Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Barbara Biosah – IFA Paris Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Mezunu

By Ağustos, 2017Nisan 14th, 2022No Comments

Kendi markası DUMEBI’yi yarattı, Londra ile Paris arasında gitti geldi ve yakın zamanda popüler ve genç bir tasarımcı olarak Vogue’da yer aldı. IFA Paris mezunu Barbara Biosah’la tanışın.

Michel Temman: Kendinizi tanıtıp, modaya ve ayrıca Londra ve Paris arasındaki günümüz hayatına nasıl girdiğiniz hakkında bilgi verir misiniz?

DUMEBI

Barbara Biosah: Londra ve Paris’te yerleşik bulunan, Londra kökenli lüks bir moda tasarımcısıyım. Ben couture detaylı alışılmadık ve egzotik el yapımı giyim, ayakkabı ve aksesuar konusunda uzmanım. Londra’da doğan, ancak Nijeryalı mirasına sahip biti olarak her zaman sanatla ilgileniyorum ve her iki kültürü de kucaklıyorum. Çocukken, annemle birlikte Londra’daki birkaç Nijeryalı partiye katıldım ve çok renkli, canlı ve gösterişli kıyafetler ve zengin kültürden esinlenerek ilham aldım. Daha sonra Haute Couture ve Fransız modasına çok merak sardım, Dior, Christian Lacroix ve Thierry Mugler’in güzel ve renkli couture koleksiyonları bana görmeye alıştığım gösterişli Afrika kıyafetlerini hatırlattı.

DUMEBI (Vogue UK)

M.T.: Moda geçmişiniz ve hikayeniz tam olarak ne zaman ve nasıl başladı?

Barbara Biosah: Modaya olan sevgim yaklaşık 10 yaşında iken başladı, annem Kuzey Londra’da bir butik sahibi ve dünyanın dört bir yanına seyahat ederek lüks eşyalar satın alıp satıyordu. Annem aynı zamanda kumaşlar da alırdı ve müşterilere özel kıyafetler hazırlamak için mağazada çalışan terzileri vardı. Dikişi öğrendiğim ve moda yaratmaya ilgi duyduğum yer orasıydı. 16 yaşıma gelene kadar, modaya olan sevgim devam etti. Daha sonra Winchmore Okulunda A seviyeleri için iki yıl Moda ve Giyim dersi aldım ve daha sonra Southgate Koleji’nde bir hazırlık kursu almaya devam ettim. NYC’de Parsons New Design School’a kabul edildim, burada Haute Couture olan tutkumu devam ettirmek için Fransa’da IFA Paris’e transfer olmadan önce bir yıl okudum. IFA Paris’ten mezun olduktan sonra 2014’te Moda Tasarımı ve Teknolojisi alanında lisans derecemi aldım. Paris’i çok beğendim ve IFA Paris bana tasarım koleksiyonlarını bir moda öğrencisi değil de bir Moda Tasarımcısı gibi nasıl hazırlayacağımı öğretti!

DUMEBI

M.T.: Kendi Couture markanız DUMEBI’yı ne zaman ve nasıl yarattınız?

Barbara Biosah: Mezuniyetimden kısa bir süre sonra, Londra’daki stüdyosunda, İngiliz avangart moda tasarımcısı Gareth Pugh ile üç aylık stajyerlik yaptım. Gareth Londra Moda Haftası’ndaki 10. Yılını sadece 33 yaşındayken kutluyor ve o zaman yaşımdayken bana gerçekten ilham kaynağı oldu. Düşündüm: eğer o yapabildiyse, belki ben de yapabilirim. Şubat 2015’te stajı tamamladıktan sonra Londra ve Paris arasında vakit geçirdim; fotoğrafçılarla araştırma, çalışma, işbirliği yapma ve web sitem için içerik oluşturma gibi şeyler yaparak, ta ki Eylül ayında Londra’da şirketimi kaydettirene kadar. Ve daha sonra Kasım 2015’te Paris’e geri döndüğümde küçük bir atölye açtım. Bu, Couture markamız DUMEBI’nın resmi başlangıcıydı. O zamandan beri, küçük bir ekip ile çalışıyorum ve uluslararası sergiler ve fuarlara katılıyorum ve markama bir hareket katacak sosyal medya ve web sitesi içerikleri oluşturmak için harika endüstri profesyonelleri ile ortak çalışmalar yapıyorum.

Barbara Biosah

M.T.: DUMEBI’nin marka DNA’sı nedir ve ayrıca çeşitli ilhamlarınız nelerdir?

Barbara Biosah: DUMEBI, genç şık kadınlar için yaratılmış egzotik couture kıyafetler konusunda uzmanlaşmış, Afrika’dan gelen ilhamları modern bir İngiliz kıvrımı ve Paris havasıyla karıştırıyor. Her şey el yapımı en kaliteli malzemeler kullanılarak yapılıyor ve detaylara büyük önem veriyoruz. Yaratıcı bir kişi olarak benim koleksiyonlarımın çoğunun sanattan, başta rönesans ve eski ana tablolardan esinlenilmiştir, çünkü onlar çoğunlukla İncil’den hikayeleri anlatan en canlı ve etkileyici sanat eserleridir. Nijeryalı mirasımdan dolayı renkler ve cesur şekillerden esinleniyorum, bu yüzden tasarımlarım genellikle çok dinamik ve güçlü. Bana ilham olan bazı Haute Couture markalarında eksik olduğunu düşündüğüm bir şey, mağazalara gittiğinde podyumdan tamamen farklı ürünler görmek; her şeyi sadeleştirip daha büyük bir kalabalığa pazarlıyorlarr. DUMEBI konseptinde, egzotik giysilerin mağazalar için sadeleşmesi gerekmediği gibi, podyumda da eğlenceli olduğu kadar güçlü de olabilir, aynı zamanda modada öne çıkan genç kadınlar tarafından muhteşem etkinliklerde ve gezilerde de giyilebilir.

M.T.: Kıyafet, ayakkabı ve el yapımı aksesuarları tasarlıyorsunuz. Muhtemelen aklınızda bir “Tüm kombin” vizyonu var, değil mi? Bu da bugünün kadınlarına güzellik ve gurur getirme fikriniz mi?

DUMEBI

Barbara Biosah: Evet, ben tamamıyla “tüm kombin” taraftarıyım! Bence modaya gelince, stil çok önemli bir husustur. İnanılmaz bireysel parçalara sahip olabilirsiniz, ancak bunları nasıl birleştireceğinizi ya da onunla iyi giden şeyi bilmiyorsanız müşterilerin ürünleri görselleştirmesi zorlaşabilir. “Tüm Kombin” oluşturmak, kıyafetleri eşleştirmeyi seven insanlara seçenek sunar. Tüm ürünlerimiz el yapımı olduğundan, kullandığımız özel tekstilleri kendimiz yaptığımızdan dolayı başka yerlerde tam olarak eşleşen bir şey bulmak zor olabilir.

M.T.: IFA Paris’teki eğitiminiz size neler kattı?

DUMEBI

Barbara Biosah: IFA Paris’te eğitim bana çok fazla fayda sağladı. Öğrenebildiğim, uyguladığım ve yeteneklerimi geliştirdiğim çok özel ve yoğun konulardaki sayısız projeyle çok yönlü bilgi sunan çok iyi bir moda akademisi IFA Paris. Her sunumdan sonra eleştirmenler, işlerimi ve sunumlarımı düzenlememde yardımcı oldu; çünkü bu şeyler iyi bir moda tasarımcısı olmak için çok önemlidir. Ayrıca, çalışmalarımı bir kalabalığa sunma ve benim konseptlerim ve ilhamlarımı açıklama konusunda kendime olan güveni de sağlamıştım. İnanılmaz bir deneyim olan IFA Paris Mezuniyet Şovu’nda Paris’teki podyumda yaptığım çalışmaları sergileme fırsatı buldum. Şangay Moda Haftası boyunca final mezuniyet koleksiyonunu sergilemek için seçilen 5 öğrenciden biriydim ve bir Moda Yarışması’na katılmak için Çin’e uçtum! İnanılmaz bir fırsattı bu.

M.T.: Stilinizi güçlü şekilleri ve drapeleriyle ve aynı zamanda çok özgür, keskin ve sınırsız olarak eşsiz görüyoruz. Kendi stilinizi nasıl tanımlıyorsunuz ve ne giymekten hoşlanıyorsunuz?

Barbara Biosah

Barbara Biosah: Kişisel stilimin tasarımlarımın çoğuna benzediğini ve kendimden yansıtıcı olduğunu söyleyebilirim; bir şeyler tasarlarken her zaman “bunu giyer miydim?” diye düşünüyorum. Oldukça fazla kadınsı ve renkli bir stile sahibim. Yüksek topuklara takıntılıyım, onları okul, iş, toplantı vb hergün giyerim. Ayrıca elbiseleri seviyorum, ben neredeyse hiç kot giymem ama pantolon benim ruh halime bağlıdır, ancak süper tarz bir şey olmak zorunda. Genellikle hava soğukken onları giyerim, lol. Markamı gördüklerinde bir çok insanın “Tam senlik!” dediğini duydum.

M.T.: Son zamanlarda gelişen, gözlemlenen ve takip edilen bir moda tasarımcısı oldunuz – Vouge UK’de tanıtıldınız. Mevcut çalışmalarınız, yeni projeleriniz ve belki de bir sonraki hedefiniz nedir?

Barbara Biosah: Teşekkür ederim! Hayalim bir moda evinin adı olmak. Şimdilik, 15 Eylül’de Londra Moda Haftası’nda SS18 moda şovu düzenliyorum *. Geçtiğimiz yıl Paris’te koleksiyonumu segilemiştim ancak Londra Moda Haftası’nda ilk defilem olacak. Bu defile ile ürünlerimin Harrods, Selfridges, Harvey Nichols gibi lüks mağazalarda satılmasını ve belki de Paris’te olmasını umuyorum. Benim nihai amacım, Rihanna veya Beyonce gibi bir ünlüyü marka elçisi yapmaktır. DUMEBI konseptini gerçekten yansıttıklarını düşünüyorum.

DUMEBI

M.T.: Yolunuzu takip etmek isteyen moda öğrencilerine nasıl bir tavsiye verirsiniz?

Barbara Biosah: Gelecekteki ve şu anki IFA Paris öğrencilerine tavsiyem şöyle olur: “Gerçekten istiyorsan, yap”. Zor ve duygusal olacaktır … Bir dakika çok pozitifsin, bir sonraki dakika güvensiz hissetmekte ve kendinden şüphedesin . Ama normaldir. Kendinize inanmaya devam etmek zorundasınız. Kendinizi diğer markalara benzetmeyin, çünkü sizi başarılı kılacak olan şey benzersiz tarzınızdır. İnsanlara iki, üç kez ulaşmaktan korkmayın. Kendinizi şuraya koyun: İşbirlikleri ve iyi ilişkiler büyüyen başarının anahtarı!

* Barbara, 15 Eylül Cuma günü Londra Moda Haftası için Saatchi Galeri’deki SS18 Couture Koleksiyonunu sergileyecek.

Barbara’nın IFA Paris’te eğitim aldığı program hakkında daha fazla bilgi için: Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı