Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

İstanbul Fashion Week IFA Paris İstanbul Kampüsünde

By Kasım, 2020Nisan 13th, 2022No Comments

Istanbul Moda Haftası’nın ilk gününde beklenen dijital defilesini gerçekleştiren Niyazi Erdoğan, IFA Paris Istanbul kampüsünde öğrencilerle buluştu. ‘Fashion Talk – Moda Sohbetleri’ kapsamında konuğumuz olan dünyaca ünlü tasarımcı Niyazi Erdoğan, öğrencilerle birlikte defileyi izledikten sonra sorulara yanıt verip, defile hazırlık sürecindeki heyecanlarını ve kariyerindeki taşlı yollarındaki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

Mimarlık bölümünden mezun olan Niyazi Erdoğan, öğrencilik yıllarında yaz okulunda aldığı moda eğitimin yatırımı olarak 2003 yılında kazandığı moda yarışması ile moda kariyerini başlatmış oldu. Hayal ettiği markasını 2009 yılında Niyazi Erdoğan adı altında erkek giyim koleksiyonu olarak kurdu. Lise ve üniversite yıllarında çizim yeteneğini mimari eğitimin getirisi ve modaya olan tutkusu ile besleyerek kendi özgün tarzını yarattı.

15. sezon defilesi TATAVLA isimli şovunda, tamamen 3D avatarların dijital çizimlerle hazırlanmış kostümlerle hazırlanan sunumu ile kadın ve erkek 2021 İlkbahar-Yaz koleksiyonu sundu.

Kendi dijital defilesini öğrencilerle izleyen ve backstage hazırlıklarını, yaşadığı zorlukları ve avantajlarını paylaştı. Defile koleksiyon hazırlama sürecinin, kendisi için de yepyeni bir deneyim olduğunu söyleyen Erdoğan, defilelerin podyumlarda fiziksel canlı olarak yapıldığı eski günlere dönüşün olabileceğinden de bahsetti. Tasarımcı, seyircili ‘’eski usül’’ defilelerin sosyallik ve duygu akışı gibi özlenen önemli detayları barındığını belirtiyor.

Niyazi Erdoğan İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonuyla ilgili olarak, “Bu sezonun en önemli özelliği ilk defa dijital olarak gerçekleşen Mercede

s-Benz Fashion Week Istanbul’a ben de tamamı dijital ortamda üretilmiş bir koleksiyon ve defileyle katılıyorum. Pandemi sürecinin etkileri tüm dünyada dijitalleşme gereksinimlerini arttırırken, tasarım üretiminin de geleneksel yöntemlerden ayrışıp yeni bir vizyona dönüşmesi gerekliliğine bir cevap oldu. Sürdürülebilirlik konusu henüz materyaller üzerinde daha çok tartışılırken, asıl düşünülmesi gerekenin üretim süreçleri, harcanan iş gücü ve enerji tüketimi olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle pandemi öncesi bir araya geldiğim CLO 3D ekibi ile bu süreçte çalışma imkanı buldum ve mimar kimliğimi ortaya koyarak mekan tasarımı da dahil olmak üzere tamamını dijital ortamda hazırladığım bir #SS21 koleksiyonu çıktı ortaya,” dedi.

Istanbul Moda Haftası tasarımcısı ve geleceğin tasarımcılarının aynı çatıda buluştuğu bu ilham dolu konuşmada sürdürülebilirlik ve modanın farklı bakış açılarına dair fikirler konuşuldu. Türkiye’de bir ilke imza atmış dünyaca ünlü tasarımcı ile IFA Paris Istanbul öğrencileri, yeni nesil teknoloji ile değişen defileleri, yeni moda akımlarını, teknolojik kumaşlar dikiş teknikleri hakkında sektörde yer alan önemli bir ismin deneyimlerine ortak olduk.