Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs HaberleriModa Sektörü Haberleri

Panel Değerlendirmesi: Metroseksüeller – Kozmetik Sektörünün Yeni Hedefi

By Nisan, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

IFA Paris tarafından metroseksüellikte trendler üzerine organize edilen panel konuşmaları Şangay’ın kalbindeki yeni sosyal kulüp Paper’da 14 Nisan 2017’de gerçekleşti. Metroseksüellik erkeğin kendi görünüşü hakkındaki tutkusu anlamına gelen bir terimdir.

Bir metroseksüel her şeyden önce Eric Carle’ın Mixed-up Chameleon isimli çocuk romanına atfen bir “bukalemum erkek”tir. Değişen zevkleri olan bir insan, kendisine aşık, görünüşüne dikkat eden, kıyafetleriyle vücudu ve teniyle ilgilenen, alışverişi ve modayı seven bir insan. Bazen erkeksi olurlar – David Beckam ve Eddie Peng bu tarzın mimarisi örneklerdir- ya da bazen feninen olurlar ki bunlara örnek de Çinli, Koreli ya da Japon aktörler ve pop sanatçıları olabilir. Aslında yeni bir cinsiyet tabiri ve cinsiyet sosyalleşmesi çıkıyor ortaya.

Çalışma Fransız ve Çinli erkeklerin kozmetik kullanımı bakımından ortak noktada buluşmasını analiz etmeye çalıştı. Şu görüldü ki erkek bakım ürünleri dünün hikayesi değil. Antik Yunan’da ve takip eden yüzyıllarda Avurpa ve Asya’da krallar imparatorlar, lordlar ve aristokratlar yüzlerine çeşitli kozmetik ürünleri uyguluyorlardı. Makyajla bir insan kendi yüzünü saflaştırarak konumunu gösteriyordu. Başka bri çağ, başka bir moda; David Bowie tek başına yetmişli yılların sonunda çift cinsiyetli türü ortaya attı: bir sanat olarak yüzü tamamen makyajla kaplı bir adam.

Joanne Tsai (Dior), Rekky Liu (10 Corso Como), Jason Mei (Sephora), Charlotte Kreis (BYB)

Boy George, Serge Gainsbourg, Michael Jackson, Johnny Depp, simgeler haline geldi ve yüzlerini de pudraladılar. Zaman değişiyor. Facebook en katı halleriyle 60 farklı türü tanımakta.

Cinsiyetin aileler, toplum ve eğlence sektörü tarafından sorgulanır hale gelmesiyle markalar bu fenomeni seslendirmeye başladı. “L’Oreal 10 yıldan uzun bir süre önce erkekler için kozmetik ürünlerini test edip piyasaya süren ilk markaydı” dedi Alfred Dunhill iş geliştirme direktörü Mark Liu. Entsylement (enstylement.om) kurucusu Tracu Huang “Erkeğin daha çok feminen göründüğü uzak doğu toplumlarında bu fenomen daha da büyüyen bir hale geldi” diyor.

Aynı zamanda, farklı yerlerde çift olma olgusu bozuluyor, boşanma oranları patlıyor ve homoseksüellik artık bir tabu olmaktan çıkıyor. Erkekler ve kadınlar kendi hayatlarını, kendi modalarını ve kendi kozmetik ürünlerini seçiyorlar. “Bazı çok yaygın yaklaşımlarda, erkek kozmetik ürünlerinin düşünülenden daha geniş bir rekabet tabanına sahip olduğu görülüyor” dedi 10 Corso Como Çin pazarlama müdürü Rekky Liu. “Mağazalarımızda bir erkek ürünler köşesi var ancak erkeklerin ilk durağı orası olmuyor: her ürüne bakıyorlar ve sıkçca kendilerine kadın reyonlarından da ürün alıyorlar” diye ekledi Sephora Şangay İK direktörü Jason Mei. “Gerçek şu ki metroseksüellik artık bir cinsiyet konusu değil. Bu artık ticari cazibenin de ötesine uzanıyor” dedi C.Dior pazarlama direktörü Joanne Tsai.

Nemlendiriciler, anti-aging ürünleri, jeller ve ten bakımı ürünleri… bugün erkeklerin %50’si bu ürünlerden en az birini kullanıyor ve onlar için marka çok önemli. Erkek bakımı pazarı bir patlama yaşıyor. 7 milyar Euro’luk bir pazarın büyümesi bu. Aktif erkeklerin %73’ü bakımlı olmanın işte başarılı olmanın bir sonucu olduğuna inanıyor. Sonuç olarak onlar günde ikiden fazla yüz bakım ürünü kullanıyor. Allied Market Research’e göre erkek kozmetik ürünlerinin küresel pazarı 2022’de 166 milyar dolara çıkabilir. Japon devi Shiseido lüks kozmetik gamı Shiseido Men’I piyasaya sürdü bile. Bu ürünlerin müşterileri arasında kadınlar da var. Erkek ürünlerinin %50’si hala kadınlar tarafından alınıyor. Bu onların nadir nemlendiri gücü sayesinde oluyor tabii.

Konu hakkında daha derin bilgiye sahip olmak için MBA Parfüm ve Kozmetik Yönetimi eğitimimize katılabilirsiniz.