GENEL

IFA Paris ne anlama geliyor?

Uluslararası Moda Akademisi’nin kısaltmasıdır.

IFA Paris bir kamu kuruluşu mudur?

IFA Paris, özel bir yüksek öğretim kurumudur. Bu nedenle, bir Üniversite veya Grande École’un olabileceği gibi Fransız Eğitim Bakanlığı’na bağlı değildir. Bununla birlikte, IFA Paris, özel bir akademik varlık olarak Uluslararası Moda Akademisi adı altında Académie de Paris’e kayıtlıdır.

IFA Paris, Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan diplomalar (degree) veriyor mu?

Diploma (degree)’nin Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan Fransızca terimi “Visé par le Ministere de l’Éducation”dur. Fransa’da bu özelliği taşıyan tek diploma türleri, Üniversiteler veya Grandes Écoles gibi Kamu Kurumları tarafından verilen derecelerdir. IFA Paris bir Özel Yüksek Öğretim Kurumudur ve bu nedenle diplomaları Fransız Eğitim Bakanlığı tarafından tanınmamaktadır. Bununla birlikte, tüm programları, Bologna Sözleşmesi ile kurulan ve Avrupa’da Avrupa Eğitim Federasyonu (FEDE) tarafından sertifikalandırılmalarına izin veren AKTS Sistemine göre oluşturulmuştur.

Fransa Yeterlilik Sertifikası nedir?

Fransa Yeterlilik (örn. RNCP) sertifikası, Commission Nationale de la Certification Professionnelle (CNCP) tarafından verilir. Sertifika seviyesi, bir okulun (Özel veya Kamu), mezunlarına akademik programları aracılığıyla uzmanlaştıkları belirli bir endüstri sektörüne erişmelerini sağlayacak bir diploma sağlama yeteneği ile belirlenir.

IFA Paris’i farklı bir okul yapan nedir?

Lütfen Misyon ve Felsefe sayfamızı ziyaret edin.

Neden Paris’te okumayı seçmelisiniz?

Gelenek: Paris, moda ve lüks dünyasının zirvesinde özel bir yere sahiptir. Nesilden nesile tasarımcılar, eserlerinin ilham perisi ve doğum yeri olarak Paris’i seçiyorlar.

Günümüz: Günümüz Paris’i de ilgi uyandırıcı. Dünyanın moda başkenti olan şehir, yılda iki kez moda haftasının, fuarların ve ticari fuarların, büyüleyici konsept mağazaların ve endüstri lideri trend ajanslarının bulunduğu yerdir. LVMH, PPR gibi büyük lüks grupların ve Boucheron, Cartier ve Baccarat gibi şirketlerin hepsinin merkezi Paris’te bulunmakta.

Gelecek: Paris, modanın nereden geldiğini ve nereye gittiğini anlamak isteyen genç moda ve lüks profesyoneller için de önemli bir durak olmaya devam ediyor.

 

Neden Şanghay’da eğitim almayı seçmelisiniz?

Çin: Çin, şüphesiz dünyanın en hızlı büyüyen moda ve lüks ürün pazarıdır, sonuç olarak, denizaşırı şirket ve markalar artık Çin’de deneyimli ve Çin bağlantıları olan profesyonelleri işe almakla ilgilenmektedir.

Şanghay: Şanghay, göz alıcı partilerini, moda şovlarını ve retrospektif sergilerini organize etmek isteyen dünya çapındaki üst düzey markaların bulunduğu, gelişmekte olan, uluslararası ve şaşırtıcı derecede gelişen bir moda metropolü şehridir.

Avantaj ve Fırsatlar: Yabancı moda markaları, koleksiyonlarını yalnızca Çin pazarında, tasarım ekiplerini potansiyel olarak Çin’e kaydıracakları bir noktaya hedefliyor.

Neden İstanbul’da Okumayı Seçmelisiniz?

İstanbul şu anda Avrupa’da olunması gereken yer. Tüm aksiyonun şu anda gerçekleştiği gelişmekte olan bir pazardır. Canlı ve enerji doludur. Başka bir kültürle kaynaşmak ve uluslararası ve hızla gelişen bir çevrede yaşama fırsatına sahip olmak için harika bir fırsattır. İstanbul, dünyayı sadece seyahat etmek için büyüleyici bir destinasyon olarak görmekle kalmıyor, aynı zamanda doğunun batı ile birleştiği stratejik coğrafi konumu, şehri her türlü ticaret için en iyi bağlantı ve en değerli buluşma noktası olarak hala sarsılmaz bir şekilde koruyor.

Okul nerede bulunur?

IFA Paris’in üç kampüsü vardır: Paris’te 18-24 Quai de la Marne ve Şanghay’da 350 Xianxia Road ve İstanbul’da Neşe Apartmanı No. 9. Tam adresleri ve telefon numaralarını internet sayfamızın alt kısmında bulabilirsiniz.

BAŞVURULAR

Başvurumla ilgili geri bildirim almam ne kadar sürer?

Başvurunuz ve sonraki adımlar (başvuru ücretini ödedikten, gerekli tüm belgeleri yükledikten ve başvuruyu teslim ettikten sonra) ile ilgili yanıt almanız yaklaşık 5 iş günü sürer.

Herhangi bir burs var mı?

Lisans ve lisansüstü burslar hakkında bilgi için burs sayfamızı ziyaret edin.

Şimdi gerekli tüm belgelere sahip olmazsam ne olur?

Başvuru sahibine, kabul için tüm gereklilikleri başarıyla yerine getirdiyse ancak yine de IELTS puanı veya önceki çalışmalarının nihai bir transkripti gibi önemli bir belge eksikse, Şartlı Kabul Mektubu verilebilir. Böyle bir durumda, başvuranın öğrenim ücretini normal bir Kabul Mektubunda olduğu gibi ödemeye devam etmesi gerekir. Başvuru sahibi, eksik belgenin alınmasıyla birlikte tam olarak kaydolacaktır. Başvuru sahibi eksik belgeyi sağlayamazsa, sonuç olarak kabul için reddedilecek ve ödenen öğrenim ücretinin %100’ü iade edilecektir.

Bir moda tasarımı programına başvuruyorum ve bir portfolyo sağlamam gerekiyor. Portfolyoma neleri dahil etmeliyim?

Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programımıza veya Moda Sürdürülebilirliği – Tasarım Bölümü Lisans Programımıza başvuruyorsanız, lütfen şunları sağlayın: Moodboard (vizyonunuzu temsil eden referans resimleri toplayıp ve kolajlayın), Moodboard panonuzla ilgili serbest el çizimleri ve eskizler, Eskizlerinize uyan kumaş örnekleri, Tarzınızı temsil eden fotoğraflar, Ne tür bir müşteri için tasarım yaptığınızı ve onların kişiliklerini gösteren bazı araştırmalar. MA Çağdaş Moda Tasarımı Programımıza başvuruyorsanız, bitmiş “look”larınızı veya nihai koleksiyonunuzu eklemelisiniz.

Ya henüz mezun olmadıysam ve henüz lise diplomamı almadıysam?

Örneğin, lise son sınıftaysanız ve güz döneminde Lisans programlarımızdan birine katılıyorsanız, online başvurunuzu başlatabilir ve lise diplomasını aldıktan sonra verebilirsiniz. Koltuğunuzu güvence altına almak için online başvurunuzu mümkün olan en kısa sürede başlatmanız önemlidir.

Ben ana dili İngilizce olan biri değilim. Dil gereksinimleri nelerdir?

Tüm programlarımız İngilizce olarak öğretildiğinden, öğrencilerin IELTS veya TOEFL şeklinde yeterli İngilizce seviyesinin kanıtını sağlamalarını istiyoruz (gerekli minimum puanlar Gereksinimler sayfamızda bulunabilir). 

Alternatif olarak, daha önce İngilizce eğitimi aldıysanız, o okuldan veya enstitüden bunu belirten bir mektup almamız gerekir ve IELTS veya TOEFL’dan muaf olabilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi mülakatta İngilizce seviyenizi de değerlendirebileceğiz ve nihai karar kabul ekibimize aittir.

Kabul edilmek ne kadar zor?

Lisans: 

IFA Paris, kendini moda alanında kariyer yapmaya adayan ve bu hedefe ulaşmak için gereken bilgi ve becerileri öğrenmeye istekli olan adaylara değer verir. Özellikle yaratıcı programlara başvuruyorsanız, geçmiş akademik sonuçlarınızdan çok kişiliğinize, motivasyonunuza ve yeteneklerinize odaklanacağız.

Lisansüstü:

Eğitime katılma şansı büyük ölçüde her bireyin eğitim geçmişine, motivasyonuna ve iş deneyimlerine bağlı olacaktır. Lisans eğitimleri sırasında ortalamanın %75’inin üzerinde puan alan öğrenciler adaylar arasında öne çıkacaktır. Ayrıca ders dışı etkinliklerde başarılı olan, liderlik rolleri üstlenen ve/veya kapsamlı bir özgeçmiş geliştiren veya GMAT veya GRE gibi sınavlara giren öğrenciler bu programa başvururken belirgin bir avantaja sahip olacaklardır. Lütfen IFA Paris’in her bireyi herhangi bir önyargı olmaksızın değerlendirdiğini ve her başvuru sahibini başvuru formuna, destekleyici belgelerine, mülakatına, sınavına, kişisel başarılarına ve övgülerine göre değerlendireceğini unutmayın. Gerekli tüm belgeleri sağlayan ve iki yıldan fazla ilgili çalışma deneyimine güvenen tüm başvuru sahiplerinin yaklaşık %20’si kabul edilebilir.

Değerlendirme sürecinin her bir bölümü tartılacaktır, bu nedenle, öğrenme arzusunun geçmiş eğitim tecrübelerinin gösterebileceğinden daha büyük olduğunu hisseden bir aday, başvuru kararında tereddüt etmemelidir. Bu nedenle, başvuranın destekleyici dosyaları genel değerlendirme sürecinin %40’ını oluşturacak olsa da, kalan %60’ı mülakat ve sınavda ne kadar iyi performans gösterdiğine bağlı olacaktır.

Mülakatta neler sorulacak?

Görüşmenin amacı, sizi tanımak, motivasyonunuzu ve kariyer hedeflerinizi, akademik geçmişinizi, ilgili alanlarda geçmiş deneyimlerinizi ve ilham motivasyonunuzu öğrenmektir.

Lisansüstü dersler online sınavı nelerden oluşur?

Sınav çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Sınavın süresi iki saattir. Test şu anki bilginize dayalı olduğu için özel bir hazırlık yoktur. Öğrenim Yönetim Sistemimizde online olarak yapılacaktır. Kabul ekibimiz size bir link sağlayacaktır.

Yurtdışında yaşayan biri mülakata nasıl girebilir?

IFA Paris, dünyanın her yerinden öğrencileri kabul eder ve yer ve zaman farklılıklarına dikkat eder, bu nedenle görüşme ya Skype üzerinden, sağladığınız bir telefon numarasıyla ya da bazı durumlarda kampüslerimizden birine yakınsanız yüz yüze bir görüşme ile gerçekleşecektir.

Ya eğitimimi ertelemem gerekirse?

Kayıt yaptırdıktan sonra öğrenimini ertelemek isteyen öğrenci, ders veya yarıyıl başlangıcından en az 80 gün önce Eğitim Erteleme Başvuru Formu’nu teslim etmelidir. Lisans Departmanı, Program Direktörü tarafından başvuruyu onayladıktan sonra süreci başlatacaktır. Öğrencinin tüm Program boyunca yalnızca bir kez ertelemesine izin verilir. Öğrenimini erteleyen öğrenci artık dersten çekilemez veya öğrenim ücreti geri ödemesi için başvuramaz.

Erteleme sonrası öğrenimine devam etmek isteyen öğrenci, tercih ettiği yarıyılda yer olması kaydıyla, Lisans Bölümü ile iletişime geçerek, erteleme bildiriminden itibaren 2 yıl içinde ve bir sonraki dönemin başlama tarihinden en az 90 gün önce Lisans Bölümüne başvurarak Eğitime Devam Etme Başvuru Formu’nu teslim etmelidir. Öğrenim ücreti, öğrencinin döndüğü yıldaki öğrenim ücretlerinin maliyetine göre tahsil edilecektir.

Eğitimimden çekilmek mümkün mü?

Dersten çekilme durumunda öğrenci Çekilme Bildirim Formu’nu doldurarak Lisans Departmanına ibraz etmek zorundadır.

Aşağıda farklı geri ödeme durumları listelenmiştir:

  • Öğrenim ücreti ödemesi tamamlandıktan sonra, Başvuru Sahibinin Program’dan açıklama yapmadan çekilmek için 14 günlük bir süresi vardır ve ödemenin tamamı iade edilir. Başvuru Sahibi, ödeme tarihini ve saatini kanıtlamak için banka havalesi belgesini okula sunmalıdır.
  • Çekilme Beyanı, Proramın başlamasına 90 günden daha uzun süre kala gönderilirse, Öğrenciye ödediği öğrenim ücretinin €500 yönetim ücreti hariç %100’ü iade edilecektir.
  • Çekilme Beyanı, Programın başlamasına 90 ile 61 gün arasında ibraz edilirse, Öğrenciye €500 yönetim ücreti hariç ödediği öğrenim ücretinin %60’ı iade edilecektir.
  • Çekilme Bildirimi, Programın başlamasından 60 ila 31 gün önce teslim edilirse, Öğrenciye ödediği öğrenim ücretinin €500 yönetim ücreti hariç %30’u iade edilir.
  • Çekilme Bildirimi, Programın başlangıcından itibaren 30 gün veya daha kısa bir süre içinde teslim edilirse, Öğrenci geri ödeme yapmayacaktır.

Sınıf başına kaç öğrenci kabul ediliyor?

Nitelikli aday sayısına bağlı olarak genellikle 15-25 arasında öğrenci kabul ediyoruz. İstediğiniz alım ve programda yerinizi sağlamak için mümkün olduğunca erken başvurmanız şiddetle tavsiye edilir.

Sınıf arkadaşlarımın ne tür bir özgeçmişi olacak?

Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler, IFA Paris aracılığıyla mümkün kılınan benzersiz öğrenme deneyiminin bir parçası oldular. Şu ana kadar programlarımıza şu ülkelerden öğrenci alınmıştır: Fransa, İtalya, İspanya, ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, İngiltere, Meksika, Brezilya, Rusya, Kolombiya, Lübnan, Suudi Arabistan, Nijerya, Gana, Hindistan, Tayland, Singapur, Malezya, Endonezya, Mısır, Çin Halk Cumhuriyeti, bunlardan sadece birkaçı. IFA Paris’te 50’den fazla milletten öğrencimiz var.

IFA Paris, farklı, uluslararası bir grup lisans ve lisansüstü öğrenciyi bir araya getirerek öğrencilere moda hakkında küresel bir bakış açısı kazanma fırsatı verir.

Öğrenim ücreti neleri kapsıyor?

Öğrenim ücreti, akademik yönetim, Öğrenim Yönetim Sistemine erişim, öğretim görevlileri tarafından verilen dersler, endüstri ziyaretleri ve sunumları, projeler, akademik materyaller, sınıf alanı ve okuma materyallerini içeren eğitim maliyetini kapsar. Öğrenim ücretine öğrencinin eğitim süresince uçak bileti, konaklama ve kişisel harcamaları, kumaş, fotokopi ve baskı ücretleri, ziyaretler için ulaşım, herhangi bir çalışma yeri için vize başvuru ücretleri veya alınacak herhangi bir idari belgenin teslim ücreti dahil değildir.

Başvuru ücretimi geri alabilir miyim?

Maalesef hayır, hiçbir koşulda başvuru ücretini geri ödemiyoruz.

Başvuru süreci nelerden oluşur?

Bir başvuru sahibinin kabulünün ardından, Öğrenci Sözleşmesini imzalayıp, yapılan tüm banka havalesi ücretleri dahil olmak üzere öğrenim ücretinin tamamını gönderdiğinde kayıt kesinleşmiş olur. Bu öğelerin alınmasının ardından başvuru sahibi bir IFA Paris öğrencisi olacaktır.

PROGRAMLAR

IFA Paris’te bir Lisans veya MBA programını tamamlayınca kaç AKTS kredisi kazanırım?

Bir Lisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler 180 AKTS kredisi (3 yılın her biri 60 AKTS kredisi) alacaklardır. Bir MBA programını tamamlayan öğrenci 120 AKTS kredisi alacaktır.

Programım ne zaman başlayacak ve bitecek?

Seçtiğiniz programa bağlıdır. Her programın alımlarını ve süresini web sitemizin seçilen program sayfalarında bulabilirsiniz.

Oryantasyon ne zaman başlar?

Kabulünüzü takiben program, barınma, vize ve diğer ilgili konular hakkında daha fazla bilgi sizinle paylaşılacaktır. Öğrenciler ayrıca Akademik Departmanımızın bir üyesiyle de iletişim kurabilirler.

Eğitim dili nedir?

IFA Paris’te sunulan tüm programlar tamamen İngilizce olarak verilmektedir.

Fakülte kimdir?

IFA Paris’in fakültesi, çoğunlukla Fransız vatandaşlarından olup, kendi uzmanlık alanlarında aktif şekilde çalışan konu uzmanlarından oluşmaktadır. Öğrencilerin en iyi sonuçlara ulaşmalarını sağlamak için, IFA Paris fakültesi her öğrencinin bireysel ihtiyaçlarına hitap eder. Eğitmenlerimiz, kapsamlı deneyimlerini paylaşmanın ve öğrencilere gerekli teori ve teknik becerileri öğretmenin ötesinde, çok değerli kişisel özellikleri de aktarırlar: coşku, tutku ve güven. Öğretim elemanlarımızın profillerini burada bulabilirsiniz: IFA Paris Öğretim Görevlileri.

Kabul edildim ve öğrenim ücretimi ödedim ama şimdi bir sorum var, kiminle iletişime geçmeliyim?

Çoğu soru genellikle web sitemizde bir yerde yanıtlanır. Eğer sorunuza cevap bulamazsanız, web sitemiz üzerinden bizimle sohbet edebilir veya ilgili programın Akademik Departmanı ile veya başvuru sürecinde iletişim kurduğunuz kabul danışmanı ile iletişime geçebilirsiniz.

KARİYER

Okul mezun olduktan sonra iş bulmamda bana yardımcı olacak mı?

Kariyer Merkezimiz, staj veya iş fırsatı arayan öğrencilerimize ve mezunlarımıza yardımcı olmaya hazırdır. Fırsatların çoğu Fransa ve Çin’de bulunmaktadır. Bununla birlikte, ofislerimizin diğer ülkelerdeki şirketlerle de ilişkileri bulunmaktadır.

Ek olarak, çoğu program moda markalarıyla gerçek hayat projeleri içerir, bu nedenle birçok “networking” fırsatına sahip olursunuz. Ayrıca kampüsümüze işe alım için gelen moda şirketleri ve lüks markaları da var.

VİZE VE SİGORTA

Eğitimime devam etmek için öğrenci vizesini nasıl alırım?

Öğrencinin hangi kampüste eğitim alacağına ve nereden geldiğine bağlı olarak farklı vize kuralları geçerlidir. Kayıttan sonra, vize prosedürüne yardımcı olup bu süreci kolaylaştıracak ortaklarımız bulunmakta. Ancak başvuru yapmak ve gerekli belgeleri temin etmek tamamen öğrencinin sorumluluğundadır.

Ya vizem reddedilirse?

Fransa, Çin veya Türkiye’ye giriş vizesi reddedilen öğrencilere öğrenim ücretleri geri ödenecektir. IFA Paris, vize reddi nedeniyle öğrencilerin maruz kaldığı herhangi bir mali kayıptan (konaklama, uçak bileti ve herhangi bir ücret veya masraf) sorumlu olmayacaktır. IFA Paris, vize prosedürlerini kolaylaştırmak için öğrencilere başvuru süreçlerinde yardımcı olacaktır. Ancak başvuru yapmak ve gerekli belgeleri temin etmek tamamen öğrencinin sorumluluğundadır. Tüm öğrencilerin %95’i vize alabilmektedir.

IFA Paris’ten mezun olduktan sonra APS vizesine başvurabilir miyim?

Hayır, yalnızca devlet üniversitelerinden Lisansüstü mezunları veya Conférence des Grandes Écoles işletme okullarından mezun olanlar APS Vizesine başvurabilir.

Yurtdışında okurken uluslararası bir sağlık sigortasına ihtiyacım var mı?

Öğrenci, Fransa, Çin veya Türkiye’ye gelmeden önce bir Uluslararası Sağlık Sigortası Planı satın almalıdır ve sonrasında resmi bir sigorta belgesi sunması tavsiye edilir. Bu aynı zamanda kayıttan sonra da yardımcı olduğumuz bir husustur.

PARİS, ŞANGHAY VE İSTANBUL'DA YAŞAM

Okul Paris, Şanghay veya İstanbul’da konaklama sağlıyor mu?

Paris’te

Okulun bulunduğu Paris’in merkezinde bir okul yurdunun olması nadirdir. Bunun sonucu olarak, tüm öğrencilerimiz ya okula yakın ya da yerel toplu taşıma araçlarına yakın dairelerde ya da stüdyolarda kalırlar. Kendi başınıza bir daire kiralamak veya bir sınıf arkadaşınızla paylaşmak, yeni bir şehre ve mahallelerine entegre olmanın en iyi yoludur.

Yabancı öğrencilerin Paris’te konut bulabilecekleri çeşitli web siteleri vardır. Bu süreçte yardımcı olacak ortaklarımız da bulunmaktadır.

Şanghay’da

Şanghay’da da bir yurt sağlamıyoruz. Yabancı öğrencilerin kolayca bir oda arkadaşı bulabilecekleri veya kendi başlarına bir daire kiralayabilecekleri çeşitli web siteleri (City Weekend, Smart Shanghai) vardır. Pek çok seçenek vardır ve çoğu öğrenci varıştan sonraki birkaç gün içinde uygun konaklama yeri bulabilir. Ayrıca, bu web siteleri aracılığıyla konut bulamayan öğrencilere yardımcı olmak için İngilizce konuşan emlak acentelerinin bağlantılarını da sağlayabiliriz.

İstanbul’da

Maalesef İstanbul’daki okul tarafından konaklama sağlanmamaktadır. İstanbul’da eşyalı ve eşyasız daire ve ev seçenekleri bulunmaktadır. Çoğu expat sitelerde yaşama eğilimindedir. Site, İstanbul’da çok yaygın bir kavramdır. Expatlar, özel bahçeli ve yüzme havuzlu büyük villalardan ortak havuzlu, spor salonu ve bahçeli dairelere kadar her bütçeye ve zevke uygun konut seçeneklerinin bulunduğu siteler bulabilirler.

Yarı zamanlı bir iş bulmak için zamanım var mı?

Paris’te yabancı öğrencilerin haftada 21 saate kadar çalışmasına izin verilir. Şanghay’da yabancı öğrenciler yasal olarak çalışamazlar ancak çeşitli projelere veya freelance çalışmalara katılabilirler. Türkiye’de öğrenci vizesi ile çalışmak yasal değildir. Ancak freelance olarak projelerde yer alabileceksiniz.

Çince bilmeden Şanghay’da yaşamak mümkün mü?

Çince bilmeden de Şanghay’da rahat yaşamak kesinlikle mümkün. Şanghay’da yaşayan 250.000 yabancının çoğu Çince bilmiyor. Şehir merkezinde, İngilizce hizmetler yaygın olarak mevcuttur. Bununla birlikte, Çin’deki hayatınızı daha kolay ve keyifli hale getirmek için yabancı öğrencilere bazı temel Çince becerilerini öğrenmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Mezun olduktan sonra Çin’de çalışmayı düşünen herhangi bir yabancı, birçok pozisyon için Çince dil becerilerinin gerekli olabileceğini bilmelidir.

Türkiye’de bir yabancı olarak yaşayabilmem için Türkçe konuşmam gerekir mi?

Hayır. Türk vatandaşları, eğitim seviyelerine bağlı olarak çeşitli diller konuşurlar, etrafta dolaşmak ve yerel halk tarafından takdir edilmek için bazı temel bilgileri biliyor olmanız her zaman bir artı olacaktır.

ONLINE PROGRAMLAR

Online eğitim hangi platformda gerçekleşecek?

Öğrenme süreci Microsoft Teams üzerinde gerçekleştirilecektir. Yazılım, öğrenim ücretlerinin bir parçasıdır ve Microsoft Office Paketi’ne dahildir. Microsoft Teams, görüntülü canlı oturumlara, grup sohbetleri işlevlerine, materyal/belge paylaşımına ve daha fazlasına izin verir. Ayrıca, her canlı oturumun, öğrencilerin tüm oturum ve sınıf kayıtlarını bir VOD (isteğe bağlı video) temelinde görüntüleyebilecekleri, Stream adı verilen bir bulut sistemine kaydedilmesine olanak tanır.

Belirli bir yazılım yüklemem gerekiyor mu?

Evet, Microsoft Office Pack’in yüklenmesi gerekecek. IFA Paris, Microsoft Pack Office’i yüklemek için gerekli erişim kodlarının yanı sıra bir tutorial da sağlayacaktır. Belirli modülleri veya programları takip etmek için başka yazılımlar gerekli olabilir. Bunlar program sayfalarındaki gereksinimler sekmesinde ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Adobe Suite veya DC Suite gibi bazıları ayrıcalıklı bir fiyatla sunulmaktadır.

Bir akıllı telefondan veya tabletten katılabilecek miyim yoksa bir bilgisayara ihtiyacım var mı?

Evet, Microsoft Teams çeşitli formatlarda çalışabildiğinden, dersler tabletler veya akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılabilir. Ancak, dersleri tamamlamak için tüm öğrencilere bir dizüstü bilgisayar sahibi olmalarını şiddetle tavsiye ederiz.

Dersler canlı ve gerçek zamanlı mı?

Evet, uzman eğitmenlerimiz ile canlı ve gerçek zamanlı olarak yapılmaktadır. Size sadece önceden hazırlanmış videoları ve materyalleri e-posta ile göndermekle kalmıyoruz. Bu nedenle, online programlarımız için belirli giriş tarihlerine sahibiz.

Kayıtlı derslere erişimim olacak mı?

Evet, tüm sınıflar Stream adlı bir bulut sistemine kaydedilecektir. Tüm öğrenciler, tüm video oturumlarını VOD bazında izleyebilecek; bu, birkaç canlı dersi kaçırırsanız kullanışlıdır.

Canlı derslerde katılım sağlayabilecek miyim?

Evet, IFA Paris’in O2O Öğrenme stratejisi sayesinde. Öğretim görevlileriyle yapılan tüm video oturumları, fiziksel bir bölgesel merkezden (Şanghay hariç) canlı olarak yapılır. Öğrencilerin programlarını çevrimiçi olarak takip etmelerini sağlamak için öğretim görevlileri ve diğer sınıf arkadaşlarıyla etkileşime girmelerini sağlamak için her sınıfa iki kamera kurulur.

Dersler dışında öğretmenlere soru sorabilecek miyim?

Evet, her modül bir öğretim görevlisi ve bir asistan tarafından işlenecektir. İkincisinin rolü, oturumu yönetmek ve online dersleri takip eden öğrencilerin dersler sırasında soru sormalarına ve etkileşim kurmalarına izin vermektir.

Sınıf arkadaşlarımla iletişim kurabilecek miyim?

Evet, sınıfta canlı olarak iletişim yapılabilir. Grup projelerini içeren tüm programlar için Microsoft Teams, canlı videolar ve sohbet işlevleri içeren grupların oluşturulmasına izin verir.

Kampüs konuşmaları gibi ders dışı etkinliklere katılabilecek miyim?

Seçilen kampüs konuşmaları online ve Stream’de sunulacaktır (konuşmacı konukların onayı bekleniyor). Eğer isterseniz, IFA Paris Online Geçiş Sistemi ile, isterseniz fiziksel derslere, kampüs konuşmalarına ve seminerlere katılmaya davetlisiniz.

E-öğrenme öğrencileri için mezuniyet töreni olacak mı?

Evet, IFA Paris’teki online programlarını takip eden öğrenciler, Paris kampüsümüzde okuyan öğrencilerimizle aynı mezuniyet törenine katılmaya davet edilecektir. Tören, her akademik yılın sonunda, Paris’te her yıl düzenlenmektedir. Katılım zorunlu değildir.

Fakülte yüzyüze derslerle aynı mı olacak?

Lisans ve Lisansüstü programlar online olarak yüz yüze müfredatın fiziksel ortamını yeniden ürettiğinden, tüm öğretim görevlileri her iki format için de aynıdır.

Online programı yüz yüze programla aynı zaman diliminde tamamlamak gerekli midir?

Bu, izleyeceğiniz yolun türüne bağlıdır. İki tür yol seçeneği sunuyoruz:

  • Özelleştirilmiş Yol: Bir modül kataloğundan ilginizi çekenleri seçersiniz. Modülün sonunda bir bitirme sertifikası alacaksınız ve kendi zamanınızda tamamlayabileceksiniz. Lütfen bu yolun şu anki aşamada belirli AKTS kredileri vermeyeceğini unutmayın.
  • Akademik Ödül Yolu: AKTS kredisi biriktirmenize ve bir diploma ile ödüllendirilmenize izin verecek belirli bir yapı ve modül sayısı izleyeceksiniz.

Grup ödevleri online ve yüz yüze öğrenciler arasında karıştırılacak mı?

O2O Öğrenme Stratejimizin bir parçası olarak sanal ve fiziksel ortamları birleştirmeyi hedefliyoruz. Tüm grup programı çalışmaları, online ve yüz yüze öğrenci gruplarını karıştıracaktır.

Öğrenci hizmetlerine erişimim olacak mı?

Evet, her bölgesel merkez online öğrencilere bir öğrenci hizmetleri irtibatı sağlayacaktır. Öğrenci taleplerini işleme, zaman çizelgeleri, transkriptler, kayıt sertifikası, yeniden kayıt vb. gibi idari görevlerle ilgileneceklerdir.

Okulun kütüphanesine erişimim olacak mı?

Evet, çevrimiçi öğrenciler Dawson’ın E-Kütüphanesine özel erişimden yararlanır.

Öğretmenlerimle bire bir eğitimler, mentorluk veya geri bildirim oturumları olacak mı?

Modül yapısına ve öğrenme stratejisine göre öğrencilerin bireysel sorular sormaları ve özelleştirilmiş geri bildirim almaları için ek zamanlar planlanacaktır.

Endüstri projelerinde uzaktan nasıl yer alacağım?

Tüm grup projelerinde olduğu gibi endüstri projeleri de online olarak öğrencilerin kullanımına sunulacaktır. İletişim ve belge alışverişi Microsoft Teams Platformu üzerinden yapılacaktır. Herhangi bir noktada, IFA Paris’in online öğrencileri, isterlerse, örneğin proje lansmanları, aracı ve final sunumları gibi bölgesel merkezlerine uçmaya ve katılmaya davet edilir.

Online bir öğrenci, IFA Paris Mezunlar platformunda yüz yüze bir öğrenci ile aynı değerde mi olacak?

AlumnForce Platformumuzda veya diğer operasyonel yönlerimizde olsun, online ve yüz yüze öğrencilerimiz arasında hiçbir ayrım yoktur.

Beni online çalışmalarda nasıl daha verimli olacağıma hazırlamak için herhangi bir eğitim olacak mı?

Evet, eğitim başlangıcındaki Entegrasyon Haftası kapsamında, IFA Paris’in online programlarından öğrenciler, uzaktan çalışma, zaman yönetimi ve Microsoft Teams kullanımı ile ilgili atölye çalışmalarına katılmaya davet edilecektir.

Sınıf başına kaç öğrenci kabul ediliyor?

Her online sınıf en fazla 20 öğrenci ile sınırlıdır.

Çevrimiçi sınıflar için öğretim dili nedir?

Kampüs içi programlarda olduğu gibi, IFA Paris’teki online programlarda eğitim dili İngilizce’dir.

Bir ders gününde en erken ve en son ders ne zaman?

Sınıflar, yüz yüze kurslarla aynı programı takip eder. Modüllerin büyük çoğunluğunda pazartesiden cumaya sabah 9 ile akşam 6 arasında planlanmaktadır. Bölgesel merkezlere göre kayıt sistemi sayesinde, online programlara kayıt yaptıran öğrencilerin Stream’e erişmeden maksimum dersi canlı olarak takip etmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.

ONLINE EĞİTİMDEN YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİŞ

Online eğitimden yüz yüze eğitime geçebilecek miyim?

IFA Paris Online Geçiş Sisteminin sunduğu esneklik sayesinde, öğrenciler belirli bir zaman diliminde (Lisans Programları için yarıyıl sonu ve Lisansüstü Programları için çeyrek sonu) online bir fiziksel kampüs formatından yüz yüze formata geçmeye karar verebilirler. Daha fazla bilgi için lütfen Akademik Koordinatörünüzle iletişime geçin.

Yıl içinde kampüse katılmaya karar verirsem, öğrenim ücretlerim nasıl olur?

Switch Sistemi, Lisans Programları için yarıyıl sonunda ve Lisansüstü Programlar için dönem sonunda yüz yüze bir programa geçiş yapmanızı sağlar. Ücretler, programlarımızın yüz yüze versiyonuna göre yeniden ayarlanacaktır.

ONLINE PROGRAMLAR İÇİN SERTİFİKA/DİPLOMA

IFA Paris, Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan diplomalar veriyor mu?

Diploma (degree)’nin Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan Fransızca terimi “Visé par le Ministere de l’Éducation”dur. Fransa’da bu özelliği taşıyan tek diploma türleri, Üniversiteler veya Grandes Écoles gibi Kamu Kurumları tarafından verilen derecelerdir. IFA Paris bir Özel Yüksek Öğretim Kurumudur ve bu nedenle diplomaları Fransız Eğitim Bakanlığı tarafından tanınmamaktadır. Bununla birlikte, tüm programları, Bologna Sözleşmesi ile kurulan ve Avrupa’da Avrupa Eğitim Federasyonu (FEDE) tarafından sertifikalandırılmalarına izin veren AKTS Sistemine göre oluşturulmuştur.

 

Aynı sayıda AKTS kazanacak mıyım?

Evet, online ve yüz yüze formatlar için program yapısı aynı olduğu için tüm öğrencilere aynı sayıda AKTS verilmektedir.

Diplomam online eğitim aldığımı belirtir mi?

Hayır, diplomanız, kursu fiziksel olarak kampüslerimizden birinde takip eden öğrencilere verilenle aynı unvana sahip olacaktır.

Diplomam yüz yüze öğrencilere verilenle aynı değere sahip olacak mı?

IFA Paris’te bulunan tüm online programlar (kısa eğitimler hariç), fiziksel enkarnasyonlarıyla tamamen aynı yapı ve formata sahiptir. Dolayısıyla online ve yüz yüze diplomalar arasında hiçbir fark yoktur.

Diplomamın basılı bir kopyasını mı yoksa e-sürümünü mü alacağım?

Diplomanızın basılı bir kopyasını alacaksınız ve Paris’te düzenlenen mezuniyet törenine katılmaya davet edileceksiniz (hem Lisans hem de Lisansüstü öğrenciler için).

ONLINE ÖĞRENCİLER İÇİN STAJ VE İŞ

Hem çalışıp hem okuyabilir miyim?

Kampüs içi programlarımızda olduğu gibi, öğrencileri bizimle geçirdikleri süre boyunca iş deneyimi kazanmaya teşvik ediyoruz. Çalışma deneyimi, yarı zamanlı işler veya stajlar yoluyla biriktirilebilir. Ancak, çalışmanın akademik performansınıza zarar vermemesi gerektiğini unutmamak önemlidir. Profesyonel ve akademik programlarınızın çakışmadığından ve dengeli olduğundan emin olmanız gerekecektir. Öğrenciler, Lisans Programlarımızda ortalama 25 saat, Lisansüstü Programlarımızda ise 15 saat yüz yüze görüşme imkanına sahiptir. Kendi kendine çalışma süresinin de hesaba katılması gerekir. Ek bir öneri olarak, lütfen kendi ülkenizdeki çalışma yönetmeliklerini kontrol etmekle yükümlü olduğunuzu unutmayın.

Yeni mezunların iş bulmasını kolaylaştırmak için IFA Paris tarafından düzenlenen herhangi bir işe alım fuarı var mı? Evet ise, bu online bir öğrenci için nasıl düzenlenecek?

Evet, her kampüsümüzde her yıl iş fuarları düzenlenmektedir. IFA Paris’in online öğrencileri bu fuarlara uzaktan erişebilecekler. Ayrıca dilerlerse bu fuarlara fiziki olarak katılmak için herhangi bir bölgesel merkeze uçmaya davet edilecekler. Bölgesel merkezlerin bulunduğu her ülkeye özgü göçmenlik yasaları nedeniyle belirli kısıtlamalar olduğunu lütfen unutmayın. Öğrencilerden, herhangi bir iş veya staj görüşmesine katılmadan önce bu özellikleri araştırmaları rica olunur.

Online bir öğrenci olarak IFA Paris’in endüstri “network”ünden nasıl faydalanacağım?

Tüm staj ve iş teklifleri, özel AlumnForce Platformumuz aracılığıyla duyurulacaktır.

 

CAC (Kariyer ve Mezunlar Merkezi) kendi ülkemizde iş bulmamıza yardımcı oluyor mu?

CAC, öğrencilerimize ve mezunlarımıza staj ve iş tekliflerini iletmekten sorumludur. IFA Paris’in uluslararası doğası göz önüne alındığında, ortak şirketlerimizden aldığımız teklifler dünyayı kapsıyor. Bunlar AlumnForce adlı özel platformumuz aracılığıyla düzenli olarak iletilirler.

Stajımı Fransa’da yapmak için vize alabilir miyim?

Fransa’da staj yapabilir ve göreviniz için bir staj sözleşmesi (veya “Convention de Stage”) alabilirsiniz, ancak ihtiyacınız olduğunda kendi vizenizi almaktan siz sorumlu olacaksınız. Sadece Moda Pazarlama Lisans Programındaki öğrencilere stajları zorunlu olduğu ve programlarına dahil olduğu için istisna tanınır. Bu öğrenciler, Paris Bölge Merkezine bağlı olmaları ve Fransa’da staj bulmaları halinde, öğrenci vizesi alma konusundaki desteğimizden yararlanacaklar. İstanbul ve Şanghay’ın bölgesel merkezlerine bağlı olarak öğrenciler için vize işlemleri için belirli ülke kuralları geçerlidir. Bu öğrenciler için öncelikle bölge merkezlerinin Öğrenci Hizmetleri Departmanı ile doğrudan iletişime geçerek bilgi almaları tavsiye edilir. Lütfen vize prosedürlerinin IFA Paris Online’ın faaliyet gösterdiği ülkelerin Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlendiğini unutmayın. Bu nedenle vizenin verilmesi, IFA Paris’e değil, göçmenlik hizmetlerine bağlıdır.