Skip to main content

Genel Bilgi

 • IFA Paris Sertifikalı bir FEDE Enstitüsüdür.
 • Süre:  10 gün – 62 saat (Paris, Istanbul), 5 gün – 30 saat (Online)
 • Dil: İngilizce
 • Kampüsler: Paris, Istanbul, Online
 • Eğitim Başlangıç Tarihleri: Temmuz 2024
 • Başvuru Ücreti: €50
 • Öğrenim Ücreti:
  Paris €1,800
  Istanbul €1,800
  Online €500

Tanıtım

Kreatif direktörlüğün cazibesinin arkasında ne yatıyor? Bu uygulamalı eğitim kursunda öğrenciler, bir moda çekimini devreye alma, stil verme ve yürütme ile ilgili kavramsal ve pratik rollerin iç içe geçmesini anlamak için işbirliği içinde çalışmaya davet edilir. Uygulamaya dayalı ve teorik modüller arasındaki karışım, tasarımcılar, modeller, makyaj ve saçın yanı sıra moda stilistlerinden en iyileri planlı ve esnek bir konsepte göre müzakere etmede modanın incelenmesine ve takdir edilmesine yeni bir bakış açısı getirecektir.

Kendi sektörlerinde en ünlü Fransız kurumlarından ikisi olan IFA Paris ve MAKE UP FOR EVER, katılımcılarına bir Kreatif Direktörün çalışmalarını gerçek yaşam ortamlarında deneyimleme imkânı vermek için bu özel ortak kursu oluşturdu. Eğitimin kendisi 3 temel üzerine inşa edilmiştir:

 1. Katılımcılara bir moda evinin konumlandırmasının gelişiminin ardındaki kapsayıcı ilkelerin anlaşılmasını sağlamak için Moda Tasarımına Giriş
 2. Başarılı ve uyumlu bir yaratım sürecinin arkasındaki ana bileşenleri göstermek ve temel tekniklerin modaya uygun bir makyajda nasıl yeniden şekillendirildiğini anlamak için makyaj tekniklerine giriş
 3. Bir moda fotoğraf çekimi organizasyonunun arkasındaki ana teknikleri keşfetmek için moda fotoğrafçılığına giriş. Katılımcılar, kendi çekimlerini nasıl organize edeceklerini ve koordine edeceklerini, yaratıcı özetlerinde gösterilenleri iletmek için mümkün olan en iyi makyajı nasıl seçeceklerini, daha sonra düzenlenip bir eleştiri grubu/meslektaşına sunulabilecek bir çalışma bütünü oluşturmak için mekanlar ve stil yöntemleri bulmayı öğrenecekler. SLR dijital kameraların hem dış mekânda hem de stüdyoda kullanımı da katılımcılara, bir çekim için yaratıcı yönlendirmeler sağlamak için gerekli teorik bilgileri edinmeleri için ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Özellikle, kamera tekniklerinin, aydınlatmanın, ambiyansın ve sonlandırmanın nasıl kullanılacağı ve belirleneceği ile ilgili temel bilgiler gösterilecektir.

Eğitimin tamamlanmasının ardından katılımcılar kendi moda çekimlerini düzenleyecek ve öğrenme deneyimlerinin bir ivmesi olarak bunu kişisel portföylerine dahil etme fırsatı bulacaklar.

Öğretme ve Öğrenme Stratejisi:

Bu kurs teorik modüller, atölye çalışmaları ve uygulamalar arasında dengeli bir karışıma dayanmaktadır. Tüm bileşenlerin kapsayıcı fikri, katılımcıların farkındalığını artırmak ve en etkileyici, benzersiz ve tutarlı bir dizi görüntü üretebilmeleri için genel yaratıcılıklarını geliştirmektir.

Öğrenme hedefleri:

 • Bir stilist, makyöz ve Sanat Yönetmeninin rol ve sorumluluklarını anlayın
 • Başarılı bir teklif oluştururken bir müşteri özetini deşifre edin
 • Çekim için uygun bir tema seçin ve planlayın
 • Pratik fotoğraf ve medya şekillendirme becerilerini planlayın, belirleyin ve kullanın
 • Stil sürecine yaratıcı katkılarda bulunun
 • Görsel ve sözlü araçları kullanarak etkili iletişim kurun
 • Görüntüleme ve eleştiri için bir fotoğraf çalışması (portfolyo) oluşturun

Ödül/Sertifika:

IFA Paris ve Make Up For Ever tarafından ortaklaşa verilen Özel Mesleki Eğitim Sertifikası

Online program canlı ve gerçek zamanlı olarak (Paris veya İstanbul yerel saati) gerçekleşir ve çevrimiçi platformumuz aracılığıyla öğretim görevlisi ve diğer öğrencilerle etkileşime gireceksiniz. Ancak canlı bir derse katılamıyorsanız veya kaçıramıyorsanız, her oturum da kaydediliyor ve kaydediliyor, böylece geri dönüp size uygun bir zamanda daha sonra izleyebilirsiniz.

Program Yapısı (Paris, Istanbul)

(TOPLAM: 62 Saat)

1. Gün – Moda Kültürü – 6 Saat

Tarih boyunca, kamusal durumlarda, elbise koruyucu bir işlevden daha fazlasına sahip olmuştur. Başkalarının statüsünü tanımlamanın ve kendini kültür içinde konumlandırmanın başlıca yoludur. Kimliğin birçok yönü: yaş, etnik köken, cinsiyet ve cinsellik, sınıf, iş mesleği ve rütbesi, kazanç düzeyi, dini inançlar ve siyasi bağlantılar, kıyafetler, modaya uygun süslemeler ve bedensel ifade ve tımar tarafından sessizce işaret edilir. Moda Kültürü modülü sırasında öğrenciler, baskın ve alt kültürleri ve belirli anlarda veya yerlerde toplumda giyim ve davranışa yönelik tutumlarını öğreneceklerdir. Ayrıca modülün bir bölümü, kursun Make Up Forever bölümüne bir giriş olarak öğrencilere makyaj tarihini tanıtmak için oylanacaktır.

2. Gün – Trend Çalıştayı – 6 Saat

Gelecek herkes için önemlidir. Tahmin işi, desteklenmeye değer olabilecek eğilimleri ayırt etmede karar verme ve başarı için büyük ve önemli bir endüstri haline geldi. Bu modül, vaka çalışmaları ve ezber bozan durumlar aracılığıyla sorunları açıklamak için yola çıkar, moda endüstrisi tarafından fırsatları, tehditleri ve yeni tarzları ve etkileri değerlendirmek için kullanılan iletişim araçlarını ve yaklaşımlarını gösterir. Değerli yatırımları belirlemek için ihtiyaç duyulan talep teorileri ve değişim güçleri, en iyi uygulamalar ve kritik analizler özetlenmektedir. Çalışmanın sonunda, öğrenci, önemli eğilim senaryoları ve faydalı rekabet perspektifleri hakkında fikir edinmek için araştırma ve pazar istihbarat araştırma yöntemlerine ihtiyaç duyduğu durumları ve ihtiyacı iyi bir şekilde anlamalıdır.

3. Gün – Giysi ve Kompozisyon – 6 Saat

Bu modül sırasında öğrencilere, erkek kadın ve çocuk giyimi ile spor giyim, triko ve iç giyim için kullanılan çeşitli giysi, stil ve malzemelerin kategori türleri ve adları tanıtılacaktır. Giysilerin teknik üretiminin ve parametrelerinin nasıl farklılık gösterdiğini ve üretim sırasında sosyal kullanım maliyetleri ve bazen de yasal nedenlerle dikkatli spesifikasyonlar ve kontroller gerektirdiğini öğreneceksiniz. Giysilerin durum, moda, beden veya diğer nedenlerle siluet ve detaylarda farklılık gösterebileceği kilit noktaları takdir edeceksiniz. Giyim üretiminde yer alan çeşitli unsurların takdirini derinleştireceksiniz.

4. Gün – Bir Sanat Yönetmeninin Özetine Dayalı Bir Makyaj Tasarımı Oluşturma

Bu modülün amacı, bir Sanat Yönetmeni tarafından iletilen yaratıcı bir çerçeveyi takip ederken kişinin yaratıcılığını nasıl geliştireceğini anlamaktır. Fırça darbeleri, gölgelemeler, grafik çizgiler vb. tekniklerin kapsamlı bir gösterimini takip ettikten sonra, öğrenciler bir baş makyöz gözetiminde 2 kişilik gruplar halinde pratik yapacaklardır.

5. Gün – Styling Workshop – 6 Saat

Bu interaktif atölye çalışmasında öğrencilere bir “creative brief” verilecek ve belirli bir siluet, bir tema ve bir trend raporu verilecektir. Creative brief tarafından önerilen direktifleri gösteren 3 özel stil oluşturmak için önceki moda ile ilgili modüllerde edinilen yetkinlikleri ve becerileri harekete geçirmeleri gerekecektir. Stillerini oluşturmak için öğrenciler, IFA Paris öğrencileri tarafından daha önce geliştirilen kıyafetlere sahip olacaklar.

Not: 1. Günden başlayarak, öğrencilere nihai projeleri olarak geliştirmeleri gereken sanatsal görsel ve editoryal çizginin teması verilecektir. Bu nedenle bu, çapraz (yani çapraz modüller) olacak kapsamlı bir değerlendirme olacaktır.

6. Gün – The Fashion Press – 6 Saat

Bu modül size parlak moda dergisinin hikayesini tanıtıyor: kapakların ve teslim tarihlerinin arkasındaki yayıncılar, kişilikler ve işler. Yayın kurulları, editör, sanat yönetmeni, sayfa düzeni tasarımı, görseller ve katkıda bulunanların hiyerarşisi ve moda haberleri, gazetecilik, reklamcılık, sendikasyon, dağıtım, abonelik ve maliyetler ve teknolojik üretim konuları gibi basının rollerinin önemine ilişkin farkındalık, küresel moda medya endüstrilerinin çeşitli tür ve disiplinlerine proaktif ve sorumlu bir şekilde katkıda bulunmanızı sağlayacak günümüzün yayın unsurlarıdır. Masthead’leri ve kopyaları analiz etme, kendinizinkini yazma, rol yapma ve dergi özellikleri oluşturma konusunda değerli pratikler kazanacaksınız. Modül, parlak baskının online dağıtıma ve küresel medya rakiplerine ve müttefiklerine, ahlaki sorumluluk konularına, izleyici katkısına ve başlıkların ve tüketici değerlerinin uluslararasılaşmasına yönelik mevcut çeşitlendirme çabaları ile sizi ana kadar getiriyor.

7. Gün – Görsel Bir Editoryal Konsept Oluşturma

Bu modül, katılımcılara makyöz, kuaför, stilist ve fotoğrafçı gibi farklı paydaşların varlığında bir çekimin nasıl yapıldığını görme fırsatı verecektir.

Bu modülün beklentisiyle, öğrencilerden bir araştırma yapmaları ve bir ilham panosu ve setteki makyöz için bir özet geliştirmeleri istenecektir.

Önce, önceden tanımlanmış bir vaka çalışması konseptinde ana paydaşların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini gözlemleyecekler. Ardından, son sunumları için maket olarak Sanat Yönetmeni olarak devralmaları gerekecek.

8. Gün – Çek, Gözden Geçir, Rötuş – 6 Saat

Bu modülde katılımcılar, profesyonel bir fotoğrafçının yardımıyla bir SLR Dijital Fotoğraf Makinesinin doğru şekilde kullanılmasının arkasındaki ilkeleri keşfedeceklerdir. Tek bir refleks kameranın optik bileşenlerinin ve deklanşör mekanizmalarının teorik olarak tanıtılmasının ardından katılımcılar, profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılan farklı aydınlatma türleri ile kamera kullanımının koordinasyonuna odaklanacaklar. Takip oturumları sırasında, bir grafik tasarım eğitmeni, öğrencileri özellikle Photoshop’a vurgu yaparak Adobe Suite’in temel işlevleriyle tanıştıracaktır.

9. Gün – IN&OUT Shooting – 6 Saat

Bir kameranın nasıl çalıştığını anlamak önemlidir, ancak hiçbir şey gerçek uygulama kadar önemli değildir. IN&OUT Shooting, kursiyerlere fotoğrafçı olarak yeteneklerini kullanarak öğrendiklerini uygulama fırsatı verir. Modül 2 oturuma bölünecektir:

 • İç Mekân Çekimi, stüdyo ortamında yapılan bir fotoğraf çekiminin bileşenlerini anlamak
 • Dış Mekân Çekimi, fotoğrafçının kontrolü dışındaki faktörlerle uğraşırken ışık ayarı ve ten rengi geliştirmenin karmaşıklığını keşfetmek

10. Gün – Mod Mücadelesi – 8 Saat (Makyaj Forever Akademisi ile Tamamlandı)

Eğitimin doruk noktasına, katılımcılara kendi mod mücadelemize girerek ulaşılacaktır. Kendi yaratıcı özetlerini tasarlayacaklar ve bir moda çekiminin her bir bileşenini aşağıdaki gibi uygulayacaklar:

 • Seçilen temayı yansıtan kısa bir dijital moodboard sunumu
 • Geliştirilen temaya uygun kıyafet seçimi
 • Atanan model üzerinde kişisel olarak uygulanacak belirli bir makyaj stilinin geliştirilmesi
 • Seçilen kıyafetlerin bir moda çekimini tamamlamak için fotoğrafçıya yaratıcı yönergeler (creative directions) sağlayın

Yarışma, eğitime katılan her eğitmen tarafından verilen bireysel bilgilendirmelerle sona erecektir.

Program Yapısı (Online)

1. Gün: Styling Workshop – 6 saat

Bu interaktif atölye çalışmasında öğrencilere bir creative brief verilecek ve belirli bir siluet, bir tema ve bir trend raporu verilecektir. Creative brief tarafından önerilen direktifleri gösteren 3 özel stil oluşturmak için önceki moda ile ilgili modüllerde edinilen yetkinlikleri ve becerileri harekete geçirmeleri gerekecektir. Stillerini oluşturmak için öğrenciler, IFA Paris öğrencileri tarafından daha önce geliştirilen kıyafetlere sahip olacaklar.

Not: 1. Günden başlayarak, öğrencilere nihai projeleri olarak geliştirmeleri gereken sanatsal görsel ve editoryal çizginin teması verilecektir. Bu nedenle, bu çapraz (yani çapraz modüller) olacak kapsamlı bir değerlendirme olacaktır.

2. Gün: Sanat Yönetmeninin yönergesine Dayalı Bir Makyaj Tasarımı Oluşturma – 6 saat

Bu modülün amacı, bir Sanat Yönetmeni tarafından iletilen yaratıcı bir çerçeveyi takip ederken kişinin yaratıcılığını nasıl geliştireceğini anlamaktır. Fırça darbeleri, gölgelemeler, grafik çizgiler vb. tekniklerin kapsamlı bir gösterimini takip ettikten sonra, öğrenciler bir baş makyöz gözetiminde 2 kişilik gruplar halinde pratik yapacaklardır.

3. Gün: Çek, Gözden Geçir, Rötuş – 6 saat

Bu modülde katılımcılar, profesyonel bir fotoğrafçının yardımıyla bir SLR Dijital Fotoğraf Makinesinin doğru şekilde kullanılmasının arkasındaki ilkeleri keşfedeceklerdir. Tek bir refleks kameranın optik bileşenlerinin ve deklanşör mekanizmalarının teorik olarak tanıtılmasının ardından katılımcılar, profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılan farklı aydınlatma türleri ile kamera kullanımının koordinasyonuna odaklanacaklar. Takip oturumları sırasında bir grafik tasarım öğretim görevlisi, öğrencileri Photoshop’a vurgu yaparak Adobe Suite’in temel işlevleriyle tanıştıracaktır.

4. Gün: Görsel Bir Editoryal Konsept Oluşturma – 6 saat

Bu modül, katılımcılara makyöz, kuaför, stilist ve fotoğrafçı gibi farklı paydaşların varlığında bir çekimin nasıl yapıldığını görme fırsatı verecektir.

Bu modülün beklentisiyle, öğrencilerden bir araştırma yapmaları ve bir moodboard ve setteki makyöz için bir özet geliştirmeleri istenecektir.

Önce, önceden tanımlanmış bir vaka çalışması konseptinde ana paydaşların birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini gözlemleyecekler. Ardından, son sunumları için maket olarak Sanat Yönetmeni olarak devralmaları gerekecek.

5. Gün – Final Sunumu – 6 saat

Programın 1. Günü boyunca verilen ve açıklanan yaratıcı briefinge dayalı olarak, öğrencilerin program boyunca kapsanan tüm unsurları içeren, arzu ettikleri fotoğraf çekiminin bir planını sunmaları gerekecektir. Her öğrenciye, fotoğraf çekimlerini uygulamak ve üretmek için 7 gün ayrılmadan önce yapıcı bir bilgilendirme yapılacaktır.

Kabul Şartları

Ücret Yapısı

Paris & Istanbul
Öğrenim Ücreti: €1,500

Online
Öğrenim Ücreti: €500

Program başlamadan önce tam ödeme yapılmalıdır. Program başlangıç ​​tarihinden en az 7 ay önce yapılan öğrenim ücreti ödemelerinde erken kayıt indirimi (%10) yapılır.

Ücrete dahil olanlar:

 • Microsoft Office Paketi
 • IFA’nın Online Öğretim Yönetim Sistemine (LMS) erişim
 • Ders materyali
 • Dersler

Ücrete dahil olmayanlar:

 • Modüle özel malzemelerle ilgili masraflar (ör: kumaş alımı, moodboardlar… vb.)
 • Baskı ve fotokopi maliyetleri

 

Gerekli Olan Malzemeler (Online İçin)

 • Yeni bir işletim sistemine sahip yeni bir bilgisayar
 • Adobe Creative Cloud
 • SLR Kamera
 • Makyaja yatkınlık
 • Eskiz defteri
 • İyi bir internet bağlantısı
 • Güncel bir web tarayıcısı (iki ayrı web tarayıcısına erişiminiz olduğundan emin olmanız önerilir)
 • Mikrofon ve Kulaklıklar (mikrofonlu/kulaklıklı bir kulaklık önerilir)

İLGİLİ PROGRAMLAR

Startup Programı

Startup Programı

Başlangıç ​​Programı, girişimi olan ve olmayan bireylerin Paris'teki girişimcilik uzmanlığımızdan yararlanmalarına olanak tanır. Bu 6 veya 12 aylık bir programdır ve moda girişiminizi başlatırken hangi ekipman, araç ve bilgilerden yararlanabileceğinizi...
Moda Pazarlama Lisans Programı

Moda Pazarlama Lisans Programı

Moda Pazarlaması Lisans Programı, öğrencileri küresel moda iş dünyasındaki zorlukları üstlenmeye hazırlar. Her başarılı tasarımcının arkasında başarılı bir iş insanı vardır. Moda markalarını pazarlamayı ve yönetmeyi bu programla öğrenin....
Moda Etkinliği Planlama

Moda Etkinliği Planlama

Bu kısa kursta katılımcılar, farklı ölçeklerde anlamlı bir etkinlik oluşturmanın trendlerini öğrenecekler. Güçlü bir etki yaratabilmek için tanıtım araçlarını ve sosyal medyayı nasıl kullanacaklarını anlayacaklar.