Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs HaberleriGirişimcilik

IFA Paris, Fashion Cube 3 Projesini Başlattı: Türkiye Tekstil Tedarik Zincirinde Sürdürülebilirliği Arttırıyoruz

By Nisan, 2023No Comments

Moda endüstrisi, büyümeye devam eden milyarlarca dolarlık bir endüstridir. Endüstrinin büyümesiyle birlikte, sürdürülebilir ve etik olmasını sağlama sorumluluğu da beraberinde geliyor. Moda markası müşterileri için giysi ve aksesuar tedarikiyle ilgilenen bir kaynak bulma kuruluşu olan Fashion Cube Hong Kong, sürdürülebilir kaynak bulma ihtiyacını kabul ediyor ve sıfır atık vizyonuyla sürdürülebilir, sorunsuz bir kaynak bulma operasyonu oluşturmayı amaçlıyor.

Bu hedefe ulaşmak için Fashion Cube Hong Kong, İstanbul, Türkiye’de bir irtibat ofisi kurmuştur. Ofisin birincil hedefi, ilgili tüm ürünler/departmanlar için markalar arası işletmenin büyümesine katkıda bulunmak, katma değerli faaliyetleri yönlendirmek, işletmeye daha iyi hizmet vermek için yanıt verme yeteneğini geliştirmektir. Ancak, bu hedefe ulaşmak için ele alınması gereken birkaç zorluk var.

FashionCube temsilcisi Emilie Vaissiere Tan, geçtiğimiz günlerde IFA Paris İstanbul öğrencilerine Fashion Cube 3 Projesi hakkında bilgilendirici bir seminer verdi. Bu proje, Fashion Cube HK’nin Türkiye’deki tedarik sürecini iyileştirmeyi ve tedarikçilerin Tedarik Zinciri Sürdürülebilirliği taahhüdünü güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Fashion Cube 3 Projesi, IFA Paris İstanbul Moda Pazarlaması öğrencilerinin Fashion Cube işbirliğiyle yürüttüğü bir grup projesidir. Proje, Moda Dağıtım Panoraması ve Sürdürülebilir Kalkınma Projesi olmak üzere iki modülü geliştirmeyi hedefliyor.

İlk modül, Türkiye’deki hazır giyim ve aksesuar üreticilerinin tedarikçisi ve Türkiye’deki ilgili tedarik ofisleri hakkında endüstriyel bir kıyaslama yapılmasını içermektedir. Bu kıyaslama, sektördeki en iyi uygulamaları belirlemeyi ve Türkiye’deki tedarik zincirinin mevcut durumunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

İkinci modül, Türkiye’de hazır giyim tedariki ve tedarik zincirinin şeffaflığını hızlandırmayı amaçlıyor. Modül, izlenebilirliğe odaklanır ve tüm tedarik zincirinin şeffaf ve sürdürülebilir olmasını sağlamanın yollarını belirlemeyi amaçlar.

Amaç aynı zamanda Türkiye’nin sosyo-ekonomik, politik ve sürdürülebilirlik perspektiflerine ilişkin bir risk analizi yapmayı da içeriyor. Analiz, Porter 5 ve gelişmiş SWOT analizi kullanılarak gerçekleştirilecektir. Amaç, Türkiye’de hazır giyim tedarikiyle ilgili riskleri belirlemek ve bu riskleri azaltmak için stratejiler geliştirmektir.

Seminer sırasında Emilie; Jules, Grain de Malice, bzb, Orsay, Pimkie ve Rouge Gorge gibi çeşitli moda markaları için kaynak bulmayı ele aldıklarını belirterek FashionCube’e genel bir bakış sağladı.

Ayrıca, FashionCube  İstanbul Merkezi’nin Çin ve Bangladeş gibi birçok Asya ülkesinde faaliyet gösteren küresel kaynak bulma ağının bir parçası olduğunu açıkladı. İstanbul İrtibat ofisinin amacı, tedarikçi portföyü stratejisi geliştirmeyi sürdürülebilir bir şekilde yönetmektir.

Sonuç olarak, Fashion Cube 3 Projesi, sürdürülebilir moda uygulamalarına yönelik küresel eğilimle uyumlu, heyecan verici bir girişimdir. Proje, öğrencilere moda endüstrisinde sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmaları için alan sağlayacaktır. Bilgilendirici semineri için Emilie Vaissiere Tan’a teşekkür ediyoruz ve Fashion Cube HK ile bu proje üzerinde çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Emilie, projenin sürdürülebilir moda uygulamalarına yönelik küresel eğilimle uyumlu olduğunu açıklayarak moda endüstrisinde sürdürülebilirliğin önemini de ayrıca vurguluyor. Proje, öğrencilere uluslararası bir projede çalışarak gerçek yaşam deneyimi kazanma ve kültürler arası iletişimle ilgilenme fırsatı sunuyor.

Öğrencinin projesinin ilk önizlemesi, 19 Haziran’da bir şirket toplantısında Fashion Cube 3’te sunulacak. Projenin nihai tesliminin 3 Temmuz 2023 tarihinde yapılması bekleniyor.

Projenin başarılı bir şekilde tamamlanması, Fashion Cube Hong Kong’un sıfır atık vizyonuyla sürdürülebilir, sorunsuz bir kaynak kullanımı operasyonu oluşturma hedefine önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. Projenin sonuçları, Türkiye’de giysi tedariki ve tedarik zincirinde sürdürülebilirliği ve etik uygulamaları teşvik ederek bir bütün olarak moda endüstrisine de fayda sağlayacaktır.