Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Kamila Boudová – IFA Paris MBA Moda Yönetimi – Moda İşletmeciliği Mezunu

By Mart, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

Paris ve Prag arasında yerleşik, Forbes ve Cosmopolitan tarafından röportaj yaplmış Kamila Boudova moda platformu Moyomi’nin ve “Sürdürülebilir Moda Günü”nün kurucu olmasının yanı sıra Çek Cumhuriyeti ve Slovakya için “Fashion Revolution” adlı uluslararası kampanyanın koordinatörüdür. o daima hareket halinde.

Michel Temman: Kendinizi tanıtabilir ve bize ülkenizdeki sürdürülebilir modada öncü rolünüz hakkında daha fazla bilgi verir misiniz?

Kamila Boudová: Çek kökenliyim, ancak son sekiz yılda Almanya, Londra, kısa süre Tanzanya, Şangay’da yaşadım ve şimdi Paris ile Prag arasında yerleştim. Bugün, zamanımın çoğunu sürdürülebilir modaya ayırıyorum. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’daki “Moda Devrimi” uluslararası kampanyasının ülke koordinatörüyüm. Mercedes-Benz Prag Moda Haftası boyunca, 30 markanın sürdürülebilir marka ve atölye çalışmalarının yer aldığı “Sürdürülebilir Moda Günü” nü düzenleyerek, yerel markaları destekleyen moda işi ve stratejik pazarlama ile ilgili atölyeler yapıyorum.

Kamila Boudová

M.T.: Çek ve Slovak modasına nasıl katıldınız?

Kamila Boudová: Şanghay’dan geri döndükten kısa süre sonra Prag’a taşındım. Mercedes-Benz Prag Moda Haftası organizatörlerine programlarına sürdürülebilir moda hakkında bir seminer hazırlanması önerisi ile yaklaştım ve kabul ettiler. Kısa bir süre sonra üniversitelerle işbirliği başlattım. Ben işletme, pazarlama ve ürün geliştirme öğretiyordum. Çok fazla talep olduğu için kendi atölyelerimi halka açtım ve günümüzde online olarak yapıyorum. Tasarımcılara danışıyorum, insanları birbirlerine bağlıyorum.

M.T.: IFA Paris’e ne zaman ve nasıl girmeye karar verdiniz ve IFA Paris’teki çalışmalarınıza değer verildi mi?

Kamila Boudová: Moda tasarımında lisansımdan ve ürün geliştirmede iki yıl profesyonel çalışmadan sonra, tasarımcının çalışmaları ile ilgili tüm yanılsamalarımı kaybettim ve iş hakkında daha fazla bilgi edinmek istedim. IFA Paris’te MBA Moda İşletmeciliği için başvurdum. O zamandan beri, günlük edindiğim bilgileri kullanıyorum. Çalışmalarımı bitirdikten sonra hiçbir şirkete katılmadım. Eğitimime başladım ve yavaş yavaş kendi projemi geliştirdim. Çalışmalarım sırasında edindiğim çok fazla bilgiyi kullanıyorum. Bir girişimci olarak pazarlık, stratejik pazarlama ve girişimcilik konularındaki dersleri takdir ediyorum. En önemlisi, IFA Paris’teki çalışmalarım sürdürülebilir moda hakkındaki bilgimi geliştirmeme izin verdi.

M.T.: Moyomi, Çek tasarımcıları ve halk için hem pazarlamayı öğretmek hem de sürdürülebilirlik hakkında bilgi vermek için kurduğunuz bir platform. Bu isim aslında çok Japonca geliyor …

Kamila Boudová: Sizi hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm! İki Afrika dilinin karışımı olan Swahili ve Yoruba. “Benim kalbim” anlamına geliyor. Bu projeyi ve yaptığım herşeyi bir hayat misyonu olarak görüyorum ve gerçekten kalbimden çalışıyorum. Günlük görevlerim doğa ve insanlık için sevgi dolu ve müşterilerime ve öğrencilere gerçek değer sunma, ve ekibime anlamlı iş olanakları sunma dolu.

M.T.: Sürdürülebilirlik ve etik moda, çalışmalarınızdaki en güçlü değerler arasında görünüyor. Niye?

Kamila Boudová: Hayatımda anlam arıyordum. Çalışmalarımızın ve mesleki hayatımızın başında hepimiz hala ailemiz ve onların beklentilerinden çok etkileniyoruz diye düşünüyorum. Ailem seçimlerimde bana destek verdiği için şanslı olduğumu söylemeliyim. Tasarım eğitimi aldım, moda endüstrisinde çalıştım ve moda sektöründe MBA eğitim gördüm. Ve bu eğitimden sonra, bu endüstrinin kütlesinin değerlerimle hiçbir ilgisi olmadığını ve iki yıldır bu gezegenin ve milyonlarca insanın sağlığına ucuz giyim ve süslü bir kariyer tercih eden alibistik bir vurdumduymaz olduğumu anladım. Bu yüzden, bir gün, MBA’i bitirdikten sonra önümde boş bir kağıt vardı ve problemin değil de çözümün bir parçası olmaya karar verdim. Moda endüstrisinde ihtiyaç duyulan devrim için çalışan ve büyüyen profesyonel topluluğa katıldım. Modanın petrolden sonra için ikinci en kirli şey olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca moda “modern kölelik” veya “zorla çalıştırma” gibi kelimelerle sıklıkla anılır. Bu benim için kabul edilebilir bir gerçek değildir.

Kamila Boudová

M.T.: Çeşitli konferanslarda, seminerlerde ve çalıştaylarda sürdürülebilir moda hakkında çok yazıp da konuştunuz. Yakında bir devrim mi hissediyorsun?

Kamila Boudová: Muhtemelen tsunaminin yavaş yavaş geliştiğini hissediyorum derdim. Bir yerde bir defa bulunan bir insan gibi. Birisi, bir yerlerde bir şeyler okur ve aniden bu çağrıyı duyar. Örneğin, “Giymek yerine öğle yemeği için nasıl daha fazla para ödersiniz?” Veya bugün bir sürü kadına daha yakın bir soru: “Dolabınız doludur ama yine de giyecek hiç bir şey yok gibi mi hissediyorsunuz?” İnsanlar promosyon satışları ve sıska modellerle dolu mevcut sistemin onları kandırdığını ve onları gerçekten mutlu etmediğini fark ettiklerinde; bize, anlamlı moda devrimine katılacaklar.

M.T.: Kendi pop-up satış etkinliğiniz olan Sürdürülebilir Moda Günü’nü başlattınız. Faaliyetlerinize nasıl uyuyor? Amaç ne?

Kamila Boudová: Moda endüstrisi ve bunun gezegen ve insan ırkı dahil ekosistem üzerindeki etkileri hakkında çok şey konuştum. Moda endüstrisinin tüm dehşetlerinden bahsettim, ama gerçekte yapmak istediğim, sürdürülebilir moda, vizyon ve çözüm hakkında konuşmak. Ve “Sürdürülebilir Moda Günü” sözlerimin tezahürü. İnsanlara çözümler getiriyoruz. Güzel, sağlıklı ve uygun fiyatlı giyim, aksesuarlar ve kozmetik ürünleri üreten sürdürülebilir markalar portföyünü bir araya getirdik ve insanları gelip onları keşfetmeye, standlarında alışveriş etmeye ve bu ilkeleri dolabına uygulamanıza ve daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz. Sunduğumuz atölyeler, bilgi ve müşteri deneyimi getiriyor ve her sezon da insanların ilgisi artıyor!

Kamila tarafından alınan eğitim programı hakkında daha fazla bilgi edinmek için: Moda Yönetimi MBA Programı – Moda İşletmeciliği

Kamila’nın web sitesine bağlantı: www.kamilaboudova.com