Menu
BAŞVUR

MODA TASARIMI VE TEKNOLOJİSİ LİSANS PROGRAMI

IFA PARİS LİSANS PROGRAMLARI, AVRUPA KONSEYİ FEDE (FÉDÉRATİON EUROPÉENNE DES ÉCOLES) TARAFINDAN ONAYLIDIR.

SÜRE: 3 Yıllık Program - İngilizce veya Türkçe (Türkçe seçeneği İstanbul  için geçerlidir.)
KAMPÜSLER: Paris, Şangay, İstanbul
FORMAT: Kampüs veya Online
DÖNEM: Eylül 2021 (Tüm Kampüsler)
ECTS KREDİSİ: 180
BAŞVURU ÜCRETİ: €150
EĞİTİM ÜCRETİ / YILLIK: €8,400 Paris, ¥85,000 Şangay, €7,900 İstanbul
KONTENJAN: Sınıf Başı 25 Öğrenci


“Bu programla modanın kapsamlı, yoğun ve heyecan verici dünyasına atılın.”
IFA PARİS LİSANS PROGRAMLARI, AVRUPA KONSEYİ FEDE (FÉDÉRATİON EUROPÉENNE DES ÉCOLES) TARAFINDAN ONAYLIDIR.

SÜRE: 3 Yıllık Program - İngilizce veya Türkçe (Türkçe seçeneği İstanbul için geçerlidir.)
KAMPÜSLER: Paris, Şangay, İstanbul
FORMAT: Kampüs veya Online
DÖNEM: Eylül 2021 (Tüm Kampüsler)
ECTS KREDİSİ: 180
BAŞVURU ÜCRETİ: €150
EĞİTİM ÜCRETİ / YILLIK: €8,400 Paris, ¥85,000 Şangay, €7,900 İstanbul
KONTENJAN: Sınıf Başı 25 Öğrenci


→ ŞİMDİ BİLGİ AL

→ ONLİNE FORMAT
“Bu programla modanın kapsamlı, yoğun ve heyecan verici dünyasına atılın.”
TANITIM
EĞİTİM YAPISI
EĞİTİM ÜCRETİ

Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans programı IFA Paris tarafından uluslararası çerçevelere uygun sunulan ve Fransız moda ekolünün anlayışını aktaran 3 yıl süreli bir lisans programıdır. Bu program mevcut moda endüstrisi gereksinimlerini karşılamak için en son teknolojik değişim ve uluslararası bir bakış açısı ile Fransız moda mirasını birleştirir.

Geleneksel dersler, uygulamalı atölye çalışmaları, kişisel araştırmalar, deneyler, birebir sunumlar ve çeşitli ziyaretlerle öğrencilere verilen yenilikçi öğretim yöntemleri öğrencilerin yaratıcı ve paragmatik, meraklı ve analitik, yaratıcı ve mükemmel bir teknisyen olmalarına olanak sağlamakla birlikte onlara uluslararası bir kariyere sahip olma şansını da vermektedir. Birebir yaklaşım, farklı stillere, marka türlerine ve Pazar segmentlerine adapte olmalarını sağlarken aynı zamanda kendi yaratıcı dünyalarını geliştirmelerine de yardımcı olacaktır.

Bu eksiksiz, yoğun, çeşitli ve heyecan verici program Moda Tasarımcılığı işini seven moda severleri eğitmektedir. Moda ürünleri hakkındaki yararlı bilgiler veren ve yaratıcı bir süreç olan bu eğitim,  katılımcılarına Stylist, Modelist, Üretim Müdürü, Bağımsız Tasarımcı,  Koleksiyon Direktörü, Sanat Yönetmeni, ya da Vitrin Düzenleme Sorumlusu gibi moda alanında çalışma alanları yaratır.

Bu program aynı zamanda Avrupa Konseyi FEDE (Fédération Européenne Des Écoles) tarafından onaylıdır.  

Daha fazla detay için Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı’na ait broşürümüzü indirin.

Bu lisans programı hakkında başka sorularınızı e-posta yoluyla bize iletebilirsiniz. Bize ulaşmak için buraya tıklayın.

Moda Tasarımı 1.Yıl: Keşif

Moda Tasarımı Lisans eğitiminin ilk yılında 1. atölye çalışması gerçekleştirilir. Yüksek Öğrenim Programları çerçevesinde ilk atölye Yüksek Öğrenimde 4. Seviyeye denktir. Öğrenciler moda dünyasını keşfetmek için ana modülleri takip ederler. Tasarım konusunda temel yetenekleri kazanmanın yanı sıra, öğrenme eğrisinin pedagojik temelini oluşturmak için, giysi tasarımı, dijital moda tasarımı ve moda tarihi hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Moda Tasarımı 1:

Bu modülün ilk bölümünde, öğrenciler moda tasarımının temellerini oluşturan becerileri geliştirecekler:

Erkek ve kadın figürlerinin çizimi, tüm giysi türlerinin teknik çizimlerinin öğrenilmesi

Renklerin kullanımı, modaya uyarlanmış renk gruplarının adaptasyonu

Baskı tasarımı yapmak ve tasarımları hazırladığınız giyim koleksiyonu ile birleştirmek,

Yaratıcı bir araştırma yöntemi geliştirmek ve öğrencilerin araştırma merakını ve yaratıcılığını körüklemek,

Fikir panoları, çizimler ve stilize ederek, ilham kaynaklarını ve tasarım fikirlerini ifade edebilmek ve profesyonel portfolyolarını tamamlamak

Koleksiyon planı oluşturmak ve yapılandırmak

Moda Atölyesi 1:

Moda tasarımı sadece soyut kavramlardan ibaret değildir, yaratıcılık, pratik uygulamalar ve teknik araştırma ile desteklenmelidir. Bu moda atölyesinin ilk bölümünde, öğrenciler farklı boyama yöntemlerini ve baskı tekniklerini tecrübe edecekler, tasarım ve styling aracılığıyla siluet yapısı üzerinde çalışacaklar, uluslararası sergileri takip ederek farklı sanatçı ve tasarımcıları keşfedip analiz edecekler ya da konsept uygulamaları üzerinde çalışıp Moda Tasarımı modülünde gelişmiş olacaklar.

Dijital Moda Tasarımı 1:

Moda endüstrisinin son dönemde dijitalleşme sürecinde tasarımlar için doğru yazılımı kullanmak önem taşımaktadır: Hassas teknik çizimleri hazırlamak, fikirleri ve tasarımları profesyonel şekilde sunmak hızlı moda tasarım sürecinde bize avantaj sağlar. Bu ünitenin ilk bölümünde, öğrenciler Photoshop, Illustrator ve In-Design gibi programların temellerini öğrenerek bilgisayarda tasarımlarını sunabilecekler.

Kalıp ve Drapaj 1:

Moda bilgisi ürünün teknik yapısını anlamadığınız taktirde tasarım için yetersiz kalacaktır. Bu ünitenin ilk bölümünde, öğrenciler giysileri tasarlamanın 2 temel yöntemini keşfedecekler: Kalıp çıkarma ve drapaj. Doğrudan vücut ölçülerinden nasıl kalıp çıkaracaklarını ve kendi eğitmenlerimiz tarafından 20 yılı aşkın süredir geliştirilen IFA Paris’in geliştirdiği drapaj tekniklerine göre bir manken üzerinden kumaşı kullanarak drapaj yapmayı öğrenecekler. İlk aşamanın sonunda, öğrenciler temel etek, gömlek ve elbise modellerini tasarlayabilecek seviyeye gelecekler.

Üretim 1:

Moda tasarımcıları yarattıkları ürünün her detayını ve bitmiş halini hayalinde canlandırabilmelidir. Bu nedenle tasarımcının üretim sürecine hakim olması gerekmektedir. İlk aşamanın sonunda, öğrenciler farklı dikiş tekniklerini, üretim yöntemlerini etek ve gömlek gibi ürünler için adım adım uygulayarak öğrenecekler.

Moda Tarihi ve Kültürü:

Geleceği inşa etmek için geçmişi bil ve şimdiyi anla. Tüm yaratıcı sektörler gibi modanın da kendine ait bir kültürü bulunmaktadır ve gideceği yönü belirleyebilmek için önce tarihini ve gelişimini bilmek çok önemlidir. Katılımcılar eğitmenleri, araştırma yöntemleri ve arşiv kaynakları aracılığı ile modanın zaman içindeki evrimini keşfedecek ve son kırk yılda uluslararası moda stilleri, ilham kaynakları ve önemli moda tasarımcılarının çalışmalarını analiz etme fırsatı bulacaklar.

İkinci Atölye: Deney

İkinci atölye, mezuniyet dersinin ikinci yılı olarak düzenlenir. Yüksek Öğrenim Programları çerçevesi içerisinde, ilk atölye, Yüksek Öğrenim 5. Seviyeye denktir. Öğrenme deneyimlerinin bu aşamasında, öğrenciler deney aracılığıyla yaratıcılıklarını geliştirmeye davet edilirler. Erkek giyim, çocuk giyim ya da örgü atölyesi gibi belirli temalar birleştirilmiş örnekler aracılığıyla işlenir. Pedagojik amaç, katılımcının kritik düşünmesini geliştirmektir.

Moda Tasarımı 2. Yıl: Deneyimleme

Moda Tasarımı lisans eğitiminin 2. Yılı Yüksek Eğitim programında 5. Seviyeye karşılık gelmektedir. Öğrenciler ilk yılda edindikleri becerileri deneyimleyerek uygulayacaklar ve kadın giyim yanı sıra erkek giyim, çocuk giyim ve örme koleksiyonunu içeren çeşitli moda projelerini gerçekleştireceklerdir. Öğrenciler özgün fikirlerini, farklı türdeki ürünlere ve piyasa koşullarına uyarlamak zorunda kalacaklar ve kendi yaratım süreçlerini birbiri ile bağlantılı modüller ile uygulayarak yaratıcı düşünme tekniğini geliştireceklerdir.

Moda Tasarımı 2:

Moda Tasarımı ikinci modülünde öğrenciler birinci yılda öğrendikleri çeşitli teknikleri uygulayacak ve yaratıcı ifadelerini geliştirebilecekleri pratik yöntemleri keşfetmeye devam edecekler. Erkek giyim, aksesuar, çocuk giyim koleksiyonu ve kumaş dönüşüm projeleri ile yaratıcı konseptlerini deneyimleme imkanı bulacaklar, moda trendlerini tasarımlarına aktarmayı ve fikirlerini farklı ürünler ve değişik pazar segmentlerine uyarlamayı öğreneceklerdir.

Moda Atölyesi 2:

Moda Tasarımı modülüne bağlı olarak yürütülen Moda Atölyesinde öğrenciler yaratıcı ifadelerini geliştirmek için değişik teknikler ve metotlar araştırırlar. Nakış teknikleri, katlama ve örme teknikleri moda ürünlerini daha detaylı tasarlamalarına yardımcı olur. Moda tasarımcısının tedarik zincirini ve sektör dinamiklerini daha iyi anlaması için firmalarla iş birliği içinde çalışması ve workshoplar ile deneyim kazanmasını sağlar.

Dijital Moda Tasarımı 2:

Bu ünitenin ikinci kısmı, öğrencilerin Moda Atölyesi’nde olduğu gibi Moda Tasarımı modülünde hazırladıkları koleksiyonlarının gelişimini destekleyen bir workshop olarak planlanır. Bu aşamada eğitmenler hangi yazılımın öğrencilerin yaratıcı ve kişisel gereksinimlerine daha uygun olduğunu belirlemek için yol gösterirler. Amaç, öğrencilerin deneyimleyerek kendi kimliğini yansıtan en uygun sunum tekniği ile portfolyolarını oluşturmalarını sağlamaktır.

Kalıp ve Drapaj 2:

Kalıp ve Drapaj 1’e ek olarak, bu ünitede öğrenciler herhangi bir ürünün modelini oluşturmada en iyi yöntemi bulmak için iki ve üç boyutlu yaklaşımları nasıl birleştirebileceklerini öğrenecekler. En yaratıcı tasarımları oluşturmak için, klasik pantolon kalıbı çıkartmayı, kişiye özel tasarım ceket, kimono ve reglân kolları nasıl uyarlayacaklarını öğrenecekler.

Üretim 2:

Kalıp çıkartma ve drapaj modülündeki gibi, 2. seviye üretim modülünün temel amacı öğrencilerin en iyi üretim stratejisini belirlemelerine yardımcı olmak ve ürettikleri parçanın kalitesini en üst düzeye çıkarmak için rötuş yönteminin uygulamalarını yaptırmaktır.

Dijital Moda Tasarımı:

Öğrencilerin moda endüstrisindeki en yeni gelişmelerden haberdar olmalarını sağlamak önemlidir. Lectra tarafından geliştirilen yazılımın moda tasarımında kalıp çıkartmada önemli bir destek sağlamaktadır. Ayrıca yakın gelecekte 3 boyutlu baskı makinaları ile üretim tekniği önem kazanacaktır.  Bu ünitede, öğrenciler Lectra ve 3 boyutlu bir grafik yazılımının temel kullanımını öğrenecekler, daha sonra ise moda projelerinin tamamlanmasında bu programlardan faydalanacaklar.

Tekstil Teknolojisi:

Kumaş hala modanın ana ham maddesidir. Bu yüzden moda öğrencilerinin derin bir tekstil bilgisine sahip olmaları önemlidir. Öğrenciler, eğitmenleri ile araştırma ve arşiv taraması yaparak kumaşın iplikten başlayarak, dokuma ve örme tekniklerini öğrenecekler ve çeşitli özellik, doku ve kalite farklarını kavrayıp giysi üretimi için en uygun kumaş seçimini yapabileceklerdir.

Moda Pazarlaması 1:

Moda yaratıcı bir sektör olmasının yanı sıra aynı zamanda büyük bir sektördür ve moda tasarımı marka stratejisi, Pazar segmentasyonu ve fiyatlama politikasından etkilenir. Bu ünitede, öğrenciler temel pazarlama araçlarını öğrenecekler ve moda markalarını başarıya götürecek kritik faktörleri keşfedecekler.

Moda Tasarımı 3.Yıl: Marka

Moda Tasarımı lisans eğitiminin 3. Yılı Yüksek Öğrenim Programları çerçevesi içerisinde Yüksek Öğrenim 6. Seviyeye denktir. Öğrenme deneyiminin son aşamasında, öğrenciler bir tasarımcı olarak kendi düşüncelerini ifade etmeye odaklanırlar.  Mini Koleksiyonun gelişimi boyunca, kişisel yaratım süreci, uygun üretim teknikleri, çağdaşlık, özgün satış önerisi ve konumlandırma üzerinde düşünmeleri istenir.

Buradaki ana hedef öğrencilerin sektörde istihdam edilmelerini sağlayacak özgün portfolyolarını hazırlamaları veya IFA’da ’Çağdaş Moda Tasarımı” Yüksek Lisans programına giriş için altyapı kazanmalarıdır.

Moda Tasarımı 3:

Moda tasarımı ünitesinin 3. Modülünün temel noktası, verilen temaya göre eksiksiz ve profesyonel bir kadın giyim veya erkek giyim koleksiyonu oluşturmaktır. Her öğrenci, kendi konsept ve yorumunu katarak aksesuarları ile tasarım siluetlerini geliştirip bir koleksiyon planı oluşturacak ve yine öğrenciler tarafından üretilecek olan 4-6 adet ürünün teknik dosyalarını eksiksiz olarak hazırlayacaklardır. Öğrenciler hazırladıkları koleksiyonlarını profesyonel bir jüriye sunacaklardır.

Dijital Moda Tasarımı 3:

Bu ünitenin son kısmında, temel amaç moda tasarımı sürecini desteklemek ve final koleksiyon portfolyo hazırlığı için özgün ve yaratıcı bir tasarım oluşturmaktır.

Kalıp ve Drapaj 3:

Bu son ünitede, öğrenciler oluşturdukları koleksiyondan 3 ila 6 adet prototip geliştirecekler. Kalıbı çıkartmak ve üç boyutlu tasarımı yaratmak için araştırma yaparak en uygun üretim tekniğini kullanarak model üzerinde prova yaparak üretim sürecini tamamlayacaklar.

Üretim 3:

Üretim modülünde, öğrenciler en uygun kumaşları seçerek, örnek modellerini en profesyonel biçimde üretmek için uygun dikiş tekniğini seçmek ve prova çözümlerini belirleyeceklerdir. Bu aşamanın sonunda, en iyi koleksiyon ve modeller jüri tarafından IFA Paris’te yıllık olarak düzenlenen Moda Tasarımı Mezuniyet gösterisinde sergilenmek üzere seçilecektir.

Moda Pazarlama 2:

Güncel pazarlama teorileri ve moda sektöründeki uygulamalar çerçevesinde öğrenciler hedef pazar seçimi, fiyat belirleme, dağıtım ve iletişim stratejisi ile birlikte kendi final koleksiyonları için de bir pazarlama stratejisi belirtmek zorundadırlar.

IFA Kariyer ve Mezun Merkezi:

Üç Atölye yıllık 60 saatlik sektörel ilişki ve network süreci ile tamamlanacaktır. Öğrenciler endüstri profesyonelleri tarafından verilen seminerlere katılma fırsatı elde edeceklerdir. Fabrika, stüdyo ve atölye lere yapılacak saha gezileri ve çeşitli workshoplar misafir ders serisinin bir parçası olacaktır. IFA Kariyer ve Mezun Merkezi'nin veri tabanı sayesinde, öğrenciler kendi profesyonel ağlarını geliştirirken sektördeki en güncel uygulamaları da yerinde görme fırsatı elde edeceklerdir.

3 yıl boyunca Öğrencinin Eğitim Yoğunluğu

2.112 Saat Yüz Yüze Ders

2.444 Saat Bireysel Çalışma

180 Saat Endüstri ile networking

 

Paris:

Yıllık Eğitim Ücreti: € 8,400
İdare Ücreti: € 200

Istanbul:

Yıllık Eğitim Ücreti: €7,900
Oturma İzni Başvurusu Hukuki Yardım Ücreti: €300

Shanghai:

Yıllık Eğitim Ücreti: 85,000 CNY

Ödeme Şartları:

Ödemelerin tamamı eğitim başlamadan önce yapılmalıdır.
İstanbul ve Paris’de, eğitim başlangıç tarihinden en az 7 ay önce yapılan ödemelere %10 erken ödeme indirimi uygulanır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı olan adayların eğitim ücretleri Türkçe Lisans Programı ile aynı ücret üzerinden hesaplanır ve toplam eğitim bedeli yıllık KDV dahil 44.000 Türk lirasına tekabül eder.

menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram