!”
IFA PARİS LİSANS PROGRAMLARI, AVRUPA KONSEYİ FEDE (FÉDÉRATİON EUROPÉENNE DES ÉCOLES) TARAFINDAN ONAYLIDIR.

SÜRE: 3 Yıllık İngilizce Program
KAMPÜSLER: Paris
FORMAT: Kampüs veya Online
DÖNEM: Ocak 2021, Eylül 2021
ECTS KREDISI: 180
BAŞVURU ÜCRETI: €150
EĞITIM ÜCRETI / YILLIK: €8,400
KONTENJAN: Sınıf Başı 25 Öğrenci

→ ŞİMDİ BİLGİ AL

→ ONLINE FORMAT
“Moda Devrimi Zamanı!”
TANITIM
EĞİTİM YAPISI
EĞİTİM ÜCRETİ

Birleşmiş Milletler çerçevesi içinde sürdürülebilirlik, çevresel, ekonomik ve sosyal kalkınmanın üç sütununu birleştirerek tanımlanmaktadır. Ülkelerin ve işletmelerin, ekonomik büyümeyi, sosyal adalet ve ekolojik uygulanabilirlik ile nasıl yönetmeleri gerektiğine dair bir plan olan  Brundtland Raporu’nu referans alan Küresel Hedefler, 2030 yılına kadar daha iyi bir dünya umuduyla 2016 yılında kabul edilmiştir. 

 

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS), iş faaliyetleri için sürdürülebilirliğin sağlanmasında önerilen bir yaklaşım olarak sunulmuştur. KSS, kuruluşlara iş faaliyetlerinin çevresel ve sosyal etkilerini sistematik bir düzeyde ele alabilmeleri için rehberlik sunar. Şirketler, ekonomik açıdan verimli, çevresel açıdan sağlıklı ve sosyal açıdan sorumlu olma çabalarını uyumlu hale getirmeye çalışırken eş zamanlı olarak "Üçlü Bilanço (Triple Bottom Line)" sistemini kabul ederek ‘Gezegen, Kâr ve İnsanlar’ dengesini kurmuşlardır.


Sürdürülebilir Moda Lisans programı, sürdürülebilirlik için üç ana hat olan "yalın, yeşil ve kurumsal sosyal sorumluluk" kavramlarını birlikte ele alarak moda evlerinin iş faaliyetlerine bu kavramları nasıl entegre edebileceğini ele alır. Öğrenciler, bir moda markasının eko-verimlilik iddialarını ve uygulamalarını üçüncü taraf sertifika programlarına yönlendirmenin ve ürünlerini eko etiketli ve sertifikalı hale getirmenin neden önemli olduğunu öğrenir. Bunun ışığında, üst düzey moda markalarının sürdürülebilirlik bağlamında yeni perspektifler geliştirmek açısından gelecek vaat eden, öncü çabalarını ele alırlar: Öğrenciler, tekstil ve moda sektöründeki bazı önemli markaların tüm değer yaratma süreçlerini sürdürülebilirliğe yönelik planlamaya başladıklarını kavrar, ürün yönetimiyle ilgili uygulamaları ve araçları geliştirir, sürdürülebilirlik amacına yönelik karşılaştırma yapma, kaynak geliştirme ve yaşam analizi gibi yöntemlerle yeni araçlar geliştirmeye öncülük ederler. Öğrencilerin aynı zamanda Kering EP&L (Çevresel Kar ve Zarar İndeksi) veya Nike Index gibi işletmeler tarafından markaların kendi kaynaklarının stratejik performansını değerlendirmek için geliştirdiği ve kullandığı araçları, yıllık olarak yayımlanan KSS raporlarını marka performanslarıyla birlikte keşfetmeleri ve analiz etmeleri sağlanır

Program, moda veya tekstil şirketlerinde bu izleme sürecinin, fabrika ayrıntılarının halka açık hale getirilmesi de dahil olmak üzere üçüncü taraflarla işbirliği içinde yapılan denetimlerin sonuçlarını açık bir şekilde paylaşmaya dayalı gerçekleştiğinde nasıl somut ve şeffaflığa uygun bir süreç işlediğini gösteren somut vaka çalışmaları ve konuşmacıları da eğitimine dahil ediyor. Peki geliştirilen bu araçlar, sürdürülebilirlik performansını hangi ölçütlere göre değerlendirir ve dolayısıyla kurumsal sorumluluğu gerçekten sağlar? Nike markasının FLA (Adil Çalışma Örgütü) gibi bir sivil toplum kuruluşunun rehberliğindeki şeffaflık politikasındaki hedefi nedir? SAC (Sustainable Apparel Coalition) tarafından bir ürünün tüm yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilirlik performanslarını değerlendirmek ve bir ürünün sürdürülebilirlik etkilerini tüketicilere iletme konusundaki kendi puanlama ölçekleri için Patagonia ve H&M gibi markalara geliştirilen Higgs Endeksi gibi Kurumsal Sosyal Sorumluluk konseptinin eşzamanlı olarak uygulanmasında ve değerlendirilmesinde en verimli ve güvenilir araçlar nelerdir? Politikacılar, yerel yönetimler ve resmi kurumlarla işbirliği içinde ve  paneller, platformlar, endüstri çalışma grupları aracılığıyla yasalara uyan ama aynı zamanda mevcut düzenlemeleri sorgulayan markaları dikkate alarak ekolojiyi ekonomiye nasıl entegre etmeye başlayabiliriz?

Sürdürülebilirlik, KSS aracılığıyla riskleri kontrol etme, maliyeti düşürme, pazar payını artırma ve gelirleri artırma yolları sunan bir iş fırsatı olarak nasıl düşünülebilir?

 

Moda Sürdürülebilirliği Lisans Programı, öğrencinin sürdürmek istediği programa (tasarım veya iş) bağlı olarak, ilk iki yılını Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı veya Moda Pazarlama Lisans programı ile paylaşır:

- Öğrencilerin tasarım lisansında Moda Sürdürülebilirliği'ni seçmeleri durumunda, 3. sınıf final koleksiyonu sürdürülebilirlik kriterlerine bağlı bir koleksiyondan oluşacaktır.

- Öğrenciler pazarlama lisansında Moda Sürdürülebilirliğini seçer ise, 3. yıl, modada sürdürülebilir çevre ile ilgili bireysel bir final projesinden oluşacaktır.

Program, Bologna Anlaşması prensiplerine uygun  yapılandırılmıştır ve katılımcılara, programı tamamlamalarının akabinde toplamda 180 ECTS(European Credit Transfer System) verilir. (Yıl başına 60 ECTS). Bu program aynı zamanda Avrupa Konseyi FEDE (Fédération Européenne Des Écoles) tarafından onaylıdır.

Bu lisans programı hakkında başka sorularınızı e-posta yoluyla bize iletebilirsiniz. Bize ulaşmak için buraya tıklayın.

Daha fazla detay için Sürdürülebilir Moda Lisans Programi’na ait broşürümüzü indirin.

 

Ortak Taban (30 saat)

Bu modül gruplaması, moda öğrencilerine gelecekteki girişimciler olarak hitap ediyor, onlara Sürdürülebilirlik, moda ve tekstil ve konfeksiyon alanında başlattığı dönüşüm süreci ve kendi işletmesine entegrasyon şekli hakkında kapsamlı bilgi ve pratik araçlar sunuyor.

 • Sürdürülebilir Değer Yaratma
 • RSE
 • E-Sonuç (Kering)
 • Karbon Denetimi

Sürdürülebilir Kaynak Taahhüdü (40 saat)

Temel, yenilikçi, pratik bir araç olarak tasarlanan ve sürdürülebilir moda stratejilerini ve tekniklerini doğrudan moda tedarik zinciri düzeyinde, gerçek bir durum bağlamında temel alarak gözden geçirme, analiz etme ve deneme konusunda rehberlik eden öğrenciler.

 • Organik Maddeler ve Sertifikalandırma: Rejeneratif tarımın entegrasyonu ve organik etiketleme sertifikası
 • Yenilikçi Materyaller: Biyolojik bazlı malzemelere odaklanan organik ürünler dışında (Selülozik, Protein Esaslı Maddeler, Bio Atık)

Akıllı Tedarik Zinciri Sistemi (45 saat)

Sürdürülebilir moda tedarik zincirinin teknik yönlerine ve konularına geçmeden önce, akıllı tedarik zinciri yönetiminin ve sürdürülebilir değer yaratmanın yeni sürdürülebilir moda iş modellerinin ortaya çıkmasındaki olumlu etkisini ölçmek için öğrenciler davet edilir. Kursun pratik bölümünde yer alan bu ardışım; öğrencilerin “uzun ömür için moda tasarımı” stratejisi kapsamında, sürdürülebilir değer önerisinin çeşitli seçeneklerini araştırırken, keşfederken, incelerken, öğrencilerin yaratıcılığını, iş becerilerini ve dinamik tasarım geliştirme yaklaşımını uyandırmalıdır.

 • Eko İnovasyon: Arz Düzeyinde İşbirlikleri ve Mühendislik
 • Yenilikçi İş Modelleri: “Brand Herding”: aracıyı kesip aynı anda tedarikçiler ve bireysel markalar olarak hareket edebilecek hibrit yapılar geliştirmek
 • Şeffaflık ve İzlenebilirlik: Sürdürülebilir İş Modellerinin Temel İlkesi

Tekstil İşleme (40 saat)

Bu bölümde öğrenciler sürdürülebilir moda tedarik zincirinin teknik yönlerine ve konularına yönelirler. Tekstil üretimine odaklanarak, giyim üretim biriminin altında, hammadde işlemlerini, yani iplik üretimini, kumaş üretimini ve iplik eğirme veya kumaş dokuma veya örme içindeki hangi yönlerin ekolojik ve sosyal etkileri olabileceğini açıkça belirlemektedir.

 • İplikler: İpliğin kıyafetlerin ifadesini nasıl büyük ölçüde değiştirdiği. (30 saat)
 • Örme Kumaşlar
 • Dokuma Kumaşlar
 • Leather Vegan Deri

Bitirme Süreçleri (45 saat)

Bu modül gruplaması, tedarik zincirinde giysi yapımında geleneksel bir adım olan süsleme ve sonlandırma işlemlerine odaklanmayı önerir ve öğrencilere sürdürülebilirlik ile ilişkili olarak bu süreçlerle ilgili yeni gelişmelere bir oyun ortamı sunar.

 • Boyama Teknolojileri
 • Baskı Teknolojileri
 • Son İşlem Teknolojileri

Üretim Süreçleri (30 saat)

Öğrenciler, malzemelerle giysi inşaatı arasında uygun bir tutarlılık düzeyi elde etmenin yaratıcı yollarını keşfedecekler. 3 Boyutlu Baskı ve Dijital Kalıp Kesme Teknikleri gibi Teknik tabanlı araçlara özel bir vurgu yapılacaktır.

 • Sürdürülebilir Desen Yapımı: Malzemeler ve giysi yapımı arasında uygun bir tutarlılık seviyesi nasıl elde edilir?
 • 3D Baskı: işçilik kalitesini korurken üretim süresini kısaltarak prosesleri optimize edin
 • Eko Dikiş

Marka ve İletişim (30 saat)

Bu modül gruplamasının amacı, katılımcıların farklılaşmış bir DNA geliştirerek sürdürülebilir markaları kendi pazarlarında nasıl rekabetçi bir şekilde konumlandırabileceklerini anlamalarını sağlamaktır.

 • Alternatif Trend Araştırması
 • Sürdürülebilir Marka DNA
 • Öykü Anlatımı - Anlamı Yönlendirme / Yıkıcı İletişim / Gerilla Pazarlama

Müşteri deneyimi (30 saat)

“Müşteri eğitimi” terimi, sürdürülebilir markaların stratejilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak operasyonel pazarlama faaliyetlerinde uygun şekilde kullanılmamaktadır. Bu modül gruplamasının özel bir odak noktası, yenilikçi perakende stratejileriyle müşterilerin heyecanını nasıl koruyacaklarını araştırmak olacaktır.

 • 020 Entegrasyonu
 • Perakende Mimarisi - Yaşanabilir bir alan, çok amaçlı - Proaktif bir müşteri
 • Paylaşım Ekonomisi

Döngü Kapanışı (45 saat)

Katılımcılar bir ürünün yaşam döngüsünün son bölümünü arayacak ve nasıl genişletileceğini veya sürdürülebilir bir çerçeveye nasıl entegre edeceğini keşfedecekler. Bu modül gruplarında ele alınan anahtar soru, yaratıcı bir şekilde nasıl yeniden birleştirileceği veya parçalanacağı mı?

 • Yaşamın sonu
 • Biyolojik parçalanma
 • Satış / Onarım / Yenileme (İleri dönüşüm)

Bitirme projesi (300 saat)

Belirli bir moda evine bağlı olacak kapsamlı bir entegre proje. Öğrenciler çiftler halinde çalışacak ve kendilerine tasarım ve iş perspektifleriyle getirdikleri konuyu analiz edeceklerdir.

 • Proje - Karma İş / Tasarım Projesi

Paris:

Yıllık Eğitim Ücreti: € 8,400
İdare Ücreti: € 200

Ödeme Şartları:

Ödemelerin tamamı eğitim başlamadan önce yapılmalıdır.
Eğitim başlangıç tarihinden en az 7 ay önce yapılan ödemelerde %10 erken ödeme indirimi uygulanır.

menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram