Skip to main content
Girişimcilik

Kendi Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Moda Start-Up’ınızı Oluşturmak için 4 Adım

By Mart, 2022Nisan 12th, 2022No Comments

Son yıllarda müşteriler arasında artan bir farkındalık, özellikle moda endüstrisinde daha sorumlu ve etik tüketime yol açmıştır. Birçok Fransız etik ve sürdürülebilir moda girişimi, bu çevreye duyarlı değerler üzerinde büyüyor. Etik markaların sayısı her yıl beş kat artıyor. Ancak, her yıl piyasaya sürülen “sürdürülebilir” etiketli ürünlerin toplam payı %1 civarında durmaktadır. Yeni kurulan bir şirketin etik bir giyim markası yaratması mümkün mü? 11 Mart Uluslararası Girişim Günü’nde, bu makalede çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir moda markası yaratmanın 4 yolunu öğrenin.

  1. Döngüsel ekonomi ve ileri dönüşüm

Döngüsel ekonomi veya ileri dönüşüm şu andaki trend: ikinci el pazarının 2021’de 7,4 milyar euro değerinde olduğu tahmin ediliyor. Modada, döngüsel ekonomi, bir ürünün bir kez “tüketildikten” sonra ömrünün uzatılmasından ibarettir. Giysi veya aksesuar atılmak yerine, ya başka bir ürünün üretimi için hammadde olarak ya da yeniden satılmak üzere ekonomik döngüye yeniden enjekte edilir.

Anaïs Dautais tarafından 2016 yılında yaratılan sorumlu giyim markası Les Récupérables, ileri dönüşüme öncülük etti. Fikir doğduğunda Anaïs, her gün 300 kg’dan fazla tekstil ürününün gelişini gördüğü kaynak biriminden sorumluydu.


Bu aşırı keten, kumaş artıkları ve rulo sonları ile karşı karşıya kaldığında, bunları giysi yapmak ve onlara ikinci bir hayat vermek için yeniden kullanmaya karar verdi. Les Récupérables, sosyal entegrasyon atölyelerinde üretilen ürünlerle %100 Fransa’da üretilen, ileri dönüşüm ilkesine dayalı bir moda markasıdır.

2. Etik bir giyim markası yaratmak için çevre dostu kaynak sağlama
Eco-sorumlu kaynak kullanımı, üretim sürecinde hammadde tedarikçilerinin seçim sürecinde ekolojik etkinin dikkate alınmasıdır. Dünyanın en çok kirleten ikinci endüstrisi olan moda endüstrisi, üretiminin çevremiz üzerindeki dramatik etkisinin farkına varıyor. Tüketici tepkilerinin kapsamıyla yüzleşmek için şirketler daha iyi ve daha sorumlu bir şekilde üretmelidir. Günümüzde kaynak kullanımı artık marjları maksimize etmekle ilgili değil, çevre dostu ve yenilikçi ürünler üretmekle ilgili.


Fairly Made, 2018 yılında Laure Betsch ve Camille Le Gal tarafından yaratılan ve markaların üretim biçimlerini değiştirmelerine ve daha çevre dostu ve daha adil olmalarına yardımcı olmayı amaçlayan çevre dostu bir kaynak bulma girişimidir.


Örneklerden oluşan bir kitaplık oluşturarak, marka tasarımcılarının koleksiyonlarını oluşturmak için çevre dostu malzemelerden çizim yapmalarına olanak tanırlar. Zincir böylece iplikhaneden bitmiş ürünlere kadar kontrol edilir. Çiftçiler ve fabrikalar çevresel ve sosyal kriterlere göre seçilir.
İleri dönüşüm artık üst düzey departmanın bir parçası. Barbara Boccara ve Sharon Krief tarafından kurulan kadın giyim markası Ba&sh, New York’taki butiklerinde kıyafet kiralamaya başladı. Giysiler bir hafta sonu için ödünç alınabilir ve soyunma odasında terk edilmiş olabilecek parçalara ikinci bir hayat verebilir.


3. Çevresel etkiyi azaltmak için ön sipariş verme
Ön sipariş, üretmeden önce satmaktan oluşan ticari bir yöntemdir. Ancak bu ticari süreç çevre dostu moda ile nasıl ilişkilidir?

Ön sipariş vermek hem ekolojik hem de ekonomik bir çözümdür. Bir marka, ön siparişle yeni ürünler piyasaya sürerek, doğru miktarda üretmesini sağlar. Bu nedenle, satılmayan ürünlerin stok fazlası olduğu gibi, aşırı üretim de sınırlıdır. Atık ve daha az kirlilik yoktur.

Solstice Éditions, Daphné Moreau ve Vincent Sergère tarafından 2020’de yaratılan bir Fransız hazır giyim markasıdır. Sürdürülebilir ve zarif bir gardırop sunma tutkusundan doğan ve insanlar ve gezegen açısından feminen olan Solstice Editions, ürünleri kapsül koleksiyon halinde sade ön sipariş üzerine önermektedir. Dokuma için iplik miktarı önceden satın alınır, ön sipariş, miktarların her bir giysi için bedene göre ayarlanmasına izin verir. Böylece atık olmaz, kumaş en iyi şekilde kullanılır. Sonunda, Solstice Editions, ileri dönüşüm ve geri dönüştürülmüş malzemeler gibi eko-sorumlu diğer yollara açılmak istiyor.

4. Çevre dostu moda alanında şeffaflık
Modada genellikle kıyafetlerin kökeni, kompozisyonları veya imalatlarının farklı aşamaları ile ilgili şeffaflık hakkında konuşuruz. Çevre dostu ve sürdürülebilir bir şirket olduğunu iddia etmek her şey değil, bunu kanıtlama meselesidir. Artık tüketiciler giyim üretimindeki etik konuların çok daha fazla farkında olduklarından, üretim sürecini ve aynı zamanda ürünün kim tarafından ve hangi elyafla yapıldığını bilmek istiyorlar. Bir şirketin katma değeri olarak görülen markalar, müşterilerine güven vermek için şeffaflık argümanını kullanır.

Maison Standards bunu anladı. 2013 yılında yaratılan bu hazır giyim markası, giysilerin üretildiği fabrikalar, üretim ülkeleri veya marjlarla ilgili şeffaflık üzerinde oynuyor… Maison standartları bununla da kalmıyor. Ürünlerinin üretim fiyatı konusunda tam şeffaflık sunar: hammadde maliyeti, imalat, nakliye, KDV dahil satın alma fiyatı, KDV hariç satış fiyatı ve son olarak kalan marjla ne ödendiğini belirterek tüketiciye satış fiyatı. Maison Standards, bu şeffaflığı şirketin gurur duyduğu bir güç haline getirdi.

Eko-sorumluluk moda endüstrisinde giderek daha fazla yer alıyor. Birkaç yıl önce etik bir marka tasarlamak bir seçenekken, şimdi birçokları için bir zorunluluk haline geldi. Tekstil çok kirletici bir sektör. Çevreye duyarlı bir şirket yaratmak, modayı güncel ekolojik sorunları göz önünde bulundurarak hayal etmek demektir. Daha az üretmek, israfı sınırlamak, kaliteli hammadde seçimi, moda girişiminizi geliştirmek ve değerleriniz doğrultusunda ilerlemek için akılda tutulması gereken önemli noktalardır. IFA Paris, genç şirketleri bir iş kuluçka programı aracılığıyla faaliyetlerini oluşturmalarına, geliştirmelerine ve genişletmelerine yardımcı olarak fikir aşamasından itibaren destekler. Startup Programı, moda Teknoloji laboratuvarına dayalı 6 veya 12 aylık bir inkübatördür: Foundry Powered by IFA Paris. Bu program, konseptlerini (marka oluşturma, koleksiyon veya ürün geliştirme, web sitesi geliştirme, vb.) geliştirmek isteyen girişimciler ve moda start-upları içindir.