Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

İstanbul Kampüsü MBA Lüks Marka Yönetimi Öğrencilerinin Gemoloji Laboratuvarı Ziyareti

By Şubat, 2020Nisan 16th, 2022No Comments
 

Gösterişli takı zevki ve bu takıları yapan ustaların becerisi, Anadolu’da yükselen düzinelerce medeniyetin ortak özelliklerinden biriydi. Hititlerden Osmanlılara kadar tüm medeniyetler kendi takı stillerini ve tekniklerini geliştirdiler ve eşsiz renklerini bu canlı mirasa eklediler. Bu ışıltılı geçmiş, tarihte Türkiye’yi yaklaşık 2,6 milyar dolarlık ihracatla bir mücevher ülkesine dönüştüren dönüm noktalarından biri haline gelmesinde büyük rol oynamıştır. Bu rakam Turizm satış gelirleri eklenmemiş hali ile gösterilmiş olup turizm satışlarından gelen 1 milyar doların üzerindeki tahmini bir oran da dahil edilirse, Türkiye’nin mücevher ihracat değeri yaklaşık 4 milyar dolara ulaşmış olacaktır.

Anadolu’da mücevher kullanımı, insanlığın kalıcı yerleşimler kurmaya başladığı Neolitik çağlara kadar uzanmaktadır. En önemli arkeolojik keşiflerden biri olan Göbekli Tepe’de yapılan kazılarda, MÖ 7000-8000 yılları arasında doğal kabuklar, cam, taş ve malakitten yapılmış süs eşyaları ortaya çıkarılmıştır.

IFA Paris İstanbul Kampüsü MBA Lüks Marka Yönetimi öğrencileri, Lüks Saat ve Mücevher Yapımı dersi öğretim görevlisi sevgili Gonca Ergüven eşliğinde gerçekleştirilen bu gezide Gemology Laboratuvarı’nda bulunan tüm renk ve şekillerde çok sayıda kıymetli ve yarı kıymetli taşı çok yakından görme ve onları inceleme şansı yakaladı. Öğrencilerimize laboratuvarında ev sahipliği yapan Sayın Emre Günay ise mücevherata değer katma yolunda çok büyük bir öneme sahip olan takı tasarım aşamalarını anlattı.