Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

Gao Ming, Ruder Finn’in Üst Düzey Başkan Yardımcısı: « Lüks Eşya Şirketleri Çin Stratejilerini Gözden Geçiriyor »

By Nisan, 2015Nisan 18th, 2022No Comments

IFA Paris’ten Sekiz MBA öğrencisi birkaç gün önce Şangay’da, en ünlü halkla ilişkiler ajanslarından biri olan Çin’in Ruder Finn şirketinin üst düzey başkan yardımcısı Gao Ming ile tanıştıkları için çok mutluydu. Kendisi, öğrencilere Çin’deki lüks eşya endüstrisini ilgilendiren son trendleri anlatan bir sunum yaptı.

Ünlü bir Halkla İlişkiler ajansı oldukları için Ruder Finn geçmişte birçok lüks eşya markası için önemli projelere imza atmıştı. Gao Ming, Çin pazarı lüks eşyanın farkına daha yeni yeni varıyorken, Hermès ve Cartier gibilerinin ilk çıkış etkinliklerinin ajans tarafından hayata geçirildiğini anlattı. Aynı zamanda, popüler moda medyası üzerinde çalıştıklarını da açıkladı.

Ruder Finn – IFA Paris

Gao Ming ayrıca öğrencilere 2015’in lüks eşya tüketim raporunu da sundu. Rapor profesyonel bir anket sonucunda ortaya çıkmıştı. Çıkan sonuca göre, lüks eşya pazarı bugün Çin topraklarında, Hong Kong’a kıyasla daha fazla trend üretiyordu. Öğrenciler de aslen bu tür anket ve raporları nasıl geliştireceklerini merak ediyordu, çünkü proje araştırmaları için kendileri de anketler düzenlemek zorundaydı.

Bu konuşmanın Gao Ming tarafından yapıldığını düşünürsek, öğrenciler bu sayede Çin’deki lüks eşya pazarı ve Çin’deki pazar ilişkileri konusunda daha iyi bir görüşe sahip olabildi. Son raporlara göre, « 2014’te Çin’deki lüks eşya satışları yüksek gelire sahip kişi sayısındaki artış ile varlıklı aileler, aynı zamanda da orta sınıftan güçlü harcama potansiyeline sahip olan bir kesim ile satın alınabilir lüks eşyalara artan eğilim sayesinde büyümeye devam etti. Ancak pazardaki yeni gösterge ve değişimler, tüm lüks eşya markalarının Çin’deki stratejilerini de yeniden şekillendirmelerine yol açtı. »