Menu
BAŞVUR

Tekstil Teknolojilerine Giriş

Kampüs: İstanbul
Kursun Süresi: 15 Saat
Kursun Formatı: Online
Dil: Türkçe
Dönem: Ekim
Eğitim Tarihleri: 12 Ekim 2021,
14 Ekim 2021, 19 Ekim 2021
21 Ekim 2021, 26 Ekim 2021
Eğitim Günleri: Salı - Perşembe
Eğitim Saatleri: 19.00 – 22.00
Eğitim Ücreti: 1.000 TL
Sınıf Mevcudu: Sınıflar en fazla 16 kişiliktir.HEMEN SATIN AL

Kampüs: İstanbul
Kursun Süresi: 15 Saat
Kursun Formatı: Online
Dil: Türkçe
Dönem: Ekim
Eğitim Tarihleri: 12 Ekim 2021,
14 Ekim 2021, 19 Ekim 2021
21 Ekim 2021, 26 Ekim 2021
Eğitim Günleri: Salı - Perşembe
Eğitim Saatleri: 19.00 – 22.00
Eğitim Ücreti: 1.000 TL
Sınıf Mevcudu: Sınıflar en fazla 16 kişiliktir.

→ ŞİMDİ ARAŞTIR
HEMEN SATIN AL
TANITIM
ŞARTLAR

Tekstil malzemeleri insanın en temel ihtiyaçlarını karşılamakta kullandığı temel materyallerdir ve giyim&moda endüstrisinin can damarıdır. Tekstil teknolojilerinin ve tasarımının geliştirilmesi, üretim yöntemlerinin çeşitlendirilmesi ve farklılaşması; dünya trendleri ile moda endüstrisi için bir itici kuvvet olarak görülür. Malzemenin tanınması yalnızca tasarım için uygunluğu sağlamakla kalmaz, ayrıca yeni malzemelerin ve olasılıkların tasarlanmasına da kapı aralar.

Tekstil Teknolojilerine Giriş Eğitimi tekstil malzemelerinin en ufak yapı taşı olan lifin giyilebilir bir kumaşa dönüşmesinin sanayi tarafındaki hikayesini anlatıyor. Liften iplik üretimine, iplikten dokuma-örme-nonwoven teknikleri ile kumaş yüzeyi oluşumuna kadar süreci irdeliyor. Liflerin ve kumaşların teknik özellikleri ile kumaşların üretimsel tasarımını ele alıyor. Son olarak gelişmiş tekstil uygulamaları olan teknik tekstiller ve akıllı tekstilleri de kapsayarak tekstil teknolojilerinin bugünü ve geleceği üzerinde duruyor.

Eğitim Hedefleri

 • Lif, iplik, dokuma - örme - nonwoven kumaş, teknik tekstiller ve ileri tekstil teknolojileri ile ilgili bilgi edinilmesi
 • Tekstil üretim teknikleri ile ilgili bilgi edinilmesi
 • Tekstil teknolojileri ile ilgili terimlerin öğrenilmesi
 • Kumaş tasarımı ile ilgili giriş seviye bilgi edinilmesi
 • Gelecek tekstil teknolojileri ile ilgili bilgi edinilmesi

Kimler Katılmalı?

Sektörde tecrübe edinmek, tekstil teknolojileri ve moda tasarımı alanında kendi ufkunu genişletmek ve bu alanda farklı profesyonellerle çalışmak isteyenler için idealdir.

Hem öğrenciler, hem de profesyoneller için uygundur.

İçerik

1- Tekstil Teknolojilerine Giriş ve Elyaf Bilgisi / 3 sa.

Giyim ihtiyacı insanın en temel ihtiyaçları arasında yer alır. İnsanlık dünya üzerinde var olduğundan beri çeşitli malzemeler ve yöntemlerle bu ihtiyacını karşılamaya çalışır. Tekstilin en küçük hammaddesi ise onu oluşturan elyaftır. Elyaf, doğal olabildiği gibi insan üretimi de olabilir. Bu oturumda pamuk, yün, ipek, kaşmir gibi doğal elyaflar, rayon, viskoz gibi rejenere elyaflar ile polyester, naylon gibi sanayi üretimi elyafların genel özellikleri ve üretim teknikleri anlatılıyor.

2- İplik Teknolojileri / 3 sa.

Elyaf, tekstil üretiminde hammadde olsa da kendi başına yüzey oluşumunda kullanılamaz. Onun giyilebilir veya işlenebilir/kullanılabilir bir tekstil ürünü olabilmesi için öncelikle iplik formuna dönüştürülmesi gerekir. Bu oturumda, elyaftan iplik üretiminin nasıl gerçekleştirildiği, farklı iplik türlerinin neler olduğu, giyilebilir kumaş üretiminin yanı sıra teknik kumaşların geliştirilebilmesi için üretilen iplikler gibi konular kavranırken farklı ipliklerin değişkenlikleri ile iyi bir ipliğin sahip olması gereken özellikler anlatılıyor.

3- Kumaş Teknolojileri - I. Dokuma / 3 sa.

Kumaş çeşitleri üçe ayrılır: Dokuma, Örme ve Nonwoven kumaşlar. Üç kumaş çeşidi de farklı üretim tekniğine ve kullanım alanına sahiptir. Bu oturumda, en popüler kumaş üretim tekniği olarak bilinen dokuma üzerine konuşuluyor. Dokuma üretiminin mantığı, makinanın çalışma prensibi, temel dokuma desenleri ile dokuma kumaş tasarımlarının üzerinde duruluyor.

4- Kumaş Teknolojileri - II. Örme & Nonwoven  / 3 sa.

Örme ve Non-woven üretim teknikleri diğer konvansiyonel tekstil üretim tekniklerindendir. Bu oturumda, örme ve non-woven kumaşların özellikleri ile kullanım alanları, örme kumaş tasarımı ve kumaşların incelenmesi ile farklı non-woven kumaş teknikleri konuşuluyor.

5- Teknik Tekstiller & Akıllı Tekstiller / 3 sa.

Tekstiller sadece giyim amaçlı üretilmez. Peki ya başka ne amaçla üretilirler? Endüstri, otomotiv, inşaat, medikal gibi farklı alanlar için özel olarak geliştirilebilirler. Bazen data ve ışık taşımak, bazen uçaklar için özel olarak, bazen de vücuttaki değişiklikleri ölçmek için sensör amaçlı kullanılabilirler. Gelecek tekstilleri oldukça farklı alanlara kapı aralıyor ve değişik teknolojileri bir araya getiriyor…

TOPLAM: 15 Saat

Ücret:

 1.000 TL

Şartlar:

 • En az 18 yaşında olmak
 • Tekstil teknolojilerine ilgi duymak
 • Kumaş ve tekstil malzemelerine merak

 Gerekli Belgeler:

 • CV
 • Kimlik Fotokopisi
 • 1 Adet vesikalık fotoğraf
menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram