Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Pavinee Sugkraroek – IFA Paris MBA Moda Yönetimi – Lüks Marka Yönetimi Mezunu

By Şubat, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

Tayland’daki prestijli Maison Van Cleef & Arpels’in butik direktörü Pavinee Sugkraroek “IFA Paris’teki MBA Lüks Marka Yönetimi üç farklı şehirde eğitim deneyimi sunmuştur: Şanghay, Paris ve Bangkok” dedi.

Michel Temman: Bankok’ta mı doğdun? Eğitimmin veya hayatın boyunca Taylanda’da mı yaşadın?

Pavinee Sugkraroek

Pavinee Sugkraroek: Ben Tayland’da doğdum ve gençken Vancouver, Kanada’ya taşındım. Her zaman hareket halindeydim ve Kanada, İngiltere, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Singapur, Hong Kong veya Çin gibi dünyanın pek çok yerinde yaşayabildim. Tayland’a dönmeden önce 12 yılı aşkın bir süre yurtdışında okudum. Ancak o zamandan beri, lisans eğitimimi Kanada’daki Simon Fraser Üniversitesi’nden Uluslararası Etütler bölümünde tamamladım ve mezun olduktan sonra birkaç prestijli kozmetik şirketi için güzellik endüstrisinde çalışmaya başladım. Lüks markalara büyük ilgi duydum ve MBA’imi Lüks Marka Yönetimi’nde ve kariyerimi de bu sektörde sürdürmeye karar verdim.

M.T.: Van Cleef & Arpels’tan önceki deneyimleriniz nelerdi ve bu görkemli markaya nasıl katıldınız?

Pavinee Sugkraroek: Satış, pazarlama ve eğitim alanlarında Chanel, Sisley, Amore Pacific ve Shiseido gibi pek çok prestijli kozmetik şirketinde çalıştım. Bununla beraber, Maison Van Cleef & Arpels gibi en lüks mücevher markalarından birine katılma gibi heyecan verici ve ayrıcalıklı fırsatı IFA Paris’teki profesörlerimin tavsiyesi üzerine Linked-in’de bir profil yaratarak elde ettim. Neyse ki biri Lüks Marka Yönetimi’nde eğitim gördüğümü fark etti ve bu harika fırsat için bana başvurdu ve burada Van Cleef & Arpels için çalışıyorum!

M.T.: Van Cleef & Arpels’taki göreviniz ve rolünüz nedir? Görevinizin asıl zorlukları neler?

Pavinee Sugkraroek: Benim görevim butik süpervizörlüğü ve temel sorumluluklarım, butik yöneticisine, personelin Van Cleef & Arpels’ın standartlarını ve gereksinimlerini karşılamak üzere etkili koçluk ve geliştirme konusunda yardımcı olmak; Ayrıca, ekibin, müşteriyle uzun vadeli bir ilişki kurması için Van Cleef & Arpels’un ruhu ve mirası ile ilgili olarak her müşteriye yüksek düzeyde olağanüstü müşteri hizmeti sunarak satış yapabilmelerini sağlamak için ekibi yönetmek. Diğer sorumluluklarım sadece satışları ve müşteri yönetimini değil aynı zamanda görsel düzen, envanter ve mal yönetimi, sistem desteği, raporlama ve butik bakımının Maison’ın standartlarına uygun olduğundan emin olmak gibi günlük butik operasyonlara aktif olarak katılmaktır. Bu nedenle, görevlerimin ana zorlukları Tayland’da bu ilk butiği kurmak ve Tayland’daki amiral gemisi butik mağazası olduğu için Van Cleef & Arpels tarafından gerekli olan yüksek standartları korumak.

Pavinee Sugkraroek

M.T.: IFA Paris’e ne zaman ve nasıl katılmaya karar verdiniz ve Lüks Marka Yönetiminde MBA nasıldı?

Pavinee Sugkraroek: IFA Paris’e 2013 yılında katıldım, çünkü MBA Lüks Marka Yönetimi programı, Şanghay, Paris ve Bangkok’da olmak üzere üç farklı şehirde eğitim almak gibi eşsiz bir deneyim sundu. Bu programı çok ilginç ve değerli buldum; çünkü kendimi üç farklı kültüre sunma fırsatı bulacağım ve Paris’teki lüksün kaynağından ve kökeninden öğrenmek de dahil olmak üzere birçok açıdan lüks marka yönetimi hakkında bilgi edineceğim. Lüks endüstrisi Çin pazarında hızla büyümüş ve son olarak Tayland gibi gelişmekte olan bir pazardaki lüks sektörün artan talebini öğrenmiştir. Bu üç deneyime sahip olarak, sadece lüks endüstrisi hakkındaki bilgimi derinleştirmekle kalmadı, aynı zamanda bana lüks müşteri davranışlarını daha iyi öğretti.

M.T.: Tayland lüks sektörü için dinamik bir pazar, özellikle aksesuar ve mücevherat için. Önümüzdeki yıllarda gelişen Tayland pazarını nasıl görüyorsunuz?

Pavinee Sugkraroek: Tayland, lüks sektör için dinamik bir pazar ve son yıllarda uluslararası lüks markaları artan bir talep gördü. Birçok marka kendilerini Tayland’da kurdu ve lüks alışveriş merkezleri ve butiklerin sayısı artıyor. Tayland dünyanın en büyük değerli taş ve mücevher merkezlerinden biri olarak kabul edildiğinden, şüphesiz uluslararası lüks mücevher markası Maisons’un bu rekabetçi pazarda yer alması bir meydan okumadır. Yine de, Tayland tüketicileri lüks mallar söz konusu olduğunda yüksek bir potansiyel oluşturuyor – riskleri sınırlıyorlar. Tayland pazarı, tüketicileri tarih, işçilik konusunda eğitmek ve onlara gerçekten eşsiz lüks deneyimler sunmakla ilgilidir. Buna ek olarak, Tayland en iyi turistik yer olarak bilinen yerlerden biridir ve bu nedenle Tayland’a gelen lüks tüketicilerin ve turistlerin sayısının artmasıyla gelecek yıllarda Tayland lüks pazarı için potansiyel bir büyüme bekleniyor.

M.T.: Kariyerinizden esinlenerek öğrencilere ne tür tavsiyeler verebilirsiniz?

Pavinee Sugkraroek: Başarı farklı şekillerde ve yönlerde gelir. Endüstrideki yolculuğuma yeni başladım ve en iyi motivasyona dayalı alıntı “Tutkunuzu bulun ve hayalinizde hareket edin!” der. IFA Paris’ten mezun olduktan sonra lüks endüstrisine geçmek için neredeyse iki yıl bekledim ve asla vazgeçmedim. Büyük başarıların tutku olmadan gelmesi zordur. Lüksü severseniz ve yaptığınız şeyle ilgileniyorsanız, çevrenizdeki insanlar bunu görebilir ve özellikle müşterilerle yüz yüze görüşmeniz durumunda tutkunuz harekete geçer ve bana inanırsınız, müşteriler gerçekten de hissedecektir. Sizi ya da başka bir yerde satın alıp almayacaklar olsun, verdiğiniz izlenimi hatırlarlar. Lüks, hayaller önermekle ve olağanüstü deneyimler kazandırmakla ilgilidir. Hayaller ve tutkuları müşterilere satabiliyorsan, o zaman başarılı olacaksın demektir!

IFA Paris’te Pavinee’in katıldığı MBA hakkında daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin: MBA Lüks Marka Yönetimi