Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Ehryl O’Rourke – IFA Paris MBA Moda Yönetimi – Moda Medyası Mezunu

By Şubat, 2019Nisan 16th, 2022No Comments

“IFA Paris, bizi konfor bölgemizden çıkmaya teşvik ediyor!”

IFA Paris’in MBA Evrensel Moda Medya programından mezun olan Amerikalı ve dinamik Ehryl O’Rourke, Paris’te MTV France ve CNN International’da çalıştığı ve ortağı Leah Li ile birlikte OuiBridge’i kurduğu Paris’te bulunuyor.

Michel Temman: Ehryl, Amerika Birleşik Devletleri’nden neresindeniz? IFA Paris’teki moda çalışmalarınız ve OuiBridge’in oluşumuna kadar bize kendiniz ve çizdiğiniz yol hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Ehryl O’Rourke

Ehryl O’Rourke: Ehryl ORourke: Boston, Massachusetts’in dışındaki Hopkinton adında küçük bir banliyö kasabasında büyüdüm. Ünlü Boston Maratonu’nun başladığı yer. Bunu “ün kazanma iddiamız” olarak değerlendiriyoruz. Büyürken, çoğu insanın hayatını planladıklarını sanıyordum… ama benim değil. Daha fazlasını istedim, oraya nasıl gideceğimi bilemedim. Kişisel ve profesyonel düzeyde birçok engel aşmıştım, ancak hiçbir şey beni uzun vadede ilgilenecek kadar tatmin etmedi veya meydan okumamıştı. Bu kendini yansıtma zamanında, özellikle Asya ve Avrupa’da dünyayı dolaştım ve ABD’den ayrılmak zorunda olduğumu biliyordum. Bu nedenle, Boston Üniversitesi’ndeki Uluslararası İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, Paris’te Fransızca dilini öğrenmek için ülkeyi terk etmeye karar verdim. İlk geldiğimde, Viacom International (MTV Fransa, Nickelodeon, GameOne, J-One) ve CNN International gibi büyük kurumsal medya şirketleri için çalıştım. Medya sektöründen keyif aldım, ancak profesyonel kariyerimden hala yeterince memnun değildim. Yine, daha fazlasını istedim, bu yüzden, sağ beyin yaratıcılığım, dışa dönüklüğüm ve “girişimci” doğam gereği, IFA Paris’te MBA yapmaya karar verdim. Her zaman modaya ve sanata düşkündüm, ama her zaman iş odaklı bir zihni korudum. IFA Paris’ten mezun olduktan sonra, sektörde başarılı olmak isteyen binlerce modacı ile rekabet etmek kolay olmadı. Gerçekten mağlup hissettiğim zamanlar oldu. Ancak, bazılarının bir şirket kurmaya istekli olduğum yerin burası olduğuna inanıyorum.

M.T.: 2018’de IFA Paris’in MBA Moda Medyası programından mezun oldunuz. Neden bu programı yapmaya karar verdiniz ve bu ne kadar değerliydi? Vizyonunuzu, hatta kendinizi değiştiren bilgi, pratik beceri veya fikirler açısından ne öğrendiniz?

Ehryl O’Rourke: Viacom International ve CNN International gibi şirketlerde çalışmak gerçekten gözlerimi pazarlama, reklam ve gazeteciliğe açtı. Bu süre zarfında, medyayı daha fazla takip etmek istediğime karar verdim, daha ziyade zihinsel olarak beni yaratıcı bir düzeyde sorgulayacak olan daha çeşitli bir endüstride. Çok az şey biliyordum, moda okumak da duygusal bir düzeyde bana meydan okuyacaktı. Okula “moda” için gidenlerle ilgili bu klişe yanılgısı var gibi görünüyor. Moda okumak isteyenlerin çoğu sadece alışveriş yapmaktan ya da kendilerini şekillendirmekten zevk aldıkları için gider. İnsanlar, modanın tarihimizin, bir sanat ve ifade biçiminin, milyarlarca avroluk bir işletmenin, toplumumuzun kültürünün bir parçası olduğunu ve geleceğimizin görmezden gelemeyeceğimizin önemli bir parçası olduğunu anlamıyor. Bunların çoğunu IFA Paris’te öğrendim. Daha derin bir kişisel düzeyde, yoluma çıkan duygusal mücadelenin üstesinden gelebileceğimi öğrendim. Modayla çalışmak kalbin zayıflığı için değildir. Birçok meslekte olduğu gibi, özellikle moda gibi bir alanda tutku duymanız gerekir. IFA Paris çok güvenli ve özenli bir öğrenim ortamı, ancak aynı zamanda bizi konfor alanımızın dışına çıkmaya ve bu yolculuğa kucak açmaya teşvik ediyor!

Leah Li (OuiBridge)

M.T.: Mezun olduktan hemen sonra, ortağınız Leah Li ile birlikte danışmanlık ajansı ve web platformu OuiBridge’i başlattınız. OuiBridge Fransızca ve İngilizce karışımı bir isimdir – macera nasıl başladı?

Ehryl O’Rourke: Moda içerikli ilk stajım sırasında, Paris’te bulunan ve çocuk giyiminde uzmanlaşmış bir moda lüks e-ticaret şirketi olan Melijoe adlı bir şirkette Çinli ortağım Leah ile tanıştım. İkimiz de Pazarlama, Halkla İlişkiler / İletişim bölümünde çalıştık. Bu süre zarfında, Çin ve Çin kültürü hakkında çok konuştuk, çünkü IFA Paris’teki son sömestrde Şanghay’da yurtdışında okudum. Birlikte bir şirket kuracağımızı söyleyerek hep şaka yapardık, ama asla başaracağımızı düşünmemiştik. Rastgele bir gün, hem iş aramaktan bıktık hem de bir şirket kurmaya karar verdik … İşimiz, markaların ve tasarımcıların yeni bir pazarda (Amerika, Avrupa ve Çin başta olmak üzere) poz kazanmalarına yardımcı olmaktı. Bir kıtadan diğerine bir “köprü” oluşturmak istedik. İlk baştaki ismimiz WeBridge’di, yani biz (şirketimiz), markanızın yeni bir pazara girmesine yardımcı olacağız. Ancak, Paris’te yer aldığımızdan, bunu bir teşvik kelimesi olarak OUI olarak değiştireceğimize karar verdik. “Evet, sizi yeni bir pazara götürebiliriz.” Sanırım İngilizce dilbilgisi açısından bir eşsesli sözcük olarak kabul edilebilir… Akılda kalıcı olduğunu düşündüm.

M.T.: OuiBridge çok enine ve sınır ötesi görünüyor. Bunu tanıtıp bize, Leah ile sizin bu şirketinizin Paris’teki geleceğini nasıl gördüğünüzü söyleyebilir misiniz?

Ehryl O’Rourke: Gerçekten, çok enine ve sınır ötesi. Bu bizim işimizin iskeleti. OuiBridge şu anda Paris’te olmasına rağmen, sonunda (çok yakında) Çin’de meşru bir iş olarak açacağız, çünkü marka ve tasarımcılar için iletişim ve PR açısından% 100 gerekli. Örneğin, resmi WeChat hesapları açmamız gerekecek. WeChat, Çin iletişiminin ve ticaretinin ayrılmaz bir parçasıdır. Çin’de tüzel kişilik olmadan bunu yapamayız. Tanrıya şükür ortağım Çin’de doğmuş ve büyümüş bir Çin vatandaşı! Ancak, Paris, şirketin tarihi ve kentin kendisinden dolayı daima merkezimizin yeri olacak.

M.T.: Acentanız herhangi bir yerdeki genç girişimcileri hedef alıyor – hatta Çin’de bile değil mi? Başka ne tür hizmetler ve özellikler sunuyorsunuz?

Ehryl O’Rourke: Evet, herhangi bir yerde bulunan. Fransız pazarına giriş yapmak için Toronto’dan, ve bir diğeri de Fransa’dan Çin pazarına girmek isteyen bir marka bizimle irtibata geçti. Hizmetlerimiz birbirine bağlı. Danışmanlıktan, halkla ilişkilere ve içerik yaratmaya kadar genişler. Örneğin, gerekli olmayan markalar veya tasarımcılar henüz yurtdışına çıkacak bütçeye sahipler, ancak piyasadaki önerimizi ve / veya nasıl başlayabileceklerini istiyoruz, danışmanlık hizmetlerimizin bir parçası. Halkla ilişkiler hizmetlerimiz genellikle daha fazla geçerlidir. Hem müşterimiz hem de OuiBridge’in ülke dışına çıkmadan poz kazanmalarına yardımcı olacak diğer şirketlerle potansiyel ortaklıkların yanı sıra, Avrupa ve Çin’de geliştirdiğimiz bazı medya bağlantılarımız var. İçerik oluşturma oldukça yalındır!

Ehryl O’Rourke

M.T.: Bugün genç bir girişimci olarak ana zorluklarınız neler? Çalışmalarınız sırasında öğrenilen teoriden piyasanın somut taleplerine nasıl geldiniz?

Ehryl O’Rourke: Belli ki, mali mücadele var. Yarı zamanlı bir Moda Editörlüğü işinin yanı sıra tam zamanlı bir iş yapıyorum ve OuiBridge’i kuruyorum. Zaman yönetimi çok önemlidir. Bununla birlikte, bugün karşılaştığımız en büyük zorluk Fransız yönetimi (özellikle bir yabancı olarak) ve ismimizi oradan çıkarmaktır. Bunlar her zaman bir genç girişimcinin yüzleşmesi gereken en büyük mücadeledir. Çalışmalarımda ve hayatımda öğrendiğim her şeyin birikmesinin, hayallerimin gerçekleşmesi için gereken güçlü kabuğu inşa etmeme gerçekten yardımcı olduğunu düşünüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi, Uluslararası İşletme okudum, yani uluslararası bir ortamda bir işletme oluşturmak için gerekli bilgi ve becerilere sahiptim. IFA Paris pastamın üzerindeki kremamdı. Evrensel moda pazarlamacılığı ve iletişim konularında öğrendiğim birçok şey için IFA Paris’e teşekkür etmeliyim, aksi takdirde OuiBridge işletme modeli ortadan kalkacaktı. Moda ve lüks son derece hızlı hareket ediyor. Pazarımla alakalı kalmak için Jing Daily’den veya Business of Fashion’dan en az bir makale okumaya çalışıyorum. Sektördeki gerekli trendlerle ilgili olmazsanız, piyasadaki müşteriyi geldiği kadar çabuk kaybedebilirsiniz!

M.T.: Şu anda hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz? OuiBridge’in mevcut misyonlarının doğası nedir?

Ehryl O’Rourke

Ehryl O’Rourke: Artık projelerimiz oldukça heyecan verici. Çin’den gelen ve aynı zamanda Armani için de çalışan markalardan birisi için, koruyucu bir PR / Pazarlama stratejisi oluşturma düşüncemiz var, yani geleneksel pop-up mağazası olmadan isimlerini çıkarmanın yollarını düşünüyoruz. Onlara yeniden markalaşma konusunda da yardımcı oluyoruz.

M.T.: Gelecekte kendi şirketlerini kurmak isteyen öğrencilere yönelik tavsiyelerin neler?

Ehryl O’Rourke: İlk tavsiyem girişimciliğin onlar için uygun olduğundan emin olmaları, çünkü bu engebeli bir yol olabilir. Bazen olmasa da, ki bu gerçekten harika! Benim gibi hız trenine binmek isteyenler için, bir süre bir şirket için çalışmayı ve bir moda endüstrisinde bir şirketin nasıl çalıştığını ilk elden görmenizi öneririm. En azından ne yaptığınızın temellerini bilmeniz önemlidir. İyi bir anlayışa sahip olduğunuzda, düşünün ve bu sıçramayı yapın! İkinci tavsiyem asla pes etmemekti. Cesaretini kırmak yolculuğun bir parçası, ama eğer hayalin bir gün kendine ait bir şirkete sahip olmak ise, yap. Eğer IFA Paris’in bana öğrettiği bir şey varsa, bu sizin konforlu bölgenizden çıkıp, o fiziksel ve duygusal acılarla savaşmak ve bu hayali gerçeğe dönüştürmekti.

Ehryl’in çalıştığı program hakkında daha fazla bilgi için lütfen bakınız: MBA Moda Yönetimi – Moda Medyası

OuiBridge hakkında daha fazla bilgi edinmek için göz atabilirsiniz: www.ouibridge.com