Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

Jean-Marc Chauve ile Röportaj – 2019 Yüksek Lisans Moda Tasarımı Mezuniyet Defilesinde IFA Paris Sanat Yönetmeni

By Mart, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

IFA Paris Sanat Yönetmeni Jean-Marc Chauve, Ocak ayının sonunda la Maison des Metallos’ta gerçekleşen bu muhteşem etkinliğe hazırlık ve sahneleme çalışmaları hakkında daha fazla bilgi veriyor.

IFA Paris: Bu 2019 Yüksek Lisans Çağdaş Moda Tasarımı programı mezuniyet defilesinde dokuz öğrenci, 25 Ocak’ta la Maison des Metallos’taki podyumda son koleksiyonlarını sergileme fırsatı buldu. Bu öğrencilerin koleksiyonlarını kim değerlendirdi ve seçim süreci nasıl geçti?

Lydia Lu

Jean-Marc Chauve: Yüksek Lisans Çağdaş Moda Tasarımı bölümü mezuniyet koleksiyonlarının seçimi, bu programın final modülü olan “koleksiyon projesi” modülünü değerlendiren ve sınıflandıran profesyonellerden oluşan bir jüri tarafından yapıldığından çok şeffaftır. Moda endüstrisinde farklı geçmişleri olan çeşitli moda şirketlerinden ve lüks markalardan gelen profesyonellerin bu koleksiyonları günümüz moda endüstrisinin gereksinimlerine göre değerlendirebilmeleri çok önemlidir. Öğrencilerin önceden bir mesleki geçmişe sahip olmaları veya bu programdan hemen sonra profesyonel hayata girmeleri nedeniyle önemlidir. Örneğin, bu yıl, Galeries Lafayette’in özel etiketlerinin direktörü Laetitia Jacquetton’a, Marine Serre stüdyosunda çalışan Lucille Mossimann’a ya da hem bağımsız dergiler hem de ünlüler için çalışan bir fotoğraf tasarımcısı Thibaud Romain’a sorduk. Görevleri, bu öğrencilerin koleksiyonlarını profesyonel bakış açılarıyla değerlendirmek ve profesyonel bir Paris moda defilesinin gereksinimlerini karşıladığını düşündükleri koleksiyonları seçmektir. Önceden tanımlanmış koleksiyonların sergilenmesi mümkün değildir ve sonunda tüm öğrencilerin koleksiyonlarının gösterinin bir parçası olacak kadar yüksek bir seviyede olması mümkün olacaktır.

Chen-Ting Liu

IFA Paris: Bu yıl çok farklı ve çeşitli stillerden oluşan koleksiyonlar görmemizden dolayı, tam olarak mezuniyet defilesinin seçim kriterleri nelerdir?

Jean-Marc Chauve: Stil hiç bir kriter değildir ve öğrenciler kendi evrenlerini ve stillerini keşfetme, geliştirmek istedikleri ürün türünü seçme, konumlandırma vb. için tam bir özgürlüğe sahiptir. Bu yıl aynı zamanda çok “Couture” koleksiyonlara, daha fazla sokak giyimi esinlenmelerine veya çok deneysel koleksiyonlara sahibiz. Tek kriter “koleksiyonculuk”, profesyonellik, özellikle koleksiyonun geliştirilmesinde, aynı zamanda giysilerin üretiminde, genel tutarlılık ve koleksiyonun ticari gerçekliğini göz önünde bulundurma gerçeğidir. Bu, neden Sandra Freiman veya Xiaoyu Li gibi ticari potansiyelin oldukça açık olduğu koleksiyonlara sahip olabileceğimizi açıklar. Zoé Gray ve Chloé Kerr gibi çok yenilikçi ve giyilemez gibi görünebilen, ancak gelişimi ticari bir çizginin üretimine izin verecek ürünleri içeren “resim” koleksiyonları olarak tasarlanan başkaları da var.

IFA Paris: Ocak ayında bir defile düzenlemek Paris’teki defile için biraz sıradışı mı?

Jean-Marc Chauve: Aksine, 15 ay süren Yüksek Lisans Çağdaş Moda Tasarımı programının “akademik” bölümünün sonuna denk gelmesi ve öğrencilerin akademik yılın sonuna kadar staj yapmalarına izin vermesi nedeniyle oldukça mantıklı. Ancak her şeyden önce, bu gösteriyi moda endüstrisinin takvimine profesyonellere mümkün olduğunca yakın bir şekilde dahil etmek bizim için çok önemli görünüyor. Ancak Ocak, Paris’te Erkek Moda Haftası ve Haute Couture dönemi olduğundan, Çağdaş Moda Tasarımı mezuniyet şovunun bu döneminde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu, organizasyonu biraz zorlaştırabilir, ancak örneğin profesyonel modeller kullanmamıza ve özellikle Paris’te sadece moda haftası döneminde olan moda endüstrisi profesyonellerini davet etmemize izin veriyor.

IFA Paris: Defilenin gerçekte nasıl organize edildiğini ve sahnelendiğini bize anlatabilir misiniz?

Zoe Gray

Jean-Marc Chauve: Yine, sadece bir moda okulu olan ve Paris Moda Haftası’nda sergilenen markaların bütçesine yakın olmayan sınırlı bir bütçemiz olmasına rağmen, mümkün olduğu kadar profesyonel bir moda şovu oluşturmak çok önemlidir ve bu, koleksiyonlarını sergileyen mezun öğrencilerimiz için faydalı bir deneyimdir. Bu nedenle oldukça klasik bir şekilde yapılır: mekan seçimi, aydınlatma seçimi ile “set” seçimi ve herhangi bir dekorasyon cihazının seçiminden sonra (çok farklı koleksiyonlara uyum sağlamaları gerektiğinden çok sınırlı), gerçekten profesyonel modeller kullanmak istediğimiz için bize “okul” fiyatları veren ortak model ajanslarıyla bir döküm düzenliyoruz. Daha sonra, her siluetin bir modele atandığı ve geçen siparişin sonlandırıldığı armatürler olan en karmaşık kısım gelir. Bu bölüm için, öğrencilerin tasarımları modellere uyacak şekilde ayarlaması, siluet stilini tamamlaması ve bazen sıralamayı değiştirmesi gerektiğinden öğrenciler çok ilgili olmalıdır. Daha sonra makyaj ve saç seçenekleri, farklı tarzlardaki koleksiyonlarla tekrar çalışabilmek için ortaklarımız olan Make Up for Ever Academy ve Agathe Segura Kuaförlük Okulu ile birlikte yapılır. Bütün bu çalışmalar şovdan 4 veya 5 gün önce yapılır. Bu günler çok telaşlı ve yoğun günlerdir; ancak gösterinin sorunsuz ilerlemesi için çok önemlidir.

IFA Paris: Son olarak, bu yılki moda defilesinin koleksiyonlarının arkasındaki öğrencilerin ilhamlarından bahseder misiniz?

Lemaris Lorenzo

Jean-Marc Chauve: İki ana ilham çeşidi tespit edilebilir: Marko Ilievski’nin, kendi ülkesi Makedonya’dan gelen geleneksel kıyafetlerden ilham alarak geleceğe yönelik siluetler tasarladığı koleksiyonunda olduğu gibi tasarımcılarının kendi yollarını konuşmalarını ya da sorgulamalarını sağlayan koleksiyonlar. Veya İsveçli çiftçilerin kızı olarak kendi hayatından ilham alan Sandra Freiman ya da belki de atalarının Çin felsefesinin unsurlarına dayanan fütüristik kıyafetlerini hayal eden Lydia Lu. Ayrıca, yerlisi olduğu Porto Riko’dan gelen geleneksel danslardan ilham alan Lemaris Lorenzo. Ancak, gelişmiş toplumlarımızı gözden geçiren ve yankıları olan başka temalar da var, örneğin, yeni sona eren New York Moda Haftası koleksiyonlarında: #metoo dönemindeki kadınların yeri, hala bu temayı geliştirmek için İsveçli bir sanatçı Sigrid Hertjen’den ilham alan Sandra Freiman ile. Instagram döneminde geleneksel güzellik kavramlarının genişlemesi Tué Darzha ve Xiaoyu Li’nin eserlerinde de bulunabilen ancak çok farklı muamele görmüş bir tema olan Zoé Gay’in “Ugli Beauti” koleksiyonu ile genişletildi. Chloé Kerr’in eserlerinde toplumsal cinsiyet akıcılığı ve ortak yaratılmışlık kavramı ya da Cheng-Ting Liu’nun çalışmalarında ultra kentleşmiş bir dünyada geri dönüşüm. Moda hakkında, özellikle de genç tasarımcılarımız için bu kadar büyüleyici olan şey bu: dünyamızın evrimini yorumlamanın bir yolu.

Bu program hakkında daha fazla bilgi için, lütfen bakınız: MA Çağdaş Moda Tasarımı

Mezuniyet defilemizin tam videosunu YouTube Kanalımızda izlemenin keyfini çıkarın