Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris İstanbul Kampüsü’nde Sürdürülebilir Moda Atölyesi

By Kasım, 2022Aralık 5th, 2022No Comments

Sürdürülebilirlik, son birkaç yıldır her moda makalesinde ve içeriğinde gördüğümüz kelimelerden biri ve bunun bir nedeni var. Gen-Z, çevre bilincinin nihai liderleri olarak görülüyor ve yeni bir eylem dalgası getiriyor. İklim krizine katkıda bulunan petrolden sonra ikinci sektör olan moda, değişimin hızla gelmesi gerektiğinin farkındayız. IFA Paris İstanbul Kampüsü de bu farkındalık düzeyiyle harekete katılmaya can atıyor ve atacağı her küçük adımın genç tasarımcılar ve moda profesyonelleri tarafından inşa edilecek yeni bir moda dünyası için bir mihenk taşı olacağına inanıyor.

Design students working on their recycling project

ADEME (Fransız Ekoloji Bakanlığı’nın bir parçası) tarafından düzenlenen Avrupa Atık Azaltma Haftası, 19-27 Kasım tarihleri ​​arasında tekstil teması altında gerçekleşti. 30 yıldır iklim değişikliği ve kaynak tüketimine karşı mücadelede kararlı olan ADEME, çeşitli paydaşların sürdürülebilirliği savunma çabalarına yardımcı olmak için tavır alıyor. Devlet kurumu, enerji tüketimimizin azaltılmasını hızlandırmak, yenilenebilir enerjiler geliştirmek ve sera gazı emisyonlarını azaltmak istiyor. S.E.R.D.’nin bu edisyonunun resmi ortağı olan IFA Paris İstanbul Kampüsü de haftanın ruhunu kutlamak için bir atölye çalışması düzenledi.

Recycled cloth pieces into shorts and bags

Moda Tasarımı ve Teknolojisi bölümü 3. sınıf öğrencileri, IFA Paris öğretim üyesi Merve Kahveci ile sürdürülebilirliğe özel bir atölye çalışması için bir araya geldi. Bu yılki “tekstil” temasından ilham alan atölye çalışmasında, öğrencilerin geri dönüştürülmüş malzemeleri tasarımlarına dahil etmenin yaratıcı yollarını keşfetmeleri hedeflendi. İleri dönüştürülmüş giysiler ve geri dönüştürülmüş giysiler norm haline gelmeye başladıkça, Zero Waste Daniel, Re/Done ve Ecoalf gibi pek çok saygın marka, tüm varlıklarını hurda malzeme kullanmaya dayandırıyor. Bu nedenle geri dönüşüm, genç tasarımcıların keşfetmesi ve ilerlemesi için yeni bir oyun alanıdır. Atölye çalışması, IFA Paris İstanbul öğrencilerinin kumaş atıklarını denemeye başlamaları için bir teşvikti.

Lecturer Merve Kahveci working on her shorts design created by the wasted material and threads

Atölye çalışması, eğitmenimiz Merve Kahveci’nin moda dünyasının geleceğinde sürdürülebilirliğin önemini anlatması ve eski malzemeyi kullanmanın yaratıcı yollarını tanıtmasıyla başladı. Daha sonra her öğrenciye eski tişörtler ve kumaş artıkları hediye edildi. Gerisi onların hayal gücüne bırakıldı! Birkaç dakika içinde geleceğin tüm tasarımcıları yaratıcı bir bölgedeydi ve dönüşüm başladı. Bir dakika içinde bitmiş gibi hissettiren bir atölye çalışmasının sonunda öğrenciler gurur verici tasarımlarını sergilediler: Temelde ise atık malzemelerden yapılan, türünün tek örneği çantalar ve şortlar! Atölye, sadece geri dönüşümün ve ileri dönüşümün önemini vurgulamakla kalmadı, aynı zamanda bize “sürdürülebilir yaratıcılığın asla modasının geçmediğini” hatırlattı.