Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezun Röportajı: Harsh Mann – IFA Paris MBA Lüks Marka Yönetimi Mezunu

By Mart, 2019Nisan 8th, 2022No Comments

“MBA eğitimi boyunca Paris’teki lüks endüstri profesyonelleri ile etkileşime girmek, başlı başına bir deneyimdi!”

Hindistan, Yeni Delhili ve IFA Paris MBA Lüks Marka Yönetimi mezunu olan Harsh Mann, yabancı ve yerel işletmelerin Hindistan lüks pazarına girişini kolaylaştırmak için Yeni Delhi’de kurulan bir karakol olan HM Lüks Danışmanlığı’nı kurdu.

Harsh Mann

Michel Temman: Hindistan’ın neresindensiniz? Lütfen bize IFA Paris’teki moda çalışmalarınıza ve HM Lüks Danışmanlık kurulumuna kadar kendiniz ve çizdiğiniz yol hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Harsh Mann: Öncelikle, bir IFA Paris MBA Lüks Marka Yönetimi mezunuyum ve bu, tüm bu süre boyunca yaptığım en iyi iş ve lüks marka danışmanlığımı yaratmada itici bir faktör oldu. Delhi’nin hayat dolu kentinden selamlıyorum. Çocukluğumdan beri, beni zorlayan yolları seçme konusunda bir hevesim vardı. Her zaman olaylara benzersiz yaklaşımlarla ilgilendim ve genellikle kimsenin aramayı seçmeyeceği yaratıcı bir yolu izledim. Bu da benim, hem toplum için hem de anlam ifade eden harika bir şey yapma tutkusuna sahip olmamı sağladı. İşte benim rüyamın başladığı yer, başarılı bir girişimci olmak ve bu lüks danışmanlığın oluşumu ile vizyonum ve yaratıcılığımla Hindistan lüks endüstrisinde iş yapmayı kolaylaştırmak.

M.T .: IFA Paris’in MBA Lüks Marka Yönetimi programından mezun oldunuz. Neden bu MBA programına kaydolmaya karar verdiniz ve bu ne kadar değerliydi? Özellikle lüks dünyayla ilgili vizyonunuzu değiştirmek adına ne öğrendiniz?

Harsh Mann: Hindistan’da perakende sektöründeki iş deneyimim sırasında lüks endüstrisinde çok büyük bir potansiyel gördüm. Bu yüzden, yeteneklerimi daha iyi hale getirmek ve lüks endüstrisi bilgimi daha da genişletmek için IFA Paris’e katılmaya karar verdim, çünkü lüks hakkında başka nereden öğrenebilirdim, ama Paris’te her şeyin anlamlı olduğu yerde. IFA Paris’in MBA programımızda sunduğu kurs modülleri, yapılması gereken yönetim listemdeki basamak taşları ile uyumluydu. Öğretim alanında kusursuz bir deneyime sahip olan fakülteden öğrenebilmek ve MBA eğitimimiz boyunca Paris’teki lüks endüstrisi profesyonelleriyle etkileşimde bulunma fırsatını elde etmek başlı başına bir deneyimdi.. IFA Paris, Paris’te, Şangay’da da birçok ülke ve milletten öğrenciyle eğitim almayı sunuyordu. Bu şehri keşfetmekle ilgilendim. Zaten meraklı aklım Paris’teki bilgi birikimi ve lüks dünyası anlayışıyla uçurulmuştu ve attığım her adımda, bana ve sektöre göre işleri önemli kılmak için nasıl doğru bir yerde olduğumu fark ettirdi. Paris şehrinden lüks ve güzel yaşam kültürünü tanımak başlı başına bir deneyimdi. Sonu gelmeyen sanat bilgisini moda ve miras ile birleştirmek, pastanın üzerine konulan kiraz süsü vermek gibiydi ve bu, sektördeki vizyonumu genişletti.

M.T .: HM Lüks Danışmanlığı’nı ne zaman, nasıl ve neden oluşturdunuz? Acentanızı tanıtır mısınız?

Harsh Mann: Bu lüks danışmanlığına neredeyse iki yıl önce, Hint endüstrisindeki yeni kurulan veya halihazırda kurulmuş firmalara mümkün olan en iyi yaratıcı çözümleri sunmak için başladım. HM Luxury Consultancy olarak, müşterilerimize – Hintli ve yabancı şirketler, lüks markalar – kaliteli yaratıcı çözümler sunmak vizyonumuzdur ve bizi 360 derece hizmet sağlayıcısı yapan marka olarak müşterilerimizin her ihtiyacına hitap ediyoruz. Kendi tabirimizle, kendimizi markaları yöneten ve başarıya giden engellerden kurtulmalarına yardımcı olan bir doktor olarak görüyoruz. Farklı demografiklere göre en iyi iş stratejilerini sağlamak ve işlerini yapma kolaylığını yatırımlarından en yüksek getiriyle elde etmek, müşterilerimize sunmaya çalıştığımız şeydir.

Örneğin, şu anda Hindistan’da, her iş profiline özel olarak hazırlanan gerilla pazarlama kampanyalarının uygulanması için hizmet sunan tek acentayız!

Harsh Mann: “Yapamayacağımı söylediler. Bu yüzden yaptım.”

M.T .: HM Luxury Consultancy ile tam olarak hedef kitleniz kimlerdir ve ilk projelerinizi tanıtıp temennilerinizden bahsedebilir misiniz?

Harsh Mann: Hedef kitlemiz, moda, otelcilik, yaşam tarzı, otomotiv, yiyecek ve içecek, emlak ve seyahat gibi pazardaki çeşitli endüstrilerdeki B2B profesyonellerini içerir. Ancak biz büyüdükçe, ilişkide olduğumuz işletmeler, caddelerini genişlemekten başka ufkumuzu daha büyük bir kitleye ulaştırmamıza yol açıyor. B2B’nin yanı sıra, lüks konsiyerj ve imaj danışmanlığında çeşitli kişiselleştirilmiş hizmetler içeren B2C caddelerinde de hizmet veriyoruz. İlk projelerimize bir örnek vermek gerekirse, Hindistan Himalaya bölgesinde bulunan Devadars adında lüks bir macera ve sağlıklı yaşam markasının oluşumu ve sağlıklı çalışması için marka hizmetleri verdik. Bir markanın çevrimiçi sunumunun kapıları aracılığıyla bir ömür boyu sonsuz deneyim hissi yaratabilmek zor bir işti. Ancak uyguladığımız ilk çalışmadan gurur duyuyoruz ve müşterimizin kazandığı başarıdan mutluyuz. Hindistan’daki herhangi bir yabancı aktörün çok zeki olması ve ülkeyi iyi tanıması gerektiğini unutmayalım. Mumbai ve Yeni Delhi tamamen farklı olan iki pazar. Onlara yardım etmek için buradayız.

M.T .: Günümüzde Hindistan lüks ve moda pazarlarını nasıl tanımlar ve tarif edersiniz?

Harsh Mann

Harsh Mann: On yıl önce, Hindistan’daki lüks endüstrisi şu anda olduğundan farklı bir şeydi. Hindistan’daki tüketim kalıpları değişti ve Hindistan’da hızla gelişen lüks markaların, yeni Hindistan’ın ihtiyaçlarını karşılamak için daha uygun planlar yürütmesi gerekiyor. Hindistan’da zaten pek çok yabancı şirket kuruldu: Louis Vuitton, Berluti… Liste sonsuz. Birçoğuyla konuşuyoruz ve hareketlerimizi destekliyorlar. Zamanlama iyidir, çünkü Hindistan’daki yeni tüketiciler daha fazla teşhir ediliyorlar ve lüks olgusunu daha iyi tanıyorlar ve ne istedikleri ve hizmetler açısından ne bekledikleri konusunda daha kesindirler. Bu tüketiciler, belirli bir incelikle iletişim kurmamızın zorunlu olması nedeniyle, dünya çapındaki markaların ürün ve hizmetlerinin kalitesini karşılaştırabilecek ve seyahat edebilecek kaynaklara sahiptir. Genç tüketiciler ve orta sınıf segmenti ile artan servet, nihai tüketicilere ulaşmak için perakende kültüründe yapay zeka ve dijitalizasyon dahil olmak üzere alternatif yöntemlerin yeni satış ve adaptasyon yollarını desteklemektedir. Hindistan’da lüks pazar şu anda 30 milyar doların üzerinde ve bazı faktörler zaman içinde bozulmadan kalırsa, önümüzdeki beş yıl içinde hızla büyümesi bekleniyor. Küresel pazardan etkilenme olgusu, bu lüks ürün ve hizmetleri bir istek olmaktan öte bir ihtiyaca dönüştürdü. Hintli düğün endüstrisi tarafından lüksün benimsenmesi, konukseverlik, moda, saat ve takı ve güzellik segmentlerine yardımcı olan göklerin tepesindeydi. Piyasayı kullanmak ve bu zamanda gelişmesine yardım etmek şu zamanda ihtiyacımız olan ve Hindistan’daki lüks endüstrisine sunduğumuz hizmetlerden elde etmek istediğimiz şeydir!

Harsh Mann’in mezun olduğu program hakkında daha fazla bilgi için lütfen Moda Yönetimi MBA Programı – Lüks Marka Yönetimine bakınız.