Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris’in Sanat Kulübü: Efsanevi Grafik Tasarımcısı Peter Saville’yi Keşfetme Yolculuğu

By Mayıs, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

Peter Saville, 1980’lerin başında yeni dalga tarzı ile modernist tasarım arasında grafik stilini müzik endüstrisinde empoze etti. Factory Records’un (üstelik ortağı olduğu) sanatçıları için yenilikçi kapakların tasarımcısı olarak, modadaki büyük isimler arasında çabucak yer buldu. John Galliano’dan Yohji Yamamoto’ya, Stella McCartney’den Umbro’ya, markanın sanat yönetmeni Riccardo Tisci’nin rehberliğinde yeni Burberry logosunu oluşturdu.

Peter Saville’den yeni Burberry logosu

Peter Saville Manchester’da doğdu ve başlangıçta Manchester Polytechnic Üniversitesi’nde grafik tasarımı eğitimi aldı. Minimalist ve gizemli tarzı, Roxy Music, New Order veya Wham gibi sanatçıları 20 yıldan fazla bir süre baştan çıkaracak. Modaya olan bağlılığı ancak 2000’li yılların başında başlıyor. Fotoğrafçı arkadaşı Nick Knight ile sanat, reklam, iletişim ve moda odaklı multidisipliner bir konsept olan “SHOWstudio” yu kurdular.

Bu İngiliz dehasının eserinin özgünlüğü çalışması? Görüntü kelime haznesini, hedef kitleye nasıl uyarlayacağınızı bilin. Onun en büyük gücü mü? Ortaya çıkan yeni akımları hissetme yeteneği. Marco’nun 80. yılını kutlamak için Lacoste’nin efsanevi timsahını yeniden tasarladıktan sonra Calvin Klein’in logosunu rafine eden Saville, Burberry’nin logosunu bitirdi.

Bu yeni görsel kimlik, markanın kurucusu Thomas Burberry tarafından tasarlanan 1908 logosundan esinlenmiştir. Daha modern, daha okunaklı olan Saville, renklerin diline ve yapımcının monogramının kullanımına vurgu yapıyor: turuncu T’ler, beyaz B, hepsi bej renkli bir arka plan üzerinde, tüm referanslar mevcut … Size bir şey hatırlatmıyor mu? Markanın ikonik İskoç ekose trençkotu!