Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris ve Yellowkorner Arasındaki İşbirlikteliği: Tasarım ve Klasik Arasında Sanatsal Bir Köprü

By Eylül, 2018Nisan 17th, 2022No Comments

Moda, kişinin tanımlayabileceği bir şey değildir, yaşanması ve bazen de yakalanması gereken bir şeydir. Ünlü fotoğrafçılar tarafından zaman içinde kalmış sanatsal bir vizyon. Kamuyu 1920’lerden 1970’lere kadar VOGUE dergisinin en güzel resimleriyle tanıştıran, bir sanat fotoğrafçılığı yayıncısı olan YellowKorner Sanat Galerisi tarafından düzenlenen geçmişe yönelik olağanüstü bir fırsat. IFA Paris Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans öğrencilerinin tamamen 1940’lara adanmış bir retro stil atölyesinde yer alacakları bir etkinlik olacak.

3 Ekim 2018 tarihine kadar sürecek olan “MODA EFSANELERİ” sergisi, modanın evrimini ve tarihsel dönüm noktalarını resimli bir şekilde anlatıyor. Klasiğin geri dönüşünü yaptığı bir zamanda, ziyaretçilere sunulan fotoğraflarda biçimsel bir yolculuğa davet.

Chanel tarafından geliştirilen “çocuksu” stilin öncü olduğu 1930’lardan, savaş ve kısıtlamalarıyla damgalanan aynı zamanda da özgürleştirici olan on yılın sonunda GI modası veya Dior’s New Look görünümünden büyük ölçüde etkilenen 1940’ların başlarında.

Ayrıca, Courrèges mini eteğinin tüm bacakları gösteren ve yenilikçi Cardin ya da Saint Laurent tarzının öne çıktığı, böylece en geleneksel zihinleri bastırdığı, kadınların özgürleşmesiyle damga vuran altmışlı yıllara ait bir geçmişe dönüş.

IFA Paris bu etkinlikle ilişkilendirildi ve 27 Eylül Perşembe günü, saat 16:00’dan 19:00’a kadar bir moda tasarım atölyesini yürütmekle görevli olacak ve katılımcıları 1940’ların ortasına geri götürecek. Geceyi kapatmak için, yıllardır bu sektörde yer edinmiş, tam bir sanat formu olduğu kanıtlanan moda fotoğrafçıları konulu bir konferans olacak.