Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Dziedzorm Adjei – IFA Paris Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Mezunu

By Haziran, 2020Nisan 16th, 2022No Comments

“IFA Paris’ten mezun olmak hayatımdaki en dikkat çekici dönüm noktasıydı!”

2018 yılında IFA Paris’ten mezun olan yetenekli Ganalı moda tasarımcısı Dziedzorm Adjei, Paris’te kişiliğinin ve en yeni koleksiyonunun yansıması olan kendi markası ADjéi’yi yarattı. Gelecek vaad eden bir yetenek ve “sürekli gezgin” ile ilk röportaj!

Michel Temman: Dziedzorm, bize yoğun zamanınızın bir kısmını ayırdığınız için teşekkür ederiz! Gana’nın neresinden geliyorsunuz ve lütfen bize biraz kendinizden ve kreatif yolculuğunuzdan bahsedin. Planet fashion’a nasıl katıldınız?

Dziedzorm Adjei: Benim adım Dziedzorm Kwasi Adjei ve çoğunlukla «Mösyö Adjei» olarak tanınıyorum! Paris kökenli bir tasarımcıyım ama aslen Gana’dan geliyorum. Aslında Accra’da doğdum ama Accra’nın bir parçası olan Tema adında bir şehirde büyüdüm. Tema bir sanayi şehri ve şehirde diğer batı Afrika ülkelerine hizmet veren bir ana liman ve bir tali liman bulunuyor. Aynı zamanda birinci sınıf Ganalı müzisyenler de dahil olmak üzere birçok yetenek yetiştiren de bir şehir. Moda alanındaki kariyerim oldukça yeni; çünkü Paris’te detaylarını kişiliğimden alarak yapılandırılmış ve aynı zamanda benim soyadım olan ADjéi markası altında bir niş marka yarattım.

M.T.: Lütfen bize Gana’daki çocukluğunuzdan bahseder misiniz?

Dziedzorm Adjei:
Gana’daki çocukluğum biraz eğlenceliydi; ancak, farklı koşullar nedeniyle bazı seviyelerde okul değiştirmem gerektiğinden biraz da zorlayıcıydı. Hayatım daha çok yeni arkadaşlıklar kurmak ve kültür alışverişinde bulunmak zorunda kalarak, değişime ve yerleşime uyum sağlama üzerine kuruluydu. Bu nedenle, pek rahat değildim ama kendimi, bugün doğduğum ülkeden farklı bir ülkedeki bir şehirde yaşarken bulma durumuna alışmaya çalıştığım için bu oldukça anlaşılabilir bir durum. En ilginç yanı seyahat etmenin en sevdiğim hobilerimden biri olması. Dolaşıp etrafta gezinmek için doğmuş olabilirim.

M.T.: Ya aileniz?

Dziedzorm Adjei: Annem, babam ve iki erkek kardeşimden oluşan beş kişilik bir aileden geliyorum. Ailemden söz etmem gerekirse, hepimizin sanata ne ölçüde eğilim gösterdiğimiz hakkında konuşmayı tercih ederim.

Babamdan başlayarak, İngilizce okutmanı olan ancak sanatını ağırlıklı olarak şiir ve düzyazı şeklinde ifade eden Dr Mawuli Adjei. Ağabeylerimden biri olan Dr Sela Kodjo Adjei, Gana Ulusal Film ve Televizyon Enstitüsü’nde öğretim görevlisi ve aynı zamanda serbest zamanlı bir illüstratör, ressam ve grafik tasarımcı.

M.T.: Siz bir kreatörsünüz. Hayalinizi gerçekleştirmek ve kendi markanızı oluşturmak uzun bir yolculuk muydu?

Dziedzorm Adjei: Seçtiğim bu yol aslında; kendimi bildim bileli alışveriş yapmayı çok sevdiğimden, özellikle de ayakkabı alışverişi, yaşam tarzımla bizzat örtüşen ve modaya olan sevgimin başladığı yer. Bu yolculuk insanı fiziksel, ruhsal, duygusal, zihinsel olarak tükettiğinden, oldukça zor olduğunu söyleyebilirim. Ancak, bunun aynı zamanda son koleksiyonumda büyük bir etkisi oldu: «En Güçlünün Hayatta Kalması».

M.T.: IFA Paris’e nasıl katıldınız ve oradaki eğitiminiz ne kadar değerli?

Dziedzorm Adjei: IFA Paris’i keşfetmek, hayatımda verdiğim en zor kararın sonucuydu. O zamanlar Gana Üniversitesi’ndeki ikinci yılımda Sosyoloji öğrenimini bırakmak ile aslında yapmak istediğim şeye sıfırdan başlamak arasında kaldım. İçgüdülerimi izledim, o anda nerede olmak istediğimi biliyordum. Sonunda bir aile dostunun tavsiyeleri ve çevrimiçi aramalar doğrultusunda moda eğitimi almak üzere IFA Paris’e başvurmaya karar verdim. Moda Tasarımı Lisans eğitimim sırasında IFA Paris’teki çalışmalarım benim için çok değerliydi, çünkü nereden geldiğimi, nerede olduğumu ve nerede olmak istediğimi biliyordum. IFA’da gerçekten moda konusunda zengin bir bilgi ve beceri kazandım. Ayrıca, modaya ilişkin düşünce yapım da çok genişledi. 2018 yılında IFA Paris’in Moda Tasarımı Lisans Programı’ndan mezun olmak hayatımdaki en dikkat çekici dönüm noktasıydı!

Dziedzorm Adjei

M.T.: En yeni koleksiyonunuzu nasıl yarattınız ve ADjéi markanızın DNA’sını tanımlar mısınız?

Dziedzorm Adjei: IFA Paris’in Moda Tasarımı Lisans Programı’ndan mezun olduktan bir yıl sonra, aynı zamanda en büyük başarım ve gururum olan ADjéi markasını başarıyla yarattım. Markanın kreatif direktörü olarak, İlkbahar/Yaz sezonuna yönelik Paris Moda Haftası boyunca görücüye çıkan bir kapsül koleksiyonunu içeren ilk büyük koleksiyonumu gerçekleştirdim ve ardından yaşayan organizmaların hayatta kalmasından ve bunu insanların ortak kişilik özellikleriyle ilişkilendirilmesinden esinlenen ana koleksiyonun görücüye çıkması izledi. ADjéi, daha önce belirttiğim gibi kişiliğimin etrafında inşa edilmiş bir marka: İnsanların daha bağlı hissetmelerini ve markayı kimliğimle ilişkilendirmelerini istiyorum. Adjei adı soyadım ama markanın é harfinin üstünde bir çıkıntı var, bu da ona bir miktar Fransız havası katıyor ve oturduğum Paris şehrine daha bağlı olmamı sağlıyor. Sanırım bu markayı niş bir marka olarak korumak ve müşterilerle iyi kişisel ilişkiler kurabilmek istiyorum.

M.T.: Birkaç yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz ?

Dziedzorm Adjei: Kreasyonun birçok alanına büyük katkıda bulunmayı umuyorum. Kendimi sadece kıyafet hazırlarken görmüyorum. Çok farklı şeyler yapan ve birçok insanın aidiyet hissetmesini sağlayan çok yönlü bir insan olmak istiyorum. Her yerde her şeyden biraz yapmak istiyorum, kendimi bulduğum her yerde fikir yaratmak, ürün yaratmak ve fırsat yaratmak gibi etkili bir kreatör olarak görülmek istiyorum.

M.T.: Bize Gana’dan ve Gana’nın moda mizanseninden bahsedin. İkisinin de ne yönde evrildiğini düşünüyorsunuz?

Dziedzorm Adjei: Doğduğum ülke olarak Gana, turizm ve misafirperverlik açısından birçok şey sunabilecek oldukça güzel bir Batı Afrika ülkesi. İnsanlar oldukça nazik ve misafirperver. Tipik bir Afrika ülkesi olarak Gana, yemek, müzik, dil ve aklınıza gelebilecek daha pek çok açıdan barındırdığı zengin kültürüyle övünebilir. Gana modası son zamanlarda dünya çapında oldukça tanındı. Bana göre, Gana günümüzde tasarımcıların sadece erkek ve kadın terziler olarak görüldüğü geçmişe kıyasla modayı gayet iyi kucaklıyor. Bugün, artık sanatlarını ve fikirlerini daha iyi ifade edebilen ve çok daha geniş bir kitleye ulaşabilen kreatif eserlerin ve içerik oluşturucuların görünürlüğünü artırmak için gelen internet ve sosyal medyanın hakkını vereceğim. Son olarak, Ganalı tasarımcıları ve diğer Afrikalı tasarımcıları bir bütün olarak tanıtmaya yardımcı olan ve Ganalı ve Afrika modasına umut veren Gana Moda Haftası etkinliği olduğu için çok mutluyum. Afrika mirasımla gerçekten gurur duyuyorum!

Dziedzorm’un devam ettiği program hakkında daha fazla bilgi için: Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı