Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris Öğrencileri Münih’teki ISPO Academy Masterclass’a Tekrar Davet Aldılar

By Mart, 2018Nisan 18th, 2022No Comments

“Yakıtı yetişen uluslararası tasarımcılar olan bir “think tank” ve yarının tasarımcıları için spor sektöründeki eşsiz bir proje olan Münihte’ki ISPO Fuarı’nda ISPO Academy Masterclass’ın üçüncüsü düzenlendi.”

ISPO Academy Masterclass Munich

Geçen yılki organizasyona katılan IFA Paris öğrencilerinden Chole Kerr’in ödül kazanan tasarımı “over-jacket” bu sene podyumda tasarımcı Nora Kühner’in üzerinden sunuldu ve mankenlerde de görüldü.

Bu “Masterclass”ın yeni çerçevesi “sportswear goe digital”dı. IFA Paris’in de içlerinde bulunduğu 9 ülkeden farklı okullardan gelen katılımcı öğrenciler sporun yeni fonksiyonel kıyafetlerini tasarlamak için yarıştı: “Fikirleri birleştirmek, hem dijital hem de fiziksel olanı birleştirmek ve iyi düşünülmüş ürün ve hizmetleri şekillendirme olanaklarını genişletmek” diyor Nora Kühner

Geçen sene tüm davetli öğrencilerin dış giyim bir ceket tasarlaması beklenirken, bu yıl 3 boyutlu tasarımları ve giysiyi giyen kişinin ruh halini belirten manyetik çipler ve renk değiştiren kumaşlar gibi teknik cihazları kullanmaları istendi. IFA Paris’in dört katılımcı öğrencisi: Jana Blank, Alma Mikelsone, Nicoletta Josan ve Alfonso Ferraoli (Moda Tasarımı ve Teknolojisi 2. Sınıf öğrencileri), sürdürülebilir ve akıllı moda tasarımları ile tanınan ödüllü İngiliz moda tasarımcısı Christopher Raeburn gibi endüstri uzmanlarıyla tanıştı. Daha sonra, ISPO podyumunda yeni bir ürün fikirlerini sunmaları için diğer okullardan öğrencilerle ekipler kurdular. Alma şehirli spor giyim takımındayken, Alfonso ve Nicoletta Multigymwear hakkında konuşuyordu ve Jana ise yeni materyal ve çiplerden oluşan yen kitler üzerinde çalışıyordu.

ISPO Munich

Alma “Bu deneyim benim için çok değerliydi, konuşmacılarının çoğunun sürdürülebilirlikten ve çevreyi korumaktan bahsetmeleri tasarımcılar olarak bizim yapabileceklerimizden bahsetmeleri çok hoşuma gitti. Şu anda öğrenciyken ve hiç bütçem yokken bile sürdürülebilir bir şekilde tasarlayabilecek bir kaç fikir verdi bu konuşmalar bana. Sanırım Christopher Raeburn’un konuşması bana en çok ilham veren konuşmaydı. Farklı okullardan ve dünyanın her bir yanından öğrencilerle tanışmak da güzeldi. Ve bu kadar kısa bir zamanda beraber çalışıp bir sonuca varmak çok ilginçti. Bu deneyimi kesinlikle diğer öğrencilere de tavsiye ederim.“Masterclass”a davet edilen öğrencilerin katıldığı program hakkında daha fazla bilgi için: Lisans Moda Tasarımı ve Teknolojisi