Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

Sandy Bontout ile Röportaj, IFA Paris Öğretim Üyesi ve Sanat Kulübü Kurucusu

By Şubat, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

IFA Paris: Sanat Kulübü’nün yaratılmasının arkasındaki itici güç sizsiniz, bu atölyenin nelerden oluştuğunu birkaç kelimeyle açıklayabilir misiniz?

Sandy Bontout: Bu atölye IFA Paris öğrencilerine(her alandaki), sanatı tüm biçimlerinde keşfetme fırsatı sunuyor: sanatçıların portreleri, sanat okulları veya mimari hareketler, defile analizi, Paris galerilerine ziyaretler veya müzikal ya da sinematografik kültürlere giriş.

IFA Paris: Bu atölye çalışmaları ne sıklıkla yapılmaktadır?

Sandy Bontout: Haftada bir, her Çarşamba 18:00-20:00 arasında.

IFA Paris: Öğrencileri çok farklı kültürlerden Fransızlara ve daha geniş bir biçimde Batı kültürüne tanıtmanın zorluğunu nasıl karşılıyorsunuz? Bu neden önemli?

Sandy Bontout: Okuldaki öğrencilerin gerçekten çok farklı geçmişlerden geldikleri ve kültür açısından eşit olmadıkları hipotezine (ve gözlemine !!!) esas almaya başladım. Bununla birlikte, moda ve lüks sektöründe hangi pozisyonu göz önünde bulundururlarsa bulundursunlar, sanat dünyasının bilgisi esastır: riskli ve sonucu ağır olabilir!

Sanat Kulübü atölye çalışması, onlara mümkün olan en iyi araçları sağlama, keşfetmeleri için fikir vermeleri için bir fırsat … ve öğrenciler motive olduysa, Paris’in büyüsü gerisini yapmalı!

IFA Paris: Bize kişiliğiniz ve özgeçmişiniz hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Sandy Bontout: Moda ve lüks endüstrisinde 20 yıldan fazla bir süredir çalışıyorum.

Profesyonel kariyerim boyunca çeşitli görevlerde bulundum (alıcı, satış müdürü, satın alma ve mağazacılık veya işletme müdürü), son 10 yılımı e-ticaret ve dijital strateji sektöründe çalışarak geçirdim. Serbest meslek sahibi veya çalışan olarak (“Galeries Lafayette” veya “Condé Nast International” diğerleri arasında), ayrıca çok seyahat ettim, sadece Paris’te değil; Dubai’de (2 yıl), Berlin’de (1 yıl) ve Londra’da (11 yıl).

Moda endüstrisine kazara başladım! Öncelikle İngilizce öğretmeni olarak çalışmalarım sırasında yaz tatillerimde Paris’in en popüler mağazalarından birinde gerçek bir tutku ortaya çıkmış mevsimlik bir iş buldum! Modaya belli bir ilgi duymama rağmen, eğitimim bu kültür tarafından körüklenmedi ve sanatsal dünyada da duyarlılık kazanmadım. Referanslar benden kaçtı, bazı konuşmalara karşı biraz yabancı hissettim …

25 yaşındayken bir işe alım firması tarafından arandım ve bir İK müdürü tarafından açıkça soruldu, her şey değişt:

“40 yaşında kendini nerede görüyorsun?»

“- Nina Ricci’nin Sanat Yönetmeni” (Kokuları nostaljik bir biçimde çocukluk anılarıma dalan bu markayı çok beğendim)

“- Evet, mümkün, ama bu arada moda tarihi, mimarlık, sanat, tasarım, fotoğrafçılık hakkında her şeyi öğrenmek zorunda kalacaksın… bu, bu çevrede esas olandır.»

Dokundu, bir seyler alıp götürdü … Cevabı beni mahvetti ve o günden beri kültürümü geliştirmek için merakımı geliştirmeyi asla bırakmadım. Galerileri ziyaret etmek, kitapları yiyip bitirmek, bir esere hayran olmak ve kendi fikrimi oluşturmak, bir defilenin arkasındaki fikirleri anlamak: kültür, ikinci bir ten gibi refahım için bir tutku haline geldi.25 yaşındayken kabul etmesi zor olan bu tür bir düşünce olmasaydı, böylesine zengin ve heyecan verici bir kariyere başlayamazdım. Öğrencilerimle paylaşmak istediğim bir farkındalık ve elektroşok: bu temelleri kendilerine iletebilirsem, Sanat Kulübü tüm görevini yerine getirmiş olacak, ben de öyle!

IFA Paris: Kuruluşundan bu yana kaç Sanat Kulübü oturumu yapıldı? Öğrenciler üzerinde en fazla etkiye sahip olanları bizimle paylaşır mısınız?

Sandy Bontout: Sanat Kulübü’ne Kasım 2017’de haftada bir atölye ile başladım ve bu oturumlar isteğe bağlı olsa da, öğrenciler büyük ilgi gösterdi!

Her oturumda, Basquiat, Peter Saville, Niki de Saint Phalle, Op Art, Hilma AF Klint veya Banksy vs Damien in Hirst arasında bulunan keşifler vardı.

IFA Paris: Gönüllülük esasına dayanarak, kulübe katılmak için şartlar ve koşullar nelerdir? Mevcut yerlerin sayısı sınırlı mıdır?

Sandy Bontout: Yapmanız gereken tek şey, 18:00’da ayrılmış odanın önünde bulunmak, tüm IFA Paris öğrencileri hoşgeldiniz! Sadece dış etkinlikler önceden kayıt yapılmasını gerektirir, çünkü yer sayısı sınırlıdır, gerekirse tüm öğrencilere bilgileri içeren bir e-posta gönderilir.

IFA Paris: Genel kültürü Sanat Kulübü’nün kalbine koydunuz, elitist olduğunu düşünmüyor musunuz? Moda sektöründeki aktörler için bu nasıl bir ilham kaynağıdır?

Sandy Bontout: Yargılamak için burada değilim, öte yandan, 20 yıldan fazla bir süredir içinde olduğum için sektörü çok iyi tanıyorum … İyi bir sanatsal temel olmadan, moda ve lüks dünyasında kendini kanıtlamak imkansız.

Bu yüzden amacım, IFA Paris öğrencilerinin kültürel eğitimini tamamlamak, bilgilerini genişletmeleri için onları motive etmek ve keşfetmeleri için onlara fırsat vermektir.

Bunun elitist olup olmaması bir başka konudur. Tasarımcılar veya diğer Sanat Yönetmenleri, sanatı, ilhamlarını esas alabilecekleri temel bir araç olan bir yaratıcılık vektörü olarak görürler; Ekiplerin ve işbirlikçilerinin rolü, anlamak ve yorumlamak ve böylece bu görevi yürütmek için aynı kodlara sahip olma gerekliliğidir.

Art Club

IFA Paris: Genel kültürün yumuşak becerilerini değiştirebileceğini ve öğrencilerimizin mesleki geleceğini önemli ölçüde etkileyebileceğini düşünüyor musunuz?

Sandy Bontout: Kesinlikle! Kesinlikle! Sanat merak uyandırır, dünyayı anlamamızı ve başkalarını yenilikçi bir bakış açısıyla daha iyi anlamamızı sağlar. Kimse bir iş hakkında doğru ya da yanlış değildir, ancak gözlemi geleceği daha iyi düşünmek için daha önce, bir bağlamda ya da bakış açısında olanların önemini ölçmeye yardımcı olur. Özgüven şekli bir on kat artar.

IFA Paris: Bu atölyeye katılmak için hala tereddüt eden bir öğrenciye ne söylersiniz?

Sandy Bontout: Merakınızı arttırmak ve bir Sanat Kulübü atölyesinin nasıl çalıştığını görmek için. En kötü ihtimalle, 2 saat kaybedecek, en iyi ihtimalle, gerçek bir kişisel ilham alacaksınız!

Sanat Pandora’nın kutusu gibidir, onunla temasa geçtiğinde can sıkıntısı artık günlük yaşamda yerini almaz.

IFA Paris: Bize bu yıl için planlanan 2 veya 3 etkinlikten bahseder misiniz?

Sandy Bontout: 90’ların Rave sahnesinde bir film, Bauhaus okulu, Victor Vasarely … ve geri kalanı için … Sürpriz olsun!