Genel Bilgi

 • IFA Paris Sertifikalı bir FEDE Enstitüsüdür.
 • Süre: 3 yıl
 • Dil: İngilizce
 • Kampüsler : Paris, Istanbul, Online, Shanghai
 • Eğitim Başlangıç Tarihleri: Ocak 2024, Eylül 2024
 • Başvuru Ücreti: €150
 • Yıllık Öğrenim Ücreti:
  Paris €9,400
  Shanghai ¥85,000
  Istanbul €9,400
  Online €6,500
 • Yıllık Ders Kaynak Ücreti: €400

Tanıtım (Paris, Istanbul, Shanghai)

Tanıtım (Online)

Program Yapısı (Istanbul, Paris, Shanghai)

Program, her biri 30 akademik hafta süren 3 yıllık bir müfredat etrafında düzenlenmiştir. Her atölye, çeşitli temalar etrafında yapılandırılmış belirli modül gruplarını kapsar.

Bu 3 yıl, Yüksek Öğretim Çerçevesinde tanımlanan 3 seviyeye karşılık gelir. Program, Bologna Sözleşmesi ilkelerine uygun olarak tasarlanmıştır ve katılımcılara tamamlandıktan sonra toplam 180 AKTS ( Yıl başına 60 AKTS) kazandırır.

Bu ders yapısının altında yatan mantık, öğrencilerin bir moda stüdyosunda çalışma koşullarının nasıl olacağını taklit eden bir ortama sokulmalarını sağlamaktır. Değerlendirme stratejisi, yalnızca temel disiplinlerde değil, aynı zamanda proje planlama ve zaman yönetiminde de becerileri geliştirmek için özetleyici ve biçimlendirici değerlendirmeler arasında mükemmel bir denge kullanır. Öğrencilerin aktarılabilir becerilerini geliştirmek için tüm modüller arasında eş zamanlı olarak projeler yürütülür ve böylelikle çeşitli alanlardaki beceri ve yetkinliklerin ilişkilendirilmesine olanak tanınır.

İlk Yıl: Keşif

Öğrenciler, moda evrenini keşfetmek için temel modülleri takip ederler. Öğrenme eğrilerinin pedagojik temelini oluşturmak için tasarım, üretim, dijital moda ve moda tarihinde temel beceriler kazanacaklar.

Moda Tasarımı 1:

Bu modül gruplandırmasının ilk bölümünde, öğrenciler moda tasarımının temel becerilerini keşfedecekler:

Her türlü giysinin kadın ve erkek figürleri ve teknik çizimleri nasıl yapılır?

Renkler nasıl kullanılır ve modaya uygun renk aralıkları nasıl oluşturulur?

Baskılar nasıl tasarlanır ve bir giysi koleksiyonuna nasıl entegre edilir?

Yaratıcı bir araştırma metodolojisi nasıl geliştirilir? Merak ve yaratıcılık nasıl arttırılır?

İlham ve fikirler ruh hali panoları, illüstrasyonlar, styling ve portföyler aracılığıyla nasıl ifade edebilir?

Bir koleksiyon planı nasıl oluşturulur ve yapılandırılır?

Moda Workshop’u 1:

Moda tasarımı sadece soyut kavramlar değildir ve yaratıcılığın pratik deneyler ve teknik araştırmalarla desteklenmesi gerekir. Moda Atölyesi’nin bu ilk bölümünde, öğrenciler farklı boyama yöntemlerini ve baskı tekniklerini deneyecek, styling yoluyla siluet yaratımı üzerinde çalışacak, Uluslararası sergilere katılarak çeşitli Sanatçıları ve Tasarımcıları keşfedecek ve analiz edecek veya Moda Tasarımı Modülünde geliştirilen konseptin uygulanması üzerine çalışacaklar.

Dijital Moda Tasarımı 1:

Günümüz moda endüstrisinde doğru yazılıma hâkim olmak kesinlikle çok önemlidir: hatasız teknik eskizler tasarlamak, fikirleri ve tasarımları profesyonel bir şekilde sunmak gereklidir. Bu modülün ilk bölümünde öğrenciler Photoshop, Illustrator ve In-Design’ın temellerini öğrenecekler.

Kalıp Yapımı ve Drapaj 1:

İyi bir konstrüksiyon anlayışı olmadan moda bilgisi eksiktir. Bu modülün ilk bölümünde öğrenciler giysi geliştirmenin iki ana yöntemini keşfedecekler: kalıp yapımı ve drapaj. Kendi eğitmenlerimiz tarafından 20 yılı aşkın bir süredir geliştirilen IFA Paris’in kendi konstrüksiyon tekniklerine göre doğrudan vücut ölçülerinden veya bir manken üzerine döküm yaparak kalıp oluşturmayı öğrenecekler. Birinci seviyenin sonunda öğrenciler normal etek, gömlek ve elbiselerin kalıplarını tasarlayabileceklerdir.

Üretim 1:

Moda tasarımcıları, yarattıkları giysilerin her detayını ve son halini hayal etmelidir, bu nedenle giysi üretim sürecinde ustalaşmak çok önemlidir. Birinci seviyede öğrenciler, etek ve gömlek gibi tam giysiler üretmek için kademeli olarak farklı dikiş ve rötuş yöntemlerini öğreneceklerdir.

Moda Tarihi ve Kültürü:

Geleceği yaratmak için geçmişi bilin ve bugünü anlayın. Her yaratıcı alan gibi moda da bir kültürdür ve gideceği yönü resmetmeden önce tarihini ve gelişimini bilmek önemlidir. Dersler, araştırmalar ve arşiv sunumu yoluyla öğrenciler, modanın zaman içindeki evrimini keşfedecek ve son kırk yılın uluslararası moda ustalarına özel olarak odaklanarak en önemli moda tasarımcılarının çalışmalarını, tarzlarını ve ilham kaynaklarını analiz edecekler.

İkinci Yıl: Deneyleştirme

Öğrenme deneyimlerinin bu aşamasında öğrenciler, deney yoluyla yaratıcılıklarını geliştirmeye davet edilirler. Erkek giyim, çocuk giyim veya örgü atölyesi gibi belirli temalar birbiriyle bağlantılı modüller aracılığıyla işlenecektir. Pedagojik amaç, katılımcıların eleştirel düşünce kabiliyetini geliştirmektir.

Moda Tasarımı 2:

Bu modülün ikinci bölümünde öğrenciler, ilk yıl boyunca edindikleri becerileri uygulayacak ve erkek giyim koleksiyonu, aksesuar koleksiyonu, çocuk giyim koleksiyonu ve kumaş dönüşümü gibi çeşitli moda projelerinde yeni ilhamlar ve kavramlar deneyecekler. Kişisel fikirlerini farklı türdeki ürünlere ve pazar segmentlerine uyarlamaları ve kendi yaratıcılıklarını ana moda trendlerine nasıl uyarlayacaklarını kavramaları gerekecek.

Moda Workshop’u 2:

Moda Tasarımı 2 ile bağlantılı olarak öğrenciler, yaratıcı ifadelerini geliştirebilecek çeşitli teknikleri ve pratik yöntemleri keşfetmeye devam edecekler. Daha ayrıntılı moda ürünleri hayal etmelerini sağlayacak nakış, plise veya örgü yöntemlerini deneyecekler. Ayrıca, bir moda tasarımcısının işinin önemli bir parçası olan tedarik zincirinin yönetimini denemek için profesyonel tedarikçiler ve dış atölyelerle işbirliği yapma fırsatına sahip olacaklar.

Dijital Moda Tasarımı 2:

Bu modülün ikinci kısmı, Moda Workshop’unun yanı sıra Moda Tasarımında öğrencilerin kreasyonlarının gelişimini destekleyen bir atölye çalışması olarak tasarlanmıştır. Bu aşamada öğrenciler, yaratıcı ve kişisel gereksinimlerine hangi yazılımın daha uygun olduğunu değerlendirmek için eğitmenleri tarafından yönlendirilecektir. Amaç, öğrencilerin kendi kimliklerini yansıtan moda tasarım portföyleri ve sunumları oluşturmak için en iyi aracı denemek ve bulmaktır.

Kalıp Yapımı ve Drapaj 2:

Kalıp Yapımı ve Draping 1 üzerine inşa edilen modül, öğrencilerin her türlü giysi için kalıplar oluşturmak için en iyi metodolojiyi bulmak için iki boyutlu ve üç boyutlu yaklaşımları nasıl birleştireceklerini öğrenmelerini sağlayacaktır. En yaratıcı tasarımlarının desenini oluşturmak için pantolonların, özel dikim ceketlerin, kimono ve reglan kollarının klasik yapısını nasıl uyarlayacaklarını deneyecekler.

Üretim 2:

Kalıp Yapımı ve Drapaj modülünde olduğu gibi, ikinci seviye Üretim modülünün ana amacı, öğrencilerin üretmek zorunda oldukları bitmiş giysilerin kalitesini en üst düzeye çıkarmak için en iyi üretim stratejisini ve bitirme yöntemini seçip uygulayabilmelerini sağlamaktır.

Dijital Moda Ürünü:

Öğrencileri moda endüstrisindeki en son değişikliklerden haberdar etmek çok önemlidir. Lectra tarafından geliştirilen yazılım moda üretiminde olağan bir destek olsa da, 3D baskı gelecekte kaçınılmaz hale gelmesi kesin olan yepyeni bir teknolojidir. Bu modülde öğrenciler, Lectra’nın temel kullanımını ve daha sonra moda projelerinin tamamlanmasında deneyecekleri bir 3-Boyutlu grafik yazılımını öğrenecekler.

Tekstil Teknolojisi:

Kumaş hala modanın ana hammaddesidir, bu nedenle moda öğrencilerinin tekstil ürünleri hakkında derin bir bilgiye sahip olmaları önemlidir. Dersler, araştırmalar ve atölye çalışmaları yoluyla öğrenciler, elyaftan dokumaya ve örmeye kadar kumaşların nasıl üretildiğini öğrenecek, çeşitli özelliklerini, dokularını ve niteliklerini anlayacak ve özelliklerine göre giysi üretiminde en iyi kullanımlarını deneyeceklerdir.

Moda Pazarlama 1:

Yaratıcı olmasına rağmen, moda bir endüstridir ve moda tasarımı da bir marka stratejisinden, pazar segmentasyonundan veya fiyat konumlandırmasından etkilenir. Bu modülde öğrenci, temel pazarlama araçlarını öğrenecek ve moda markasını başarıya götüren temel başarı faktörlerini keşfedecektir.

Üçüncü Yıl: Üretim

Öğrenim deneyimlerinin son sürecinde, öğrenciler bir tasarımcı olarak kendi seslerini ifade etmeye odaklanacaklar. Bir Mini Koleksiyonun geliştirilmesi yoluyla, kişisel yaratıcılık, uygun yapım teknikleri, çağdaşlık ve özgün satış teklifi ve konumlandırma açısından düşünmeleri istenecektir. Buradaki nihai amaç, endüstride iş aramak için basamak olarak kullanılacak benzersiz bir portföy hazırlamak veya  Çağdaş Moda Tasarımı lisansüstü programımıza erişim sağlamaktır.

Moda Tasarımı 3:

Moda tasarımı modülünün 3. bölümünün ana odak noktası, belirli bir temaya göre eksiksiz ve profesyonel bir kadın veya erkek giyim koleksiyonu oluşturmaktır. Her öğrencinin kendi kavram ve yorumlarını geliştirmesi, aksesuarlar dahil silüetler tasarlaması, bir koleksiyon planı oluşturması ve öğrenciler tarafından üretilecek 4 ila 6 giysinin eksiksiz teknik dosyalarını oluşturması gerekecektir. Sürecin sonunda öğrencilerden koleksiyon portföylerini profesyonel bir jüriye sunmaları beklenecektir.

Dijital Moda Tasarımı 3:

Bu modülün son bölümünde asıl amaç, moda tasarım sürecini desteklemek ve nihai koleksiyon portföyü için kişisel ve yaratıcı bir düzen oluşturmak olacaktır.

Kalıp Yapımı ve Drapaj 3:

Bu son modülde öğrencilerden, oluşturdukları koleksiyondan 3 ila 6 prototip geliştirmeleri beklenecektir. Hacim araştırmaları yapacaklar, kalıpları en verimli şekilde geliştirmek için doğru metodolojiyi bulacaklar ve maketler üzerinde bir oturuş seansından sonra üretmek zorunda oldukları giysilerin kalıbını sonuçlandıracaklar.

Üretim 3:

Üretim modülünde öğrencilerden, prototiplerini en profesyonel şekilde üretebilmek için en uygun kumaşları bulup seçmeleri, en iyi dikiş yöntemlerini ve rötuş çözümlerini belirlemeleri beklenecektir. Bu sürecin sonunda, jüri tarafından en iyi koleksiyon ve prototipler, IFA Paris’in her sene düzenlenen mezuniyet defilesinde sergilenmek üzere seçilecektir.

Moda Pazarlama 2:

Ana pazarlama teorilerini ve uygulamalarını keşfetmeye devam ederken, öğrencilerin hedef pazar, fiyat konumlandırma, dağıtım ve iletişim stratejisi ile nihai koleksiyonları için bir pazarlama stratejisi tanımlamaları gerekecektir.

IFA Kariyer ve Mezunlar Merkezi:

3 Atölye, yıllık olarak 60 saatlik endüstri ilişkileri ile tamamlanacaktır. Öğrenciler, endüstri profesyonelleri tarafından verilen özel konuk derslerine katılma fırsatı bulacaklardır. Fabrikalara, stüdyolara ve atölyelere yapılan saha gezileri de konuk konuşmaları dizisini tamamlayacaktır. IFA Kariyer ve Mezunlar Merkezi’nin veri tabanı aracılığıyla, öğrenciler kendi profesyonel iletişim ağlarını arttırırken de en son ve en güncel endüstri tekniklerine maruz kalabilecekler.

Öğrencilerin 3 yıllık iş yükü:

2112 Saat Yüz Yüze Ders

2444 Saat Bireysel Çalışma

180 Saatlik Endüstri Networking

Program Yapısı (Online)

Eğitim, her biri 30 akademik hafta süren 3 yıllık müfredat etrafında düzenlenmiştir. Her yıl, çeşitli temalar etrafında yapılandırılmış belirli modül gruplarını kapsar.

Bu 3 yıl, Yüksek Öğretim Çerçevesinde tanımlanan 3 seviyeye karşılık gelir. Kurs, Bologna Sözleşmesi ilkelerine uygun olarak tasarlanmıştır ve katılımcılara tamamlandıktan sonra toplam 180 AKTS (Yıl başına 60 AKTS) kazandırır.

Bu ders yapısının altında yatan mantık, öğrencilerin bir moda stüdyosunda çalışma koşullarının nasıl olacağını taklit eden bir ortama sokulmalarını sağlamaktır. Değerlendirme stratejisi, yalnızca temel disiplinlerde değil, aynı zamanda proje planlama ve zaman yönetiminde de becerileri geliştirmek için özetleyici ve biçimlendirici değerlendirmeler arasında mükemmel bir denge kullanır. Öğrencilerin aktarılabilir becerilerini geliştirmek için tüm modüller arasında eş zamanlı olarak projeler yürütülür ve böylelikle çeşitli alanlardaki beceri ve yetkinliklerin ilişkilendirilmesine olanak tanınır.

1. Yıl: 60AKTS

Yaratım (Adobe Suite dahil) (17 akts)

Moda Figürü

Renk

Ürün – Teknik Resim

Moda illüstrasyonu

Trend Araştırması

Mini Koleksiyon 1

Dokuma

Doğal Boyama

Örnek Kitap

Dijitalleştirme 1 (14 AKTS)

DC Suite – Canlı katılım zorunludur

Dijital Kalıp Yapımı – Canlı katılım zorunludur

Bağlamsallaştırma 1 (6 AKTS)

Çağdaş Moda Tarihi

Pazarlamaya Giriş – Temel Bilgiler (T2)

Kişisel Koçluk 1

Üretim 1 (Kalıp Yapımı ve Drapaj + Dikiş) (29 AKTS)

Etek bloğu – etek yapımı PM

Korse bloğu/Gömlek yapımı PM/Yaka çalışması/Gömlek projesi

Pantolon

Moda tasarımı ile ilgili güncel projeler

2. Yıl: 60AKTS

Yaratım 2 (15 AKTS)

Erkek Giyim

Mini Koleksiyon 2

Sürdürülebilirlik Projesi

Aksesuar Tasarımı

Dijitalleştirme 2 (10 AKTS)

DC Suite – Canlı katılım zorunludur

Dijital Kalıp Yapımı – Canlı katılım zorunludur

Üretim 2 (26 AKTS)

Ceket, kimono veya tunik yapımı

Erkek Giyim

Sürdürülebilirlik Projesi

Bağlamsallaştırma 2 (9 AKTS)

Dijital Pazarlama / Sosyal Medya

Profesyonelleşme (En az bir ay şirket stajı)

Kişisel Koçluk 2

3. Yıl : 60AKTS

Yaratım 3 (16 AKTS)

Kişisel Koleksiyon: Tema Araştırması, Araştırma Kitabı/Mood Board

Kişisel Koleksiyon: 30 Siluet

Kişisel Koleksiyon: Teknik Çizim

Dijitalleştirme 3 (8 AKTS)

DC Suite – Canlı Katılım Zorunlu Dijital

Kumaş Dikimi – Canlı Katılım Zorunlu

Üretim 3 (25 AKTS)

Kişisel Koleksiyon: 4 dijital fitting

Koleksiyon Dikimi (en az 4 siluet)

Bağlamlandırma 3 (11 AKTS)

Marka Geliştirme (Adobe dahil)

Profesyonelleşme 2 (3 Ay Staj)

Kişisel Koçluk 3 (Portfölyo dahil)

Kabul Şartları

Ücret Yapısı

Paris:

 • Yıllık Öğrenim Ücreti: €9,400
 • Yıllık Eğitim Kaynak Ücreti: €400

Istanbul:

 • Yıllık Öğrenim Ücreti: €9,400
 • Yıllık Ders Kaynak Ücreti: €400
 • Zorunlu Öğrenci Sağlık Sigortası Ücreti: €60*

*Bu hizmet oturum izni alabilmek için zorunludur. Fiyat kura göre değişiklik gösterebilir.

Online:

 • Yıllık Öğrenim Ücreti: €6,500
 • Yıllık Eğitim Kaynak Ücreti: €400

Ödeme Şartları:
Program başlamadan önce tam ödeme yapılmalıdır. Program başlangıç ​​tarihinden en az 7 ay önce yapılan öğrenim ücreti ödemelerinde erken kayıt indirimi (%10) yapılır.

Öğrenim Ücretine Dahil Olanlar:

 • Microsoft Office Paketi
 • IFA’nın Online Öğrenim Yönetim Sistemine (LMS) erişim
 • Ders materyali
 • Dersler
 • Tüm konuk derslerine erişim
 • Tüm kampüs konuşmalarına erişim

Kaynak Ücretine dahil olanlar:

 • IFA Paris E-Kütüphanesine erişim
 • WGSN’ye Uzaktan Erişim
 • Ders süresince kullanım için Lectra Yazılım Lisansı

Yalnızca Online Öğrenciler için:

Foundry Ekipmanlarına Uzaktan Erişim:

TG3D Vücut Tarayıcı

Makerbot 3D Yazıcılar

Alvanon Dijital Elbise Formları

Bodi.me Platformu

N-Hega N-Shot Lite Lisansı (Bu yazılım, kalıpları dijitalleştirmek ve sınıf arkadaşlarınızla ve eğitmenlerinizle işbirliği içinde çalışmak için Üretim Modüllerinizde kullanılır)

Ücrete Dahil Olmayanlar:

 • Modüle özel malzemelerle ilgili masraflar (ör: kumaş alımı, panolar vb.)
 • Baskı ve fotokopi masrafları
 • Herhangi bir uçak bileti ve konaklama maliyeti
 • Öğrencilerin son yıl koleksiyonlarının geliştirilmesine ilişkin harcamalar
 • TG3D DC Suite – TG3D, tüm IFA Paris öğrencilerine özel indirimli fiyat sunar
 • Adobe Suite – IFA Paris öğrencisi olarak Suite için eğitime özel ücretlendirmelerden yararlanırsınız.

Gerekli Olan Malzemeler (Online İçin)

 • Aşağıda önerilen özelliklere sahip bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar:
  • İşletim Sistemi: Windows 7 veya daha yenisi (64 bit)
  • CPU: Intel Core i7 3.0 GHz veya üstü
  • RAM: 16GB veya üstü
  • Grafik Kartı: En son sürücülerle NVIDIA GeForce GTX 960 veya üstü
  • Monitör: 1920×1080
  • Sabit Sürücü: 10+ GB disk alanı kullanılabilir
 • Bir dikiş makinesi
 • DC Suite
 • İyi bir internet bağlantısı
 • Güncel bir web tarayıcısı. (İki ayrı web tarayıcısına erişiminiz olduğundan emin olmanız tavsiye edilir)
 • Mikrofon ve Kulaklıklar (mikrofonlu/kulaklıklı bir kulaklık önerilir)
 • Web kamerası

VAE

Önceki Deneyimin Doğrulanması (VAE – Validation des Acquis de l’Expérience)

Kabul Edilebilirlik Koşulları:

Adayların VAE’de karşılaması gereken şartlar, 17 Ocak 2002 tarih ve 2002-73 sayılı Fransız yasasında yer almaktadır.

VAE’nin “Stil ve Moda Teknolojisi” başlığı için kabul edilebilirlik koşulları aşağıdaki gibidir:

Moda-giyim sektöründeki bir şirkette en az üç yılını tamamlamış olmak, böylece kişinin edindiği becerilerin temel olarak aşağıdakilere odaklanması gerekir:

 • Moda tasarımı ve koleksiyon oluşturma, malzemeler, ürün tasarımının teknolojik çözümleri, modellerin kalıp ve döküm yöntemiyle gerçekleştirilmesi, model prototipleme ve üretim hatlarının başlatılması ile ilgili bilimsel ve teknolojik beceriler;
 • Genel, ekonomik ve üretim becerilerinin organizasyonu;
 • İnsan becerileri: iletişim, çalışma, ortak çalışma, profesyonel uyum

VAE’ye başvuru prosedürü:

Aday, aşağıdakilerden oluşan kaydını IFA Paris’e göndermelidir:

 • “Önceki deneyimlerin Doğrulanması Sözleşmesi”
 • Bu tecrübeyi ve ücretli, maaşsız veya gönüllü olarak yaptığı faaliyetlerin süresini ve gerekirse daha önce almış olduğu eğitime ilişkin sertifikaları ve diplomalarını hesaba katan belgeler
 • 4 detaylı mesleki deneyimin sunumu

IFA Paris, minimum 3 yıllık faaliyet süresi de dahil olmak üzere koşulların karşılanıp karşılanmadığını kontrol ettikten sonra başvuru sahibinin talebinin kabul edilebilirliğine karar verir.

Adayın deneyim sunum dosyasını hazırlamasına yardımcı olmak için IFA Paris tarafından bir destek sağlanması önerilebilir:

 • Doğrulamak için deneyimin formülasyonuna yardım,
 • Doğrulama dosyasının oluşturulması için destek,
 • Jüri ile görüşme için  hazırlık.

Onay talebi, okul yönetiminden 2 üye ve profesyonel giyim sektöründe faaliyet gösteren 6 dış üyeden oluşan bir jüriye tabidir.

Jüri, bu konuya ve adayla yapılan bir görüşmeye veya profesyonel, gerçek veya yeniden yapılandırılmış bir duruma dayanarak doğrulama dosyasını inceler.

Video Testimonials

İLGİLİ PROGRAMLAR

Moda Pazarlama Lisans Programı

Moda Pazarlama Lisans Programı

Moda Pazarlaması Lisans Programı, öğrencileri küresel moda iş dünyasındaki zorlukları üstlenmeye hazırlar. Her başarılı tasarımcının arkasında başarılı bir iş insanı vardır. Moda markalarını pazarlamayı ve yönetmeyi bu programla öğrenin....
Sürdürülebilir Moda Lisans Programı

Sürdürülebilir Moda Lisans Programı

Moda Sürdürülebilirliği Lisans Programı, tamamen çevre dostu moda yöntemlerine odaklanır ve bu programda tasarım veya işletme tarafında uzmanlaşmayı seçebilirsiniz.
Moda Stüdyosu

Moda Stüdyosu

Moda Stüdyosu Kısa Eğitimi, bir moda tasarımcısı olmak için ana fikrin çizilmesinden giysinin yapımına ve doğru kumaşın seçimine kadar gerekli olan temel becerileri sağlar.