Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris İstanbul, Gençleri Harekete Çağırmak İçin Nike ile İşbirliği Yapıyor

By Mart, 2022Nisan 12th, 2022No Comments

IFA Paris İstanbul Kampüsümüz bulunduğu konum itibariyle öğrencilerimiz için hem tarihi güzelliklerin hem de kendilerini geliştirebilecekleri sosyal imkanların merkezinde bulunuyor.

Hafızasında sayısız hatırayı saklayan, İstanbul’un köklü geçmişe sahip mekanlarından biri olan eski Alkazar Sineması da bunlardan biri. Bu tarihi sinema geçtiğimiz aylarda dönüşümünü tamamladı ve yepyeni bir platform olarak karşımıza çıktı. Alkazar Sineması Nike’ın destekleriyle hayata geçirilen “HOPE Alkazar” platformu ile gençliği spor, kültür ve sanat ekseninde harekete çağırarak kapılarını yeniden açtı.

Alkazar Dream Expo

Alkazar Dream Expo

Bizler de IFA Paris İstanbul olarak sosyal iyilik amacını merkezine alan HOPE Alkazar ile öğrencilerimiz için bir iş birliği geliştirdik. Bu iş birliği ile sürdürülebilir bir geleceğin farkındalığını yaşamalarını, farklı insanlarla bir araya gelip kendilerini geliştirip güçlendirmelerini amaçladık.

İşbirliğimiz çerçevesinde kültür, sanat ve spor gibi birçok alanda etkinliğe katılım gösterebilecek olan öğrencilerimizle beraber Hope Alkazar’da ilk olarak  Refik Anadol’un “Alkazar Rüyası”nı Nike işbirliği ile deneyimledik.

Refik Anadol’u tanımayanlar için ufak bir ara bilgi: Türk-Amerikan yeni medya sanatçısı ve tasarımcısı. Projeleri, soyut, rüya benzeri ortamlar yaratan veriye dayalı makine öğrenimi algoritmalarından oluşuyor. IFA Paris Istanbul Campus Students

IFA Paris Istanbul Kampüsü Öğrencileri

En ünlü iki projesinden biri olan Machine Memoirs: Space, Nasa ile uzun vadeli bir işbirliğinin ürünü olan, NASA uyduları ve teleskopları tarafından çekilen iki milyon kamuya açık uzay görüntüsünü yeniden tasarlamak için yapay zeka (AI) kullanıyor ve Uluslararası Uzay İstasyonu, uzayın en derin bölgelerini yakalayan bir sergisi.

Refik Anadol’un Hope Alkazar’da küratörlüğünü yaptığı sanal deneyime dayalı sanat gösterisi, Alkazar binasının tarihinden ve eski Türk Sineması Sahnesi “Yeşilçam”dan ilham alıyor. Yıllar boyunca mekanda yer alan tüm anların aurasını deneyimleyen öğrenciler, ortam yerleştirmesinin ve müziğin kendilerini en mutlu anlarından, en hüzünlü anılarına kadar beşikten mezara kendi hayatlarında bir yolculuğa çıkardığını belirttiler. 30 dakika süren sanat gösterisi, görsel ve müziksel canlı bir sanat galerisi deneyimi başladı ve yine Anadol’un küratörlüğünde Nike’ın oyun alanına dönüştü.  Oyun alanı interaktif yerleştirmelerle serginin ikinci aşamasını oluşturdu. Mekana temas et, tepki versin. Dans et, desenler hareket etsin! Kendi dünyanızı, kendi deneyiminizi yaratın!

Tüm IFA Paris öğrencileri ve ekibi en çok bu bölümde eğlendiler, etrafta dans edip güldük ve tasarımlarında ilham almak için güzel çıkış noktası bulmak adına harika bir enerji edindiler.

Eğitim ailemizin her üyesinin aydınlatıcı bir alan bulabilmesi, çevresinden ilham alabilmesi ve yaratımlarındaki neşeyi keşfetmesi vizyonumuz açısından IFA Paris olarak büyük önem taşır. Bu tarz etkinliklerle okulumuzun değerli öğrencileri ile anlarımızı paylaşmaya devam etmek hep amacımız.