Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Corinne Tehini – IFA Paris Moda Yönetimi MBA – Moda İşletmeciliği Mezunu

By Eylül, 2019Nisan 11th, 2022No Comments

“Şanghay’daki IFA Paris’te okula geri dönmenin bana daha fazla kapı açacağını düşündüm!”

Kalbi İtalyan, Fransız ve Çinli iken Lübnan’da doğan IFA Paris Moda Yönetimi MBA – Moda İşletmeciliği mezunu Corinne Tehini, H&M grubunun yeni bir markası olan Şanghay’daki Arket’in Kıdemli Araştırma ve Geliştirme’si olmadan önce neredeyse tüm moda mesleklerinden geçmiş bir moda tasarımcısı olarak Çin’e yerleşti. “Burası gerçek evim” diyor.

Michel Temman: Nerelisiniz? Geçmişiniz nedir? IFA Paris’ten önceki ve sonraki hayatınız nasıl?

Corinne Tehini: Bu soru bana H&M’de sık sık sorulur! Sık sık bir İtalyan olarak kabul edilirim ama ben Lübnanlıyım. Benim adım Fransız ama ben Lübnanlıyım. 1980’de savaş sırasında Beyrut’ta doğdum. Orada bir Fransız Katolik okulunda, çok katolik, çok katı bir okula gittim. Savaş nedeniyle çocukluğumun bir kısmını Kıbrıs’ta geçirdim ve sonunda neredeyse 15 yılımı Lübnan’da, Kıbrıs’ın aralarına serpiştirerek geçirdim. Sonra tekrar Lübnan’da yaşadım ve 14 yıldır yaşadığım ve çalıştığım Çin’e uçmadan önce Esmod Beyrut’a katıldım. Çünkü en iyi olduğum yer hala Çin’de!

M.T.: O zaman sizi Çin’e ne getirdi?

Corinne Tehini: IFA Paris gibi, Esmod Beyrut da öğrencilerin iş bulmalarına yardımcı oluyordu. Beyrut Moda Haftası sırasında, bana Çin’de, Guanghzou’da (Kanton, editörün notu) baş tasarımcı olarak bir pozisyon teklif edildi. Görüşmeye gittim ve babanın Hong Kong’da kurulan bir triko fabrikasını emanet ettiği 3 erkek kardeşin liderliğindeki Suriye-Kanadalı bir grupta işe alındım. Bu şirket, Walmart, Motivi veya Rocco Barocco gibi markalardan sorumlu acenteleri olan tedarikçileriyle koleksiyon üretebilecek bir tasarımcı arıyordu. Bir stilist-ürün geliştirici pozisyonuydu. Bütçeleri azdı ama iyi bir kontratım, gurbetçi statüsü ve bir apartman dairem vardı. Babam – gerçek bir Lübnanlı baba – beni Guanghzou’ya kadar takip etti: her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için yeri görmek istedi. Doğrudan stilistler ve satıcılarla çalışmaya başladım ve hemen Çince öğrenmeye başladım. Özellikle çevremde olduğu gibi, tüm ekip – önce 12, 5 yıl sonra 50 kişi – sadece Kantonca konuşuyordu. Kültürel bir şok ve gerçek bir meydan okuma. Her şeye rağmen kaldım.

M.T.: O zaman kendinizi Şanghay’da nasıl buldunuz?

Corinne Tehini: Şanghay’da bir hafta sonu geçirerek! Şehri keşfetmek istedim ve hemen sevdim. Ayrıca, Şanghay ve Floransa’daki bir çalışma programını vurgulayan IFA Paris Facebook sayfasına da rastladım. Başvurdum. Guanghzou’daki işimden istifa ettim ve 2009’da Şanghay’da IFA Paris’e katıldım.

M.T.: Baş stilist olarak Çin’de zaten profesyonel bir faaliyetiniz vardı. Neden tekrar okumak istediniz?

Corinne Tehini: Çünkü buna ihtiyacım vardı. Geri dönüp çalışmalarımı güçlendirmenin bana kapılar açacağını düşündüm. Ayrıca bana orada neler olduğunu görmek için Şanghay’a gitme zamanı gelmiş gibi geldi. Şanslıydım çünkü biraz sonra orada şimdiki kocam olan İtalyan adamla tanıştım!

M.T.: O zaman hangi IFA Paris programına katıldınız?

Corinne Tehini: MBA Moda İşletmesi ve Perakende – MBA, o zamandan beri lüks yönetim üzerine modüllerle genişledi. Öğretim daha sonra Profesör Adile Cretallaz tarafından sağlandı. Tüm boyutlarıyla lüks. Bu akademik dünyaya geri dönmek, hayatın her kesiminden öğrencilerle tanışmak harikaydı – bazıları zaten modayla ilgileniyordu. Sunulacak bir sürü proje vardı ve bunu sevdim. Biz de işin bir parçası olarak konuşmayı, kendimizi ifade etmeyi öğrendik. Tasarım dersleriyle daha az ilgileniyordum ve esas olarak teorik derslerle ilgileniyordum: pazara giriş, moda işi, lüks veya müşteri ilişkileri. Daha sonra MBA, moda tarihi bilgimi pekiştirdiğim IFA Paris – Polimoda cursus kapsamında Floransa’da okumama izin verdi. Her yönden güçlü bir deneyim.

M.T.: Daha sonra Şanghay’a geri döndünüz…

Corinne Tehini: Çinli bir şirket olan Asobio’ya (Cobest grubu) baş stilist olarak katıldım. Zara ve Mango’dan iş arkadaşları geliyordu. Tekniğe ilgi duydum: malzemelerin yapısı, tedarikçiler… Ardından, Beaumanoir Grubunun acenteleri olan bir Fransız grubu olan Network Sourcing’e katıldım. Sandro, Mage, Morgan ve hızlı moda markalarıyla çalıştık… Biraz sonra, 2013 yılında H&M tarafından işe alındım.

M.T.: O zamanlar sadece dev bir adım değildi: Hızlı moda dünyasının devlerinden birine ve dahası Çin’e katıldınız!

Corinne Tehini: H&M, dünya çapında 4000 mağazasıyla – ve her gün değişiyor – gerçekten de oldukça büyük. Burada Çin Bölge ofislerinde 500 kişiyiz ve Şanghay’da 5 kattan fazla yer işgal ediyoruz.

M.T.: O zaman H&M’deki rolünüz neydi?

Corinne Tehini: Ben bir trend geliştiriciydim. Merkezden trendler aldım ve geliştirdim. Satın alınabilir ve uygulanabilir malzemeler yarattım ve tasarımın doğru değirmenlerle uyumlu olması gerekiyordu. İçeride de etkinlikler ve sergiler düzenlendi. Ama 6 yıl sonra diyelim ki bir değişikliğe ihtiyacım oldu. Daha sonra Arket’te bir pozisyon mevcuttu. Grup, stil, moda ve trendler konusunda deneyimli, teknik altyapıya sahip bir profil arıyordu. Bana yakıştı ve ben de atladım!

M.T.: Şimdi Arket’teki göreviniz nedir?

Corinne Tehini: Kıdemli Araştırma ve Geliştirmeciyim. Benim yetkimde çok ilgili ve üst düzey 2 yöneticim var ve satın alma ofisi ile çalışıyoruz. Dünya çapında sadece 18 mağazası olan yeni bir oluşum olan Arket’te, grup içindeki diğer markalarla temas halindeyiz. H&M’den geldiğim için tedarikçilere destek veriyorum. Arket, Kadınlar, Erkekler, Çocuklar ve Evler için çevreye duyarlı ve şeffaf güzel bir yaşam tarzı markasıdır. Çevrimiçi müşteriler, sürdürülebilirlik ve kumaş ve giysi üreten fabrikalar konusunda tam şeffaflığa sahiptir.

M.T.: Kesinlikle, moda endüstrisinde bu çevreye duyarlı vicdan hakkında çok şey konuşuluyor – oldukça kirletici bir endüstri… Ayrıca modaya uygun bir trend mi?

Corinne Tehini: Gelecek zaten bu. Konu artık moda okullarında öğretiliyor – IFA Paris yapıyor ve bu iyi. Ayrıca konunun üniversitelerde, örneğin mühendislikte kazanması gerekiyor. Bilgi birikimi çok büyük. Çin de önde. Avrupa’da geri dönüştürülmüş pamuk veya polyester hakkında çok konuştuğumuzda, Çin bunu zaten yapıyordu. Çin, muhtemelen malzemeleri geri dönüştürmek için en çok çaba harcayan pazar. Hükümet kısıtlamalar getirdi ve sayısız marka ve şirket bunları uyguluyor.

M.T.: Trendler konusunda uzmansınız, Şanghay’daki moda pazarını nasıl değiştiriyorsunuz?

Corinne Tehini: Perakendede üretimden daha az yer alıyorum ve özellikle fiyatlardaki gelişmelere veya fabrikalardaki yeni kısıtlamalara tanık oluyorum. Belli bir ayrıcalıkla giyinmek isteyen kolay ve şık bir müşteri sayesinde küçük markaların Şanghay’da iyi durumda olduğunu görüyorum. Bununla birlikte, kitle pazarı zirveye devam ediyor. Ve tanık olduğumuz şey, hala çevrimiçi patlamadır. H&M’de bile çevrimiçi alan çok başarılı ve özellikle Tmall’da (Taobao aracılığıyla erişilen, markalara ayrılmış resmi mağazalar platformu, editörün notu). H&M, yaklaşık bir yıl önce Tmall’da açıldı ve sonuç üstel.

M.T.: Beyrut’ta doğan küçük kız, çocukken daha sonra Çin’deki büyük bir uluslararası moda grubunun kaderi için harekete geçeceğini hiç tahmin etmedi!

Corinne Tehini: Çin’deki modadan, kitlesel pazardan bahsediyorum ama size bir güven borçluyum: hikayemin başında modada çalışmak istemiyordum. Hayalim mimar ve şehir tasarımcısı olmaktı. Beyrut Üniversitesi’ndeki yarışmayı geçtim ve kabul edildim. Ama o zamanlar bu çalışmalar çok pahalıydı ve ben geri döndüm. Sonunda bir moda okuluna başvurdum! Bazen istediğimizi yapmıyoruz ve hayat bizi başka bir yola sürüklüyor. Ve neden olmasın? Kader beni bu oldukça endüstriyel ve oldukça eski moda Güney Çin’deki Guanghzou’ya götürdü ve bu ülke beni şekillendirdi. Kariyerim ve kişiliğimin en çok geliştiği yer burası. Büyüdüğüm ve olgunlaştığım yer orası. Bugün Şanghay’da yaşıyorum ve çalışıyorum ve kendimi çok iyi hissediyorum. Çince dahil 5 dil biliyorum ve işte buradayım, bir İtalyanla evliyim! Birkaç kez Lübnan’a gittim ve kendi ülkemde kendimi yabancı hissettim… Asıl evim Çin! Burası Şanghay, diğer yerlerden daha çok!

Corinne’in mezun olduğu program hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu adrese bakın: Moda Yönetimi MBA – Moda İşletmeciliği