Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Ana Maria Sarmiento – IFA Paris MBA Moda Yönetimi – Moda İşletmeciliği Mezunu

By Ocak, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

“Flora Amazona’nın kurucusu Kolombiyalı stilist Ana Maria Sarmiento,” IFA Paris’teki eğitimim sanat, moda ve estetiğe olan tutkumla iş kadını olarak yeteneklerimi birleştiren köprüdür “.

Michel Temman: Kolombiya’nın nersindensiniz? Bize ailenizi, şehrinizi ve ülkenizi biraz anlatır mısınız?

Ana Maria Sarmiento: Kolombiya’nın Bucaramanga şehrinden geliyorum. Çocukluğum doğa, spor ve plajla doluydu. Babam tüccar gemileri kaptanı olarak görev yaptığı için, ben çocukluğumda uluslararası bir yolculuğa çıktım, yeni ülkeler ve kültürler hakkında bilgi edindim. Kardeşlerim ve ben tam birer kitap kurtlarıydık. Annem benim en büyük ilham kaynağım! O, kendi şirketiyle büyük bir iş kadını olan “glamazon”, çekici ve Amazon, adanmış bir annedir.

M.T.: Kolombiyalı moda sahnesine nasıl ve neden katıldınız?

Ana Maria Sarmiento: Moda sahnesine Paris’te katıldım. Yurtdışında (Mian, Berlin, Londra) 10 yıl yaşadım ve son olarak 2 yıl önce döndüğüm Kolombia’da yaşıyorum. Markam 4 yaşında ama. Ben ters yönde şeyler yaptım: Yurtdışına başladım ve ülkeme geri döndüm ve işe yaradı! Şu anda 5 kıtada ve 17 ülkede dağıtılıyoruz. Aslında ben hem mücevheratı hem de Kolombiya’yı seviyorum! Kendimi ultra-Kolombiyalı olarak görüyorum ama aynı zamanda son derece enternasyonal. Tüm kadınların dünya çapında Glamazon dokunuşunu yaşamalarını istiyorum! Çocukluğumdan beri mücevherleri sevmiştim, Kolombiyalı modanın kalbinde. Bence son derece kişisel ancak tamamen gösterişe açık. Mücevher ruh halinizi ve stilinizi tanımlayabilir, bir kıyafet olabilir. Mücevherleri duygusal buluyorum, sanki konuşuyor gibiler.

TCacique Green

M.T.: Kolombiya moda sahnesini, yerel stilini ve trendlerini nasıl tanımlarsınız?

Ana Maria Sarmiento: Kolombiya ruhum ve ilham kaynağım. Dağlara, meyvelere, sıcak ve çalışkan insanlara karşı uyanmayı severim. Kolombiya hepsine sahiptir. Ben “Kolombiya Cevap” olan ülke markası hükümet projesinin bir parçasıyım ve bir elçi olarak amacımız ülkemizin iyi imajını geliştirmektir. Kolombiyalı moda sahnesi genç ama çok yaratıcı ve bir şekilde kaotik, olumlu bir şekilde! Köklerimizle gurur duyuyoruz ve bunu tasarım, el sanatları, renkler ve geleneksel dokuma tekniklerinde görebilirsiniz. Trenlerimiz şehre ve havaya bağlı. Bogota, genellikle soğuk ve yağışlı olduğundan, vahşi kentsel ve poptur, Halbuki Cartagena ve sahil bütün bir yıl güneşli olmasına rağmen trend daha çok tatil eğilimlerinden etkilenen Karayip şıklığı. Kadınlar Latin kültüründeki görünümlerine çok fazla dikkat ediyorlar. Özel bir etkinlik olmasa bile giyiniriz. İşte biz buyuz!

M.T.: IFA Paris’e girmeye ve MBA Moda İşletmesi okumaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz ve çalışmalarınız nasıl değer buldu?

Ana Maria Sarmiento: 2010’da IFA Paris’te okudum. IFA Paris’te başladım, çünkü finans sektöründen moda sektörüne geçmek istedim. Finans ve pazarlama bölümünden mezunum ve 22 yaşında bankacı olarak çalışıyordum. Ve işimi sevsem de, endüstriden pek hoşlanmadım… Her nasılsa, yaratıcılığı ve cazibesi yoktu, 4 yıl orada kaldıktan sonra şansımı denedim ve çantalarımı paketledim, istifa etti ve Çin’e taşındım. Heyecan verici değil mi? IFA Paris’teki çalışmalarım becerilerimi iş kadını olarak sanat, moda ve estetiğe olan tutkuyla bağlayan köprüdür. Modaya finans, strateji ve pazarlamayı nasıl uygulayacağımı ve girişimci olarak nasıl başlayacağımı öğrendim. Hem Çin hem de Avrupa’da paha biçilmez bir ağ kurdum ki halen fayda görüyorum ve beslenmeye devam ediyorum.

M.T.: Kendi aksesuar ve el işi markanızı, Flor Amazona’yı, ne zaman ve nasıl başlattınız. Ne kadar zorluydu?

Ana Maria Sarmiento

Ana Maria Sarmiento: IFA Paris’te Moda İşletme alanında MBA eğitimi aldım. Flor Amazona’yı kurmadan önce kariyerime bankacılık sektöründe başladım ve Avusturya’daki Birleşmiş Milletler’de çalıştım ancak kısa sürede yönümü Avrupalı bir güzellik markası için Global Marka Müdürü olduğum yaratıcı sanayiye döndüm. Moda zamanımda, gerçek Kolombiya cazibesi için pazarda bir boşluk gördüm ve eski Kolombiya klişelerini kırmanın bir yolunu bulmak istedim ve böylece 2012’de Flor Amazona’yı kurdum. Genç bir kadın girişimci olmak kolay bir iş değildir. Sektörde adınızı korumak için çok fazla kararlılığa ve sabra ihtiyacınız var. Başlangıçta zorluklarla karşılaştığım şey, üretimle baş etmekti. Başarılı bir başlangıç yaptığınızda, sorun nakit akışı ve müşterilerin siparişlerine ayak uydurmak olabilir. Asıl hedefim Casa Jaguar isimli bir ev koleksiyonu geliştirmek ve ilk amiral gemisi mağazasını açmaktır. Şimdiye kadar, işimiz toptan modelini temel alarak başarılı olmuştur.

M.T.: Markanızın adını düşündüğünüzde, yerel kültürünüzden, Kolombiya geleneklerinden ve tarihinden esinleniyorsunuz. Bu senin için neden bu kadar önemlidir?

Ana Maria Sarmiento: Flor Amazona, Kolombiya ve kültürünü simgeliyor. Çağdaş stili modern kadınlar için giyilebilir kılmak için geleneklerini destekleyen bir markadır. Geleneksel el sanatlarını canlı tutmak ve parlak ve canlı renkler ve desenler kullanmak için yerli kavimlerle birlikte çalışıyoruz, böylece kadınlar tüm yıl boyunca cennette hissedebiliyorlar. Parçaların birçoğu kabile geleneklerinden etkileniyor. Flor Amazona’nın tümü renk ve desenlerle ilgilidir. Yerli halk, kendi rüyalarındaki vizyonlarını temsil eden mücevher desenleri yapıyor; bu nedenle onlarla ilgili olanları tartışmak ve onları desenler, vizyonlar, renkler ve akan çizgilerle tasarımlarımızda nasıl temsil edebileceğimizi tartışmak için toplanıyoruz. Yerli liderimiz ve grubumuz olan Hugo, yağmur ormanlarının doğasını, şamanik vizyonlarını ve tanrılarının sembollerini tasvir eden yaşlılık kalıplarını, yaratıcısı ve kullanıcılarına huzur ve servet getiren parçalar yaratmak için önermektedir.

M.T.: Bu yüzden mi Flor Amazona’nın tüm kadınlarla konuştuğunu hissediyorsun?

Ana Maria Sarmiento: Kesinlikle. Flor Amazona, moda üstü kadınlara, gezginlere ve hayat seven kızlarla konuşur. Seksi ve güçlü. Gerçek glamazon kadınsı, kendinden emin, güçlü, neşeli, canlı ve zariftir.

M.T.: Bugün senin geçtiğin yollardan ve kariyerinden ilham alacak genç tasarımcılara ne tavsiyede bulunabilirsin?

Ana Maria Sarmiento: İnanın, esnek olun ve daha fazla çaba gösterin. Asla pes etmeyin. İşiniz yürümüyorsa, fiyat, tanıtım, zamanlama gibi birçok şey olabilir, bu sizin tasarımlarınızdan değil. Bir ürünü ticari ve başarılı hale getirmeye gelince, pazar teklifine, ekibinize, stratejinize, fiyatlamanıza, dağıtım kanallarınıza bakmalısınız, sadece trendler ve tasarıma odaklanmak zorunda değilsiniz.

Ana Maria Sarmiento’un katıldığı program hakkında daha fazla bilgi edinmek için: Moda Yönetimi MBA – Moda İşletmeciliği