Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

Adile Cretallaz : IFA Paris Istanbul Kurucusu & Yöneticisi

By Eylül, 2020Nisan 16th, 2022No Comments

Yeni sezonla beraber yeni akademik takvimimize de başlıyor . Türkiye’de Covid-19 periyodunun başladığı 2020 mart ayında IFA PARIS olarak e-learning modeline hızlı bir geçiş yaparak, öğrencilerimizin eğitim sürecini kesintiye uğratmadan, 2020 ilkbahar-yaz dönemini uzaktan eğitim ile başarıyla finalize ettik. Tüm akademik ekip olarak heyecanlı ve enerjik bir şekilde yeni okul dönemine , yeni ve mevcut öğrencilerimizle hazırız.

Ekim 28 tarihinde okulda gerçekleştireceğimiz oryantasyon günü ile başlayan akademik takvimiz 5 Ekim’de derslerin sınıf ortamında gerçekleştirilmesi ile planlanan düzeninde devam edecektir.

Okula dönüş öncesinde IFA Paris Istanbul kurucusu ve yöneticisi Adile Cretallaz, yeni okul dönemi ve alının önlemler, okul sistemi üzerine sıkça sorulan sorularınızı cevapladı.

Soru: Pandemi süreci nasıl geçti? IFA Paris olarak Covid -19 başladığında eğitim sisteminde hızlı bir online platforma geçiş sağladınız? Bu süreç nasıl başladı?

A.C :Mart ayından itibaren çok hızlı bir şekilde uygulamalı ve teorik derslerimize online olarak devam ettik. Bu çok yakından bir takip ve ciddi bir organizasyon getirdi. Öğrencilerin ekran başında geçirecekleri aktif saatleri normal saatlerin altında tuttuk. Öğretmenlerimiz program içerik ve öğretim metotlarının değiştirdiler. Çifter kameralarla hem öğrencilerin öğretmenlerinin el becerisini takip etmeleri hem de öğretmenlerimizin öğrencilerin yaptığı çalışmaları yakından görme imkanları oldu.

Elimizden geldiğince normal sınıf ambiyansını koruduk.

Yeni nesil zaten dijital sisteme çok yakın olduğundan açıkçası çok çabuk bir şekilde adapte olabildiler.

Hatta öğretmenleriyle daha yoğun çalışma imkanı yakaladılar.

Ayrıca normal ders saatleri – birebir koçluk şeklinde ilerlediler.

Sınıfları ikiye böldük. Öğrenci sayımızı özel derse uygun şekilde ve her öğrencinin öğretmeniyle başa baş geçireceği saati arttırarak devam ettik.

Soru: Online eğitim sırasında karşılıklı etkileşimin sağlanması ve eğitim kalitesinin korunması için nelere dikkat edilmeli, belirli kurallar var mı ?

A.C : Öğrenci sayısı – öğretmenin eğitim kalitesini dikkatlice kişisel ihtiyaca göre ayarlanması, ekran başında geçirilecek olan saatlerin minimumda tutulup özellikle “ experiential learning” yaparak denemeli öğrenme metoduyla ilerlenmesi, sürekli bir bilgi alış verişinde bulunulması, öğrenimin dinamik ve keyifli bir şekilde verilmesi uzaktan öğretimin başarısının arttırmaktaki önemli öğelerdir.

Ayrıca derslerin video ya kayıt edilip öğrenci tarafından tekrarlanmasın da bilginin pekişmesinde önemli bir unsurdur.

Soru: Yaz dönemi için ilk defa Türkçe, online ve canlı kısa kurslar gerçekleştirdiniz, öğrenciler için nasıl bir avantaj sağladı? 

A.C : Yeni öğrenilecek olan kavramların üzerine bir da dilden kaynaklı olabilecek zorlukları ortadan kaldırmış olduk. Türkçe verilen derslerimiz çok keyifli geçti.

Soru: 2020-2021 yeni okul dönemi ne zaman başlıyor, neler değişmiş olacak, ne yenilikler var?

A.C :Eğitim dönemimiz Ekim 5 ünden itibaren başlamaktadır. Uygulamalı derslerimizin yanında sınıfta, uzaktan eğitim de mümkün olacaktır.

Ifaparisonline .com üzerinden sadece uzaktan eğitim içinde kayıtları almaktayız.

Soru: Pandemi riskinin en aza indirilmesi için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

A.C : Pandemi riskinin azaltılması için sağlık bakanlığı tarafından öngörülen hijyen kurallarına uyacağız.

Maskeler – jeller- yeni oturma düzeni ve küçük sayıda öğrencili sınıflarla ilerleyeceğiz.