Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris Moda Okulu ART MIAMI’ye Katılıyor

By Aralık, 2022Aralık 20th, 2022No Comments

Uluslararası moda okulu IFA Paris, 40. yıl dönümü için “Itinérance” adlı değerlerini yansıtan bir koleksiyon yarattı. Okul öğrencileri tarafından geliştirilen kreasyonların en iyilerini temsil eden koleksiyon, çok kültürlülüğün değerlerini, karşılıklı yardımlaşma ruhunu ve iklim değişikliğine karşı mücadelede sürdürülebilirliğin zorunlu ihtiyacını savunarak dünyayı dolaştı.

Manon Marasse – Graduate MACFD 2022

Hikayesi, Paris’te sürdürülebilir kalkınmaya adanmış yeni bir mekan olan TLM Building’de başladı. Daha sonra BM Batı Balkanlar Göç Ofisi ile moda ve göç konulu yuvarlak masa toplantısının bir parçası olarak Bosna’da sunuldu. Bir sonraki durak, Fransız Konsolosunun görkemli bir defile için evini teklif ettiği İstanbul’du. “Itinérance”, New York Moda Haftası kapsamındaki ilk IFA Paris defilesi için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeden önce Sanat Bienali kapsamında 2 aylığına Venedik’te durdu.

Koleksiyonun son durağı, IFA Paris’in Aqua Art Gallery for Art Miami’de bir performans sanatı eserinin koreografisini yapmak üzere davet edilmesiyle moda okulunun sanatsal mirasına saygı duruşunda bulunuyor.

Bu, okulun bu uluslararası etkinlikte ilk kez yer alması değil. Büyüyen okyanus kirliliği sorununa dikkat çekmek için Shim’Eco Sanat Kolektifi sayesinde, tamamen geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış 15 metre uzunluğunda bir pelerin sunmaya davet edildi bile.

Leonor Schmidt – Graduate MACFD 2022

Bu yılki sanat performansı 2 Aralık saat 15.00’te Aqua Art’ta gerçekleşti. Moda ve sanatın kavşağında oturuyor. On Lisans Moda Tasarımı ve Teknolojisi ve Yüksek Lisans Çağdaş Moda Tasarımı öğrencilerinin kreasyonları, Avustralyalı sanatçı Jase King tarafından 10 maske ile eşleştirildi. Gölgeden ışığa, her bir görünümün renk tonlarının, kumaşlarının ve silüetlerinin aşamalı evrimi modanın anlamını sorguladı: Geçilmez bir koruyucu zırh mı yoksa gerçek ruhumuzu ortaya çıkaran bir ayna mı?

Gösteri, etkileyici bir sanat ve moda tutkunu kalabalığını bir araya getirdi ve bir dizi ABD Medyasında yayınlandı. Aqua Art Miami Direktörü Bayan Cordelia de Freitas, “Bu önemli moda şovuna ev sahipliği yapmak bir onurdu […]. Her grubun zarif ve girift tasarımları, Aqua Hotel’in ortamına çarpıcı bir eşlik ediyordu”. Aqua Art, Miami Mimarisinin mükemmel bir mimari örneği olan Hotel Property’nin içinde yer almaktadır.

Thongchat Chinnabut – Graduate MACFD 2022

Aqua Art Miami Prodüksiyon Müdürü Bayan Lauren Radcliffe Clausen, performansla ilgili düşünceleri sorulduğunda, “Jase King ve Jean-Baptiste Andreani tarafından IFA Paris için düzenlenen performans ve tasarımlar, bu yıl Art Miami’ye çarpıcı bir katkı oldu. Dramatik etkisi törenin eşiğine geldi ve seyretmesi kutsal hissettirdi. 2023 için daha fazla kürasyon ve iş birliği geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Nicole Moore – Graduate BFD 2022

IFA Paris, “Itinérance”ın tipik bir moda koleksiyonundan çok daha fazlası olmasını istedi. Fiziksel ve mecazi dünyalar arasındaki gelgitlerle noktalanan bir yolculuk anlamına geliyordu. Aynı zamanda, sürekli yaratıcılık arayışı içinde olan, şüpheler ve zorluklarla dolu bir yolda cevaplar arayan sanatçıların ve moda tasarımcılarının ruh halinin bir örneğiydi.

IFA Paris, Aqua Art’ın öğrencilerinin yeteneklerini Avustralyalı sanatçı Jase King ile birlikte sergileme fırsatı verdiği için çok minnettar. Bu ortaklığı ilerletmek ve gelecek yıl için yenilikçi performanslar ortaya koymaktan heyecan duyuyoruz! 2023 Miami’de görüşmek üzere!

 

Alycia Rae Dewit – Graduate BFD 2022

JASE KING Hakkında:

Sanatın tamamen düşünceye dayalı bir ifade biçimi olduğuna inanmak, Jase King’in karşı çıktığı her şeydir. Batı ve uzak doğu kültürlerinin kavşağında büyüyen sanatçı, önemli toplumsal meseleleri vurgulamak için sürekli olarak kabul edilebilir olanın sınırlarını zorluyor. Jase’nin en son sanatsal projesi, maskelerin yaratılmasına odaklanıyor. Gelişimlerinin bağlamı, yani Covid-19 salgını nedeniyle kapatılma, derin bir iç gözlem için bir çerçeve sağlıyor.

Her maske, sanatçının yüzlerinden biriyle bağlantılı bir karakterdir. “Agent Saboteur” maskesi, özellikle Jase’in en zorlu eleştirmeniyle, yani sanatçının kendisiyle sürekli bir mücadele içindeki iç sesiyle ilgilidir.

Website: www.jaseking.eu
Instagram: @jaseking