Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

IFA Paris’de MBA Öğretim Üyesi Paloma Bouteleux ile Röportaj

By Mart, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

IFA Paris: Paloma, Fransa, İspanya ve Çin arasında seyahat ediyorsunuz, tipik olmayan bir geçmişi olan dünyanın gerçek bir vatandaşı olarak, bize eğitim programınızdan biraz daha bahsedebilir misiniz?

Paloma: Eğitim programım ve kariyer yolum, meraklı olduğum öğrendiğim eğitimimin sonucudur. Ailem doktordu, sürekli kanıtları sorgulamamı öğrettiler. Herhangi bir bilim insanı için gerçek yoktur, sadece hipotezler vardır. Fransa bir yaşam hipotezi, İspanya bir başka. Her zaman her şeyin farklı olduğu yeni ufuklar keşfetmek istemişimdir. Bu viral bir seçimdir çünkü bu yaşam tarzını tattığınızda farklı davranmak zordur.

IFA Paris: Avukat olmaktan mimarlığa, sonradan teknoloji uzmanlığına nasıl geçiyoruz? Yeni teknolojilere zaten ilgi duyuyor muydunuz veya bazı karşılaşmalar profesyonel tercihlerinizi etkiledi mi?

Paloma: Ellerimle çok özel bir ilişkim var, her zaman onlarla çalıştım! 2 yaşından beri flamenko dansçısı olmak, bu disiplinin gerektirdiği dikiş ve el becerisini seviyorum. Üç yıl önce, ellerinizi hareket ettirerek, harekete güvenerek, yer kullanarak, bir ölçekte tasarlamayı mümkün kılan sanal bir gerçeklik yazılımı keşfettim. Açıkça görüldüğü üzere, teknoloji benim çalışma aracım, ellerimin uzatılması, artık benim ayrılmaz bir parçam oldu.

IFA Paris: Paris’e geldiğinizde Station F’ e katıldınız, amaç neydi? Bu entegrasyon beklentilerinizi karşıladı mı?

Paloma: Çin’deki 8 yıldan sonra (4 yıl Pekin’de ve 4 yıl Şangay’da), yaklaşık 1 yıl önce Fransa’ya geri döndüm, çünkü orada öğrendiğim tüm deneyimlerimi paylaşmak gibi hissettim.

Station F seçimi iki ana nedenden dolayı açık bir seçimdi. Bunlardan ilki, orada işe başlamak için ideal olan ortamıydı. Daha hassas olduğum ikinci neden ise tavsiye edilen Franco-Çin inkübasyon programı sayesinde, en iyi bildiğim pazarla (Çin pazarıyla) iletişim kurabilmekti.

Çeşitlilik nedeniyle, Station F mutlaka herkesin beklentilerini karşılar! Yaklaşık 30 farklı inkübasyon programı sunar, sadece projenize en uygun formülü seçin. Yeni başlayanların tüm gelişim ihtiyaçları karşılanmaktadır ve omurilikten güzelliğe kadar çok çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır!

IFA Paris: Disiplinlerarası bir moda okulu olan IFA Paris, artık teknolojisini müfredatına dahil ediyor. Kendi tarafınızda, sanal boyut ve müzik daldırma arasında başka bir tasarım vizyonu öneriyorsunuz. Sizce ortak çalışmalara dayanarak birlikte çalışma zevkinin karşılığı mı?

Paloma: IFA Paris ile Şanghay’da başlayan ve Şanghay kampüslerinde öğretmekte olduğum çok güzel bir hikayem var; bu yüzden Fransa’ya geldiğimde, bu göreve devam etmek için benimkiyle aynı ruhlu bu takıma geri dönmek benim için doğal görünüyordu. Çokkültürlülük, başkalarına açıklık, paylaşım, farklı bir öğrenme deneyimi seçimi … çok güçlü ve ortak değerler; bu nedenle Paris’te yenilenen bir zevkle, bilgimi yeni uluslararası öğrencilerle paylaşmayı dört gözle bekliyorum.

Herkes kendi gerçekleriyle, kültürel geçmişleriyle, farklılıklarıyla geliyor, ben bu kişisel uyum probleminde kişisel yolculuğumdayım, bu herkes için ideal bir egzersiz!

Her zaman adapte olmalıyım, insanları, keşfetmelerini ve anlamalarını sağlamak için kendi tarzımı yenilemeliyim. Artık kültüre, benimkine ve başkalarınınkine değil, hitap ettiğim kuşaklara dikkat ediyorum.

Kendilerine aşina olduğum malzemeler üzerinde çalışıyorum, onlar bilgili içerik tüketicileridir ve bu nedenle, yarattıklarımı muhataplarıma adapte etmem önemlidir, böylece onları hatırlamaları ve özellikle de kullanmaları gerekir.

Paloma Bouteleux

IFA Paris: IFA Paris ile ilk işbirliğiniz, geçen yıl “Lola James Harper” markası için Görsel Mağazacılık bölümü lisans öğrencilerimizin önderlik ettiği sanal gerçeklik projesi vesilesiyle geçti. Okulla bu ortaklık nasıl gerçekleşti? Bu projeye sizi ne çekti?

Paloma: Lola James Harper markasıyla olan geçen yılın deneyimi, Paris’teki okul yönetimi ile markanın kurucusu arasındaki karşılıklı dostluktan doğdu. IFA Paris ile ilgili olarak, beklentilerime karşı oldukça anlayışlı olan Jean-Baptiste Andreani, onları algıladığım gibi bana görsel sergileme kursları verme özgürlüğünü verdi.

Kendimi artık geçmişte kalan klasik bir eğitime yansıtmakta zorlandım; senografi, vitrin giydirme veya pop-up tasarım deneyimlerim, dijital aktivasyon olmadan, paylaşılabilir aciliyet,ve fiziksel sergileme olmadan öğrencilere hiçbir şey getirmeyecekti. Şimdi geçmişte kaldı.

Ortağımız, zaman ve bilgi açısından son derece cömert davrandı, bu da öğrencileri yeni bir düşünce biçimine karşı nazikçe yönlendirmeme izin verdi, çünkü o zamana kadar yalnızca fiziksel boyutu biliyorlardı.

IFA Paris: “TWF, The Future of Walking” ile bu Ocak ayından itibaren deneyimi tekrarlayacaksınız. Bu zorluğu aynı nedenlerle mi kabul ettiniz?

Paloma: Geçen yılki parfüm projesinden sonra, TWF “The Future of Walking”, bu yıl içinde tonlarca ayakkabı üzerinde çalışmamızı sağlayacak ve içerik açısından kesinlikle yenilikçi olacak.

Bu yeni zorlu iş, öğrencileri büyük fırsatlar ya da lüks markaları kutsallıktan arındırarak, yeni başlayanların sunabileceği yenilik ve fırsatlar hakkında eğitmeyi amaçlar. Moda sektöründeki değişimlerin farkında olmalıyız; bununla birlikte şimdiki ve gelecekteki işlerin bu başlangıçların etrafında döndüğünü düşünüyoruz.

IFA Paris: Bu 6 haftalık seminer boyunca, TWF sektördeki birçok uzmanı bir araya getirecek; İnovasyon Tasarım ve Tasarım Teknolojisi tartışılacak, sunumunuzun içeriğiyle ilgili bize biraz içgörü verebilir misiniz?

Paloma: Müdahaleci olmadan nasıl devam ettiğimi açıklayabilirim.

Proje modülün yarısına kadar başlayacak çünkü öğrencilere üründen, nesneden ya da gerçek dünyayla bağlantısının kopma sanatını aktarmak zorundayım. Kendinizi buna hazırlıklı olmadan inovasyon durumuna sokmak imkansızdır. Bu aşama tamamlandığında, nesnelerin dünyasını ve paylaşılma biçimlerini yeniden düşünmeye hazır yeni bir ruha sahip olmak mümkün olacaktır.

IFA Paris: Öğrencilerden beklentiniz nedir ve bu deneyimlerden ne öğrenmelerini istiyorsunuz?

Paloma: Yenilikçi bir vizyonla moderniteye açılmalarını bekliyorum. Bu yeni düşünceleri göz önünde bulundurarak, sektörün yeniliklerini sabit tutmak için sürekli çalışan yeni moda profesyonelleri arasında yer alabilecekler.

IFA Paris: Son olarak, çalıştığınız mesleğe ilişkin kendi tanımınız ne olurdu?

Paloma: Tereddüt etmeden, yaratıcılık kolaylaştırıcılığı benim en sevdiğim tanımdır! Öğrencilerimle, iş ortaklarımla, arkadaşlarımla, çalışmalarımla…günlük hayatımın tüm anlarında bunu uyguluyorum.

IFA Paris: Sizce, moda teknolojisi, moda endüstrisini derinden değiştirecek bir olay mı yoksa fenomen mi?

Paloma: Moda teknolojisi ortaya çıkışından sonra, yavaş yavaş gelişmeye devam ediyor ve büyümesi için elimizden geldiğince en iyi şekilde destek olmak, mümkün olan en iyi şekilde göstermek bize bağlı. Teknoloji geçici bir heves değil, ne olacağını seçmeye devam edelim.

Son 40 yılda, piyasada birçok cihaz ortaya çıkmıştır, bu nesneler anlam ve özelliklerden yoksundur. Öte yandan, kumaşla doğrudan yakın bir ilişkimiz var.

Bağlanabilirlik ve etkileşimin mevcut kullanımları, tüketiciyi tatmin etmek için bu bitişik ilişkide olmalıdır; bunu başarmak için giysi ve aksesuarlardan daha iyi bir yol var mı?