Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Dünyası: Tasneem Mukadam – IFA Paris MBA Lüks Marka Yönetimi Mezunu

By Kasım, 2017Nisan 14th, 2022No Comments

Çocukluktan beri moda tutkunu, Hindistan doğumlu ve IFA Paris MBA Lüks Marka Yönetimi mezunu Tasneem Mukadam, ablası Insiya (Shenaaz) ile bu güzel marka TASNAAZ’ı kurdu.

Michel Temman: Tasneem, bize hayatını, geçmişini, çalışmalarını ve kariyerini anlatır mısın?

Tasneem Mukadam: Ben Mumbai, Hindistan’lıyım. Okulumu ve üniversite eğitimimi Mumbai Üniversitesi’nde tamamladım – bundan sonra Turizm’de 1 yıllık bir diploma eğitimi aldım. Daha sonra kariyerime seyahat şirketleri ile başladım ve daha sonra medya ve reklamcılık sektörüne geçtim. 17 yıl seyahat ve medya sektörlerinde ve kurumsal alanda, özellikle satış ve pazarlamada çalıştım. Geniş bir kariyere ve deneyime sahibim. British Airways, Emirates Airlines, Hindistan’daki ELLE dergisi, Times of India TV ve son olarak IFA Paris’teki MBA Lüks Marka Yönetimi’nden önce Walt Disney ile çalıştım.

TASNAAZ

M.T.: Kesinlikle, moda tasarımına katılmaya nasıl karar verdin?

Tasneem Mukadam: Ben her zaman küresel eğilimlere meydan okudum ve modayı çok yakından takip ettim. Dubai’de kaldığım süre ve Emirates Havayolları ile dünyayı dolaşmak bana çeşitli moda trendlerini ve deneyimleri keşfetmem için bir fırsat verdi. ELLE dergisi ile çalışmam tasarım ve küresel moda kültürüne doğru atılmış bir başka adım oldu. 17 yıllık kurumsal iş tecrübesi neredeyse bir doygunluk noktasına ulaştığında çocukluğumun tutkusu modayı takip etmek için oldukça kararlı bir adım attım.

M.T.: Markan TASNAAZ’ı neden, ne zaman ve nasıl yarattın? Marka kendiniz ve kardeşin Insiya’nın hikayesini anlatıyor, değil mi?

TASNAAZ

Tasneem Mukadam: TASNAAZ’ın başlangıcı ve kavramsallaştırılması sadece bir yıl önceye dayanıyor, IFA Paris’teki tezimden sonraki döneme denk geldi. Tezimde ele aldığım konu “Hindsitan Tasarım Mirası tarafından ilham alınan Paris Couture’u: Fransız Saltanatının Hindistan Mirasıyla Buluştuğu Nokta – Genel Bakış”tı. Tez, Fransızların yüzyıllardan beri Hint kumaşlarını ve nakışlarını kullanımından ve onlardan ilham aldığından bahsediyor. Fransız ve Hintli tasarımcıların birlikte çalışıp para kazanma yollarını keşfedebilecekleri konusunda ayrıntılı bir incelemedir. Araştırma, Hindistan tarafından yıllardır üretilen icat ve eserlerin yarattığı bolluğu anlamamı sağladı ve bu konuda çok şey yapabildim. Böylece evimizin oturma odasında TASNAAZ fikri somutlaştı ve kız kardeşim Insiya (Shenaaz) ile ben de ismimizi büyüten bir etiket yarattık.

M.T.: TASNAAZ bir ceket, elbise, bluz ve aksesuar markasıdır. Konsepti ve estetiğini nasıl tanımlarsınız ve markanın hitap ettiği kadınlar kimlerdir?

Tasneem Mukadam: Kadınların çağdaş giyimi olan marka, kentsel kadınlar için, çalışan ya da evde ebeveynlik yapan, şık ve modern giymeyi seven, ancak süslenmek için çok fazla zamana sahip olmayan kişiler içindir. O her zaman hareket halindeyken bağımsız bir kadındır. Giysilerimizin giyilmesi ve taşınması kolaydır, Hindistan’ın değişik eyaletlerinden temin edilebilir. Çabamız Hindistan’ın çeşitli eyaletlerinden farklı türlerin tekstillerini dikkatlice seçip kullanmak ve eklektik bir tasarım ve stil karışımı oluşturmaktır. Her bir parça, benzersiz bir ürün oluşturmak için doğal pamuklu ve ipekli zarif silüetlerle hassas bir şekilde kaynaştırılmış, modern ve akıllı hassasiyetlerin elle hazırlanmış bir kombinasyonudur. Ayrıntılara ve kaliteye önem veren çalışmaya dikkatimizi çekmek temel odak noktasıdır. Yılda iki sezon üzerinde çalışıyoruz, Hindistan’da İlkbahar-Yaz ve Sonbahar-Kış, Diwali ve diğer festivallerinin şenlikli zamanlarıdır. Yıl sonunda ayrıca çok sayıda düğün oluyor ve özel bir kapsül koleksiyonumuzu bu sezon için çıkarıyoruz.

TASNAAZ

M.T.: 2015’te IFA Paris ‘MBA Lüks Marka Yönetimi’ni bitirdin. Bu eğitim hakkında neler söylersin? Ne öğrendin ve bu deneyim neler kattı sana?

Tasneem Mukadam: IFA Paris, projemize büyük bir ışık verdi! Orada okumak, teorik çalışılmamızı pratiğe yönelik dökmemize yardımcı oldu. Görsel sunum, işletme yönetimi, çeşitli mağazalara ziyaretler, finans, Haute Couture ve stratejik yönetim özellikle günlük iş uygulamalarına yardımcı oluyor. Girişimci olmak, cesaret ve kararlılığa ve her an fırsatları yakalayabilme yeteneğini gerektirir; bu, kolejdeki proje çalışması ve ekip oluşturma egzersizleriyle elde edilen deneyimle yönetilebilir hale gelir. IFA Paris’te okuldayken Dior’daki stajım işletmemize ek bir zenginlik katıyor.

M.T.: TASNAAZ’ın sonraki adımları neler? Bir sonraki plan ve projelerinizi bizimle paylaşır mısın?

Tasneem Mukadam

Tasneem Mukadam: Geçtiğimiz günlerde dünya çapında erişim imkânı sağlayan tasnaaz.com web sitemizi açtık. Hedefimiz, kadınlara uygun fiyatlarla klas ve trend giyim sunmaktır. Vizyonumuz yerel zanaatkarlarla çalışmak ve son kaynaklar ile zanaatkarlar arasında bir aracı olmaktır. Kısa süre önce, sırma ipek kumaşlı kıyafetlerin ve işlemeli ceketlerin harika bir kombinasyonu olan renkli bir koleksiyon  – AALISAN’ı da duyurduk. Marka odak noktası ‘hareket halindeki kadın için’ ve bu koleksiyon bu odağı çok güzel tanımlıyor. Aynı anda pastellerle ve ve güzel tığ işleriyle oluşturulan İlkbaha-Yaz koleksiyonunu da Web sitemizde çok yakında paylaşıyor olacağız.

Tasneem’in mezun olduğu MBA hakkında daha fazla bilgi için: MBA Lüks Marka Yönetimi