Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Joanna Reid – IFA Paris MBA Moda Medyası Mezunu

By Aralık, 2017Nisan 14th, 2022No Comments

“Stilden ve e-ticaretten dijital tasarıma ve fotoğrafçılığa kadar IFA Paris bana sağlam bir temel kazandırdı.”

Çocukluğundan beri moda tutkunu, İskoçya doğumlu Joanna Reid, IFA Paris MBA Evrensel Moda programından mezun oldu ve bize deneyimlerini anlattı.

Michel Temman: Joanna, bize ilk önce kendini tanıtabilir misin? Geçmişini ve parizyen hayatını?

Joanna Reid: 25 yaşındayım ve İskoçya’d St. Andrews’ün dışında küçük bir köyden geliyorum. Edinburg Üniversitesi’nde Fransızca ve sanat tarihi okumamın sayeisnde 5 yıldır Paris’te yaşıyorum. Bu, Paris’te École du Louvre’da bir yıl geçirmemi mümkün kıldı, ki bu inanılmaz bir deneyimdi. Yıl sonunda, yaz için kaldım ve Yasmine Eslami, Jaquemus ve Zana Bayne gibi markaları temsil eden bir PR ajansında yer aldım. Bu staj ve Paris’te yaşamak, kariyerimle daha yaratıcı bir şeyler yapmak ve moda endüstrisi hakkında daha fazla şey öğrenmemi sağladı. Edinburgh’daki derecemi bitirdiğimde, IFA Paris’teki Evrensel Moda Medya Programı’nda MBA yapmak için Paris’e döndüm ve o zamandan beri geriye hiç dönmedim. Ayrıca Şangay’da 3 ay geçirdim bu eğitim bir parçası olarak. Benim ilk Asya ziyaretimdi ve benim için gerçekten gözlerimi açan bir deneyim oldu.

Joanna Reid

M.T.: Ya kariyerinin başlangıcı?

Joanna Reid: Bugüne kadarki kariyerim oldukça karışık bir çantaya benziyor.  İskoçya’da perakende sektöründe çalışmaya başladım, sektörü çok beğenmedim ama yine de iyi bir deneyim oldu. MBA süresince bazı markalarda, fashion show’larda staj imkanı buldum. MBA eğitimimden sonra bir online moda dergisi olan NowFashion.com’da Halkla İlişkiler ve Dijital İçerik müdürünün asistanlığını yaptığım bir stajım oldu.  Orada geçirdiğim zamanı çok sevdim. Hergün fotoğrafçılarla, stilistlerle ve en önemlisi de muhteşem yaratıcı, zeki ve eğlenceli NowFashion ekibiyle beraberdim. Paris’te ayrıca Merci konsept mağazalarında, semaine.com websitesinde ve bazı showroomlarda çalıştım. Bu arada farklı dergiler için de yazılar yazıyorudum. Şu anda IMG Models’ta çalışıyorum Paris’te.  Yetenek bulma ve gelişim departmanındayım. Hem burada çalışmak hem de farklı dergilere yazılar yazmak çok yorucu olabiliyor ancak bunu şimdi yapmazsam bir daha yapamam. Aynın sektöre farklı pencerelerden bakmaya bayılıyorum.

Joanna Reid

M.T.: Şu anda Freelance yazarsın. Hangi tür medyaya ve ne konularda yazıyorsun? Özellikle moda ve yaşam tarzı hakkında mı?

Joanna Reid: Yazılı basında DULL, Alla Carta ve Bespoke için, online sitelerde de The Public House of Art, Ten Days in Paris, Studio International ve The telegraph için yazıyorum. Sanat işlerinden trendlere ve teknolojiye kadar farklı alanlarda yazıyorum. Tercih ettiğim yazım tarzı markalar ve tasarımcılar üzerine olan yazılar. İnsanlarla röportaj yapmaya ve ne düşündüklerini, hikayelerini yakından görmeyi gerçekten çok seviyorum. Bence insalarla röportaj yaptıktan sonra işlerini incelemek daha eğlenceli, çünkü o zaman hikayelerini, defileye çıkana kadar yaşadıklarını biliyor ve herşeyi daha iyi anlıyorsunuz.  Bunlara ek olarak markalar için basın açıklamaları da yazıyorum.

M.T.: Takip ettiğin ve beğendiğin dünya çapında moda ve yaşam tarzı konspetli online medya veya dergiler var mı?  

Joanna Reid: Daha önceleri online moda bloglarını okuyordum ama bugün sıkı takip ettiğim bir isim veremem. Sanırım moda blogçuluğu bu günlerde ölmekte. Moda ve yaşam tarsi hakkında okuyacaksam BoF, Dazed Digital ya da i-D’ye bakıyorum. Sanat kültür ve seyahat için de Le Monde Mag ve New York Times’I takip ediyorum. Çok fazla moda kitabı ve dergisi okuyorum. İnsanlar herhangi bir içeriğe gitmeden önce çok sayıda editörden şikayet ediyorlar ama ben bu yayına bayılıyorum. Fotoğraf, set tasarımı, modeller, sanatsal yönler, referanslar için bu kampanyaların çoğunu kullanıyorum. Tek seferde yakalanan iş miktarı çıldırdı ve bugün moda endüstrisini oluşturan çok sayıda insanı temsil ediyor. Sanatçı Prue Stent’in bağımlısıyım ve onun instagram’ına ve sitesine sıkça bakıyorum. Çalışmaları çok canlı ve arsız! Yakında evime onun çalışmalarından birinin kocaman bir baskısını almak istiyorum.  Lauren Fay’in iLüknstagram hesabı da şüphesiz ki takip etmeye bayıldıklarım arasında. Lükse ve şıklığa bakışı çok tutarlı. Yazılı basını da çok takip ediyorum. Britanyalı olarak AnOther, Daze ve LOVE’ı; Fransız ise Jalouse, Dull, Modzik, Antidote, Mastermind, Numero ve Self Service’i okumaktan zevk alıyorum. Şansıma, ofiste bu dergilerin çoğu mevcut. Ofr Kitapçısı, yeni yayınları takip etmek ve genel sanat ilhamı için Paris’teki en iyi yerlerden birisi. Sık sık parti verirler ve bence bu asla kötü bir fikir değil.

Joanna Reid

M.T.: 2014 MBA Evrensel Moda Medyası programından mezun oldun. IFA Paris’teki deneyimin neler kattı sana?

Joanna Reid: Çok şey kattı. IFa Paris’te okumadan önce, geçmişim sanat tarihi üzerineydi ve Erasmus süresince yaptığım staj ve bazı dergileri okumak dışında sektörde çok az deneyimin vardı. IFA Paris’te MBA yapmanın en iyi yanı, çok geniş bir alanda konuların ele alınması. E-ticaretten tüketici davranışlarına, stylingden fotoğrafçılığa kadar ve daha fazlası bu eğitim içeriğinde mevcut.  Çok fazla sunum ve projeler vardı ve bu oradaz geçirdiğim zamana kesinlikle değerdi. İş dünyasına girmeden önce moda endüstrisi ve çevresi hakkında çok sağlam bir bilgi ve temel sağladı bu bana.

M.T.: Yazılı ve dijital medyaya yazıyorsun. Moa medyası ve gazeteciliğindeki son trendleri nasıl yorumlarsın?

Joanna Reid

Joanna Reid: Evet şu anda ikisi için de yazıyorum ama aslıında bu biraz ilginç çünkü her ikisi de farklı tarzlara ihtiyaç duyar. Online’da daha fazla kelime odaklısındır ve bir an önce konuya gelmen ve yazıyı bitirmen gerekir ancak yazılı basında daha geniş yazma özgürlüğü var. DULL dergisinin en son sayısında bir bölüm için CMMN SDWN erkek giyim markasından Saif Bakir ve Emma Hedlund ile röportaj yaptım geçenlerde.  Moda medyası ve gazeteciliği daha hızlı ve dijital hale geliyor. Bence bu yüzden kurallar değişmekte ve bu da yeni bir tarz moda gazeteciliği ortaya çıkardı. Direkt yayınlar, Snapchat ve Instagram modanın gözünü bir dereceye kadar değiştirdi ve herhangi birisinin yorum yapabileceği erişilibilirliğe getirdi.  Bazıları için sorun şu oluyor; iyi moda gazeteciliğini ve heryerde tonal bulunan bilgi çöplüğünü ayırt edebilmek. Ben sonsuza kadar basılı medyanın tarafında olacağım. Ve bence çıkan moda kitaplarını ve basım sayılarını görmek cesaret verici.

M.T.: Aklında bu aralar özel bir proje veya isteğin var mı?

Joanna Reid: Şu anda yaptığım herşeyden çok memnunum. IMG Paris’te çalışmak ve yanı sıra yazılara devam etmeyi çok seviyorum. Moda Endüstrisini bir sürü farklı pencereden gördüğümü hissediyorum. Gelecekte markalara danışmanlık yapmayı ve yazılarıma devam etmeyi çok isterim. Başka bir amacımsa bir roman yazmak ve çizimlerini kendim yapmam. Hepsinin ötesinde yaratıcı alanda çalışmaya devam etek istiyorum. Moda hakkındaki en iyi şey bu, sürekli değişiyor ve zihinler gelişiyor. Böylelikle her zaman yeni ve keşfedilecek bir şeyler oluyor.

Joanna’nın eğitim aldığı program için: IFA Paris MBA Evrensel Moda Medyası