Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Siddhie Mhambre – IFA Paris MBA Lüks Marka Yönetimi Mezunu

By Temmuz, 2017Nisan 18th, 2022No Comments

Siddhie Mhambre: “IFA Paris dünyadaki en iyi moda ve lüks enstitülerden biridir!”

Mumbai doğumlu Siddhie Mhambre hayallerini gerçeğe dönüştürdü: moda endüstrisinde yer almanın yanında bir aktris olmak – Hindistan’da ünlü oldu-. Dreamworks TV’nin Netflix’te yayınladığı önemli bir projeyi satın alan animasyon stüdyosu 88 Pictures’ı da kurdu.

Michel Temman: Havacılık, hizmet, moda, eğlence … Etkileyici bir yelpazede deneyimlisin. Ama önce: Mumbai’de doğdun. Çocukluğun ve ergenliğin yıllarından bahseder misin?

Siddhie Mhambre: “Şehirli bir kız” hayatım vardı. Çok sorular soran meraklı bir çocuktum. Çok hayal kurardım ve çocukluğum büyüyünce yapacağım şeyleri izleyerek geçti. Hala annemin beni her doğum günümde prenses gibi giydirmesini hatırlarım. Benim iyi giyindiğimi görmeye bayılırdı ve çok özel bir zevkle seçerdi kıyafetlerimi, şimdi geri dönüp baktığımda gerçekten büyüleyivi kıyafetlerdi. Sanırım modanın ve tarzın doğru tarafında olmamı sağlayan bir iz bıraktı bu bende. Çocukken aynanın karşısına geçip filmlerde gördüğüm jest ve mimikleri yapardım, bu yüzden şimdi kamera karşısında hiç bir çekincem yok ve öyle inanıyorum ki oyunculuğa ve modaya olan sevgim o zamanlarda oluştu. Yıllar sonra bu hobimi işe dönüştürebildiğim için şanslıyım. En sonunda iyi bir yaşam tutkusu ve kariyer hırsı beni oradan buraya savurdu.

Siddhie Mhambre

M.T.: Mumbai’de Saint-Anne kız lisesinden mezun olduktan sonra moda ve hazır giyim okumak için Sophia College’a girdin. O zamanlarda moda tutkun var mıydı?

Siddhie Mhambre: Güney Mumbai diye bilinen lüks bir banliyöde büyüdüm. O bölge oldukça elit bir yaşam tarzına sahip. Çocukken büyükleri partilerde hayranlıkla izlerdim, hep iyi giyimli olurlardı. O zamanlar bunun modayla alakalı olduğunu bilmiyordum tabii amah ep zengin insanların iyi giyindiğini düşünürdüm. Bütün istediğim bir an önce büyümek ve onlar gibi giyinmekti. Üniversite yıllarında iyi bilinen bir moda markasının modelliği için teklif aldım. Şehrin her yanında billboardlara fotoğraflarım koyuldu. Ondan sonra çok fazla iltifat ve teklif aldım. Bu benim moda, ihtişam ve stil dünyasına ilk çıkışımdı. Bu aynı zamanda modayı tasarlamak için ne gerekeceği hakkında düşünmemi sağladı. Dolaylı olarak moda tasarımı okumam konusunda beni etkileyen olay buydu. O zaman en büyük amacım kendi kıyafetlerimi tasarlayıp her zaman Vouge’da yer alabilmekti!

Siddhie Mhambre

M.T.: Daha sonraları, 2014‘te Mumbai Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra IFA Paris’e katıldın ve MBA Lüks Marka Yönetimi okudun. Neler kattı bu eğitim sana?

Siddhie Mhambre: Lüks ve moda dünyası beni her zaman büyülemiştir. Bir oyuncu olarak bütün markaları ve en son moda ürünleri kullanıyordum. Yabancı lüks markalar Hindistan’da hala sınırlıydı ve benim gibi insanlar bu markalara sahip olabilmek için ekstra para harcıyordu. Oyunculuğa bir ara verdim ve dünya modasını ve küresel bakış açısını daha iyi anlayabilmek için eğitim almaya karar verdim. Bu sayede Hindistan pazarı için bir şeyler ortaya koyabilecektim. Bu beni IFA Paris’te eğiim almaya ve dünyadaki en iyi eğitim kurumlarından birinde lüks ve moda Bu beni IFA Paris’te eğiim almaya ve dünyadaki en iyi eğitim kurumlarından birinde lüks ve moda işletmesini öğrenmeye itti. MBA Lüks Marka Yönetimi programıyla IFA Paris bana geniş bir bakış açısı verdi ve Paris, Şangay ve Bankok’taki eğitimlerle farklı bir deneyim kattı. Lüks markalara daha yakından bakma, farklı kültürler ve dünyanın her yerinden gelen insanlarla bir araya gelmek muhteşem bir öğrenme deneyimiydi. Bu tecrübelerden şimdi aklıma gelen biri Paris’te Louis Vuitton mağazasına yaptığımız geziydi. Burayı dünyada benden çok ziyaret etmek isteyecek kimse yoktur. Mezuniyet projem olarak Lüks Namaste Hindsitan Diyor başlıklı bir çalışma yaptım. Bu çalışma Hindsitan’da lüks markaların konumunu detaylı şekilde inceledim. Bütün bunlar çok geç olmadan lüks iş dünyasına çok geç olmadan grime planlarının parçasıydı.

M.T.: Çok geçmeden havacılık sektörüne girdin, neden? Bu sektörde seni çeken neydi? Katar Havayolları ve Kingfisher Havayolları ile olan deneyimini anlatır mısın? Neler öğrendin?

Siddhie Mhambre

Siddhie Mhambre: Havacılık kariyeri dünyayı gezme hayallerimin bir parçasıydı; farklı kültürleri öğrenmek ve farklı trendleri ve yaşam tarzlarını deneyimlemek. İlk profesyonel tecrübem olarak üniversite biter bitmez havacılığa girdim. İyi bir markada havacılık deneyimi bir insanın kişiliğini, sofistikeliğini geliştirmesine gerçekten yardımcı olur ve bir dünya vatandaşı olmasını sağlar. Kariyerimde daha sonraki aşamalara geçmemi sağlayacak deneyim ve bilgi birikimine havacılık sayesinde ulaştığımı düşünüyorum. Bugün bile yaptığım işte hayati rolü olan şeyleri bu kadar yüksek beklentisi olan bir işte öğrendiğime inanıyorum.

M.T.: İnanılmazsın, o zamanlarda profesyonel kariyerinin yanında oyunculuk da yaptın. 6 yıl boyunca bağımsız oyunculuk yaptın değil mi? Nasıldı?

Siddhie Mhambre

Siddhie Mhambre: Oyunculuk mutlu bir tesadüftü ama aynı zamanda gerçekleşen gizli bir düyaydı. Dediğim gibi çocukken en sevdiğim film sahnelerinin mimiklerini ayna karşısında taklit ederdim. Lis eve üniversite yıllarında bir çok tiyatro ve oyuna katıldım. Kamera ve seyirci önünde oynamak bana çok doğal geliyordu. Bunun yanında reklamlar ve defileler için de modellik yaptım. Bir gün uçuşta bir film yönetmeni bir rol için bana yaklaştı ve gerisi büyük bir hikaye. Oyunculuk her zaman bir tutku ve hobiydi benim için, bu yüzden çok az projede yer almayı tercih ettim. Bir kaç film, video klip ve reklamda oynadım. O günlerin en güzel yanı en sevdiğim ve en moda olan ürünlere kolaylıkla ulaşabilmemdi. İyi kazanıyordum ve çocukluk hobim olan iyi giyinmek üzerine harcayabiliyordum. Oyuncuların yaşantısı gerçekten çok zorlayıcı olabiliyor, medya sürekli peşinizde. Gardrobunuz sürekli güncel olmalı ve onu sürekli yenilemelisiniz. Dışarıda giydiğiniz bir kıyafeti tekrar giyemezsiniz. Gardrobun büyüklünü düşünün.

Siddhie Mhambre

M.T.: Daha sonra eşinle 2016‘nın ortalarında kendi şirketinizi kurdunuz, animasyon stüdyosu “88 Pictures”. Ne macera!

Siddhie Mhambre: IFA Paris’te aldığım eğitimin kattıkları ve yaratıcı geçmişim sayesinde animasyon stüdyomuzu eşimle Mumbai’de kurduk. Stüdyomuz Seri A Fonu ve Trollhunters (Netflix’te yayınlandı ve “Annie, Emmy” gibi bir çok ödül aldı) isminde prestijli bir projeyi Dreamworks Television’dan aldı. Bu bizim uzmanlığımızı açıklamaya yeter. Aslında, stüdyomuz Hindistan’ın en yaratıcı yeteneklerine sahip olmakla övünebilir. Ben stüdyonun günlük operasyonları ve yaratıcı kısmını yönetiyorum. Öncülük ettiğim IP bölümümüz çocuk animasyonu türünde ilginç içerik oluşturmaya odaklanmış durumda. Yakın gelecekte diğer türlere de açılmayı planlıyoruz. Amacımız farklı şeyler sunarak dünya çapında seyircinin aklını çelecek, farklılaşmış projeler sunmak. Yeni çağ içerik medyası gelecek aylarda gireceğimiz bir diğer pazar.

Siddhie Mhambre

M.T.: Bugünün moda ve sanatta yaratıcı Hindistan sahnesi için ne düşünüyorsun? Ne yönde ilerliyor?Siddhie Mhambre: Eğitimim esnasında bir çok araştırma yaptım Hindistan pazarı ile ilgili. Ve pazarın son bir kaç yılda bu kadar geliştiğin görmek çok heyecan verici. Bu pazarı anlamak isteyen herkese benim tezimi okumalarını gerçekten tavsiye ederim. Bence büyük markaların Hindistan’da karşılaştığı büyük zorluklar var; müşterilerin çeşitli zevkleri gibi. Etnisite, bölge, sosyal statü ve alım gücü gibi konularda bu kadar farklılaşan bir müşteriye satış hem çok zor hem de çok çekici yapıyor pazarı. Ülke ekonomisindeki gelişmeye bağlı olarak müşterinin alım gücünün çok değişeceği gelecek 5 yıl çok ilginç olacak. Hindistan çok komplike ve çeşitliliği olan bir pazar ama çok hızlı gelişiyor. Bir şey ortaya çıkarmak ve kendi imzamı bırakmak istiyorum. Buna “Glocal” diyorum; Globalden locale. Global trendleri, stili ve estetiği yakalamış ama aslında local müşteriye hitab eden bir ürün ortaya çıkarmak istiyorum.

M.T.: Bir sonraki projen nedir? Kadınlar için premium bir marka yaratacağın söylentileri var.

Siddhie Mhambre: Lüks ve moda benim ilk aşkım. Yaratıcılık bende doğla bir şekilde ortaya çıkıyor. Animasyon işi rayına oturduğuna göre şimdi hem oyunculuktan hem geçmiş dneyimlerimden hem de IFA Paris’te öğrendiklerimden ortaya bir iş çıkarma zamanı: Moda. IFA Paris’ten sonraki dönemde Hindistan pazarı için Niş bir premium ürün yaratmayı düşünüyordum. Araştırma aşamasındayım ve önümüzdeki aylarda hazır bir plan ortaya koyacağım. Şu anda detay veremem ama kesinlikle yeni bir röportaj konusu olacak.

Siddhie’nin eğitim aldığı program hakkında daha fazla bilgi için: MBA Lüks Marka Yönetimi