Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Esha Oberoi, MBA Moda Yönetimi – Moda İşletmeciliği

By Nisan, 2021Nisan 22nd, 2022No Comments

Fashion Forward serisinde, IFA Paris mezunları, IFA Paris’teki çalışmalarının hayallerindeki işe girmenin yolunu nasıl açtığına dair fikir veriyor. Bugün, MBA Moda Yönetimi – Moda İşletmeciliği mezunu olan Esha Oberoi ile konuşuyoruz. Bollywood’daki bazı büyük isimler için stil yapmaktan keyif aldığını fark eden Esha, IFA Paris’in MBA Fashion Business ile kendini yeniden keşfetmek ve yaratıcılığını keşfetmek için Paris’e geldi.

Tanıyın:

İsim: Esha Oberoi

Uyruk: Hint

IFA Kampüsü: Paris

Okuduğu Program: MBA Moda Yönetimi – Moda İşletmeciliği

Instagram: @eshaoberoi & @ame_by_eo

En sevdiği ders: Koleksiyon Geliştirme, büyük ölçüde harika hocamız Anastasios Sofroniou sayesinde kesinlikle en sevdiğim derslerden biriydi. Her sınıf ilgi çekici tartışmalar ve münazaralarla doluydu, ödevler çok pratik ve eğlenceliydi. Pop kültürü, hip hop kültürü, lüks tarihi ve endüstride yaygın olan sosyo-politik meseleler gibi güneşin altındaki her şey ve modayla olan ilişkisi hakkında konuştuk. Son görevimiz için kendi markamızı yaratmaya ve üç yıllık kapsamlı bir mali planla bir sunum yapmaya teşvik edildik.

Şu anki projesi: Kısa bir süre önce lüks markalar için marka yönetimi ve pazarlamadan ayrıldıktan sonra, şu anda Hindistan’ın en büyük güzellik e-ticaret portalı olan Nykaa.com’da dijital pazarlamayı araştırıyor ve online işi yönetiyorum.Esha Oberoi

Esha Oberoi

Moda ilhamı: Çevreme, mevsimlere, çevremdeki insanlara ve benzeri şeylere bağlı olarak bu benim için gelişmeye devam ediyor, ancak 2000’lerin başı ve hip-hop, kişisel tarzımı büyük ölçüde etkiledi.

Bize biraz kendinizden ve geçmişinizden bahsedin – kimsiniz, nereden geliyorsunuz ve moda okumakla ilgilenmenizi sağlayan şey ne?

Lisansımı İşletme bölümünde, Toronto’daki Humber’dan pazarlama anadalıyla yaptım. Modaya her zaman ilgim olsa da, o zamanlar Hindistan’da şimdiki kadar büyük bir endüstri değildi. İşletme ve pazarlama ilkelerini incelemek, erken yaşta yönetim becerilerini geliştirmeye gerçekten yardımcı oldu ve pazarlama, satış, operasyonlar, dağıtım, finans ve istatistik dahil olmak üzere yönetimin temel alanlarını anlamak, kariyerim boyunca bana yardımcı oldu.

Hindistan’a döndüğümde, CAA-KWAN ile, yönettiğimiz ünlüler havuzu için markalı anlaşmaları belirlemeyi, kapatmayı ve hizmet vermeyi içeren bir Yetenek Temsilcisi olarak yolculuğuma başladım. Şirket, yeteneğimi gerçekten besledi ve beni doğru yöne yönlendirdi, bu da sonunda beni daha çok benim uzmanlık alanım olan Celebrity Styling’e yönlendirdi. Daha önce moda geçmişine sahip olmadığımdan, ilk bağımsız çekimimi yapmadan önce altı ay boyunca Bollywood’daki en iyi stilistlerden birine yardım ettim. Beş yıldan fazla bir süredir stil vermeye devam ettim ve çoğunlukla bundan gerçekten keyif aldım. Uzun yıllar bunu yaptıktan sonra kendimi ve kariyerimi yeniden keşfetme ihtiyacı hissettim çünkü zaman gerçekten değişti, tamamen dijital bir dünyada yaşıyorduk ve yaratıcı ifade eksikliğinden dolayı Bollywood’da çalışmaya devam etmek için o kadar ilham alamadım.

Esha Oberoi

Esha Oberoi

Aynı zamanda, Avrupa’da tatil yapıyordum ve yaratıcılığımı daha fazla keşfetmek için geri dönüp şehirde yaşama dürtüsünü hissettiğimde birkaç günlüğüne Paris’teydim. Araştırmamı yaptım, Fransa’daki en iyi beş MBA okuluna başvurdum ve hepsine girdim. Ancak IFA Paris, küresel bir kitleye hitap eden ve İngilizce MBA programı sunan tek moda okullarından biri olması nedeniyle her zaman ilk tercihim oldu.

Şu anda ne yapıyorsun ve bu konuda en heyecan verici olan ne?

Şu anda Nykaa.com’da bir sürü ilginç şey yaparak çalışıyorum! Birincisi, bu, güzellik, kişisel bakım, moda ve teknoloji alanında çığır açan şeyler yapan, kadın liderliğindeki bir şirkettir. Buradaki görevime 40 mağaza için perakende pazarlama yaparak başladım ve kısa süre sonra her şeyi dijital hale getirdim! Şu anda tüm işletmeler için grup düzeyinde banka, fin-tech ve diğer ortaklıklarla ilgileniyorum – Nykaa Man, Nykaa Beauty ve Nykaa Fashion, Ana Hat ve Performans Pazarlaması, Ünlü Ortaklıkları ve Dernekleri ile ilgileniyorum. Nykaa evreninin bir parçası olmanın en heyecan verici yanı, birlikte çalıştığım harika yetenek havuzu, zorlu ama eğlenceli olması, üzerinde çalıştığım projeler ve burada inşa ettiğimiz işin muazzam hacmi.

Esha Oberoi

Esha Oberoi

IFA Paris’te şu anki görevinizde size yardımcı olacak hangi becerileri öğrendiniz?

Her zaman rekabetten çok işbirliğine inandım. Bununla birlikte, IFA Paris’te geçirdiğim süre boyunca dünyanın farklı yerlerinden ve endüstrilerden büyük insan gruplarıyla yakın çalışmak, değer sistemimde bunu daha da sağlamlaştırmaya gerçekten yardımcı oldu.

Mevcut görevimin doğası gereği, firmanın farklı departmanları ve paydaşları ile çok yakın çalışıyorum. Büyük gruplar halinde çalışmak, etkili iletişim kurmak ve kriz yönetimi, şu anki görevimde bile yanımda taşıdığım bir şey.

IFA Paris ile geçirdiğiniz süre boyunca hangi kişisel projeleri üstlendiniz?

Daha önce de bahsettiğim gibi, Paris’e taşınmadan önce çok uzun bir süre ünlü bir stilisttim. Ancak ünlüler ve markalarla çalışmak çoğu zaman birçok sınırlamayı beraberinde getirir ve bu nedenle yaratıcı ifadenizden ödün verir. Sonsuza dek stil yapmaktan vazgeçmeye yemin etmiştim, ancak Paris’te geçirdiğim süre boyunca bazı harika sanatçılarla tanıştım. Bu işbirliklerinin çoğu, çevrimiçi bir görsel günlük oluşturmamla sonuçlandı. Yaklaşık iki yıl öncesinden canlı olarak çekilmek üzere hala birikmiş çekimlerim olsa da, bu, IFA Paris’te geçirdiğim süre boyunca nerede olduğumun gerçek bir ifadesi.

Esha Oberoi

Esha Oberoi

 

DÖRT kelimeyle, IFA Paris deneyiminizi tanımlayın:

Canlandırıcı, hayat değiştiren, zorlu ve besleyici.

Mevcut ve gelecekteki IFA Paris öğrencileri için hangi bilgelik sözleriniz var?

IFA Paris ile geçirdiğiniz süre boyunca zamanınızı ve kaynaklarınızdan en iyi şekilde yararlanın – diğer öğrenciler, öğretmenler ve içerik oluşturucularla ağ kurun. Özgeçmişiniz ne kadar harika olursa olsun, Paris’ten bir staj kitaplardan biridir. Paris Moda Haftası boyunca staj yapmak ve çeşitli çekimler için yetenekli sanatçılarla işbirliği yapmak için her fırsatı değerlendirdim! Kendinizi ve yaratıcılığınızı keşfedin. Ve son olarak, dışarı çıkın ve yeni insanlarla tanışın! Şehir yetenekli sanatçılarla dolu ve bir sonraki iş arkadaşınızla tanışıyor olabilirsiniz.

Bir IFA Paris “hayatta kalma araç takımı”na dahil etmek için üç şey seçebilseydiniz, bunlar ne olurdu?

Bol kahve, sınıf arkadaşlarınızdan öğrenmeye açıklık, işbirlikçi bir zihniyet.

Esha’nın Paris için ipuçları:

Ucuz yiyecekler: 5. bölgede yaşadım ve Rue Mouffetard’daki kreplerin üzerine yemin ettim

Arkadaşlarla takılacak yerler: Muhtemelen neredeyse her gün Seine kıyısındaki Pont Marie’ye gittim. Seine kıyısında yaşamak verdiğim en iyi kararlardan biriydi. Obermamma ve Big Love, harika şarap ve pizzaların diğer favorileri.

Ulaşım: Metro ve Velib’ler harikadır, ancak Paris’te yürümek gibisi yoktur!

Dinlenme: Jardin des Plantes ve Jardin du Luxembourg arasında yaşadım ve birçok akşamımı orada egzersiz yapıp dinlenerek geçirdim.

Yerel dilde en sevdiğin kelime: J’adore (Seviyorum)

Bu program hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: MBA Moda Yönetimi – Moda İşletmeciliği