Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Sabrina Douglas-Jones – IFA Paris MBA Moda Yönetimi -Moda İşletmeciliği Mezunu

By Mart, 2018Nisan 18th, 2022No Comments

“IFA Paris’in MBA Programı kariyerimde tam da ihtiyaç duyduğum şeydi!”

IFA Paris mezunu, yönetici ve girişimci Sabrina Douglas-Jones ile röportaj. Bir irade, tutku, pazarlama ve iş anlayışı dersi.

Michel Temman: Öncelikle kendinden bahseder misin? Kariyerine nasıl başladın?

Sabrina Douglas-Jones: İş hayatına 2000’li yılların başında Siemens ve Fujitsu Siemens’te Almanya’da Ürün Pazarlama’da başladım. 2006 yılında, Şanghay’daki DB Schenker için Hesap Yöneticisi rolünü teklif aldım. O zamanlar, Asya’yı çok fazla düşünmemiştim, ama bu oldukça şansa çıkan bir teklifti ve ziyarete ilgi duymaya başladım, bir şans vermeye karar verdim: benim en iyi hayat değiştiren kararlardan biri olduğu ortaya çıktı, her ne kadar ailem ve arkadaşlarımdan ayrılmak zor olsa da. DB Schenker Shanghai’daki yolum, tüm organizasyonun en genç Global Hesap Yöneticisi olma noktasına hızla gelişti. 2009 ve 2010’da, bu hesap için tüm Asya Pasifik ticaretinin sorumluluğunu taşıdım. Ama bir şey eksikti. Son kullanıcılardan çok uzak olduğumu hissettim. Benim rolüm çok soyut ve çevreden ve pazardan ayrıldı. Bu yüzden istifa ettim ve birçok sol saha projesini takip ettim: Vancouver Kış Olimpiyatları’nda NBC’ye danışmanlık, fotoğrafçılık ve hatta Çin’de bir yetimhanede gönüllü olma. Bu noktada “kendimi ve tutkumu bulma” zamanında bir noktada, IFA Paris ile MBA Moda işletmesi’ne rastladım. Bu benim ilerlememi sağladı. Niye? Ben bir iş insanıyım ve her zaman modayı sevdim! Moda yenilikle ilgili, hayatımızın her yönüyle kıyafetlerden arabalara ya da kahveye kadar her şeydir. MBA’in çekici tarafı İtalya/Floransa’daki kısmi çalışmasıydı. Kurs yapısı ve modülleri, aradığım şeylere uyuyor gibiydi ve bir sonraki kariyer bölümümde bana yardımcı olacağını hissettim.

Sabrina Douglas-Jones

M.T.: Peki Swarovski’ye girmeyi nasıl başardın?

Sabrina Douglas-Jones: Mezuniyetim üzerine yeni bir kariyer girişi için çeşitli pazarları düşündüm. Ancak ağım Şanghay’da en güçlüydü. Pek çok röportajım vardı ve bunlardan biri Swarovski Asya’ydı. Yoğun bir değerlendirme sürecinden geçtikten sonra işe girdim: Kuzey Asya’ya yönelik Strateji Uygulamasından sorumlu direktör olarak direkt olarak yönetim kuruluna bağlıydım. Kısacası: Temel olarak küresel bir organizasyonda girişimci oldum – Asya’da pilot inisiyatifler yürüttüm ve organizasyona dünya çapında başarılı pilotlar uyguluyordum. Strateji uygulaması, Swarovski’deki iki büyük işletmeyle ilgiliydi: Profesyonel B2B Kurumsal Hediyeler ve Bitmiş Mücevher Çözümleri. Kurumsal Hediyeler oldukça kendinden açıklayıcıdır ve doğru kurumlar ile mükemmel bir kendini çoğaltma işi olabilir. Bitmiş Mücevherat, mağazalarda metrekare başına satış miktarını artırmak için tek elden satılan bir çözümle perakendecilere hediye sağladı – Swarovski tarafından içerik markalı ürünlerden yararlanıldı. Özetle, bu yeni iş için tüm (ve yeni) paydaşların yönetilmesi, ilgili iş ruhsatlarının sağlanması, özel satış ekiplerinin oluşturulması, yeni yeteneklerin kullanılması ve bu rollerin doğru profillerinin bulunması gerekiyordu. Yeni ürünler ve ürün katalogları oluşturmanın yanı sıra, tasarım, kaynak bulma, fiyatlandırma noktaları, müşteri hedefleme, doğru kanalları bulma ve son olarak da en önemlisi: bölgem Kuzey Asya’nın bulunduğu bölgedeki satış bütçesi. Süreçlerimizi izleyen diğer bölgeler ve sürekli olarak Asya’nın belirlediği standartlar, küresel olarak ele alındı. Hepsinden iyisi: Zamanımı Swarovski’yle ve bununla ilgili her şeyi sevdim: Çalıştığım insanlar, çılgın saatler, ürünler, marka, sahip olduğum sorumluluk ve takımımın küresel düzeyde yarattığı etki. . Yaptık! Yaptım.

M.T .: IFA Paris’e katılmadan önce çok zengin bir deneyime sahiptin. Bu akademiye katılman gerektiğini düşündüren nedir? Orada başka ne öğrendin?

Sabrina Douglas-Jones

Sabrina Douglas-Jones: IFA Paris’ten önce bir kariyerim olsa da, beni istediğim yönde olmadı. Beni neyin harekete geçirdiğini bulmaya çalışıyordum. Bu süreçte, beceri ve bilginin eklenmesi, kendim için daha fazla potansiyelin açığa çıkmasının anahtarı olacağını biliyordum. Başarıya çok bağlı olabilirim ama bulduğum başarının çok soyut olduğunu hissettim. Benim keşif sürecim benim güçlü yanlarıma gerçekten bakmamı sağladı: Ben çok işbirlikçiyim ve önemli bir ağım var. Bunu, yaptığım işin bir son kullanıcı veya müşteri için değişikliği etkileme arzusuyla birleştirebildim. Ağım, farklı disiplinlerde ve kariyerlerde başkalarına ulaşmamı sağladı. Benim için dönüm noktası, büyük bir Alman giyim markasının üst düzey yöneticisinin “çok ilginç bir profil amagiyim sektöründe çalışmak için yeterince ilgili değil” sözleriydi. Bu şirkette tedarik zincirinde çalışmak isteseydim, işe yarayabilirdi, ancak ön tarafta çalışmak istersem, bir şeyi değiştirmek

zorundaydım. IFA Paris’in MBA Moda İşletmesi ile yeteneklerimi doldurup sonunda istediğim yönde hareket edebildim. MBA ağımı güçlendirdi ve bana stratejik pazarlama, tüketici psikolojisi ve lüks teoriden moda işinin mekanik temellerini verdi. Şangay kursu, Asya pazarında dinamik kapılara sahipti. Açık konuşmak gerekirse, şu anda en dinamik pazarlardan biri olan Çin ile ilgili olarak geniş ama aynı zamanda oldukça özel bir bilgi birikimine sahip oldum.

M.T.: Lüks sektöründeki bu tecrübeden sonra nasıl ilerledi herşey? Ne yapıyorsun şu anda?

Atelier INDJ

Sabrina Douglas-Jones: Swarovski’den sonra kocam ve ben Yeni Zelanda’ya yeni ve farklı bir macera için taşınmaya karar verdik. Tekrar “Batı Dünyası”na dönünce nasıl hissettiğimizi görmek istedik ve aynı zamanda bir aileye sahip olmak istedik. Yıllar sonra, enerjik üç yaşındaki bir oğlanın annesi ve şimdi de iş sahipleri olarak, Şanghay’a geri dönüyoruz. Çin’de tekrar başarılı olmak için uğraşıyoruz. Yeni Zelanda’da, 2014’ten bugüne kadar iki şirket kurduk. Bunlardan ilki olan SDJ Danışmanlık (1), Yeni Zelanda Şirketleri için Çin Danışmanlığı yapıyor, özellikle İş Geliştirme ve Operasyonlar ile Piyasa Yönetimi konularında uzmanlaşmış bir danışmanlık firmasıdır. Bu çok önemli ticaret hattını desteklemek ve geliştirmek için Yeni Zelandalı otoritelerle çalışıyoruz. Sahip olduğumuz veya hala çalıştığımız müşteriler örn. Auckland Üniversitesi veya Blunt Şemsiyeleri. Danışmanlık firmamın kapsamında, aynı zamanda İş Koçu olarak The Icehouse (Yeni Zelanda KOBİ’leri için Üniversite ve Devlet tarafından finanse edilen Danışmanlık firması) ile ortak çalıştım ve Top Blog Post 2017’ye layık görüldüm. İkinci şirket, disipliner tasarım stüdyosu olan ve çok sayıda ödül kazanan Atelier INDJ’dir. (2) Kocam Ian, mimarideki altyapısı, Asya’daki pazarda sağlam bir üne sahip olan ve Architectural Digest tarafından Çin’deki en etkili 100 mimar ve tasarımcıdan biri olarak tanınan bir tasarımcı. Ev markalarını müşterilerimiz arasında, daha az bilinen ama yine de zor isimleriyle adlandırabiliyoruz – son olarak, ilk ve ikinci kademe şehirlerde bir dizi büyük ölçekli karma modlu konut projelerinde Fortune 500 şirketi Grönland Grubu ile çalışmaya başladık.

M.T .: Bu yeni macerada rolün tam olarak nedir?

Atelier INDJ

Sabrina Douglas-Jones: Hem Auckland hem de Şanghay’daki iki stüdyonun işletilmesi uyum, vergi, kontratlar ve çok uluslu en iyi iş pratiğine yön vermek için usta bir iş zekasına ihtiyaç duyuyor, ancak birkaç konuya adım atıyorum. Tasarım belirli bir soruna bir çözümdür, birçok durumda bu, yanal düşünebilme ve problemi, çapraz bölgeyi, çapraz kültürü ve bazen de oldukça farklı zihniyet kümelerini tahmin edebilecek kadar çevik olabilmeyi ifade eder. Kısacası bu, IFA Paris’in yardımıyla kariyeri değiştirebilecek hıza uyum sağlama ve bunu gerçekleştirebilme anlamındadır.

Sabrina Douglas-Jones

Uyum, çok sayıda işletmeyi yöneten bir girişimci olarak hayatta kalmanın anahtarı olduğunu kanıtlamada son derece değerli olmuştur. Beceri ve bilgi, bu yaratıcı ve özel ortaklığın tamamlayıcısı olmuştur. Şu anda Şanghay Moda Haftası için planlamanın tam ortasında bulunuyoruz. Bu, ünlü B2B Şangay Moda Haftası’nın B2C bileşenidir. Ve ikinci kez, Nanjing Xi Road’daki Şanghay Sergi Merkezi’nde düzenlenecek 3000 metrekarelik olayı planladık, tasarladık ve destekledik. Bizim ana işimiz Pekin’de Sanlitun Köyü’nde Bar Rouges’ın kardeş projesi InfraRouge dahil olmak üzere Çin genelinde çok sayıda projeyi tamamladığımız gibi F&B’dir. Ayrıca, büyük ölçekli heykeller için birkaç doğrudan komisyonumuz var ve BMW Mini’nin ürünlerine yönelik ürün tasarımını üstleniyoruz – bu nedenle iş geniş ve çeşitlidir ve bizi ayaklarımızın üzerinde tutar. 10,000 km’lik bir ödüllü stüdyoyu çalıştırabileceğimizi kanıtlamalarına rağmen (teknoloji ve 5 saat başlangıç ​​noktası, buradaki sağlayıcıdır), bir sonraki aşamada vitesin değişmesine yardımcı olacağımızı düşünüyoruz. Bu nedenle, Çin’e geri dönmek ve Yeni Zelanda’dan dikilen tohumu, yıllar içinde ortaya konan yetenek ve zorlu çalışmaları onurlandıracak ve akredite edecek yönetilebilir iş büyümesine taşıyacak bir şekilde inançla sıçramak istiyoruz.

Son sözümüz: Ekibimizi büyütüyoruz ve her zaman iki işletmeyi de destekleyecek yetenekler arıyoruz, bu yüzden bizimle iletişime geçin(1) www.sdjconsultancy.com
(2) www.i-n-d-j.com