Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Ekaterina Lambert – IFA Paris Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Mezunu

By Ekim, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

Rusya doğumlu dinamik Ekaterina Lambert, tüm moda ihtiyaçları için tasarlanan ve moda ikonu haline gelmek isteyen takipçilerine stil ilhamı ve tavsiyesi sağlayan yeni uygulama FashIcon’un kurucusudur. Ayrıca, son zamanlarda Bazaar China ve Vogue China tarafından sön plana çıkarılan parlak bir yaratıcı ve moda stilistidir.

Michel Temman: Ekaterina, önce hikayeni ve geçmişini öğrenebilir miyiz?

Ekaterina Lambert: Rusya’da küçük bir şehirde dünyaya geldim ve genç yaşlarımdan beri hayatım boyunca aslında insanoğlunun güzelliğini – güzelliklerini aramakta olduğumu hissettim! Ve şunu belirtmeliyim ki kolay değildi, çünkü 90’lı yılların başlarında etrafımda çok fazla ilham kaynağı yoktu. Ancak çevremdekilerin çoğundan farklıydım. Ve her gün şöyle bir şey duymak zordu: “Hey, ne biçim giyiyorsun? Kim olduğunu sanıyorsun! Acayip şey! ” Böyle bir durumda gidilecek iki yol var: her şeyden vazgeçip toplumu takip edin veya ne olursa olsun kendinize sadık kalın ve öne çıkın! Ve tabii ki ikinci seçeneği seçtim. Çocukluğum kim olduğumla ilgili günlük bir savaştı. Ama hepsi beni daha güçlü yaptı. Öğrendiklerim her zaman hedeflerime ulaşmak, asla vazgeçmemek ve tanrılarıma güvenmekti

M.T.: Moda için yaşayacağınızın nasıl ve ne zaman farkına vardınız?

Ekaterina Lambert: 9 yaşında ilk moda dergilerimi aldım ve ilk kez FashionTV’yi izledim! Ve hepsi buydu! Modaya, güzel insanlara, şaşırtıcı kıyafetlere ve muhteşem makyaja aşık oldum. 16 yaşında podyuma ilk adımımı attım. Her zaman bir model olmayı çok severdim, ancak başka şeyler daha da ilgimi çekmişti: kulis hayatı. Stil öğrenebileceğim yer burasıydı, koleksiyonun parçalarını karıştırmak ve tasarımcıları kıyafetleri karıştırıp eşleştirirken izlemek. Onların çalışmalarını gözlemleyerek saatler harcayabiliyor ve öğrenebiliyordum; giysiye giden herhangi bir küçük ayrıntıyı, herhangi bir ek parçayı kaçırmamaya çalışırdım. O zamandan bugüne pek çok şey oldu: Hayatımın aşkıyla tanıştım, güzel bir bebeğin annesi oldum ve giysilerimi kendim tasarlamaya başladım ve becerilerimi tüm IFA Paris öğretmenleri sayesinde daha üst bir seviyeye getirdim. Ama bütün bu yıllar boyunca o 9 yaşındaki küçük kız benimleydi ve dışarıya çıkıp güzel ve mutlu hissetmeden önce doğru seçimi yapmak için kendine ve başkalarına nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyordu. Bu yüzden kocamla kafamdaki tüm fikirleri konuşmaya devam ettim, ta ki bana “Yeter, bu konuda bir şeyler yap!” diyene kadar. İşte bu FashIcon’un doğduğu andır.

M.T.: Neden, ne zaman ve nasıl FashIcon’u yarattınız? Konsepti nedir?

Ekaterina Lambert

Ekaterina Lambert: FashIcon topluluğunu fikrinin 21 yıl önce doğduğuna inanıyorum, bu küçük kız modayı keşfetmeye başladığında. O zamandan beri insanları sokaklarda analiz ediyordum, ne giyiyorlar, nasıl yürüyorlar, ne konuşuyorlar, nasıl hareket ediyorlar gibi. O zamanlar, FashionTV’deki insanların neden bu kadar güler yüzlü, muhteşem, çok şık olduğunu anlayamadım ve bu dünyanın her gün etrafımda gördüğüm şeyden ne kadar uzak olduğuna inanamadım. Ve o zamanlar fikrimin doğduğuna inanıyorum: rüyayı gerçek hayata dönüştürmek. Herkesin kendine özgü doğduğuna kesinlikle inanıyorum. Herkesin kendi tarzı var. FashIcon ile birbirlerini, seslerini günlük modada bulmalarına ve stilleri aracılığıyla kim olduklarını kutlamalarına yardımcı olan bir topluluk yaratmak istedim. Bu, tüm dünyanın moda ve stilini alıp elinize koyabilen bir uygulamadır. Halihazırda bir moda profesyoneliyseniz neden eserinizi tanıtmanızla birlikte benzersiz moda anlayışınızla diğerlerine ilham vermiyorsunuz? Stilinizden pek emin değil misiniz? Moda profesyonelleri size öğüt verecek! Gardrobunuz temelde gününüzün başlangıç ​​noktasıdır. Onu mükemmel yapın ve gerisini gelir!

Ekaterina Lambert tarafından tasarlanmıştır

M.T.: “FashIcon, saniyeler içinde tüm modadan en iyisini sunar.” Nasıl yani?

Ekaterina Lambert: Gündelik aktiviteler, büyük etkinlikler ve aradaki her şey için fikir arayan insanlar FashIcon’a gelirler! Ve ilham her an ortaya çıkabilir. FashIcon’un büyüsü buydu: her şey görsel, bu yüzden insanların sevdikleri fikirleri fark etmeleri kolay. Stilistler, modeller, moda öğrencileri, editörler, modacılar gibi moda insanlarından oluşan bir toplulukla başlar; daha sonra daha büyük bir kitleyi dahil ediyoruz. Artık tüm topluluk moda ve stille ilgilidir. Dolayısıyla, tonlarca ilgisiz görüntüyle karşılaşmanız gerekmiyor. Uygulamayı açıp içeriği görmekten çok memnunum: çok farklı ve benzersiz moda vizyonlarına sahip şık, güzel insanlar. Ve hepsi kelimenin tam anlamıyla parmak uçlarınızdadır.

Ekaterina Lambert

M.T.: Küresel olarak uygulamayı ve onun çeşitli işlevlerini ve en iyi hizmetlerini tanıtır mısın? Onu benzersiz kılan nedir?

Ekaterina Lambert: FashIcon’da, en yeni kombinleri ve en mükemmel fikirleri saniyeler içinde bulabilirsiniz. Dakikalar içerisinde görünüşünüzle ilgili geribildirim alın, “Anında tavsiye”. Örneğin: ne giyeceğiniz veya giymeyeceğinizden emin değil misiniz? Satın almak veya satın almamak? Tıklayın ve görüşlerine saygı duyduğunuz insanlardan beş dakika içinde geri bildirim alın. Böylece, farklı insanlar uygulamanın tadını çıkarabilir. Modayı takip mi ediyorsun yoksa modaya öncülük mü ediyorsun?? Kanıtla! Aktif olun, benzersiz tavsiyeler vererek başkalarının görünümlerini iyileştirmelerine yardımcı olun. Stilist durumunuzu geliştirin ve özel etkinlikler ve indirimlere krediler kazanın. Mesela herkes ne kadar harika giyindiğinizi mi söylüyor? FashIcon’taki kombinlerinizi paylaşın. Fashionista seviyenizi yükseltin, tanınır ol ve ödüllendiril. En sevilen yanlardan biri, herkesin büyük moda hediyeleri ile kendisini şımartabilmesidir. Uygulamada, her hafta büyük ödüller ve herkesin kazanma şansı var. Yapmanız gereken tek şey, profil sayfanızda kombin paylaşma, tavsiyede bulunma ve diğer kullanıcıları takip etmek gibi haftalık görevleri tamamlamak … Ödüller Prada, Tory Burch, Michael Kors, Alexander Wang ve daha fazlası olabilir!

Ekaterina Lambert

M.T.: FashIcon fikri uzun zaman önce mi aklınıza geldi?

Ekaterina Lambert: Evet, IFA Paris’ten Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisansını bitirmeden hemen önce. Hangi yönden yol alacağımdan emin olaya çalışıyordum. Arkadaşlarım sürekli, özellikle alışveriş yaptıkları esnada benin önerilerimi istiyorlardı. İşte tam da bu şekilde “acil öneri” fikrim doğdu. Her zaman sokaktaki insanlara bakıyordum ve birçoğunun iyi görünmek için ne kadar çabaladıklarınıancak hep ufak bazı bilgilerden yoksun olduklarını görüyordum… Evinizden kendiniz hakkında emin çıkarsanız, gününüzün daha iyi olacağına kesinlikle inanıyorum, sonra bir hafta, bir ay ve bütün bir hayat! Mutluluk duyduğunuzda hayatınızdaki yeni fırsatları ve yeni heyecan verici şeyleri ağırlamaya açıktır. Kendimi bulmam 21 yılımı aldı. Ve umarım FashIcon, birçok insanın günler içinde ne kadar güzel olduklarını fark etmesine yardımcı olur!

Ekaterina Lambert

M.T.: Güzel bir final koleksiyonu sunarak, IFA Paris Bachelor of Fashion Design & Technology’den mezun oldun. Orada ne öğrendin? Eğitimin sana kattıkları nelerdi?

Ekaterina Lambert: İlhamın her an gelebileceğini öğrendim. Bir şey yaratmaya başladıktan sonra zihniniz asla durmaz. Her gün milyonlarca düşünce arasından parlak düşüncenizi yakalamaya hazır olmanız gerekir. Ve çalıştığım tüm tasarım projeleri bana, plan çalışmıyorsa planı değiştirmem gerektiğini, ancak amacı değiştirmemem gerektiğini açıkca gösterdi! Tasarımınıza, fikrinize ve iş modelinize inanıyorsanız, ona sadık kalın! İşleri yoluna koyun ! Yolunuzu bulacaksınız. Sadece pes etmeyin!

M.T.: Sen aynı zamanda bir moda tasarımcısısın. Vizyonun, eserlerin ve estetiğin hakkında bize daha fazla bilgi verebilir misin?

Ekaterina Lambert

Ekaterina Lambert: İnsanlara yardım etmeyi seviyorum, ya da en azından hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyorum. Benim kişisel ve mesleki ideolojilerim buna dayanmaktadır. Benim estetik vizyonum … Şangay örneğiyle açıklayayım: Şanghay’ın cazibesini, inceliğini ve lüksünü şehir merkezinde bohem ile rahat ve pratik olarak birleştiriyor. Benim için her şey kumaşla başlar. Çünkü kumaş konuşur, aynen bir sanatçı ya da heykeltraş gibi. Bir kumaşı yapma lüksü ve elle yapmak benim sanatsal yanımdır. Bu nedenle mezuniyet koleksiyonuma gururla Couture adını verebilirim çünkü bütün kumaşlarda bolca el nakışı, dikiş ve kumaş transformasyonu var. Kıyafetleri oluşturduğumda bu asla bir moda şovu ile ilgili olmaz. Bu sadece gardırobumla ilgilidir, ve ne giyeceğim hakkındadır.

M.T.: Aslında, FashIcon ile yeni bir tür moda severler topluluğu inşa ediyorsun…

Ekaterina Lambert: FashIcon bir hayalperestler topluluğudur! Bu uygulama çok kişisel. Benim için kişisel, çünkü bu 21 yıldır büyüttüğüm bebeğim ve sonunda bebeğimin kendi başına durabildiğini ve onun gerçek dünyaya ilk adımlarını atabileceğini hissediyorum. Ve kim olduklarını göstermek, işlerini geliştirmek, fırsatlar bulmak, büyük hayalleri olan diğer insanlarla tanışmak, birbirlerine yardım etmekten çekinmeyen ve kim bilir belki de hayallerini gerçekleştiren diğer kullanıcılara da kişisel..

Ekaterina’nın IFA Paris’ten mezun olduğu program hakkında daha fazla bilgi edinmek için: Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı