Skip to main content
Etkinlik ve Kampüs Haberleri

Şanghay Yeni Couture Haftası’nda “Gelecek 1000 Yıl” İlhamıyla IFA Paris Defilesi

By Aralık, 2018Nisan 17th, 2022No Comments

Şangay’da Bund 22’de 18 Kasım’da saat 19: 30’da gerçekleşen IFA Paris defilesi, yeni nesil tasarımcıların ilhamlarına vitrin oldu. Farklı koleksiyonların birbirinden farklı tasarım ve estetiğinin ötesinde, Moda Tasarımı & Teknolojisi Lisans Programının 10 öğrencisi arasında çok sayıda ortak konu belirleyebiliriz. Paris ve Şanghay kampüslerindeki öğrenciler, koleksiyonlarının büyük sahnede sergilendiğini görme şansına kavuştu.

Şanghay’daki IFA Paris defilesinden

Günümüz çağdaş toplumunda kadınlığın yansıması, bu koleksiyonların birçoğunun başlangıç ​​noktasını oluşturuyor:

Nan Ni, geleneksel bir Çin masalından ilham alarak beyaz tüylerle süslediği modern, romantik ve uçucu bir tanrıça tasarlamış. Aynı romantik tarzı Liu Ling’da gördük; pastel tonlardaki ipek organze gibi güçlü ama hafif kumaşlar sayesinde toplumsal algıların hantallıklarından arınmış, otantik ve sakin bir kadınlık fikrini yansıttı. Ayrıca Shen Boya tarafından güçlü ve kendine güvenen bir kadın için tasarlanan, sade şekillerle siyah siluetlerin birleştirildiği, renkli süslemelere sahip koleksiyon da sahnedeydi.

Koleksiyonu, bize gece yarısı ay altında bahçeyi anımsatan Shen Han Lin ise bireyin derin kişiliğinin açıklanması için bir metafor olarak gördüğü siyah ve diğer renklerde örgü siluetlerde çiçek nakışları kullanmıştı.

Şanghay’daki IFA Paris Defilesinden

Nina gibi birçok tasarımcı kendini keşfetme çabasındadır. Nina, İsviçreli bir psikolog tarafından geliştirilen Rorschach testini siyah, gri ve beyaz siluetler yaratmak için kullanır. Bunlar, derin öz arayışını ifade etmek için karmaşık ve mükemmel simetrik baskılara ve boyutlara sahiptir.

Modanın sanatla ve diğer yaratıcı alanlarla ilişkisi, bu genç tasarımcılar için bir başka önemli ilham kaynağı. Ruktam Srinakarin da, uluslararası politikanın her bireyin yaşamındaki etkilerine dikkat çekecek sloganlar tanıtarak koleksiyonunu çağdaş mimarlık kolajlarının unsurlarından oluşturdu. Sonuç; hem yumuşak hem sert, romantik ve sokak modası özelliklerinde, haute couture işlemelerinin demonte edilmiş ceketlerle birleştirildiği ve uçuşan kumaşların zırh korselerle karıştırıldığı bir koleksiyon…

Ayrıca Tanyalak Promlumpak’ın ekose gömlek ve iş kıyafetlerini zarif beyaz ve denizci siluetlerine çevirdiği mimari yaklaşımı var. Amerikalı mimar Peter Eisenman ve filozof Jacques Derrida, bu zarif koleksiyonun başlangıç noktasını oluşturuyor.

Şanghay’daki IFA Paris Defilesinden

Ünlü Çinli fotoğrafçı Ren Hang ile birlikte bireyler arasındaki ilişkilerin kadere yansıması, öğrenci tasarımcı Yuliya Dovzhenko’ya ilham verdi. Bu sanatçının çalışmalarına dayanarak genç tasarımcı, volanlı ipek ve çiçek işlemelerle kaplı renkli süper biçimleri ile rüya gibi romantizmi serbest bırakıyor. Eşit derecede renkli, ancak pop enerjili Zoé Gray koleksiyonu, İngiliz sanatçı Tracey Emin’in kışkırtıcı eserleriyle ilgili araştırması üzerine inşa edildi.

Dolayısıyla optik dijital baskılar ve eski kumaşların kişiye özel parçalarını geleneksel şıklık ile birleştiren bu feminen siluetler, bu “gelecekteki bin yıl” kuşağının hayatına işlemeli sloganlarla göz kırpıyor.

Yeni Couture Moda Haftası sırasında, Şangay’daki tarihi Bund 22 binasında yapılan defile, Çin ve yabancı moda dünyasının VIP isimleri de olmak üzere 200 misafir ile gerçekleştirildi. Davetlilerin arasında, öğrencilerin yarattıklarından çok etkilenen Etienne Bourgois (Fransız Dikiş Federasyonu üyesi, Tara Vakfı’nın Başkanı, Agnès B Genel Müdürü) vardı.

Michel Temman (Gazeteci), Etienne Bourgois (agnès b. GM), Olivia Chai ve Patrick Kouzmine-Karavaieff (IFA Paris kurucuları)

Ünlü modacı Renato Nucci ve Eric Tibusch, sergilenen tasarımlarla ilgili aynı derecede heyecanlıydı. Ayrıca IFA Paris’in tarihi ortağı ve şimdi Şangay’daki Baoshan Bölgesi Belediye Başkanı olan Şanghay Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Eski Dekanı (SUES) Wang Hong da defilede hazır bulundu. Defilede uzun zamandır IFA Paris ile çalışan Make Up Forever makyaj çalışmasını üstlendi.

Bu renkli akşam, Accor Group’a ait Grand Mercure Hotel’in düzenlediği bir kokteyl partisiyle sona erdi. Gecede Laurent Perrier Champagne ve CWS (China Wines & Spirits) tarafından sunulan şaraplar tadıldı.

IFA Paris’teki mevcut programlar hakkında daha fazla bilgi için, lütfen Programlarımıza bakınız. Bu defileden hızlı bir özet için videonun tadını çıkarabilirsiniz.