Menu
BAŞVUR

Tasarım Geliştirme / Design Development Kısa Eğitim Programı

Kampüs: İstanbul
Eğitimin Süresi: 12 Saat (4 ders x 3 saat) Eğitim Formatı: Online Zoom üzerinden canlı Eğitim Dili: Türkçe
Eğitmen : Merve Aydıner
Dönem : Kasım
Eğitim Tarihleri: 16 Kasım - 25 Kasım 2021
Eğitim Günleri: Salı - Perşembe 
Egitim Saatleri : 19:00 - 22:00
Eğitim Ücreti: 900 TL

Sınıf Mevcudu: Sınıflar en fazla 16 kişiliktir.

Bu eğitim Bahçeşehir Üniversitesi
Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.
HEMEN SATIN AL

Kampüs: İstanbul
Eğitimin Süresi: 12 Saat (4 ders x 3 saat) Eğitim Formatı: Online Zoom üzerinden canlı Eğitim Dili: Türkçe
Eğitmen : Merve Aydıner
Dönem : Kasım
Eğitim Tarihleri: 16 Kasım - 25 Kasım 2021
Eğitim Günleri: Salı - Perşembe
Egitim Saatleri : 19:00 - 22:00
Eğitim Ücreti: 900 TL

→ ŞİMDİ ARAŞTIR
HEMEN SATIN AL
TANITIM
ŞARTLAR

Tasarım Geliştirme / Design Development Kısa Eğitim Programı:

‘’Design Development‘’olarak isimlendirilen, bir tasarımın detaylı olarak tasarlandığı ve geliştirildiği, tasarımın hamurunu oluşturan geliştirme fazının önemi nedir? Konseptten tasarıma nasıl geçmeliyiz ve bu süreçte tasarladığımız ürünü geliştirirken olabilecek her noktayı değerlendiriyor muyuz? Bir ceketin tasarımını, kullanım amacını bozmadan nasıl zenginleştiririz? Bu ve benzeri sorulara odaklanan workshop, ürün oluşturma ve geliştirmede araştırma ve konseptin yanısıra esas ürünü özelleştirecek, farklılaştıracak süreç ve sürecin nasıl işlemesi gerektiği üzerinde duruyor…

Eğitim Hedefleri

 • Tasarım konseptinden ürün geliştirmeye geçişin kavranması,
 • Nitelik-nicelikleri dengeli, alıcı kitleye ve onların ihtiyaçlarına uygun, hikayesi olan tasarımların geliştirilmesinin öneminin anlaşılması ve bu şekilde ürün geliştirmenin öğrenilmesi
 • Farklılaşmanın zor olduğu günümüzde, tasarımlarımızı zenginleştirebilme yöntemlerinin incelenmesi
 • Tasarım ilhamını ürünün tasarlanmasında doğru kullanabilme ve zengin bir konseptin ürün tasarımına katkısının fark edilmesi
 • Somut ve satılabilir tasarım ürünlerinin geliştirilmesindeki süreçlerin keşfedilmesi
 • Görsel referansları tasarıma dönüştürmek için yöntemlerin irdelenmesi ve çeşitlendirilmesi
 • Yeni ve özgün tasarım fikirlerinin çıkmasında kolaylık sağlanabilmesi
 • Kullanıcı kitle ile iletişim kurabilen ürünlerin tasarlanmasının önemi

Kimler Katılmalı?

Moda tasarımı, tekstil tasarımı, kostüm tasarımı, aksesuar tasarım, ürün tasarımı vb. Alanlarda çalışmakta olan tüm tasarımcı/tasarımcı adayları için uygundur.

Hem öğrenciler hem de profesyoneller için önerilir.

İçerik

1- Konsept, Ürün, Kullanıcı ve Tasarım Karesi / 3 sa.

Tasarıma başlarken elimizin altında bir konu ile ilgili olabilecek her türlü done bulunuyor olmalıdır. Bu süreç doğru ve geniş çaplı bir araştırmayla başlayarak; somut ve tasarıma uyarlanabilecek görsellerin toplanması ile devam eder ve konsepte dönüşür. Araştırma ne kadar derin; konsept ne kadar rasyonel ifade edilebilir ise tasarımımız o kadar zengin ve farklı olur. Bu denklemin içinde iki önemli köşe vardır; ürünün kendisi ve kullanıcı. Bir tasarım kullanıcı kitlesiyle ihtiyaç çerçevesinde iletişim kurmadıkça eksik kalır. İlk oturumumuzda tüm bu dinamiklerin önemi ve nasıl irdelenmesi gerektiği üzerinde duruyoruz.

2-  Ürünü Masaya Yatırmak, Ürün İhtiyaçları ve Tasarım İlişkisi / 3 sa.

Tasarım kullanılabilir olduğu müddetçe tasarım kabul edilebilir. Diğer türlü sanat eseri sayılırdı ancak moda sanat değildir, sadece estetik açıdan sanattan faydalanır. Bir ceket ve bir tablo arasındaki en derin farktan bu konuyu anlayabiliriz. Ceket bizi soğuktan muhafaza etmeli, yağmura dayanmalı, kalıbı ceket formuna uygun olmalı, malzemeleri ona göre seçilmelidir. Aksi halde ona ceket dememiz biraz zordur. İnsanlar algılarıyla alım yaparlar. Ceket sıcak hissettirmezse ceketi almazlar. Bir resim tablosunun böyle ihtiyaçları yoktur. İkinci oturumumuzda bir ürünün ihtiyaçları, tasarlarken esnetilebilen ve esnetilemeyen özelliklerle tasarımının irdelenmesi üzerinde duruyoruz.

3-  Konseptten Tasarıma İlerlemek, Design Development I. / 3 sa.

Konsept ve araştırma görsellerinin birleştirilmesi ile tasarıma girişin gerçekleştirilmesi. Görsellerin üzerinde çalışarak ve seçtiğimiz konsepti işleyerek; önce fikirlerimizle görselleri ardından konsept ile tasarımları yoğururuz. Görseller, konsept ve ürün fikir üretme fazında birbirleriyle ne kadar iyi karıştırılırsa, tasarıma geçişimiz de o kadar kolaylaşır ve zenginleşir. Fikir üretme fazı, görseller, ör- nekleme çeşitleri, malzeme ve renklerle birlikte tasarımların işlenmesi ve ifade edilmesi çok önemlidir. Görsel ifade hem bize hem birlikte çalıştığımız kişilere fikir geçirecek düzeyde olmalıdır. Bunlarla birlikte; farklı ‘’tasarlama’’tekniklerinin incelenmesi ve egzersiz yapılması üçüncü oturumumuzda üzerinde duracağımız konulardan.

4-  Tasarımın zenginleştirilmesi, Design Development II. / 3 sa.

En çok zorlandığımız konulardan birisi tasarımda çeşitliliğin sağlanması. Bir koleksiyonun hem kendi içinde tutarlı hem de farklı olması denge gerektirir. Tasarım sayısı arttıkça bu dengeyi sağlamak zorlaşabilir. Başladığımızda tasarım yapmak belki nispeten daha kolay gelir ancak görseller tükendikçe fikir üretmekte, tasarımlarımızı sayıca artırmakta, tasarladıklarımızı farklılaştırmakta zorlanmaya başlarız. Son oturumumuzda tasarımlarımızın zenginleştirilmesi üzerinde durup egzersizlerle pekiştirmeye çalışıyoruz.

EĞİTMEN

Merve Aydıner

Lisans eğitimini İTÜ Tekstil Mühendisliği bölümünde gerçekleştirirken aynı zamanda tasarım eğitimi almaya başladı. 2014 yılında NABA’nın burs yarışmasını kazanarak kısa dönem tasarım eğitimine Milano’da devam etti. Lisansını tamamladıktan sonra Mavi bünyesinde planlama departmanında çalıştı. Ardından Domus Academy Master in Fashion Design programına kabul edildi. Eğitimi süresince MM6 by Maison Margiela, Diesel, Slamjam ve Reebok ile koleksiyon ve ürün geliştirdi. Rick Rhe Milano’da görev aldı. Fashion Graduate Italia’ya seçildi ve smart-apparel koleksiyonunu Domus Academy adına sundu. Koleksiyonu UnderConstruction London International Creative Contest tarafından 100 The Most Creative Projects arasına seçildi. Ardından Worth Partnership’de finale kaldı.

Merve, inovasyon tasarımcısı olarak akıllı tekstil ve giyim tasarımında yurtdışı bağlantılı çalışmaktadır. Ti- tera, ALMA, Kufner, Vulpes vb. Akıllı tekstil firma ve oluşumlarıyla birlikte ürün geliştirdi, aynı zamanda ReFream, STARTS gibi teknoloji ve tasarımı birleştiren platformlara üyedir.

TOPLAM: 18 Saat

Şartlar:

 • En az 18 yaşında olmak

Gerekli Belgeler:

 • Kimlik Fotokopisi
 • Adres Bilgisi
 • Portre Fotoğraf

 

Egitime katilim icin izlemeniz gereken adimlar :

Egitime katilacak olan kisinin, Tam Isim-Soyisim, TC kimlik numaraniz ve adres bilgilerinizi kotu@ifaparis.com adresine mail yoluyla paylasabilirsiniz.

Egitim ucretini asagida bilgileri bulunan hesaba, aciklama kismina egitim adini yazarak gerceklestirebilirsiniz.

 

Kayıt bilgileri için:

Eğitim adı açıklaması ile ödemenizi aşağıdaki hesaba yapabilirsiniz. Hesap Adı: IFA LSL MODA EGITIMI VE DANISMANLIK LTD STI

Banka: Garanti Bankası Üsküdar Ahmediye Şubesi (TL Hesabı) Hesap No:6295133

Şube Kodu:740

İBAN TL: TR27 0006 2000 7400 0006 2951 33

menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram