Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Chiara Brunone – IFA Paris MBA Lüks Marka Yönetimi Mezunu

By Ocak, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

“IFA Paris muhtemelen hayatımın en güzel anıydı!”

Profirst International, Gradient Experiential ve Dolce & Gabbana’da çalıştı. Etkinlik yapımında uzman – çok dilli ve dinamik İtalyan doğumlu Chiara Brunone, bir etkinlik, iletişim ve markalaşma şirketindeki bir sonraki maceraya hazır.

Michel Temman: Chiara, kendini tanıtıp bize kendinden biraz daha bahsedebilir misin? Hayatınız, kültürünüz, çocukluğunuz, gençlik yıllarınız ve en sonunda moda dünyasına nasıl geldiğiniz hakkında?

Chiara Brunone: 1992’de Milano’da doğdum ve 9 yaşındayken Toskana bölgesindeki Arezzo’ya ve sonra ailemle birlikte Floransa’ya taşındım. Perspektif değiştirmek, yeni arkadaşlar edinmek ve kendimi her duruma adapte etmek için öğrendim, çalıştım ve hareket etmeye alıştım. Liseden sonra, Milano’ya geri dönmeye ve Avrupa Tasarım Enstitüsü’nde Moda Pazarlama ve İletişim Lisansı almaya devam ettim. Milano kendim hakkında çok şey öğrendiğim ve sağlam temaslar kurduğum çok önemli bir başlangıç noktası oldu.

M.T.: Zaten modanın çekiciliğine kapılmıştınız. Ancak lüksle nasıl sonuçlandırdınız? Bu özel çıtırdama ne zaman oldu?

Chiara Brunone

Chiara Brunone: Milano’daki eğitimimden sonra, çalışmalarımı belirli bir alana yönelten bilgilerimi güçlendirmeye karar verdim: lüks. Lüksün, her şeyin incelikle yapıldığı, ayrıntılara gösterilen özen, tutku ve nicelikten çok kaliteye odaklandığı küçük bir yer olduğunu keşfettim. Her bir ürün için işçilik ve değerlerin temeli olduğu küçük bir dünya. Basit ama büyük bir amaç ile, abartılı ama asgari bir izleyici kitlesine odaklanan.

M.T.: IFA Paris’ten MBA Lüks Marka Yönetimi programı ile mezun oldunuz. Buradaki çalışmalarınız nasıl değerliydi?

Chiara Brunone: Gerçekten de, şimdiye dek hayatımın en güzel anıydı! Evet, IFA Paris’e Lüks Marka Yönetimi alanında MBA yapmak için başvurdum, özellikle seyahat etmek ve üç farklı şehri deneyimlemek için bir seçenek seçtim: Şangay, Paris ve Bangkok. Lüks bir markanın üç farklı pazarda nasıl yönetileceğini, farklı dünyaların bu dünyayı nasıl algıladığını – beklentileri nelerdir, lüks müşterilerle nasıl iletişim kurulacağını ve bir markayı nasıl yaratacağını ya da inşa edebileceğini öğreten harika profesyonellerden eğitim alma ve öğrenme fırsatım oldu. Aslında, IFA Paris beni bugün tutkumun ne olduğunu anlamama itti: lüks deneyimler, yolculuklar ve olaylar. Bir ürünün, içinde yaşayacağı bir ortama ihtiyacı olduğuna inanıyorum ve her bir kişinin, çekirdek markaya girmelerini, ona aşık olmalarını ve bu rüyanın bir parçasını satın almalarını sağlamak amacıyla, çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere beş duyu ile tecrübe etmesi gerekiyor.

M.T.: Deneyimleriniz sayesinde lüksü nasıl tanımlarsınız?

Chiara Brunone: Lüks bir şişe şarap, araba, bir tekne, bir ev, bir tekstil olabilir… her şey! Lüksü farklılaştıran şey, öykünün ve DNA’nın paylaşılma şeklidir. Lüks dünyasında birisinin hayalinin bir parçasısınız.

M.T.: IFA Paris’ten sonra en iyi deneyimleriniz nelerdi? Bize bundan bahseder misiniz? Peki ya geçmişteki misyonlarınız?

Chiara Brunone: IFA Paris’ten mezun olduktan sonra Brüksel’deki Profirst International’da Proje Yöneticisi olarak görev yaptım – Paris ve Belçika’da bulunan ve Massimo Dutti, Armani, Vogue’da çalışan ünlü bir etkinlik ajansı… Daha sonra New York merkezli Van Cleef & Arpels, Tiffany, Ferrari, W Magazine veya Fiorucci’de faaliyet gösteren lüks bir duyusal ajans olan Gradient Experiential’e, Deneyimsel Etkinlik Üreticisi olarak katıldım. Ardından Milano’da Dolce & Gabbana tarafından bir etkinlik koordinatörü olarak görevlendirildim ve marka için dünyadaki tüm etkinliklerin üretimini ekibimle yaptım: defileler, özel yemekler, ürün sunumları, özel etkinlikler. Hepsi harika deneyimlerdi.

Chiara Brunone

M.T.: 2019’daki yeni ve sonraki projeleriniz neler? Hayalleriniz ve arzularınız?

Chiara Brunone: Chiara Brunone: Şimdi Paris’te yeni bir macera arıyorum. Bir moda markası ve lüks ajans içindeki deneyimimden sonra, aynı anda farklı projeler ve müşterilerle ilgilenen yaratıcı bir ajans için çalışmak istediğimi anladım. Çok dinamik biriyim ve farklı türdeki projelerin başarısına olan tecrübemle öğrenmem ve katkıda bulunmam gerekiyor. Benim için lüks, sadece moda değil, aynı zamanda bir ajans gibi yaratıcı bir ortamda çalışmak becerilerimi güçlendirmeme ve kendimi daha iyi ifade etmeme imkân vermeme neden oldu. Gelecekte, etkinlik yapımında çalışmayı çok isterim – deneyimlerimle bir ajansın veya markanın başarısına katkıda bulunmak bir rüya olurdu. Etkinlikler, günümüzde daha fazla çalışma gerektiren markalaşma ve iletişimin önemli bir parçasıdır, çünkü çok benzer şeyler yaratan birçok marka vardır. Onları farklılaştırmanın tek yolu, kendilerini özel ve sevilmiş hissettiren benzersiz ve ısmarlama bir yolculuğu müşteriyle paylaşmaktır.

M.T.: O zaman muhtemelen İtalya’da değil?

Chiara Brunone: İtalya ilham almak için güzel bir masaldır ama maalesef şu anda benim için olacak yer değil. Gençim ve farklı kültürlerle kendimle yüzleşmek için kendime meydan okumam ve sınırlarımı mümkün olduğunca zorlamam gerekiyor. Bu yüzden ilginç bir fırsatın olduğu dünyanın herhangi bir yerine taşınacağım!

Chiara’nın IFA Paris’te çalıştığı program hakkında daha fazla bilgi edinmek için: MBA Lüks Marka Yönetimi