Skip to main content
Mezun Röportajları

Mezunlar Röportajı: Thelma Björnsdottir – IFA Paris MA Çağdaş Moda Tasarımı Mezunu

By Şubat, 2018Nisan 18th, 2022No Comments

Thelma Björnsdottir: “IFA Paris’te geçirdiğim zaman çok kıymetli ve ödüllendiriciydi!”

Süper yetenekli İzlandik moda tasarımcısı Thelma Björnsdottir IFA Paris’ten 2015’te mezun oldu ve aynı yıl Pulp Moda Haftası’nın üçüncüsünü kazandı. 2018 onun için hiç olmadığı kadar büyük beklentilerle geliyor.

Michel Temman: Bize kendinden biraz bahsedebilir misin? Ve memleketin olan İzlanda’dan? Çocukluğun ve gençliğin nasıl geçti ve moda tasarımına ilgin nasıl başladı?

Design by Thelma Björnsdottir

Thelma Björnsdottir: İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te büyüdüm. İzlanda çok küçük bir ülke: toplam nüfus Fransa’nın küçük bir kasabası kadar. İzlandik insanlar tutkulu ve dost canlısıdır. Maceracı ve doğa meraklısıyız ama aslında rahatımıza da çok düşkünüz ve ailemiz ve dostlarımız bizim için çok önemlidir. Reykjavik’in banliyölerinden birinde büyüdüm ve çok kaygısız bir çocukluk geçirdim. Bu, İzlanda’nın güzelliklerinden biri, çocukların çok güvenli olduğu düşünüldüğünde, çocukların oynamak ve araştırmak için çok fazla özgürlükleri var. Çok erken yaşlardan itibaren yaratıcılığa çekildim ve belki de 7 yaşından itibaren kıyafet çizmeye başladım, çoüulukla prenses elbisesi ve büyüleyici elbiseler çizdim. Büyürken tiyatro düşkünüydüm – hala öyleyim- ve drama eğitimi almayı istemiştim. Lisede dikiş dersine başlayana kadardı bu. Annem dikişte çok yetenekli ve beni ilk elbisemden itibaren yönlendirdi. Yani, liseden sonra terzilik için temel olan Giyim Teknolojisi denen şeyi incelemeye karar verdim. Orada desen yapımı, çizim, sanat tarihi ve çok daha fazlasını çalıştım. Çok eğiticiydi ama aynı zamanda tutkumun gerçekten yaratıcı süreç ve tasarımda olduğuna dair net bir fikir verdi. Bu eğitimden sonra moda tasarımına girme kararını verdim. Paris’e gitme seçeneğim, 18 yaşımdayken Paris’e ilk yolculuğumda yaşadığım bir hissi ile yakından ilişkiliydi. Orada yaşadığım düşünülen ezici bir duygu vardı, yurtdışındaki seyahatlerimde hiç hissetmediğim bir şeydi. Paris’te geçirdiğim zaman gerçekten harikaydı, korkutucu, eğitici ve birçok yönden olgunlaştım.

M.T.: Bugün büyüyen bir moda tasarımcısısın. Kreasyonların son derece akıcı görünüyor. 2015’te Pulp Moda Haftası’nın üçüncüsünde “Genç Kuratör” ödülünü kazandın. Bu ödül senin için çok bir şey değiştirdi mi? Evetse, nasıl?

Thelma Björnsdottir

Thelma Björnsdottir: “Genç Kuratör” ödülünü kazanmak benim için çok eğlenceli ve eğitici bir deneyim oldu. Bana iki gün boyunca hem salon hem de moda defileleri olan Pulp Moda Haftası’na katılma şansı verdi. Çok çalışkan ama çok ödüllendirici oldu. Artı beden modası için sektörde birçok insanla tanıştım ve insanlardan aldığım olumlu geri bildirimler, hem ziyaretçiler hem de meslektaşlarım benim marka çalışmalarımla devam etmem için gerçekten büyük bir motivasyon oldu. Pazarda benim vizyonum ve kreasyonlarım için bir açık olduğunu gösterdi.

M.T.: Son çalışmaların ne durumda? Ana ilham kaynağın nedir? Bir çok doğal elementle çalıştığın ve doğadan sık sık ilham aldığın biliniyor.

Thelma Björnsdottir: Doğanın inceliklerini bu kadar büyüleyici kılan bir şey var ki, her zaman ilham almak için beni çekti bu. Geçen gün yürüyordum ve küçük bir tahta kulübeye tökezledim. Ahşap, ahşap dokusunun, kahverengi, kırmızı ve siyahın farklı tonlarının bir gökkuşağı gibi olduğu noktaya kadar gerçekten yıpranmıştı. Gerçekten ilham aldım ve kendim için gelecekteki çalışmalar için burayı daha fazla keşfedeceğime dair bir his var içimde. Bana ilham veren diğer şeyler, mimari ve resim ve heykeller gibi her türlü sanat eseridir. Favori heykeltraşım Ásmundur Sveinsson. Reykjavík’te kendisine adanmış bir müze var. Bina onun evi ve çalışma alanıydı. sadece mimarisi kendine özgü değil, aynı zamanda Sveinsson’un heykelleriyle de çevrilidir. En sevdiğim heykeller muhtemelen War and Flight (1943) ve Mother Earth (1936).

Ásmundur Sveinsson

M.T.: Favori moda tasarımcılarının kimler olduğunu öğrenebilir miyim? Alexander McQueen’i sevdiğini biliyorum.

Thelma Björnsdottir: Evet, bence McQueen kesinlikle büyüleyici. Şekillerle, detaylarla ve fantaziyle oynaması defilelerini en ilginç yapan şeylerdi. 2010 Bahar koleksiyonu Plato’s Atlantis benim için tüm zamanların en iyi defilesidir, baskılar tarifsiz ve silüetler çok yaratıcı ve ilham vericiydi. Bana ilham veren diğer kuratörler ise Iris Van Herpen, Balmain, Viktor and Rolf, Hüseyin Chalayan, Dior, Christopher Kane ve Yohji Yamamoto’dur. Hepsi farklı sebeplerden ötürü ama ortak paydalar yaratıcılık ve keşif özgürlüğüdür.

M.T.: IFA Paris sana neler kattı? IFA Paris’te senin için tamamen yeni olan ne öğrendin?

Design by Thelma Björnsdottir

Thelma Björnsdottir: IFA Paris’te geçirdiğim zaman benim için çok değerli ve öğreticiydi. Lisans eğitimim sırasında kendi baskılarımızı yapmayı öğrendik ve bu final projemiz için ana kriterlerden biriydi. Bu deneyim benim için tam bir göz açıcıydı. Kendi baskılarımı yaparak deneylerime devam ettim ve gelecekte kendi markam için kullanmayı düşündüğüm bir şey bu. Ayrıca master eğitimim sırasında artı benden çalışmam konusunda okulun ne kadar açık olduğuna çok değer veriyorum. Süreçlerim boyunca ihtiyaçlarımı kolaylaştırmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar ve Pulp Moda Haftası için kurucusu Blanche Kazi ile çalışarak defile için büyük beden model bulmayı başardık. Her zaman okulun öğrencilerle ilgisinin çok kişisel ve düşünceli olduğunu düşündüm. Çok çeşitli farklı derslerim vardı ve bir kalıp içinde sıkışıp kalmamak güzeldi. Moda gazeteciliği, trend araştırması ve pazarlama gibi farklı moda alanlarına bakış açısı kazandırmak ilginçti. Birçok açıdan bir şey görmek gerçekten daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Yarı burs aldıktan sonra 2015’te MA Çağdaş Moda Tasarımı programından mezun oldum. Lisansımı da IFA Paris’te yapmıştım, bu yüzden okulla güçlü bir bağım var. Mezuniyetimden bu yana kendi markamı kurmak için çalışıyorum, beden pozitif bir marka olmayı amaçlayan Thelma Bjorns, geniş bir yelpazeye sahip olacağı anlamına geliyor ve her zaman kadınlara bedenleri hakkında olumlu bir mesaj göndermeye ve modayla nasıl ilişkili olabileceklerini anlatmaya çalışıyor. Şık detaylara sahip tarz, şehirli kadın giyimine odaklanacağız. Planım bu yıl online satış yapmaya başlamak.

M.T.: Bu yıl ve muhtemelen 2019 için yeni ve gelecek projelerin neler?

Thelma Björnsdottir

Thelma Björnsdottir: Bugünkü amacım web sitemi açmak (link aşağıda) ve tasarımlarımı satmaya başlamak. Marka stratejimi ve imajımı hazırlarken tasarımlarımı da üretime hazır tutuyorum. Bu yıl, üretimi yapmak için bir miktar fon almam gerekecek ve ben de bunu yapmayı planlıyorum. Bence kitlelerin büyük hayalleri olan küçük şirketlere yardım edebilmesi çok güzel bir konsept ve bununla birlikte potansiyel müşterilerimle iletişim kurmak istiyorum. Her şey web mağazamın lansmanı ile iyi giderse, önümüzdeki yıllar ilham panoları, kumaş seçimleri, siluet eserleri ve tasarımcıların her gün yapmanın ayrıcalığına sahip olduğu harika şeylerle dolu olacak. Sadece yaptığım şeyden ilham almak istiyorum ve insanların tasarımlarımdan ilham aldığını hissetmelerini umuyorum. Markanın lansmanını yapmakla ilgilenen herkesi teşvik etmek ve web sitemdeki bültenime abone olmak veya Facebook sayfamda beni takip etmeye davet ediyorum!

Thelma’nın çalışmalarını online ziyaret etmek için;

https://www.thelmabjorns.com
https://www.facebook.com/thelmabjorns