Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris, Aqua Art Miami Sergisi’nde Bu Sene de Yerini Alıyor

By Kasım, 2023No Comments

IFA Paris, Aqua Art Miami 2023 etkinliğine, Avustralyalı sanatçı Jase King ile işbirliği içinde katılacağını duyurmaktan memnuniyet duyar. Okul, 2022’de “Itinérance” adlı ünlü çağdaş sanat fuarında bir moda şovu düzenlemişti. Bu sunum, modanın özgürlük aracı olduğu fikri üzerine inşa edilmişti.

IFA Paris Aqua Art Miami 2023

Bu yılki katılım için IFA Paris ve Jase King, kimlik kavramı üzerine bir diyalog başlatmayı amaçlayarak görünümler ve maskeler seçtiler. Kimlik, genellikle birinin kalıcı ve temel karakteri olarak tanımlanır, ki bu da onun benzersizliğini ve özgünlüğünü oluşturur. Bu tanımın basitliği şaşırtıcıdır çünkü bir tür olarak sürekli olarak cinsiyet, kültür, din veya milliyet kavramları aracılığıyla “kimlik” belirlememiz istenir. Kim olduğumuzu belirlemeye çalışırken, kendimizi bilinçli bir şekilde metaforik kutulara koyarız… Peki, kimlik tanımlanamazsa ne olurdu? Sadece ifade edilebilseydi? Kısıtlamalar olmadan, sınırlar olmadan, etiketler olmadan. Sadece sanat ve moda aracılığıyla dışa vurulabilen saf bir benlik durumu.

IFA Paris Aqua Art Miami 2023

Bu yılın gösterisinin ana teması olarak “Kimlikten Arınmak” seçildi. IFA Paris öğrencileri tarafından tasarlanan 36 tasarım ve Jase King tarafından oluşturulan aynı sayıda maske eşliğinde “Kimliği Sökmek”, üç perdede açılacak:

İlk Gösteri: 7 Aralık’ta planlanan bu bölüm, insanın zorluklar karşısında direncini vurgulayacaktır.

İkinci Gösteri: 8 Aralık’ta planlanan bu bölüm, çeşitliliğin önemini ve sınırların silinmesini vurgulamaya adanmıştır.

Üçüncü Gösteri: 9 Aralık’ta planlanan bu final bölümü, sistemik engellerin ve ayrımcılığın sökülmesini simgeler.

IFA Paris Aqua Art Miami 2023

Jase King Hakkında: Jase King, Batı ve Uzak Doğu kültürlerinden etkilenen bir sanatçıdır ve sanat aracılığıyla sosyal konuları keşfeder. Covid-19 pandemisi ve kimlik kavramından ilham alan maskeler yaratmaya odaklanmıştır. Her maske, sanatçının içsel mücadelelerini yansıtarak bir yönüne bağlıdır.

IFA Paris, modanın güçlü bir sanatsal vizyonuna sahiptir, bu nedenle sanat dünyasındaki bu ölçekteki etkinliklere katılmak bizim için önemlidir. Öğrencilerimizin yaratımlarını, Jase King’in yanı sıra modanın ve sanatın sektörlerindeki figürlerden oluşan uluslararası bir kitleye sergileme fırsatı, bizim için istisnai bir fırsattır.