Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris Istanbul Yıl Sonu Defilesi Tüm İhtişamıyla Gerçekleşti

By Temmuz, 2022Ağustos 24th, 2022No Comments

İstanbul Kampüsü’nde geleceğin moda profesyonellerini yetiştiren, Fransız moda mirasını modern küreselleşen dünya ile birleştiren, Avrupa’nın ve Türkiye’nin önde gelen moda okulu IFA PARİS İstanbul Kampüsü son sınıf öğrencilerinin tasarımları Fashion Show kapsamında Fransız Sarayı’nda gerçekleşen bir defile ile moda severlerin beğenisine sundu.

 

Bu sene Paris’te kuruluşunun 40. Yılını kutlayan ve 9 yılı aşkın süredir İstanbul Kampüsü’nde faaliyet gösteren IFA PARİS bugüne kadar 6000’den fazla mezun verdi ve uluslararası kapsamda moda dünyasının öncü markalarına seçkin kişiler kazandırdı.

İstanbul’da modanın öncü okulu olma yolunda ilerleyen ve her geçen yıl hem globalde hem de Türkiye’de adını başarıyla duyurmaya devam eden IFA PARİS, moda dünyasını doğudan batıya birbirine bağlayan stratejik bir konumda bulunan İstanbul’da 30 Haziran günü Fransız Büyükelçiliği’nin sahibi olduğu Fransız Sarayı’nda muhteşem bir defileye ev sahipliği yaptı.

Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı 3. sınıf öğrencilerinin mezuniyet koleksiyonunu içeren bu moda showu kültürel uyumu koruyan, uluslararası harmanlanmış, sürdürülebilir ve her yönüyle yenilikçi tasarımlar ile ortaya çıktı.

 

Tüm tasarım programı öğrencileri ile birlikte IFA PARİS İstanbul ekibi vizyonlarının yansıtıldığından emin olmak için yaklaşık bir yıldır çalışmalarını sürdürdü. Mezun olan öğrenciler tasarımlarını hazırladıktan sonra jüri sunumlarını gerçekleştirmelerinin ardından defile için hazır hale geldiler.

30 Haziran günü gerçekleşen defilede IFA PARİS İstanbul Moda Tasarımı ve Teknolojisi programı mezunlarından Aitadz Lalaeva, Asil Lawabna, Gamar Hasanova, Lynn Abdul Al, Negin Sadat Naji, Simge Çam, Syeda Kayanath, Tasneema Karima, Tuba Mueen, Warde Jubran’nın hazırladıkları koleksiyonlar ve Paris Kampüsü öğrencilerinin tasarımları bu özel davette sergilendi. Türk medyasında tanınmış yerel ve küresel tasarımcılar, influencer’lar, cemiyetten önemli isimlerle birlikte çok sayıda basın mensubunun da yer aldığı defile, davetlilerinin Fransız modasının havasını soluyabilecekleri bir kokteylle başlayıp podyumla son buldu.

Defilede Paris Kampüsü Direktörü Jean Baptiste Andreani ve Paris Kreatif Direktörü Jase King de yer aldı. King, burada hem öğrencilerle birlikte hem de ünlü koreografilerden Asil Çağıl ile birlikte defilenin akışı üzerine çalıştı. 

Jase King, globalde ve Paris’te pandemiyle birlikte maskeler üzerinden insan psikolojisinin ve arayışının geçirdiği süreci hikayeleştiriyor. Tasarladığı maskeler ile moda sektöründe de ifade biçimine ve styling’e yeni bir soluk getiriyor. IFA Paris Istanbul kampüsünün de defilesinde Paris’ten gelen koleksiyonlarla kombinlediği maskeler tüm izleyicileri büyüledi. King, tasarladığı maskeler haricinde defile için İstanbul’un macun şekeri, kapalı çarşı ve şehrin ağustos böceği seslerinden ilham aldığı özel bir koleksiyon hazırladı. Bu şehrin ona büyük bir ilham kaynağı olduğuna da hep değinmekten kaçınmıyor.

IFA Paris İstanbul’un defilesi kapsamında aynı zamanda Paris mezunlarımız tarafından yaratılan tasarımlardan da bir seçki sunuldu. Huan Yu Chen, Lindsay Lee, Ruktam Srinakarin, Ria Keburia, Hayley Rawcliffe, Liana Sipos, Linda Tan, Cindy Chandra, Xiao Yu Li, Kitseng Lei, Dyah Kusumaningratri ve David Kobe, Paris Kampüsümüzün farklı dönemlerinden mezun koleksiyonları Istanbul’da sergilenen önemli yetenekler.

 

Davette aynı zamanda Konsolos Yardımcısı Antoine Alheritiere ve eşi de katılım gösterdiler. Hem Alheritiere ailesi hem de Istanbul Kampüs kurucusu Adile Cretallaz etkinlik sırasında duygu ve düşüncelerini belirten konuşma gerçekleştirdiler.

Etkinlikte okul öğrencilerinin tümü bütün azimleriyle görev aldılar. Moda Tasarım öğrencilerimizden Julio Fanchini, Rosa Salehi ve Moda Pazarlama öğrencimiz Ali Roshandel de okulun instagram sayfasını etkinlik boyunca yönettiler. Okulun öğrencileri ve ekibiyle röportajlar gerçekleştiren bu canlı ekip aynı zamanda konsolosluk ekibi ile de kısa bir görüşme gerçekleştirdiler. Davetin önemli katılımcılarından ünlü tasarımcı Zeynep Tosun ile de keyifli bir sohbet yapmayı atlamadılar.

Basının güçlü şekilde yer aldığı davet hakkında ulusal yayın çevresinde yirmiden fazla içerik yayımlandı. Bu yayınların önemi ise İstanbul’un sahip olduğu derin kültür ve tarih ile Avrupa’nın tasarım anlayışını birleştiren bir eğitim adına farkındalık yaratabilmek. IFA Paris bu amaca yardımcı olan tüm basın mensuplarına ve etkinlik davetlerine teşekkürlerini sunuyor.

2013 yılından bu yana İstanbul’da faaliyetlerini gerçekleştiren IFA PARIS İstanbul, moda ve lüks eğitimi almak ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen herkese eşsiz bir fırsat sunmaya devam ediyor. Lisans, lisansüstü programlar ve kısa kurslar alanında faaliyet gösteren “Uluslararası Moda Akademisi” IFA PARİS İstanbul 52 farklı milletten birçok öğrenciye farklı sektörlerden uzmanlık alanları olan uluslararası eğitmenler tarafından eğitim veriyor.