Genel Bilgi

 • IFA Paris Sertifikalı bir FEDE Enstitüsüdür.
 • Süre: 10 gün – 60 saat (Paris, İstanbul), 5 gün – 30 saat (Online)
 • Dil: İngilizce
 • Kampüsler : Paris, Istanbul, Online
 • Eğitim Başlangıç Tarihleri: Temmuz 2024
 • Başvuru Ücreti: €50
 • Öğrenim Ücreti:
  Paris €1,500
  Istanbul €1,500
  Online €500

Tanıtım

Bu programa katılan öğrenciler, daha önce giyilemeyen eşyaları veya eski kıyafetleri geri dönüştürmenin, daha sürdürülebilir bir alışveriş, yaratma ve düşünme yolu yaratmanın benzersiz bir yolunu keşfedecekler. Bu program başlangıçta bir tohum ekmek için oluşturuldu, şimdi Upcycled Fashion trend olduğu için bu sınıf artık Sürdürülebilir Moda dünyasına adım atma fırsatı sunuyor. Sürdürülebilir Moda perakendenin geleceği olduğundan, geleceğimiz tekstil atıklarımızla daha akıllı olmamıza bağlı. Her yıl çöp sahalarımıza 21 milyar kilodan fazla giysinin düştüğü (yalnızca ABD), bu sınıf sadece eğlenceli değil, aynı zamanda dünya çapında bir zorunluluktur. IFA Paris ve Born Again Vintage, bu İleri Dönüşüm ve Giysi Yeniden Yapılandırma Sınıfı ile Sürdürülebilir Moda’nın uluslararası kapılarını açacak.

HEDEFLER

Bir öğrenci eski kot pantolonunu modaya uygun bir cekete veya eski bir süveterini modaya uygun kısa bir üste dönüştürebildiğinde, eski/kullanılmış giysilere yeni bir bakış açısının kapılarını açıyorsunuz demektir. Bu sınıfın en şaşırtıcı unsurlarından biri, dikiş deneyimine gerek olmaması ve tüm deneyim seviyelerinin geri dönüştürülmüş moda yaratabilmesidir. Öğrenciler, yeni bir şey isterlerse, bir kuruş harcamadan veya herhangi bir mağazaya gitmeden onu yaratabilecekleri bir başarı duygusuyla ayrılırlar. Bu, alışveriş yapma biçimlerini ve nihayetinde kendi tekstil atıklarını nasıl gördüklerini değiştirir. Değişim küçük başlar ama etkisi devam eder.

ÖĞRETİM STRATEJİLERİ

Bir giysiyi nasıl parçalayacağınız ve giysinin önemli parçalarını kullanarak nasıl yeniden birleştireceğiniz size öğretilecektir. Deneyiminize/beceri seviyenize göre hazırlanmış birkaç proje seçeneğiniz olacak. Öğrencilere bir giysiyi parça parça analiz etmek, bir giysinin nasıl yapıldığını yeniden öğretir.

Her giysi tamamen parçalandıktan sonra, Born Again Vintage’ın yardımıyla giysinin hangi temel unsurlarını saklamak istediğinizi ve atmak istediğiniz parçaları belirleyeceksiniz.

Parçalar daha sonra tamamen farklı bir giysi oluşturmak için yeniden birleştirilir, atılan parçalar bitmiş giysiyi süslemek için gereken ekstra kumaş görevi görür. Orijinal parçanın çoğu kullanılmış ve/veya artık kumaştan yararlanmak için fikirler verilmiştir. Bu, sıfır atık kavramını öğretir.

Sonunda öğreneceğiniz şey, biraz çalışma ve yaratıcılıkla eski bir şeyden yeni bir şeyler yapabileceğinizdir ve eski giysiler bir daha asla aynı şekilde görülmez.

Online program canlı ve gerçek zamanlı olarak (Paris veya İstanbul yerel saati) gerçekleşir ve çevrimiçi platformumuz aracılığıyla öğretim görevlisi ve diğer öğrencilerle etkileşime gireceksiniz. Ancak canlı bir derse katılamıyorsanız veya kaçıramıyorsanız, her oturum da kaydediliyor ve kaydediliyor, böylece geri dönüp size uygun bir zamanda daha sonra izleyebilirsiniz.

Program Yapısı (Paris, Istanbul)

(TOPLAM: 60 Saat)

1. Gün – Kültürel Maruz Kalma: 5 Saat

Bu kursun ilk günü kültürel keşiflere ayrılacaktır. Öğrencilerin ilgisini çekmek için ilham önemlidir. Farklı moda sergilerini ziyaret etmek ve tasarımcıların kıyafetleri aracılığıyla anlattığı moda tarihine dalmak güçlü bir motive edicidir. Deneyim, öğrencilere yeniden yapılandırılmış giysileriyle gitmek isteyebilecekleri yönde ilham vermeye yardımcı olacaktır.

2. Gün – İkinci El Alışveriş: 5 Saat

Sınıf, “thrift” uzmanı Bridgett Artise ile özel thrifting fırsatı elde edecek. Bu deneyim öğrencilere thrifting yaparken nelere dikkat edeceklerini, saklı hazineleri nasıl tanıyacaklarını, hangi parçaların yeniden inşa etmek için ideal olduğunu ve daha da önemlisi “thrifting”in sürdürülebilir yönünü anlamayı öğretecektir. Bu aynı zamanda öğrencilerin uygun son ürünleri temin etmek için Bayan Artise’nin rehberliğinde yeniden yapılandırma için giysiler seçmelerine olanak tanıyacaktır.

3. Gün – Giysi Rekonstrüksiyonuna Giriş/Fotoğraf Çekimi: 5 Saat

Dersin ilk gününde Bridgett Artise’e tam bir giriş bu derse başlayacak ve bu derse yol açan sürdürülebilir moda yolculuğunu gösterecek. Öğrenciler, kendilerini bu dersi almaya yönlendiren deneyimlerini paylaşacaklar. Sürdürülebilir olmanın farklı yollarından örnekler gösterilecek ve tartışılacaktır. Bu giysilerin neden bu öğrenciler tarafından seçildiğini anlamak için thrifting deneyimi de tartışılacaktır. Öğrencilerin önceki kıyafetleriyle fotoğrafları, bitmiş kıyafetlerle dramatik karşılaştırmayı göstermek için çok önemli olacaktır.

4. Gün – Giysi Fikirleri ve Dekonstrüksiyon: 5 Saat

Öğrenciler, yeniden yapılanma için getirdikleri giysileri ve bunlarla ne yapmayı umduklarını gösterecek ve açıklayacaklardır. Bridgett Artise ona fikirlerini verecek ve asistanıyla birlikte hangi fikirlerin yaratılabileceğine karar verecek. Fikirler onaylandıktan sonra dekonstrüksiyon sürecine başlayacaklar.

5. Gün – Giysi Fikirleri ve Dekonstrüksiyon: 5 Saat

Öğrenciler, yeniden yapılanma için getirdikleri giysileri ve bunlarla ne yapmayı umduklarını gösterecek ve açıklayacaklardır. Bridgett Artise ona fikirlerini verecek ve asistanı ile birlikte hangi fikirlerin yaratılabileceğine karar verecek ve dekonstrüksiyon sürecini öğretecek/yardımcı olacak. Yeni bir giysiyi tamamlamak için yeterli zamana sahip olmak için dekonstrüksiyon ile ilerlemek için tüm Fikirlerin onaylanması gerekecektir.

6. Gün – Giysilerin Dekonstrüksiyonu: 5 Saat

Öğrenciler, üzerinde çalıştıkları kıyafetlerini baştan yaratmak için boş bir sayfa bırakana kadar kıyafetlerini dekonstrükte etmeye devam edecekler. Bu süreçte, artıklar ve tekstil atıkları ile yapılabilecek sayısız şeyi detaylandırmak için fikirler paylaşılacak/gösterilecektir. Süreci belgelemeye devam etmek için fotoğraflar çekilecektir.

7. Gün- Giysilerin Dekonstrüksiyonu: 5 Saat

Öğrenciler, üzerinde çalıştıkları kıyafetlerini baştan yaratmak için boş bir sayfa bırakana kadar kıyafetlerini dekonstrükte etmeye devam edecekler. Bu süreçte, artıklar ve tekstil atıkları ile yapılabilecek sayısız şeyi detaylandırmak için fikirler paylaşılacak/gösterilecektir. Giysilerin dekonstrüksiyonu bugün sona erecek.

8. Gün – Giysi Rekonstrüksiyonu: 5 Saat

Yeni giysilerin yeniden inşası başlayacak. Her öğrenci, yeni giysiyi yavaşça yeniden oluşturmaya başlamak için Bayan Artise ve asistanından yardım ve rehberlik alacak. Tüm süreci yakalamak için baştan sona fotoğraflar çekilecektir.

9. Gün – Giysi Rekonstrüksiyonu: 5 Saat

Yeni giysilerin rekonstrüksiyonu devam edecek. Her öğrenci, yeni giysiyi yeniden inşa etmek için Bayan Artise ve asistanından yardım ve rehberlik alacak. Yeniden yapılandırmadaki herhangi bir yanlış adım veya hata yeniden işlenecek ve çözülecektir.

10. Gün – Giysi Rekonstrüksiyonu: 5 Saat

Her öğrencinin giysisini tamamlaması gerektiğinden, yeni giysilerin yeniden yapılandırılması devam edecektir. Gerekirse, uyum ve yapı ayarlanacaktır. Giysileri süslemek veya son rötuşlar eklemek, tamamen giyilebilir, yeniden yapılandırılmış bir tasarım sağlamak için odak noktası olacaktır.

11. Gün – Giysi Rekonstrüksiyonunun Tamamlanması: 5 Saat

Yeni giysilerin yeniden inşası sona erecek. Her öğrencinin giysisini/kıyafetlerini tamamlama ve son fotoğrafları için tam bir görünüm oluşturma zamanı olacaktır. Tamamı bitmiş olanlar, görünümlerine ek olarak veya ek bir proje olarak, atılan kumaşlarla aksesuar yapma imkanına sahip olacaklar.

12. Gün – Biten Giysilerin Fotoğraf Çekimi: 5 Saat

Öğrenciler yeni kıyafetlerini şekillendirme ve fotoğraf çekme fırsatı bulacaklar. Bu, öğrenciye başardıklarından gurur duyma ve ayrıca yeniden yapılandırma seçeneklerinin sınırsız olduğunu kanıtlama şansı verir. Fotoğraflar, gelecekteki derslere ilgi yaratmak için de kullanılabilir/kullanılacaktır.

Program Yapısı (Online)

(TOPLAM: 30 Saat)

1. Gün: Giysi Yenileme/Fotoğraf Çekimine Giriş – 5 saat

Dersin ilk gününde tam bir giriş, “döngüyü kapatmak” felsefesindeki farklı adımları gösterecektir. Sürdürülebilir olmanın farklı yollarından örnekler gösterilecek ve tartışılacaktır. Kendi işiniz için size ilham vermesi için Born Again Vintage tarafından bir dizi öncesi ve sonrası üst dönüşümlü giysilerle tanışacaksınız. Bridgett Artise, kursun geri kalanı için malzeme temini ve projenizin gelişimi için ikinci el mağaza gezilerinizde size tavsiyelerde bulunacaktır.

2. Gün: Giysi Fikirleri ve Dekonstrüksiyon – 5 saat

Yeniden yapılanma için getirdiğiniz giysileri ve bunlarla ne yapmayı umduğunuzu gösterecek ve açıklayacaksınız. Bridgett Artise ona fikirlerini verecek ve asistanıyla birlikte hangi fikirlerin yaratılabileceğine karar verecek. Fikirler onaylandıktan sonra yapısöküm sürecine başlayacaksınız.

3. Gün: Giysilerin Dekonstrüksiyonu – 5 saat

Yeni giysinizi yeniden yaratmak için boş bir sayfa bırakana kadar giysilerinizi yeniden oluşturmaya devam edeceksiniz. Bu süreçte, artıklar ve tekstil atıkları ile yapılabilecek sayısız şeyi detaylandırmak için fikirler paylaşılacak/gösterilecektir. Süreci belgelemeye devam etmek için çekilen fotoğraflar.

4. Gün: Giysi Rekonstrüksiyonu – 5 saat

Yeni giysilerin yeniden inşası başlayacak. Her öğrenci, yeni giysiyi yavaşça yeniden oluşturmaya başlamak için Born Again Vintage ve asistanından yardım ve rehberlik alacak. Tüm süreci yakalamak için baştan sona fotoğraflar çekilecektir.

5. Gün: Giysi Rekonstrüksiyonunu Tamamlayın – 5 saat

Yeni giysilerin yeniden inşası sona erecek. Her öğrencinin giysisini/giysilerini tamamlamak ve tam bir görünüm yaratmak için zamanı olacaktır.

Kabul Şartları

Ücret Yapısı

Paris & Istanbul
Öğrenim ücreti: €1,500

Online
Öğrenim ücreti: €500

Program başlangıç ​​tarihinden en az 7 ay önce yapılan öğrenim ücreti ödemelerinde erken kayıt indirimi (%10).

Ücrete dahil olanlar:

 • Microsoft Office Paketi
 • IFA’nın Çevrimiçi Öğrenim Yönetim Sistemine (LMS) erişim
 • Ders materyali
 • Dersler
 • DC Suite’e Geçici Erişim
 • 3D Prototip

Ücrete dahil olmayanlar:

 • Modüle özel malzemelerle ilgili masraflar (ör: kumaş alımı, gelecekteki panolar… vb.)
 • Baskı ve fotokopi maliyetleri
 • “Thrift” alışverişi

Gerekli Olan Malzemeler (Online İçin)

 • Bir Dikiş Kiti
 • İkinci el giysi
 • Bir makas Süslemeler
 • Yeni bir işletim sistemine sahip yeni bir bilgisayar
 • İyi bir internet bağlantısı
 • Güncel bir web tarayıcısı (iki ayrı web tarayıcısına erişiminiz olduğundan emin olmanız önerilir)
 • Mikrofon ve Kulaklıklar (mikrofonlu/kulaklıklı bir kulaklık önerilir)
 • Web kamerası

İLGİLİ PROGRAMLAR

Startup Programı

Startup Programı

Başlangıç ​​Programı, girişimi olan ve olmayan bireylerin Paris'teki girişimcilik uzmanlığımızdan yararlanmalarına olanak tanır. Bu 6 veya 12 aylık bir programdır ve moda girişiminizi başlatırken hangi ekipman, araç ve bilgilerden yararlanabileceğinizi...
Geleceğin Moda Teknolojileri

Geleceğin Moda Teknolojileri

Moda ve teknoloji disiplinlerinde teorik ve pratik öğrenmeyi bir araya getiren bu bir haftalık yoğun yolculuk, katılımcıları moda endüstrisini alt üst eden en son yeniliklerle tanıştıracak.
Sürdürülebilir Moda Lisans Programı

Sürdürülebilir Moda Lisans Programı

Moda Sürdürülebilirliği Lisans Programı, tamamen çevre dostu moda yöntemlerine odaklanır ve bu programda tasarım veya işletme tarafında uzmanlaşmayı seçebilirsiniz.