Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Marija Vlašıć – IFA Paris MBA Moda Yönetimi – Moda İşletmeciliği Mezunu

By Nisan, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

Son derece yaratıcı PR, web yapımcısı, editör ve topluluk müdürü Marija Kata Vlašić, “IFA Paris’teki MBA’im beni çok farklı kültürlere ve perspektiflere bağladı!”

Michel Temman: Birleşik Devletler’de doğmuş bir Hırvat’sınız. Bize çocukluğunuz ve gençliğiniz hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Marija Vlašić: Evet, ben Hırvatistan’lıyım, ancak Connecticut’taki Greenwich’de New York City’den uzak olmayan küçük bir kasabada doğdum. Her zaman Hırvat kültürüne sahip olduğum halde on iki yıl hayatımı orada geçirmiştim. Sadece 2002’de Hırvatistan’ın Zagreb eteklerine ailemle birlikte taşındım. ABD’de ve Avrupa’da büyüme arasındaki en büyük fark kesinlikle çocukların şehirlerinde dolaşmak ve dünyayı yürüyerek keşfetmek için sahip oldukları özgürlüktür. Erken yaşta kendilerine sorumluluk öğretir. Her iki kıtada da yaşadığım güzel bir çocukluğum vardı, ancak bence Avrupa’daki yaşam kalitesi daha iyi.

LeStandart.com ekibi, blogun birinci yıldönümünü kutluyor

M.T.: Orada büyüyüp yaşarken moda ve lüks sektörlerden nasıl giderek ilgi duydunuz?

Marija Vlašić: 2010’da, blogların yükseliş eğilimi ve modanın ve lüksün dijitalleşmesinden hayli etkilendim. Birden bire moda dünyası dünyadaki pek çok insana çok yaklaştı. Çalışmalarım boyunca, Paris, Fransız kültürü ve estetiğine çok yönlendim. Paris’teki hayat hayalimin gerçekleşebileceğini fark ettiğimde üniversitede son yılımdaydım. Moda master programlarım için araştırmaya başladım ve çabucak keşfettiğim IFA Paris’i seçtim. Geri kalan tarihtir …

M.T.: IFA Paris MBA Moda İşletmesi programı sizin için ne kadar değerli? Moda, lüks ve yaratıcılık hakkındaki görüşlerinizi, düşüncelerinizi ve vizyonunuzu değiştirdi mi?

Marija Vlašić: IFA Paris MBA Moda İşletme programı birçok bakımdan unutulmaz bir deneyim oldu. Kesinlikle beklediğimden çok daha fazla katkı sağladı. Öncelikle, beni pek çok farklı kültür ve perspektiflere bağladı – yalnızca sınıfımızda yaklaşık 15 farklı ulus vardı! Birbirimizden ve endüstride çalışan profesörlerden çok şey öğrendik. Sanırım en çok yaratıcı süreçler ve düşünce hakkında öğrendim. Şehri, yeni konseptleri, galerileri ve dükkanları kendi başımıza keşfetmek için yeterli zamanım olduğunu da seviyorum – yaratıcı endüstrilerde çalışan herkes için bunu çok önemli buluyorum.

Marija Vlašić, Design District Zagreb Festivali 2016 sırasında (fotoğraf Marija Gašparović)

M.T.: IFA Paris’te meslektaşlarınız Jahnam Kerp ve Reyes Lezcano Peñalva ile birlikte birkaç proje gerçekleştirdiniz, örneğin LeStandart.com adlı blog. Nasıl başladınız?

Marija Vlašić: Bir öğleden sonra yeni bir proje hakkında konuşmak için Jahnam’la bir araya geldim. Vizyonu, gelişmekte olan sanat, moda, müzik ve seyahatin kişisel perspektifinden ilham veren öyküler hakkında konuşmak için dünyanın dört bir yanından farklı yazarlara yer verecek bir blog oluşturmaktı, İngilizce ve ana dillerimizde yazılacak bir blog. Birkaç gün içinde meslektaşımız Reyes de katıldı. Blogun güçlenerek büyüdüğü birkaç yılda pek çok ilginç sanatçıyla tanıştık. Birçok kapı bizim için açıldı ve en önemlisi dürüstlüğümüzden ve özgünlüğümüzden memnuniyet duyduklarını bize bildiren takipçiler topluluğunu çektik. Bütün bu deneyim için çok minnettarım. O zamandan beri, yazma tutkusu bende asla ölmedi.

M. T.: IFA Paris’ten mezun olduktan sonra ne oldu? Harika bir deneyim, unutulmaz bir staj?

Marija Vlašić: Mezun olduktan hemen sonra stajyer olarak bir basın ajansında iki ay geçirdim, sonra tasarımcı Damir Doma’nin satın alma ve üretim ekibinde altı aylık unutulmaz bir staj geldi. Moda sektöründeki gündelik zorluklarla baş ederken akıllıca üç ya da dört dili konuşan yirmi beş kişiyle Paris’teki bir ofiste çalışmak kesinlikle benim için büyük etki bırakan bir deneyim oldu.

M.T .: Siz de Design District Zagreb Festivali 2016’ya katıldınız. O zaman rolünüz ve misyonunuz neydi?

Marija Vlašić: Eylül 2015’te Halkla İlişkiler ve Sosyal Medya Yöneticisi olarak en büyük Hırvat konsept mağazasına katıldım – The Crotian Design Superstore. Reklam sorumlumuz Ira Payer, Zagreb ve çevresinde bir sokak festivali fikrini ortaya attı. Festivalin sadece dört gününde, iki caddeyi kapatarak, bölgedeki yerel işletmelerin çoğunu dahil ettik ve yüzü aşkın atölye, konser ve benzersiz etkinlikler düzenledik. Yaklaşık 30.000 ziyaretçi ile kentin tüm konut ve sanayi alanını yeniden canlandırdık. Bunların hepsinin medyada ve sosyal ağlarda olduğundan emin olmakla görevliydim!

M.T.: Çalışmalarınızda, insanları köklerine ve doğalarına bağlama eğilimindesiniz. Yaratıcılığı ülkenizin kültürel mirasına bağlamak sizin için önemli bir konu mudur?

Mateja Kovać’in illüstrasyonu (Mateja Kovać izniyle)

Marija Vlašić: Sadece 20-30 yıl kadar önce komünist bir sistemden çıkan zihin, insanları yaratıcı olmaya teşvik etmedi. Bugün hala Hırvatlar, özellikle girişimci projeleri teşvik etmediği için farklı şeyler denemek için cesur değiller. Burada çok fazla potansiyel görüyorum, yeni işletmeler için birçok fırsat. Bu geleneklerin, mirasın ve kültürün iletişim kurması benim için çok ilginç çünkü dünyada hala bilinmiyor.

M.T.: MORES adında online bir web foto blogu gibi büyüleyici bir proje yarattınız. Yeni, zorlu bir macera mıydı?

Marija Vlašić: MORES yeni başlayan bir maceradır. Bir süre, bir galeri gibi bir şey yapmak için kendi dijital alanıma, gördüğüm güzel şeylerin ve seyahat ederken tanıştığım inanılmaz insanların bir arşivine ihtiyacım olduğunu hissettim. Zorlayıcı unsur, “freelance” çalışan birisi olarak hep yeni projeler arıyorum, bu nedenle araştırma ve yazma özgürlüğümün aynı anda bir inanç testi olmasına izin veriyorum. Tüm planlarınızın sizin isteklerinize göre yapılmadığını ve yalnızca zamanın dört bir yanındaki parçaları ve parçalarını gördüğünüzden daha büyük bir bulmaca olduğunu öğreniyorsunuz.

M.T.: Aynı zamanda Hırvat moda illüstratörü Mateja Kovać’in iletişim ve pazarlaması üzerinde çalışıyorsunuz. Bu sanatçıyı bu kadar özel kılan nedir?

Marija Vlašić: Mateja çok yetenekli bir sanatçıdır, çok yetenekli bir sanatçı olup, çok hızlı öğrenen ve uyarlayan bir örnektir, ancak her ayrıntıya dikkat ederek kendine yeni bir görev yapmaktadır. Çok şehvetlidir ve bu da ruhuyla atmosferik illüstrasyonlar ortaya çıkarmasına izin verir. Onunla çalışmak, pek çok açıdan bağımsız bir profesyonel olarak büyümeme yardımcı oldu. Estetikteki incelikli zevki eserini en beğenilen kılan şeydir, bu yüzden moda projeleri için işbirliklerine önemle tavsiye ediyorum

Marija’nın programı ve diğer MBA’ler hakkında daha fazla bilgi için lütfen lisansüstü programlarımıza şimdi göz atın.