Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris Moda Stüdyosu Kısa Kurs Programı Öğrencisi Cindy Temime’nin Görüşleri

By Eylül, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

IFA Paris tarafından verilen Moda Stüdyosu Kısa Kurs Programı bir moda tasarımcısı olmak için temel bilgileri öğretir: ana fikir çiziminden doğru kumaş seçimine ve giysi yaratımına. Fransız moda tasarımcısı Cindy Temime neden bu programı seçtiğini ve ne kadar zevk aldığını anlattı.

Cindy Temime

IFA Paris’in moda tasarımı üzerine Moda Stüdyosu Kısa Kursu 3 ana tema altında toplam 256 saatten oluşan komple bir eğitimdir, bu temalar: Moda Tasarımı, Drapaj & Desen ve Tekstildir. Yeni, stajyer moda tasarımcısı Cindy Temime başlamak için bir dakika bile duraksamadı ve bunu başardı. “ Yeniden bir meslek eğitimi alıyordum ve bu gerçekten yapmayı istediğim şeyin bir yansımasıydı. İşletme mezunu olduktan sonra pazarlama, eğitim ve işe alım alanlarında çalıştım. Son işim bir İK firmasında işe alım uzmanlığıydı. Fakat o zamanlar rahat koltuğumdan kalkmak daha yaratıcı ve farklı bir şeyler bulmak istiyordum. İşte o zaman gerçek tutkumun moda olduğunun ve bir moda tasarımcısı olmak istediğimin farkına vardım. Benim için çok çılgın bir fikirdi çünkü bir kıyafet yaratma konusunda hiç bir şey bilmiyordum. Ama öğrenmek istedim. Çizim ve dikiş için başlangıç dersleri aldım ve projem onaylandığında eğitim programı araştırmaya başladım. “

Cindy Temime kısa ve yoğunlaştırılmış bir eğitim programı arıyordu. “ Benim için 3 yıl okumak iyi bir şey değildi. Bir kaç okuldan bilgi aldıktan sonra seçtiğim okul IFA Paris oldu. Bunun bir çok sebebi var: Bu okul uluslararası bir vizyona sahip ve İngilizce eğitim veriyor. Ben bir Fransızım ve İngilizcemi geliştirmek istiyordum. Ayrıca IFA Paris’te okuyan dünyanın bir çok ülkesinden öğrenci var ve böyle bir ortamda bulunmak ve farklı kültürleri ve deneyimleri paylaşmak çok öğretici. Aslında önce okulu ziyaret ettim ve orayı gayet sıcak ve hoş buldum. Moda okulları hakkındaki klişelerden korkuyordum ama bu okul çok hoş ve sadeydi. Bir diğer sebebi daha eklemem lazım; öğrenciler eğitimlerinden sonra staj fırsatı bulabliyor ve bu benim için çok önemli çünkü bunu moda dünyasına atılacak ilk adım olarak görüyorum.”

Cindy Temime

Moda Stüdyosu Kısa Kursu çok yaratıcı bir program. Rahat bir atmosferde eğitim veriliyor. “Bu yaratıcı atmosfer benim için çok yeniydi. Gerçekten çok hoşuma gitti. Ofis ortamında çalışıyorsanız pragmatik oluyorsunuz ve yaratıcılığınızın bir kısmını kaybediyorsunuz. Ve ben bunu IFA Paris’te geri kazandım. Çünkü evet, yaratmak için ilham bularak, resimleri kesip “mood board”a yapıştırarak rahatlayabiliriz. İş dünyasından bir çok insan konformizme döner. Moda tasarımında ise bunun tam tersi olmasından çok memnunum. İnsanlar kendi olabiliyor ve farklılıklarını ifade edebiliyorlar. Yaratıcılıklarına özgürlük verebiliyorlar. Yani IFA Paris’te olmak yeniden çocuk olmak gibiydi. Benim için başka her şeyi boşvermek ve kendimi buna odaklamak çok iyi oldu. Eskiden çizim yapmak boş zamanda yaptığım bir aktiviteydi, şimdi ise bunu bütün gün iş olarak yapmak bir harika! Bu arada kursta tanıştığım insanlardan da çok memnunum. Hepimiz başka ülkelerden geliyorduk ve birbirimizden çok şey öğrendik. Bir takım gibiydik ve tavsiyelerimizi daha iyi olmak için birbirimizle paylaştık. Hepimizin aslında farklı eğitim ve profesyonel alanlardan geldiğimiz gerçeği çok hoştu: mesela Nazuma (Dubaili) bir avukat; Natasha (Ekvatorlu) kendi moda markası ve şirketi var; Carrie New York’ta grafik tasarımcı olarak çalışmış. Ve hepimiz önyargısızca aynı şeyi öğrenmek için bu programdaydık” dedi Cindy.

Cindy Temime

Cindy Temime, kendi tarzını IFA Paris’te eğitim alırken buldu. “Başlarda kendi koleksiyonumuzu tasarlamayı planlarken kendi tarzımı nasıl bulacağım konusunda çok sorun yaşadım. Ve fikir geliştirme ve “mood board” hazırlama bölümünün sonunda kendi evrenim hakkında daha net fikirlere sahiptim moda tasarımcısı olma konusunda daha emindim. Bu kurs benim ne tarz kıyafetler tasarlamak istediğimi bulma konusunda, müşterimin kim olacağını belirlemede ve hikayemin ne olacağı hakkında bana yardımcı oldu. Haftada bir kez dışarıya farklı yerlere gezilere gittik. Eğitmenimiz bunun ilham geliştirmeye yardımcı olacağını söyledi. Picasso Müzesi’ne, bir Balenciaga sergisine, bir Chloe sergisine,bir Dalida sergisine ve Mercy ve Malhia Kent gibi bazı butiklere gittik. Amacımız hedef kitleyi ve satılan ürünleri gözlemlemekti. Dışarıya çıkmak ve gerçek dünyayı görmek iyi bir fikirdi. Bu sayede sanat ve moda hakkında yeni şeyler öğrenebildik ve kendimizi geliştirdik.”

Moda Stüdyosu Kısa Kursu Cindy için kesinlikle yeni bir şeylerin başlangıcıydı. “Benim için müthiş bir deneyimdi” diyor ve ekliyor: “fikirlerimi gerçekleştirmemde ve bir moda tasarımcısı olmamda çok yardımcı oldu. Kendimi geliştirmek için sürekli öğrenme arzusu verdi ve umut ediyorum ki henüz en iyi sonucu görmedim!”

Bu kurs için gelecek dönemler Ekim 2017, Mart 2018 ve Temmuz 2018’de başlıyor. Detaylı bilgi almak ve kaydolmak için: Moda Stüdyosu