Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris – Şanghay Kampüsünde Moda Tasarımı ve Teknolojisi 2. Sınıf Öğrencisi Kelsey ile Röportaj

By Kasım, 2021Nisan 13th, 2022No Comments

90’lardan sonra doğanlar için Douban sosyal medya platformu iyi biliniyor. Doubaner’lar birbirleriyle tartışıyor ve bu sosyal medyada ortak bir konu hakkında deneyimlerini paylaşıyor.

Douban kendi kendini yetiştirmiş yetenekler grubunun kıdemli üyesi ve aynı zamanda IFA Paris Moda Tasarımı ve Teknolojisi Programı’nda ikinci sınıf öğrencisi olan Kelsey, bu yaz tatili sırasında Douban grubundaki moda çalışmalarını paylaştı ve yüzlerce yorum aldı.

Lütfen bazı deneyimlerinizi bizimle paylaşın, ve modaya ilginiz nasıl başladı?

Kelsey: Gençken, moda tasarımının kulağa harika ve göz alıcı geldiğini hissettim. Ama iş kariyer arayışıma karar vermeye geldiğinde uzun süre mücadele ettim. Lise ikinci sınıftayken annem bana ilk dikiş makinemi aldı ve etek dikmeye başladım.

Work by 2nd year Bachelor Fashion Design & Tech. student Keysley

Bebeklerim için bazı basit kıyafetler yapmaya başladım ki bu da çok zor oldu. Bu sorunları çözmek için, o zamanlar, boş zamanlarımda online olarak yayınlanan farklı tavsiyeleri ve DIY eğitimlerini araştırır ve okurdum. Moda tasarımına olan ilgim giderek güçlendi ve ailemin desteği de beni çok cesaretlendirdi.

IFA Paris’teki ilk eğitim yılı ile kendi kendine çalışma arasındaki en büyük fark nedir sizce?

Kelsey: Buradaki müfredat, yalnızca daha önce karşılaştığım sorunlara etkili bir yanıt sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda sektörün geniş bir resmini sunan profesyonel bir standart eğitimdir.

Kesim, kalıp yapımı ve dikim artık hocamı dinlediğim için bana doğal geliyor. Bu çok aydınlatıcı bir deneyim! Sınıfta, görmeye ve kopyalamaya devam ettiğim tüm yeni teknikler karşısında hayrete düşmeden edemiyorum.

Tasarımın ne olduğunu da IFA Paris’te anlamaya başladım. Sadece bir elbise “yapmamız” değil, aynı zamanda ilhamdan fikirlerimizin gerçekleşmesine kadar bütün bir süreçten geçmemiz gerekiyor. Moda tasarımı çalışması beni erdemli bir döngüye sokuyor. Ne kadar çok öğrenirsem, başarı duygusunu o kadar çok hissederim, mesleki becerilerime olan güvenim o kadar güçlü olur.

Work by 2nd year Bachelor Fashion Design & Tech. student Keysley

En sevdiğiniz ders nedir?

Kelsey: İlk yıldaki en sevdiğim ders dikişti çünkü dikiş kursu bana en yüksek başarı hissini veriyor. Dikiş hocamızın talimatıyla adım adım gerçek gömlek yapmayı öğrendim. Gerçek bir zanaatkâr olma duygusu kalbimden kendiliğinden yükseldi. Gömleğimi eve götürdüğümde ailem bana “Bu gerçekten kendin mi yaptın? Satın almadın mı?” Bu alabileceğim en yüksek iltifat!

Eğitim dışında IFA Paris’te başka öğrenci etkinliklerine katılıyor musunuz?

Kelsey: İlk yıl okulda iki mini defileye ve bir şapka festivaline katıldım. İlk gösteri bir ileri dönüşüm projesine dayanırken, ikincisi denim giysileri sergiledi.

Her iki etkinlik de okulda sınıflar arasında düzenlenmesine rağmen, ışıklandırma, müzik ritmi ve koreografi özenle koordine edilerek profesyonel bir şekilde işlenir. Her seviyeden öğrenci üretim sürecine katılır. Her grup belirli bir görevden sorumludur: kostümcü, makyaj, modelleme.

Salon okul seyircileri ile sıralandığında, müziğin ritmi başladı ve ışıklar parladı, atmosferden etkilenmesi kolaydı.