Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

Öğrenci Röportajı: Guadeloupe’dan Mélanie Jacobin, Moda Tasarımı Lisans 2. Sınıf Öğrencisi

By Haziran, 2018Nisan 17th, 2022No Comments

Mélanie Jacobin : “IFA Paris’te öğrencilerin fikirleri ve kreasyonları tamamen saygı görür.”

Tasarım ve uygulamalı sanat bilimlerinde lise mezunu olan Guadeloupe’den genç ve yetenekli Mélanie Jacobin, “Lisans Moda Tasarımı ve Teknolojisi” programında IFA Paris’e katıldı.

Michel Temman: Kendini tanıtırmısın. Guadeloupe’den geldiğini görüyorum, tam olarak neresi? Bize oradan da bahseder misin?

Melanie Jacobin: Benim adım Mélanie Jacobin ve ben 21 yaşındayım. Gerçekten Guadeloupe’luyum, Pointe-à-Pitre’de doğdum, ama esas olarak başkent Basse-Terre’de büyüdüm ve yaşadım. Guadeloupe, Grande-Terre ve Basse-Terre olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Grande-Terre çok kentsel ve turistik bir alandır. Adadaki aktivitenin merkezi oldukça fazla. Basse-Terre konut ve geleneksel bölüm olarak kabul edilir. Adanın bu bölümünde, yanardağımızın bulunduğu yerde, doğanın hakim olduğu yer burası. Bu manzara çok güzel. İnsanların inanılmaz bir enerjisi var ve geldiğim yer ile son derece gurur duyuyorum! Kültür çok zengin ve yaratımlarım için çok fazla ilham kaynağı var.

Mélanie Jacobin

M.T.: Nasıl, ne zaman ve neden moda tasarım okumaya karar verdin?

Melanie Jacobin: Çok küçük yaşlardan itibaren, ailenin “poster kızı” parçasıydım. Sanırım her zaman moda dünyasına ilgi duydum. Sadece liseye girdiğimde, tasarım ve uygulamalı sanat bilimlerinde moda tasarımının ne olduğunu, ona nasıl erişebileceğimi ve işimi nasıl yapacağımı araştırmaya başladım. Bakaloryalarımı aldıktan sonra ilk yılımı İtalya’nın Floransa kentinde Accademia Italiana’da yaptım. Orada unutulmaz anılarım vardı ve bana da çok iyi bağlantılar verdi!

Mélanie Jacobin

M.T.: IFA Paris’e katılmanı sağlayan neydi? IFA Paris’teki eğitimlerinden biraz bahseder misin?

Melanie Jacobin: İtalya’daki ilk yılımdan sonra Paris’e taşındım ve Esmod’a katıldım. İlk yılımı yeniden yapmak zorunda kaldım çünkü Accademia Italiana’daki program Esmod’unki ile aynı değildi. Bu, bilgimi tamamlamak ve yeni araçlar edinmemi sağladı. IFA Paris’i keşfetmem yılın sonunda oldu. Bazı araştırmalar yaptım ve kayıt-kabul yöneticilerinden Sophie Ngo ile bağlantı kurdum. IFA Paris’in dünyasının beni daha iyi bir şekilde karşıladığını anlamam, kuruluştaki birçok görüşme ve ziyaret sırasında oldu. Ertesi yıl, Lisans Moda Tasarım ve Teknolojisi programında IFA Paris’te ikinci yıl çalışmalarına başladım. Başlangıçta birkaç küçük endişe yaşadım – Birlikte bir yıl geçirmiş olan bir sınıf öğrencinin ikinci yılına girmek, hangi tür öğretmenler olacağı gibi… Ama birkaç hafta sonra suda balık gibiydim! IFA Paris’teki öğrenciler arasındaki iletişim kolay ve keyifli. Diğer moda okullarında olduğu gibi rekabetçi bir ruh yoktur. Ayrıca, öğretmenlerin öğrencilerin kendi kişiliğini geliştirmelerine yardımcı olma arzusu beni şaşırttı. IFA Paris’teki öğrencilerin fikirleri ve yarattıkları gerçekten saygı görüyor! Bu, IFA Paris’i benim en sevdiğim okul yapan şey.

M.T.: Modada ilham aldığın ya da referansaldığın şeyler neler?

Melanie Jacobin: İdeal olarak referanslarım kesinlikle Issey Miyake, Iris Van Herpen ve ayrıca Thierry Mugler. Diğer yandan, LVMH’nin İspanyol amiral gemisi olan Jacquemus, Acné Studio veya Loewe’yi de seviyorum.

M.T.: Hedeflerin ve hayallerin neler?

Melanie Jacobin: Çok hırslıyımdır! Projem kendi giyim ve aksesuar markamı yaratmak. Çalışmalarımın başlangıcından beri, her zaman zor olduğunu duymuştum ama bence her şey ona verildiğinde hiçbir şeyin gerçekten “zor” olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden sonunda karşılaşacağım hiçbir şeyden korkmuyorum. İdeal olarak, sürdürülebilir kalkınmaya saygılı bir marka yaratmak ve nanoteknolojiler ile yeni inovatif malzemeler ve kumaşlardaki araştırmaları desteklemek istiyorum. Kadınları giydirmek o kadar doğal gözüküyor ama erkek giyimi de severim; ayrıca iç çamaşırlarını da seviyorum, onunla birlikte gelen kadınlık ruhunu seviyorum. Aslında her şeyden biraz yapmak istiyorum. Tarz açısından, kendimi belirli bir stile tanımlamak ve kendimi bununla sınırlamak istemedim. Ancak şimdilik, hala minimalizm tercihini hissediyorum. Denemek için çok ilginç ifade biçimleri var!Melanie’nin katıldığı program hakkında daha fazla bilgi için: Lisans Moda Tasarımı ve Teknolojisi