Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

Şangay’da Panel: Wechat – Yeni Bir Etkili Network?

By Ekim, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

Çinli sosyal medya ağı WeChat’in yeni gücünü daha iyi anlamak için IFA Paris tarafından 27 Eylül 2017’de organize edilen panel Çin’deki son trendi teyit etti: WeChat, yeni yaşam stilleri ve dijital modlar söz konusu olduğunda tartışmasız bu alanda ustalıkla hüküm sürüyor.

Konuşmacılardan biri olan SearchNovo’nun kurucusu Karl Gao, “WeChat ile kelimenin tam anlamıyla şahıslar arası ağda (P to P) tam anlamıyla yeni bir döneme girdik” dedi. 2011 yılında Çin’de tanıtılan WeChat uygulaması dijital ve reklam endüstrilerini rahatsız eden, anlık, yenilikçi ve güçlü yatay iletişimin yeni bir simgesi. Dijital ajans Curiosity China’ın İletişim Müdürü Mia Li, “WeChat’ın şu anda 889 milyondan fazla kullanıcısı, 10 milyon resmi hesap ve 200.000 geliştirici var” diyor. WeChat kendi direkt mesajlaşmasını bütünleştirir, sosyal diyaloğu ve eğlenceyi teşvik eder. Kullanıcıların fikir ve içeriklerini ücretsiz multimedya mesajları, metinler ve hizmetler vasıtasıyla gerçek zamanlı olarak yürütür. Kullanıcılar video görüşmeleri yapıyor ve fotoğrafları “Anları” nda paylaşıyor. IT Consultis Başkan Yardımcısı Aurélien Rigart “WeChat’ın e-pazarlama kartlarını nasıl indirdiğini görmek ilginç: Tüm e-ticaretten tüm WeChat’a geçtik” dedi.

Her zaman daha sofistike olan WeChat, satın alma, satış ve dağıtımda yeni tüketim alışkanlıklarını da tetikler. Ve platform, Weixin / WeChat Pay gibi ücretli servislerini genişlettiği için tüketici tercihleri de gelişti. Roche Bobois Çin Satış Müdürü Christophe Tremeaux için: “WeChat önemlidir, Çin’deki e-postanın yerini alan inanılmaz, güçlü bir araçtır, ancak bir sınırla, müşteri nihayetinde her zaman mğazaya sadece bir ürün almak için değil aynı zamanda bir deneyim yaşamak için girer.

Fireworks dijital ajansının Çin Direktörü Chenyin Pan, “WeChat her yerde yeni fiziksel ve insani etkileşimler ortaya çıkarıyor. WeChat’in avantajları, ki bunlar bir çok markanın WeChat’te olmayı istemesinin nedenini açıklıyor, ortaya çıkardığı eşsizlik, markanın potansiyel müşteriye birebir dokunma sigortası olması olduğuna inanıyorum” dedi. Şu bir gerçektir ki WeChat bugüne kadar bilinen iletişim, dil, tanıtım ve reklamın her biçimini bozmaktadır. Sonuç olarak, geleneksel reklam ajanslarının, marka ve ünlülerin ilgisini çeken sistemini gözden geçiriyoruz. WeChat, Suit Supply Asia’nın Bölgesel Direktörü Vicki Jiang için, kullanıcılar ve tüketicilerle ” diyaloğun, tanıtım ve pazarlamanın temel aracı” haline geldi. KRDS sosyal ağlar stratejisti Nicolas Dijols, “Özellikle küçük ve orta ölçekli markalar için, yaklaşımı daha büyük markalardan daha esnektir” diyor.

“WeChat’in bir diğer avantajı da kullanıcılarının yaşıdır: özellikle bu kategori moda ve lükste trenlerle ilgili kısımdır” diye ekliyor stilist ve X.Q.Zhang markasının yaratıcısı Xiaoqing Zhang. Kullanıcıların büyük çoğunluğu 25-50 yaşları arasında. “WeChat ergenler tarafından yoğunlukla kullanılan bir uygulama değil. Ergen yaşlardakiler QQ, Momo ya da Çin pazarından bulunan sayısız vidyo yayını ve kısa vidyo uygulamalarını kullanmayı tercih ediyor WeChat harcanabilir geliri daha yüksek olan ve online olarak ulaşması daha zor olan orta ve üst yaş grubunda büyümeye devam ediyor” dedi Mia Li. Louis Vuitton, Hermes, Furla, Van Cleef Arpels ve Hugo Boss gibi bir çok büyük marka WeChat’e yoğun bir yatırım yapmaya devam ediyor. Öte yandan içerde tartışmalar devam ediyor çünkü lüksü ortaya çıkaran şey kolay bulunmazlıktır.

Büyük lüks ve moda markaları stratejilerini Çin’in 2020’de dünyanın en büyük lüks, moda ve kozmetik pazarı olacağı tahminine göre (Sadece kozmetik sektörünün yıllık 47 milyar Euro olacağı tahmin ediliyor) yeniden gözden geçiriyorlar.

Tüm büyük oyuncular Çin sosyal medyasında ve de ilk önce yeni network olan WeChat’de çok aktifler!